تزریق چربی

گلوله شدن چربی تزریق شده چه دلایلی دارد؟

امروزه تزریق چربی برای افزایش حجم نقاط مختلف صورت و بدن بسیار پرطرفدار شده است. نتایج طولانی مدت و عوارض ناچیز را می‌توان دلیل اصلی تمایل به تزریق چربی دانست. یکی از سوالات افرادی که چربی تزریق می‌کنند دانستن علت گلوله شدن چربی تزریق شده می‌باشد. کلینیک زیبایی رز در این مطلب قصد توضیح این اتفاق را دارد. استفاده از عمل زیبایی تزریق چربی یا در اصطلاح انتقال چربی برای افزایش حجم بدن در بسیاری از اعضا به دلایل گوناگون به طور فزاینده ای رایج شده است. نتایج طولانی مدت و آسیب های کم را می توان دلیل اصلی گرایش به انتقال چربی دانست.. تزریق چربی در واقع  یک تکنیک به سرعت در حال تحول در زمینه جراحی پلاستیک و عمل زیبایی است که روشی ترمیمی به شمار می رود.

شاید جالب باشد بدانید که اولین بار در سال 1893 برای پر کردن جای زخم یک سرباز از انتقال چربی استفاده شد. مروزه نیز برای بسیاری از نقص های مادزاد، جای زخم ها و آسیب دیدگی ها، عدم تقارن برخی اندام و افزایش حجم آنها ، تزریق چربی به عمل زیبایی پر طرفداری تبدیل شده است.

اینفوگرافیک گلوله شدن چربی تزریق شده چه دلایلی دارد؟

آیا امکان گلوله شدن چربی تزریق شده به نواحی مختلف بدن وجود دارد؟

قبل از پاسخگویی به این پرسش باید دید که کلیت روش تزریق چربی به چه صورت است و عوارض آن چیست؟ به طور کلی انتقال چربی سه مرحله دارد که هر فرد داوطلب برای رسیدن به نتیجه ‌ایده‌آل باید آن‌ها را طی کند. سه مرحله اصلی و اساسی انتقال چربی عبارت است از:

 1. تهیه چربی از بدن خود فرد طی عمل لیپوماتیک یا روش‌های ایمن دیگر
 2. پردازش و خالص‌سازی چربی
 3. تزریق چربی به اندام هدف

ابزار دقیق و پیشرفت‌های فنی در همه این مراحل، نتایج بالینی بهینه را فراهم کرده و عوارض آن را به حداقل رسانده است.

گلوله شدن چربی تزریق شده چه دلایلی دارد؟

در ابتدا چربی از بدن خود فرد و قسمت‌هایی چون شکم و باسن و ران اغلب با روش لیپوماتیک مکش شده، سپس فرآوری، شستشو و پردازش می‌شود. البته در مرحله دوم سلول‌ها باید به دقت تصفیه شوند تا آسیبی ندیده و برای تزریق چربی بهینه شوند. در مرحله آخر نیز به وسیله سرنگ این چربی به اعضای مدنظر منتقل می‌گردد. غالبا مقدار چربی منتقل شده در انتقال چربی بیش از حجم مدنظر است زیرا مقداری از چربی تزریقی توسط بدن جذب شده و نیاز است کمی بیشتر انتقال چربی انجام شود تا به نتیجه دلخواه برسید. بعد از تزریق چربی، سلول‌های منتقل شده در جریان خونسازی قرار گرفته و تغذیه می‌شوند و زنده می‌مانند. به دلیل طبیعی بودن تزریق چربی، تنها عوارضی چون درد، ورم و کبودی بروز خواهد کرد. انتقال بیماری و عفونت در این روش بسیار ناچیز است و به جرأت می‌توان گفت که تا به حال گزارش نشده است. یکی از عوارض خفیف تزریق چربی، گلوله شدن و سفت شدن سلول‌ها است که در موارد نادری رخ می‌دهد. در ادامه به این عارضه و راه‌های جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر تزریق چربی در تهران

آیا امکان گلوله شدن چربی تزریق شده به نواحی مختلف بدن وجود دارد؟

علت گلوله شدن چربی تزریق شده چیست؟

سلول‌های مورد استفاده برای تزریق چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شوند و بعد از انجام عملیات شستشو، برای انتقال چربی آماده می‌گردند. مهارت پزشکی که برای این کار انتخاب می‌شود هم در کمتر آسیب دیدن سلول‌ها و هم در بهتر انجام شدن تزریق چربی، فاکتور بسیار مهمی به شمار می‌رود. یکی از پزشکان متبحر در انجام این روش، دکتر روحانی در کلینیک پوست و مو رز می‌باشند. ‌ایشان سال‌هاست که به طور حرفه‌ای تکنیک‌های زیبایی را انجام می‌دهند. سلول‌های چربی بدن خود به خود گلوله نمی‌شوند. در واقع دلایل گلوله شدن چربی تزریق شده عبارتند از:

 1. سانتریفیوژ نادرست برای جداسازی مواد مضر از چربی
 2. عدم توانایی پزشک در تزریق چربی
 3. تزریق حجم بیش از حد چربی
 4. دستکاری محل تزریق در روزهای اولیه بعد از اتمام کار

بنابراین احتمال گلوله شدن چربی تزریق شده به خودی خود بسیار کم و ناچیز است زیرا این سلول‌ها مصنوعی نیستند.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش تزریق چربی

      گلوله شدن چربی تزریق شده چه دلایلی دارد؟

دلیل گلوله شدن
 1. عدم مهارت متخصص در تزریق
 2. تزریق چربی تصفیه نشده
 3. فشار وارد شدن به محل تزریق
جلوگیری از گلوله شدن
 1. انتخاب بهترین کلینیک و متخصص
 2. عدم دستکاری محل تزریق
 3. دوری از تابش مستقیم نور خورشید
 4. نخوابیدن به پشت
درمان گلوله شدن
 1. تخلیه چربی
 2. ماساژ درمان
 3. مصرف برخی داروها
میزان درد تخلیه چربی متخصص از بی‌حسی موضعی برای تخلیه استفاده می‌کند تا در حین تخلیه چربی گلوله شده درد نداشته باشید.

گلوله شدن چربی منتقل شده نشانه چیست و به چه علتی ایجاد می شود؟

چربی‌ها مواد مصنوعی نیستند که جابه‌جا شده یا خطرات زیان باری را برای سلامت به همراه داشته باشند. همانگونه که سلول‌های چربی بدن خود به خود گلوله نمی‌شوند، در تزریق چربی‌ها هم اگر سازوکار درست رعایت شود شاهد این امر نخواهیم بود. احتمال گلوله شدن چربی تزریقی در واقع به همین دلایلی که گفته شد بستگی دارد. البته نمی‌توان منکر این قضیه شد که سفت شدن و گلوله شدن چربی بعد از این تکنیک زیبایی ابداً اتفاق نمی‌افتد. این عارضه یکی از موارد و عوارض جانبی است که در طولانی مدت رخ می‌دهد و دلیل اصلی آن بیش از هر عاملی، نحوه تزریق چربی و استفاده از سرنگ نامناسب و تزریق غلط خواهد بود. البته خوشبختانه سفت شدن چربی تزریق شده را به سرعت می‌توان تشخیص داد و راه درست را برای حل این معضل انتخاب کرد.

مطالب بیشتر: تزریق چربی به گونه

آیا گلوله شدن چربی تزریق شده جزء عوارض تزریق به حساب می‌آید؟

بله. می‌توان گفت که گلوله شدن چربی تزریق شده از موارد و عوارض جانبی است که در طولانی مدت رخ می‌دهد. اغلب اوقات مقدار چربی تزریق شده در انتقال چربی بیش از حجم مدنظر فرد است زیرا متخصص می‌داند مقداری از چربی توسط بدن جذب می‌شود. بنابراین تا چند روز سفت بودن محل تزریق طبیعی است و در زیر پوست، چربی حالت گلوله‌ای دارد. اما اگر این حالت تا مدتی ادامه داشته و یا چند روز بعد از تزریق چربی شاهد گلوله شدن چربی تزریق شده بودید، باید با متخصص صحبت کنید تا روش درمانی مناسب شما اجرا گردد.

مطالب بیشتر: تزریق چربی به سینه

آیا می توان از گلوله شدن چربی تزریق شده جلوگیری کرد؟

همانطور که ذکر شد، یکی از عوارض خفیف تزریق چربی، سفت شدن و گلوله شدن چربی تزریق شده است که در موارد نادری رخ می‌دهد. یک سخن معروف در بین عامه مردم رواج دارد که پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد تزریق چربی نیز باید گفت که بهترین راهکارهای جلوگیری از گلوله شدن چربی تزریق شده عبارتند از:

 1. انتخاب کلینیک زیبایی و پزشک معتبر، معروف و دارای مهارت، نقش بسیار موثری بر نتیجه تزریق و جلوگیری از گلوله شدن چربی تزریق شده خواهد داشت. این امر نیز سخت نیست زیرا علاوه بر تجربه افراد مراجعه‌کننده، شهرت و خوشنامی یک کلینیک نیز معیارهای اصلی در انتخاب مرکز درمانی خواهند بود.
 2. زیبایی بعد از تزریق چربی قطعاً هدف اولیه و مهم فرد برای انتقال چربی است. پس نباید فریب تبلیغات و قیمت بسیار پایین برخی مراکز را خورد. با یک تحقیق ساده و انتخاب درست، بدون شک انتقال چربی، یک تکنیک خوشایند و بی‌خطری خواهد بود که را به فرد هدیه می‌دهد.
 3. تغذیه درست و آبرسانی به بدن نیز از نکات مهم در دوره ریکاوری تزریق چربی است که برای پیشگیری از هر عارضه جانبی توصیه می‌شود. در کنار این مورد باید حتماً از مصرف دخانیات و الکل یا دارو‌هایی که پزشک ممنوع کرده است به صورت جدی خودداری کرد.
 4. هر عارضه‌ای که بعد از تزریق چربی، با توجه به نقاهت کوتاه مدتی که دارد، طولانی شد فرد باید به طور حتم پزشک خود را مطلع نماید.
 5. در دوره نقاهت نباید به محل تزریق فشار وارد شود زیرا این کار منجر به جابجایی چربی و گلوله شدن آن خواهد شد.

اما شاید با وجود تمام این تمهیدات در موارد بسیار نادر بعد از انتقال چربی، سفت شدن سلول‌ها یا همان گلوله شدن به وجود بیاید. در این صورت مشورت با پزشک در مورد پیدا کردن علت گلوله شدن چربی تزریق شده می‌تواند اولین و مهم‌ترین قدم برای درمان گلوله شدن چربی تزریق شده در صورت باشد.

درمان گلوله شدن چربی تزریق شده در صورت

معمولا گلوله‌هایی که در اثر تزریق چربی به صورت (گونه، زاویه فک، زیر چشم، خط لبخند و لب) به وجود آمده‌اند، بعد از گذشت ۱ هفته الی ۱۰ روز خود به خود از بین ‌می‌روند. اما این مدت می‌تواند بسیار استرس‌زا و ناراحت‌کننده باشد. برای درمان گلوله شدن چربی تزریق شده در صورت بهتر است موارد زیر رعایت شوند:

 1. در طولانی مدت در معرض اشعه آفتاب و یا نور UV قرار نگیرید. این امر ممکن است باعث جابجایی چربی و گلوله شدن چربی تزریق شده در صورت گردد.
 2. طرز صحیح خوابیدن در جلوگیری از گلوله شدن چربی تزریق شده بسیار کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید که به حالت دمر و به صورت نخوابید.
 3. از مصرف دارو‌های منع شده توسط پزشک پرهیز نمایید.
 4. ممکن است پزشک صلاح بداند برای درمان گلوله شدن چربی تزریق شده در صورت، مقداری از آن را تخلیه کند.
 5. گاهی نیز برای ر‌هایی از گلوله شدن چربی تزریق شده لازم است که ماساژ صورت یا بدن انجام گیرد.

در نتیجه با خواندن این مقاله دریافتیم که علت گلوله شدن چربی تزریق شده چه می‌تواند باشد و درمان گلوله شدن چربی تزریق شده در صورت چیست. کلینیک پوست و مو رز مفتخر است که تمامی روش‌های زیبایی را با بالاترین کیفیت و بهترین محصولات، بنا به درخواست و سلیقه مراجعان گرامی ارائه دهد. برای اطلاع از هزینه تزریق چربی با مشاورین زیبایی کلینیک ما تماس بگیرید.

3.6/5 (17 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *