کاشت مو

قهوه قبل و بعد از کاشت مو [اثرات کافئین بر گرافت‌ های پیوند شده]

جراحی کاشت مو یک روش درمانی بسیار موثر و پرکاربرد برای آلوپسی یا ریزش موی شدید است. این تنها روش ترمیم مو است که نتیجه درمان را بدون احتمال ریزش مو پس از جراحی تضمین می‌کند. در نتیجه، منطقی است که روش پیوند موی طبیعی را به عنوان یک درمان دائمی، ماندگار و قابل اعتماد معرفی کنیم. دقیقاً به همین دلیل است که بایستی برای مدتی روتین‌های روزمره خود را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را از این جراحی زیبایی پرطرفدار بگیرید. یکی از این روتین‌ها مصرف قهوه به صورت روزانه است که بهتر است در صورت تصمیم به جراحی نوشیدن قهوه قبل و بعد از کاشت مو  خود را برای مدتی تعطیل کنید.

دلیل اینکه چرا باید برای مدتی از نوشیدن قهوه اجتناب کرد، مستقیماً به فشار خون شما ربط دارد. نوشیدن قهوه می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد و علت این افزایش فشار خون نیز مشخص نیست. علاوه بر این، طبق برخی مطالعات، کافئین ممکن است باعث بروز اختلال در سطح هورمون‌های بدن شود که به باز نگه داشتن عروق شما کمک می‌کند. برخی دیگر بر این باورند که کافئین باعث می‌شود غدد فوق کلیوی شما آدرنالین بیشتری تولید کنند که مجددا باعث افزایش فشار خون شما می‌شوند. پس از خواندن مطالب ذکر شده، حتما این دو سوال در ذهن شمایی که قصد انجام ایمپلنت مو را دارید ایجاد شده است که:

قهوه قبل و بعد از کاشت

آیا نوشیدن قهوه قبل و بعد از جراحی کاشت مو مضر است؟

چه مدت پس از کاشت مو باید از قهوه پرهیز کنم؟ چند روز بعد از کاشت مو میتوان قهوه خورد؟

در این مقاله قصد داریم به این دو سوال مهم شما زیبایی جویان عزیز پاسخ دهیم پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.‌

دلیل منع مصرف قهوه قبل از کاشت مو چیست؟

بیشتر مردم از محصولات کافئین‌دار چون قهوه به صورت روتین و روزانه استفاده می‌کنند تا زمانی که از خواب بیدار می‌شوند و روز خود را شروع می‌کنند، احساس پر نشاط و پر انرژی بودن داشته و  فعالیت خود را آغاز کنند. برخی دیگر نیز از این نوشیدنی‌ها برای رهایی از خستگی و کمک به انجام وظایف روزانه خود یا صرفاً برای احساس آرامش استفاده می‌کنند. مشکل کافئین این است که مسئول افزایش فشار خون در رگ‌های افراد است و در نتیجه ممکن است احتمال خونریزی حین عمل را افزایش دهد.

دلیل منع مصرف قهوه قبل از کاشت مو چیست؟

از آنجائیکه یکی از مهم‌ترین شرایط برای کاشت موی موفق، تضمین عدم خونریزی بیش از حد در زمان کاشت گرافت است چرا که خونریزی بیش از حد بر رشد گرافت‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و بر بقای پیوند و نتایج مطلوب تأثیر دارد، از طرفی نیز می‌تواند ساعات جراحی را به دلیل پرخون بودن محل و نیاز به دقت بیشتر از سوی پزشک افزایش ‌دهد. یکی دیگر از عوارض جانبی مهم نوشیدن قهوه قبل از کاشت مو، که حتما باید بدانید، این است که زیباجو ممکن است با وارد کردن کافئین به بدن خود نسبت به داروهایی که در حین جراحی تحویل استفاده خواهد شد حساس‌تر شود، که ممکن است هم برای سلامتی زیباجو و هم برای جراحی مضر باشد.

در نتیجه، برای جلوگیری از هر یک از پیامدهای مضر ذکر شده در بالا، باید از مصرف قهوه قبل و بعد از عمل کاشت مو به شدت اجتناب شود.

آیا نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو مضر است؟

مصرف قهوه قبل و بعد از کاشت مو باید توسط زیباجویان بررسی و مورد توجه واقع شود تا مشخص شود که آیا قهوه اثرات مضری روی رشد و یا بهبود شرایط مو بعد از کاشت و یا حین جراحی دارد یا نه. بدین ترتیب که می‌توانید فشار خون خود را قبل و بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار بررسی کنید تا ببینید آیا کافئین باعث افزایش فشار خون شما می‌شود یا خیر. اگر فشار خون شما 5 تا 10 امتیاز افزایش یابد، ممکن است در برابر اثرات افزایش فشار خون کافئین حین یا بعد از کاشت مو آسیب‌پذیر باشید.

البته در اکثر مواقع بررسی‌ها نشان داده است مصرف هر گونه نوشیدنی حاوی کافئین پس از کاشت مو خطرناک است، همانطور که مصرف آن در مرحله بهبودی هر جراحی نیز خطرناک است. مصرف قهوه بعد از کاشت مو  به دلیل اثر افزایش‌دهنده فشار خون، باعث تعریق در زیباجوی عزیز می‌شود و تعریق به فولیکول‌ها آسیب می‌رساند و کیفیت عمل را کاهش داده و در نتیجه آن تاثیر منفی میگذارد.

اثرات کافئین بر گرافت‌های پیوند شده چیست؟

داشتن عوارضی که باعث افزایش فشار خون در بدن پس از کاشت مو شود نامطلوب است. اگر این اتفاق بیفتد، گرافت های مو ممکن است با این فشار از جای خود خارج شوند.
قهوه می تواند ضربان قلب را افزایش دهد. به همین دلیل، اجتناب از مصرف آن حداقل برای چند روز ممکن است تصمیم بسیار خوبی باشد. در رابطه با اینکه اثر کافئین بر گرافت‌های پیوند شده چیست بایستی بگوییم که اولا حین جراحی به دلیل افزایش فشار خون و به دنبال آن افزایش خونریزی در محل کاشت، دقت پزشک را برای قرار دادن فولیکول‌ها در محل مورد نیاز تا حدودی کاهش می‌یابد. و از سوی دیگر با افزایش فشار خون معمولا فرد شروع به عرق کردن می‌کند که خود یک عامل مضر در رشد گرافت‌های پیوند شده است.

اثرات کافئین بر گرافت‌های پیوند شده چیست؟

بنابراین برای پیشگیری از بروز عوارض ذکر شده و نیز دریافت بهترین نتیجه ممکن از پیوند مو تمامی نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی به درستی انجام گیرد که یکی از آنها نیز اجتناب از مصرف قهوه قبل و بعد از کاشت مو است.

نوشیدن چای قبل و بعد از کاشت مو

خوردن چای بعد از کاشت مو مضر است؟ چای یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار است؛ این نوشیدنی در بین ایرانیان جایگاه ویژه‌تری دارد به طوری که جزو نوشیدنی‌های اصلی ایرانیان در طی روز است و گاهی اوقات این نوشیدنی در طی روز بیشتر از آب مصرف می‌شود. چای همانند قهوه دارای کافئین است. کافئین موجود در چای و قهوه باعث رقیق شدن خون می‌شوند؛ در نتیجه به افرادی که عمل‌های جراحی و زیبایی مانند کاشت مو انجام می‌دهند، توصیه می‌شود تا یک هفته قبل و بعد از کاشت مو قهوه و چای مصرف نکنند.

بسیاری از افراد عادت به مصرف چای دارند و نمی‌توانند به راحتی مصرف چای را کاهش دهند؛ به این افراد توصیه می‌شود که حداقل در بازه زمانی ذکر شده چای بسیار کمرنگ و تازه دم  آن هم یک استکان در روز مصرف کنند و از مصرف چای پررنگ و غلیظ اجتناب کنند. افراد معتاد به الکل و سیگار، بهتر است قبل از کاشت مو مصرف این مواد را ترک کنند.

حداقل یک‌ماه قبل و بعد از کاشت مو نباید این مواد مصرف شوند. مصرف سیگار و مشروبات الکلی همراه با صرف چای می‌تواند عوارض کافئین را چندین برابر کند. برخی افراد گمان می‌کنند که می‌توانند مصرف چای سبز را در این دوران جایگزین چای سیاه کنند؛ در حالی که این تصور اشتباه است و چای سبز نیز دارای مقادیر بالایی کافئین است.

قهوه بدون کافئین بعد از کاشت مو

قهوه بدون کافئین که تحت عنوان قهوه دی کاف نیز شناخته می‌شود؛ قهوه‌هایی هستند که 97 درصد کافئین آن از طریق روش‌های شیمیایی استخراج شده است. کسانی که نمی‌توانند در بازه‌های زمانی خاص مانند یک هفته قبل و بعد از کاشت مو قهوه مصرف کنند؛ می‌توانند این نوع قهوه را موقتاً جایگزین کنند تا دوران نقاهت آنها تمام شود. مصرف طولانی مدت قهوه بدون کافئین به افراد توصیه نمی‌شود؛ زیرا این قهوه می‌تواند مشکلاتی مانند آسیب‌های عصبی و مشکلات تنفسی را به دنبال داشته باشد؛ زیرا از حلال‌هایی مانند دی‌ اکسید کربن در تولید این نوع قهوه استفاده می‌شود.

اما مصرف کوتاه مدت آن در دوران قبل و بعد از کاشت مو نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ بلکه فرد می‌تواند بدون وارد شدن آسیب به فولیکول‌های مو از فواید قهوه استفاده کند. دقت داشته باشید که در مصرف قهوه بدون کافئین زیاده روی نکنید؛ مصرف این نوع قهوه حداکثر 4 فنجان در روز است.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک تکنیک جراحی است که شامل برداشتن فولیکول‌های موی سالم از قسمت‌های خاصی از سر، کناره‌های گوش و در صورت لزوم نواحی مختلف بدن و انتقال آن‌ها به قسمت‌هایی از سر است که در حال نازک شدن و یا طاسی هستند. این فرآیند یکی از روش‌های موثر برای درمان طاسی با الگوی مردانه است که تحت  عنوان کاشت مو شناخته می‌شود.

امروزه تکنیک‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که از معروفترین آنها می‌توان به استفاده از دو روش استخراج واحد فولیکولی و برداشتن و پیوند یک واحد فولیکولی یک به یک یا FUE ، یا جراحی نوار واحد فولیکولی (FUT)، که در آن نواری از پوست سر برداشته شده و پس از آماده‌سازی آنها زیر میکروسکوپ‌های قوی به محل کاشت منتقل می‌شوند. خوشبختانه متدهای دیگری نیز ابداع شده‌اند که با کمترین میزان عوارض جانبی بهترین نتایج را برای شما حاصل می‌کنند.

تنها نکته‌ای که در این روش زیبایی بایستی رعایت شود اینست که همانند سایر جراحی‌های زیبایی در این تکنیک نیز رعایت برخی دستورالعمل‌ها به منظور حصول نتیجه مطلوب الزامیست و یکی از نکات احتیاطی اجتناب از نوشیدن قهوه قبل و بعد از کاشت مو است که در ادامه به طور مفصل در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، بهتر است زیباجوی عزیز برای به دست آوردن نتایج مطلوب از کاشت مو، تمام دستورالعمل‌های توصیه شده از سوی جراح را به طور کامل رعایت کند. همانطور که گفته می‌شود پیشگیری بهتر از درمان است بنابراین بهتر است قبل از اقدام به کاشت مو شما نیز احتیاط لازم را به خرج دهید تا بعداً به دلیل افزایش عوارض جانبی پیوند مو و یا عدم دریافت نتیجه مطلوب به دنبال مصرف قهوه پشیمان نشوید. پس برای رعایت احتیاط باید از مصرف کافئین به ویژه قهوه قبل و بعد از کاشت به هر شکلی خودداری شود، زیرا مصرف قهوه می‌تواند بر نتیجه عمل تأثیر منفی بگذارد.

منابع: yetkinbayertypescoffee

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *