پوست و مو

لایه برداری قوی پوست با میکرودرم ابریژن صورت – موارد استفاده، روش و خطرات

میکرودرم ابریژن چیست؟ یکی از عناوین پرتکرار در موتور جستجوی گوگل است که نشان می‌دهد بسیاری از افراد تمایل به انجام میکرودرم دارند و می‌خواهند اطلاعاتی در خصوص این روش جوانسازی پوست به دست آورند. عوامل مختلفی مانند افزایش سن، قرار گرفتن به مدت طولانی در برابر نور خورشید، سبک زندگی ناسالم، عدم توجه به مراقبت‌های پوستی، بیماری‌های زمینه‌ای و غیره سبب به وجود آمدن مشکلات پوستی مانند کدر شدن پوست، پیری پوست، ایجاد لکه و ملاسما روی پوست می‌شوند.

میکرودرم ابریژن در حال حاضر به یکی از روش‌های درمانی غیرتهاجمی و موثر تبدیل شده است که باعث لایه برداری پوست می‌شود و بسیاری از مشکلات  پوستی مانند چین و چروک، لکه‌های ناشی از پیری، جای جوش و لکه‌های قهوه‌ای را درمان می‌کند. در ادامه مطلب در خصوص انواع میکرودرم، هزینه درمان با میکرودرم ابریژن، میکرودرم ابریژن خانگی و تفاوت‌های این روش با سایر روش‌ها مطالبی بیان می‌شود.

 انواع میکرودرم پوست صورت

میکرودرم ابریژن با توجه به نوع دستگاه میکرودرم به انواع مختلف طبقه‌بندی می‌شود. این روش برای اولین بار در سال ۱۹۸۵ در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت بعدها دستگاه‌های میکرودرم پیشرفته‌تر شدند و در انواع طرح‌های مختلف راهی بازار شدند‌. طرح‌های مختلف این دستگاه‌ها، سری‌های متفاوتی دارند که هر سری کاربرد خاص خود را دارد. به عنوان مثال سری دهان الماسی باعث ایجاد خراش روی پوست می‌شود و عمل جوان‌سازی پوست را انجام می‌دهد. سری دایره با دهانه کوچک مکش ضعیفی انجام می‌دهد و جوش‌های کوچک را از بین می‌برد. به طور کلی انواع این دستگاه‌ها عبارتند از:

دستگاه میکرودرم با نوک الماسی: با استفاده از این سری سلول‌های مرده پوست جدا می‌شود و سطح پوست به خوبی پاک‌سازی می‌شود. این نوع دستگاه میکرودرم برای اطراف چشم‌ها و سایر نقاط حساس مناسب‌تر است.

دستگاه میکرودرم کریستالی: این دستگاه ترمیم و جوانسازی پوست با میکرودرم را امکان‌پذیر می‌کند. این دستگاه کریستال‌هایی روی پوست اسپری می‌کند که منجر به تراش ملایم روی پوست می‌شود؛ در نتیجه خون‌رسانی به پوست افزایش پیدا می‌کند و سلول‌های پوست بازسازی می‌شوند و پوست حالت جوان‌تر و شاداب‌تر پیدا می‌کند.

مطالب بیشتر: بوتاکس بهتر است یا هایفو؟

 تفاوت‌ های میکرودرم ابریژن و هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن همانند میکرودرم ابریژن یک روش جدید برای لایه‌برداری و پاک‌سازی پوست است که خاصیت جوان‌سازی و درخشان‌کنندگی پوست را به همراه دارد. نتایج و کاربرد روش‌های هیدرودرم و میکرودرم مشابه یکدیگر است اما با وجود تمامی شباهت‌ها، این روش‌ها تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

اما مهم‌ترین تفاوت های میکرودرم ابریژن و هیدرودرم ابریژن عبارتند از:

روش انجام: در هیدرودرم ابریژن از دستگاهی استفاده می‌شود که با فشار بسیار بالا قطرات آب را روی پوست  اسپری می‌کند و از این طریق لایه شاخی و سلول‌های مرده را از بین می‌برد. با این کار خون‌رسانی به پوست افزایش پیدا می‌کند و تولید کلاژن تحریک می‌شود. در میکرودرم از میکروکریستال به جای محلول نمک و آب استفاده می‌شود.

آبرسانی: هیدرودرم ابریژن باعث افزایش رطوبت پوست و آبرسانی به پوست نیز می‌شود؛ به همین سبب این روش برای کسانی که پوست حساسی دارند نسبت به روش میکرودرم مناسب‌تر است.

عوارض کمتر: با اینکه هر دو روش هیدرودرم و میکرودرم جزو روش‌های غیرتهاجمی تقسیم‌بندی می‌شوند اما می‌توانند عوارض کوتاه مدت و کمی به همراه داشته باشند. عوارض میکرودرم ابریژن نسبت به عوارض هیدرودرم ابریژن کمی بیشتر است. التهاب و قرمزی پوست در هیدرودرم کمتر مشاهده می‌شود.

میکروردم و هیدرودرم چه تفاوت هایی دارند

تفاوت های میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ نیز یکی از روش‌های جدید برای جوان‌سازی و شاداب سازی پوست است که گاهی اوقات بسته به نظر پزشک متخصص به جای میکرودرم ابریژن به کار برده می‌شود. از نظر کاربرد و نتایج این دو روش مشابه یکدیگر هستند اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که مهم‌ترین و عمده‌ترین تفاوت آنها نحوه انجام جوان‌سازی پوست است.

روش انجام: در میکرونیدلینگ از سوزن‌های بسیار ریز استفاده می‌شود که این سوزن‌ها به صورت عمودی در پوست فرو می‌روند و منافذ بسیار ریزی را در پوست ایجاد می‌کنند. در حالی که در میکرودرم ابریژن روی پوست خراش ایجاد می‌شود. همچنین در روش میکرونیدلینگ نفوذ بیشتری در پوست صورت می‌گیرد و سوزن‌ها از ناحیه اپیدرم گذر می‌کنند؛ در حالی که در میکرودرم صرفاً خراش‌های سطحی در ناحیه اپیدرم ایجاد می‌شود.

عوارض جانبی: عوارض جانبی میکرودرم و میکرونیدلینگ مشابه یکدیگر است اما به دلیل نفوذ بیشتر سوزن‌های میکرونیدل در پوست ممکن است خونریزی بیشتری نسبت به میکرودرم اتفاق بیفتد.

کاربرد: پزشک متخصص بعد از بررسی پوست زیباجو با توجه به نوع پوست و میزان آسیب‌دیدگی روش مناسب را انتخاب می‌کند. به طور دقیق نمی‌توان گفت که کاربرد میکرودرم بیشتر است یا کاربرد میکرونیدلینگ؟ زیرا کاربرد آنها می‌تواند از یک شخص به شخص دیگر متفاوت باشد اما به صورت معمول برای درمان  چین و چروک‌های عمیق و استرچ مارک‌ها  میکرونیدلینگ کاربرد بیشتری دارد و برای درمان جوش‌های سر سیاه و جای جوش کاربرد میکرودرم ابریژن بیشتر است.

مطالب بیشتر: اندولیفت صورت

 مراقبت های قبل و بعد از میکرودرم ابریژن

مراقبت‌های قبل و بعد از میکرودرم صورت اهمیت زیادی دارند زیرا این مراقبت‌ها عوارض جانبی را کم می‌کنند و دوره نقاهت را کوتاه می‌کنند و فرد سریع‌تر می‌تواند شاهد نتایج روش‌های زیبایی انجام شده روی پوست خود باشد.‌

مهم‌ترین مراقبت‌ های قبل از میکرودرم ابریژن عبارتند از:

عدم استفاده از مواد لایه‌بردار: داوطلبان میکرودرم ابریژن حداقل یک تا دو ماه قبل از انجام میکرودرم نباید از روش‌های دیگر لایه‌برداری استفاده کنند؛ حتی استفاده از کرم‌های لایه‌بردار نیز چند ماه قبل از میکرودرم توصیه نمی‌شود.

عدم مصرف داروی راکوتان: داروهای راکوتان باعث نازک شدن پوست صورت می‌شوند به همین سبب به داوطلبان میکرودرم ‌ابریژن توصیه می‌شود که چند ماه بعد از قطع مصرف این قرص‌ها اقدام به انجام لایه‌برداری صورت کنند.

خودداری از رفتن به سولاریوم و گرفتن حمام آفتاب: برنزه کردن پوست از طریق روش‌های مختلف قبل از میکرودرم پوست به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا این کار باعث سوختگی لایه بیرونی پوست می‌شود و برای این افراد میکرودرم انجام نمی‌شود.

تمیز کردن صورت: میکرودرم ابریژن روی پوست تمیز انجام می‌شود به همین سبب روز انجام این روش نباید از هیچ لوازم آرایشی روی پوست استفاده شود.

مراقبت قبل و بعد از میکرودرم

مهمترین مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن عبارتند از:

استفاده از پماد ضد التهاب: قرمزی، تورم و التهاب پوست بعد از انجام این روش کاملاً طبیعی است به همین سبب متخصص ممکن است داروهایی  را برای شما تجویز کند که پمادهای ضد التهاب زینک اکساید جزو به این داروها به حساب می‌آیند. توصیه می‌شود که افراد بعد از انجام میکرودرم طبق دستور و تجویز پزشک این داروها را استفاده کنند.

کمپرس سرد: سوزش پوست نیز از جمله عوارض کاملاً طبیعی میکرودرم به حساب می‌آید که برای رفع سوزش پزشک ممکن است استفاده از کمپرس سرد را به زیباجو پیشنهاد کند.

سایر روش‌های مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن عبارتند از:

  1. عدم انجام فعالیت‌های سنگین حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از میکرودرم
  2. دوری از نور مستقیم خورشید تا چند روز بعد از میکرودرم
  3. خودداری از رفتن به حمام، استخر و سونا تا چند روز بعد از انجام میکرودرم
  4. خودداری از آرایش کردن پوست صورت تا چند روز بعد از میکرودرم
  5. عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون تا چند روز بعد از میکرودرم

 هزینه میکرودرم صورت در کلینیک پوست و مو رز

برای تعیین قیمت میکرودرم صورت پارامترهای مختلفی در نظر گرفته می‌شود. تعداد جلسات مورد نیاز، نوع و میزان آسیب وارد شده به پوست و کلینیک خدمات دهنده از جمله این پارامترها هستند؛ به همین سبب نمی‌توان قیمت معینی را برای میکرودرم در نظر گرفت. برخی از افراد برای صرفه جویی در هزینه‌های میکرودرم صورت اقدام به خرید دستگاه میکرودرم ابریژن خانگی می‌کنند؛ دستگاه‌های میکرودرم خانگی نمی‌توانند به اندازه دستگاه‌های مورد استفاده در کلینیک‌های زیبایی روی پوست تاثیر بگذارند و باعث جوانسازی و کلاژن سازی به طور موثر شوند.

ضمن اینکه عوارض استفاده از دستگاه‌های خانگی بیشتر از دستگاه‌های کلینیک‌های پزشکی است. به همین سبب توصیه می‌شود قبل از قیمت، کیفیت و نتایج در اولویت قرار بگیرد. با انجام میکرودرم ابریژن در کلینیک زیبایی رز می‌توانید شادابی، جوانی و زیبایی را به پوست خود هدیه دهید.

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *