پوست و مو

آشنایی با نحوه اثرگذاری ماینوکسیدیل (روگاین) برای مو

آیا تعریف داروی روگین را شنیده‌اید؟ آیا می‎دانید ماینوکسیدیل چیست ؟ ماینوکسیدیل (Minoxidil) یک داروی ضد ریزش مو است که مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) است و برای رشد مجدد موها به صورت ضخیم‌تر و پرتراکم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماینوکسیدیل می تواند برای درمان چندین مورد از دلایل شایع ریزش مو، از جمله طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنتیک) و آلوپسی آره آتا (یک بیماری ایمنی که در آن بدن به موهای خود حمله می‌کند) استفاده شود.

با این حال بیشتر تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو هایی است که در ناحیه کف سر دچار ریزش شده‌اند زیرا DHT که یک هورمون خاص در بدن است و افزایشش موجب خالی شدن کف سر می‌شود، در عقب نشینی خط رویش نقش چشمگیری ندارد. به همین دلیل است که غالبا ماینوکسیدیل ریزش کلی مو در کف سر را هدف قرار می‌دهد اما نمی‌توان گفت که برای درمان عقب نشینی خط مو بی‌تاثیر است؛ چراکه اگر طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای مو را به درستی یاد بگیرید به نتایج رضایت بخشی دست خواهید یافت.

موارد مصرف ماینوکسیدیل کدام است؟

به طور خاص نشان داده شده است که تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو پس از 3 تا 4 ماه استفاده نمایان خواهد شد و خواهید دید که تعداد موهای سرتان افزایش یافته است و به طور کلی تاثیر آن 94% تخمین زده شده است. به طور کلی موارد مصرف ماینوکسیدیل عبارت است از:

 1. تمامی آقایان بالای 18 سال که دچار کاهش تراکم مو شده‌اند می‌توانند از این دارو بهره ببرند.
 2. ثابت شده است که ماینوکسیدیل به طور موثر نازک شدن و طاسی مو را درمان می‌کند.
 3. این دارو در درمان طاسی با الگوی مردانه کاربردی بسیار گسترده دارد.
 4. غلظت ماینوکسیدیل 2% برای آن دسته از خانم‌هایی که موهایشان نازک شده است موثر می‌باشد.
 5. تاثیرات دقیق ماینوکسیدیل ریش هنوز در دست بررسی است اما برخی از پزشکان عقیده دارند که این دارو می‌تواند به افزایش تراکم ریش مردان کمک کند.
 6. برای افراد زیر 40 سال که ریزش موی آن‌ها اخیراً اتفاق افتاده است، بیشترین تأثیر را دارد.

مطالب بیشتر: ریزش مو کششی

مزایا استفاده از ماینوکسیدیل چیست؟

طی سال‌ها تحقیقات بر روی علل و درمان موضعی ریزش مو مشخص شد که تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو نسبت به سایر داروها بیشتر است به طوری که این ماده مواد مغذی مورد نیاز فولیکول را به طور بالقوه و مستقیماً به فولیکول‌های مو می‌رساند. از دیگر مزایای روگاین یا ماینوکسیدیل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کاهش سرعت ریختن موهای کف و پشت سر
 2. تحریک فولیکول‌ها مو به منظور تولید تارهای جدید مو
 3. نتیجه بخشی نسبتا سریع در مقایسه با دیگر داروهای موضعی (مدت اثربخشی برای مردان حداقل 2 الی 4 ماه و برای خانم‌ها حداقل 4 ماه)
 4. فاز آناژن چرخه رشد مو را طولانی می‌کند. در طی این مرحله، سلول‌های ریشه مو به سرعت تقسیم می‌شوند و به طول ساقه مو می‌افزایند.
 5. گردش خون در رگ‌های خونی کوچک کف سر را بازمی‌گرداند.
 6. موهای ضخیم تری تولید می کند.
 7. سرعت ریزش مو را کند و در برخی افراد متوقف می‌کند
 8. فولیکول‌های مو را وادار می‌کند تا دوباره مو تولید کنند
 9. موجب ضخیم‌تر شدن موهای سر می‌شود.

عوارض استفاده از ماینوکسیدیل کدامند؟

استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل به طور کلی بی‌خطر است اما برخی از افراد پس از استفاده از آن ممکن است دچار عوارضی بشوند که می‌تواند آزار دهنده و در عین حال غیر جدی باشد. اگر می‌خواهید بدانید که عوارض ناشی از مصرف ماینوکسیدیل چیست به موارد ذیل توجه نمایید:

 1. برخی از افراد پس از استفاده از روگاین دچار سوزش پوست سر می‌شوند.
 2. اگر بیش از حد از ماینوکسیدیل استفاده کنید ممکن است عوارض جانبی جدی مانند درد قفسه سینه، غش، افزایش وزن غیر قابل توضیح، سرگیجه، سردرد و ضربان قلب نامنظم یا سریع را تجربه کنید.
 3. ممکن است سوزش، خارش یا قرمزی را در محل تحت درمان ایجاد نماید. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 4. در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیکی مانند کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت و لب‌ها و یا زبان یا گلو فورا به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید.
 5. تغییر در رنگ، طول یا ضخامت موهای بدن یا صورت از جمله عوارض رایج استفاده از این دارو است و نگران کننده نمی‌باشد.

مطالب بیشتر: ریزش موی سکه ای

نحوه اثر گذاری ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک گشاد کننده عروق است که رگ‌های خونی را شل می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد. این دارو در اصل برای درمان فشار خون شدید (فشار خون بالا) که باعث ایجاد علائم یا آسیب به اندام‌های حیاتی بدن می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماینوکسیدیل انواع مختلف اشکال دارویی دارد و هریک اهداف مشخصی را دنبال می‌کنند، اگر قصد استفاده از این دارو را برای رویش مو دارید به هیچ وجه نباید از قرص ماینوکسیدیل استفاده کنید! توجه داشته باشید که فقط شکل موضعی ماینوکسیدیل (Rogaine) برای برای رشد توصیه می‌شود.

اگر طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای مو به درستی دنبال شود. این دارو تاثیرات خود را با کوتاه کردن مرحله تلوژن (استراحت مو) چرخه رشد مو نشان خواهد داد و انتقال فاز موها به فاز آناژن (رشد فعال) را جلو می‌اندازد. ماینوکسیدیل همچنین از طریق بهبود جریان خون و رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های مو موجب تقویت موهای موجود و تشویق آن‌ها به رشد کمک می‌گردد و از کوچک شدن فولیکول مو جلوگیری خواهد کرد.

نحوه اثر گذاری ماینوکسیدیل

توصیه‌های قبل و بعد از استفاده ماینوکسیدیل چیست؟

الف) توصیه‌های قبل استفاده از ماینوکسیدیل:

 1. ماینوکسیدیل را فقط به ناحیه کم تراکم سرتان بزنید و مراقب باشید به دیگر نقاط پوستتان جذب نشود زیرا می‌تواند بر قلب و عروق خونی تأثیر بگذارد و عوارض ناخواسته ایجاد کند.
 2. اگر به فئوکروموسیتوم (تومور غده فوق کلیوی) مبتلا هستید از مصرف ماینوکسیدیل جدا خودداری کنید.
 3. قبل از اعمال ماینوکسیدیل به پوست سرتان، بهتر است دوش گرفته باشید.
 4. نباید حدود 24 ساعت قبل و بعد از استفاده از ماینوکسیدیل موهایتان را آرایش کنید.
 5. به طور همزمان و بدون تایید پزشک از چند درمان همراه با ماینوکسیدیل استفاده نکنید.
 6. اگر خانم هستید، قبل از استفاده مطمئن شوید که باردار نیستید.

توصیه‌های قبل و بعد از استفاده ماینوکسیدیل

ب) توصیه‌های بعد استفاده از ماینوکسیدیل:

 1. بلافاصله بعد از استفاده از ماینوکسیدیل به حمام نروید و حداقل 4 ساعت صبر نمایید.
 2. اگر قطره‌ای از این دارو روی پوست درست یا دیگر نقاط بدنتان چکیده سریع با آب فراوان آن را بشویید.
 3. تا پایان درمان با ماینوکسیدیل برای خشک کردن پوست سرتان بعد از حمام از سشوار استفاده نکنید.
 4. اگر شب‌ها از این دارو استفاده می‌کنید، سعی کنید با زمان خوابتان حداقل 4ساعت فاصله زمانی داشته باشد.
 5. ماینوکسیدیل را در زمانی که مو و بدنتان خیس است استفاده نکنید.

مطالب بیشتر: درمان ریزش مو در زنان با کاشت مو

چه کسانی نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

استفاده از داروی ماینوکسیدیل موضعی می‌تواند برای برخی از افراد ایجاد مشکل کند. به این افراد توصیه می‌شود که به جای ماینوکسیدیل از روش‌های جایگزین مانند پی آر پی یا داروهای گیاهی استفاده کنند. برخی افراد شاید گمان کنند که استفاده از داروهای گیاهی نمی‌تواند خیلی موثر باشد؛ این در حالی است که برخی داروهای گیاهی اثرات بسیار موثری دارند و حتی می‌توانند باعث رویش مو شوند. استفاده از 15 قطره اسنشیال اویل نعنا فلفلی در 60 سی سی روغن حامل ترکیبی که شامل روغن زیتون، روغن بنفشه، روغن بومادران، روغن سبوس برنج، رزماری و مریم گلی است؛ می‌تواند حتی بهتر از ماینوکسیدیل عمل کند.

مواردی که باعث منع مصرف ماینوکسیدیل می‌شود؛ عبارتند از:

 • سن مصرف کننده: افراد زیر 18 سال و افراد بالای 65 سال نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند.
 • مبتلایان به بیماری‌های پوستی: یکی از عوارض ماینوکسیدیل نازک شدن پوست سر است؛ در نتیجه افرادی که  به اگزما و پسوریازیس مبتلا هستند نمی‌توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؛ زیرا علائم بیماری آنها شدت پیدا می‌کند.
 • بیماران قلبی: افرادی که مبتلا به اختلالات شدید قلبی هستند و بیماری‌هایی مانند آنوریسم ائوریت دارند؛ نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند.
 • بیماران کلیوی: افرادی که مبتلا به بیماری‌های کلیوی هستند مانند افرادی که در قسمت غده فوق کلیه تومور دارند و دچار بیماری فئوکروموسیتوم هستند؛ نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند.
 • مادران باردار و شیرده: این دارو باعث به هم خوردن تعادل هورمونی در بدن می‌شود به همین سبب مادران باردار و مادران شیرده نباید از این دارو استفاده کنند. استفاده این دارو توسط مادران شیرده می‌تواند برای نوزاد خطرناک باشد.
 • تداخلات دارویی: افرادی که داروهای گوانیتیدین، داروهای ضد فشار خون، قرص‌های مدر و ادرار آور مانند گلوکوم استفاده می‌کنند؛ نباید ماینوکسیدیل استفاده کنند.
 • افراد با سابقه افت فشار خون: برخی افراد مکرراً دچار افت فشار خون می‌شوند یا فشار نرمال آنها کمی پایین‌تر از افراد عادی است؛ این افراد نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند.
 • افرادی که به مدت طولانی درگیر ریزش مو هستند؛ بهتر است از روش دیگری برای درمان ریزش مو مانند مزوتراپی، کاشت مو، پی آر پی و روش‌های ترکیبی استفاده کنند.

قیمت ماینوکسیدیل چقدر است؟

در این بخش به شما خواهیم گفت که عوامل تاثیر گذار روی قیمت ماینوکسیدیل چیست . همانطور که ذکر شد ماینوکسیدیل اشکال دارویی مختلفی همچون فوم، قرص محلول و شامپو دارد و حجم و دوز هریک از آن‌ها بسته به نوع کمپانی سازنده و برند متفاوت است. هر یک از این محصل‌ها درصد خاصی از ماینوکسیدیل را در خود جای داده‌اند که رایج‌ترین میزان غلظت آن 2% و 5% است. به طور کلی هزینه ماینوکسیدیل تحت تاثیر عوامل زیر قرار می‌گیرد:

 1. برند و شرکت سازنده
 2. حجم دارو
 3. غلظت دارویی محصول

مطالب بیشتر: ریزش موی تیروئیدی

2/5 (8 نظر)

منبع
forhimsmedlineplusdrugs

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *