کاشت مو

کاشت مو با بانک موی دیگران

تکنولوژی کاشت مو امروزه در مراحل پیشرفته‌ای قرار دارد. با توجه به امکانات و تکنولوژی‌های نوینی که در خدمت کاشت مو قرار گرفته‌اند، این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان برای کاشت مو از موهای فرد دیگری استفاده کرد. افرادی که فاقد بانک موی مناسب در سر یا بدن خود هستند، طبیعتا به گزینه‌های دیگری برای درمان طاسی خود می‌اندیشند. در زمانی که دانش بشر پیوند اعضا را امکان پذیر ساخته است، آیا می‌توان به پیوند فولیکول‌های مو از فردی به فرد دیگر امیدوار بود؟ گروه تحقیقات کلینک پوست و مو رز با بررسی جوانب و اثرات کاشت مو با بانک موی دیگران، به شکل دقیق‌تری به پاسخ سوال شما می‌پردازد.

کاشت مو با بانک موی دیگران آیا ممکن است؟

اعمال هر روشی برای پیوند مو امکان پذیر است. اما این مسئله که این چنین عمل‌هایی چه بازدهی دارند یا چه عوارضی برای بدن خواهند داشت، موضوعات مهمی هستند که نباید نادیده گرفته شوند. برای رفع هرگونه ابهامی در خصوص کاشت مو با بانک موی دیگران باید قاطعانه بگوییم چنین پیوندی امکان پذیر نیست. هنگام پیوند فولیکول‌های مو از شخصی به شخص دیگر در واقع انتقال بافت انجام می‌شود. بنابراین اگر شخص دهنده و گیرنده دقیقا DNA یکسانی نداشته باشند، سیستم ایمنی بدن تمام پیوندهای انجام شده را رد می‌کند. در نتیجه هیچ فولیکولی در بدن شخص گیرنده زنده نمی‌ماند.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

موهای چه کسانی روی سر شما پیوند می‌شوند؟

بنابر تحقیقات، تنها بین دو قلوهای همسان می‌توان انتقال فولیکول را انجام داد. از طرفی با توجه به اینکه ریزش مو ژنتیکی است، بعید بنظر می‌رسد یکی از دوقولوها پرمو و دیگری کاملا طاس باشد. بنابراین تقریبا کاشت مو با بانک موی دیگران تا به امروز غیر ممکن بوده است و نمی‌توان این ایده را به عنوان راه حلی برای کاشت مو محسوب کرد.

کاندید مناسب پیوند مو با بانک موی دیگران

چرا نمی‌توانیم به دیگران مو اهدا کنیم؟

ممکن است سوال کنید که چرا اهدای عضو ممکن است اما نمی‌توان فولیکول اهدا کرد؟ در پاسخ باید گفت؛ هنگام اهدای عضو مجموعه‌ای از پروتکل‌های دقیق وجود دارد که باید رعایت شوند. نخست تشابه HLA یا “Human Leukocyte Antigen” بررسی می‌شود. آنتی‌ژن گلبول‌های سفید سیستمی است که به منظور تطابق بین گیرنده و دهنده برای اهدای کلیه، مغز استخوان و … طراحی شده است. این نشانگرهای زیستی منحصر به DNA فرد هستند. سیستم ایمنی بدن این نشانگرهای زیستی را درون سلول‌ها تشخیص می‌دهد و از آن برای تشخیص بافت‌های بدن فرد و بافت‌های خارجی استفاده می‌کند. زمانی که عضوی با HLA مشابه به بدن پیوند زده می‌شود، مادام العمر توسط سیستم بدنی سرکوب می‌شود. به همین دلیل فرد گیرنده باید دائما از داروهای سرکوب سیستم ایمنی استفاده کنند.

داروهایی که در طولانی مدت عوارض مختلفی برای بدن ایجاد می‌کنند. اگرچه این نوع درمان برای بیمارانی که نیاز به عضوهای حیاتی همچون کلیه، کبد، قلب و … دارند مناسب است، اما برای افرادی که مشکل طاسی داند، هیچ توجیهی ندارد. در واقع داشتن مو و رفع طاسی ارزش این چنین عوارض و خطراتی را ندارد.

چرا نمی‌توانیم به دیگران مو اهدا کنیم

عوارض دریافت مو از بانک موی دیگران

پیوند مو با استفاده از بانک موی دیگران با توجه به توضیحاتی که در بخش پیشین عنوان شد، امکان پذیر نخواهد بود و در صورت اجرا، عوارض متعددی برای بدن شخص گیرنده به همراه دارد. مصرف داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی به مرور سرطان زا خواهد بود. علاوه بر این بیماری‌های خطرناک، پیوند مو به این شکل به عنوان عاملی در بروز انواع عفونت‌ها شناخته شده می‌باشد. بنابراین، اگرچه کاشت مو بانک موی دیگران از نظر فنی امکان پذیر است، اما عوارض و خطرات متعددی که در ادامه ایجاد می‌شود، این عمل را غیر ممکن می‌سازد.

اگر بانک موی مناسبی نداشته باشم درمان جایگزین چیست؟

افرادی که به طور کامل طاس هستند، یا دچار آلوپسی پیشرفته و تهاجمی شده‌اند، هیچ بانک مویی در سر ندارند، این گروه از بیماران، برای رفع طاسی خود به هزاران فولیکول نیاز دارند. در چنین مواردی پزشک از سایر نقاط بدن به عنوان بانک مو استفاده می‌کند. نقاطی از بدن مانند بازوها، پاها و سینه بررسی می‌شوند و در صورت مناسب بودن شرایط فولیکول‌ها می‌توان از آنها برای پیوند بهره برد. اما اگر این روش پاسخ رضایت بخشی ندهد، همچنان راه‌های دیگری برای رفع طاسی سر وجود دارد. میکروپیمنتیشن پوست سر، استفاده از پروتزهای مو و ایمپلنت مو از جمله‌ی این راهکارها هستند.

درمان طاسی با بانک موی دیگران

اگرچه کاشت مو با بانک موی دیگران از نظر علمی و عقلانی رد شده است، اما همچنان راهکارهای زیادی برای پیوند مو و شانس داشتن موهایی سالم وجود دارد. یک متخصص حرفه‌ای و با تجربه می‌تواند مشورت‌های ارزنده‌ای برای شما داشته باشد. کلینیک زیبایی رز با ارائه‌ی روش‌های درمانی در زمینه‌ی کاشت و ترمیم مو در خدمت شما عزیزان می‌باشد. لذا می‌توانید شرایط خود را با کادر تخصصی این مرکز در میان بگذارید تا بهترین راه درمانی برای شما انتخاب شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان در این مرکز بهره مند شوید.

0/5 (0 نظر)

منبع
webmdsurgeongateclinicana

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ