کاشت مو

دلمه های بعد از کاشت مو و رفع آن

عمل زیبایی کاشت مو، راه حلی است برای بازیابی حجم موهای از دست رفته‌ و افزایش تراکم موهای شما در ناحیه‌ای که دچار ریزش موهای شدید شده یا کیفیت تارهای مو آن ناحیه به شدت کاهش یافته است، در حدود 60 درصد از مردان و 50 درصد از زنان در سرتاسر جهان، نوعی ریزش مو را در زندگی خود تجربه می‌کنند. برای رفع این مشکل، راه‌های فراوانی وجود دارد، از مصرف داروهای شیمیایی تا درمان‌های گیاهی متفاوت که طیفی از تاثیرگذاری را به دنبال خواهند داشت. در میان راه حل‌هایی که برای گذر از این شرایط وجود دارد، عمل پیوند مو به عنوان مطمئن‌ترین و تاثیرگذارترین روش درمانی پیشنهاد می‌شود.

با دریافت فولیکول‌های مو از ناحیه‌ی پرتراکم سر که دارای حجم ایده‌آل تارهای مو می‌باشد و پیوند آن به ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده است، پیوند مو انجام می‌شود. فرآیند پیوند موی طبیعی با به دنبال داشتن ظاهری طبیعی و پرپشت از موهای سالم، گزینه‌ای ایده‌آل برای رفع مشکل موهای کم حجم و ریزش مداوم موها خواهد بود؛ البته در نظر داشته باشید که انتخاب پزشک و کلینیک معتبر کاشت مو جهت پیوند موی طبیعی بسیار مهم است؛ چرا که در صورت عدم انتخاب صحیح ممکن است با برخی عوارض جانبی همچون دلمه کاشت مو مواجه شوید. با ما در این بخش از مجله کلینیک پوست و مو رز همراه باشید.

آیا کاشت موی طبیعی عملی امن محسوب می شود؟

این عمل زیبایی طبق تحقیقات و بررسی‌های متعدد انجام شده، فرآیند کم خطری بوده و آسیب‌های جدی و ماندگاری را به دنبال نخواهد داشت، یکی از دلایل محبوبیت روز افزون فرآیند پیوند مو، قابل اعتماد بودن نتیجه‌ی به دست آمده و جزئی بودن عوارض احتمالی پس از آن است. به طور کلی می‌توان گفت فرآیند کاشت مو، روشی است که با کمترین میزان عوارض، شما را در دستیابی به هدف خود یاری می‌دهد. با این حال، موارد زیادی در بی‌خطر بودن فرآیند پیوند مو تاثیرگذار خواهند بود، از نقش یک پزشک متخصص و مطمئن در انجام صحیح تکنیک‌های پیوند مو نمی‌توان غافل شد، بنابراین انتخاب یک جراح ماهر و با تجربه در زمینه‌ی پیوند مو، یکی از مواردی است که تضمین کننده‌ی نتایج بی‌خطر و مطلوب فرآیند کاشت موی طبیعی خواهد بود.

 

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

همچنین خدمات ارائه شده توسط کلینیک و مراقبت‌های قبل و بعد از انجام عمل زیبایی کاشت مو، از دیگر موارد تاثیرگذار در صحت و کیفیت نتایج به دست آمده از این فرآیند خواهد بود که اهمیت انتخاب یک کلینیک معتبر و قابل اعتماد را نشان می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه این است که افراد با زمینه‌های جسمی و سلامتی متفاوت و وضعیت‌های بدنی گوناگون، پاسخ‌های متفاوتی را به عمل زیبایی کاشت مو خواهند داد و واکنش‌های افراد مختلف به پیوند مو به علت تفاوت‌های فردی، بسیار متفاوت خواهد بود.

Is-natural-hair-transplantation-a-safe-procedure?

مطالب بیشتر: کاشت مو بدون درد

عوارض احتمالی بعد از کاشت مو

با اینکه عمل زیبایی پیوند مو جز فرآیند‌های کم آسیب و کم‌خطر محسوب می‌شو‌د، اما موارد مختلفی وجود دارد که به عنوان عوارض جانبی احتمالی پس از پیوند مو شناخته می‌شود. از جمله آسیب‌های احتمالی پس از فرآیند کاشت مو، می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

1- عفونت ناحیه ی سر، از جمله آسیب‌های نادری که ممکن است به علت عدم رعایت نکات بهداشتی و استاندارد حین انجام تکنیک‌های پیوند مو، اتفاق بیافتد.

2- پوسته پوسته شدن، خارش و تورم پوست نیز از مواردی است که در هفته‌های اولیه پس از فرآیند کاشت مو در ناحیه‌ی سر مشاهده خواهند شد.

3- التهاب فولیکول‌های مو که تحت عنوان فولیکولیت شناخته می‌شود، عارضه‌ای است که گاها پس از عمل زیبایی پیوند طبیعی مو در تارهای جدید ممکن است مشاهده شود.

4- با توجه به استفاده از مواد بی‌حس کننده در ناحیه‌ی سر برای انجام پیوند مو، احساس سنگینی یا بی‌حسی در ناحیه‌ی سر در روزهای اولیه پس از پیوند مو نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

5- همچنین گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف نتایج به دست آمده از فرآیند کاشت طبیعی مو رضایت بخش نباشد و شخص مجبور به تکرار این فرآیند شود، به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده‌ی هرگونه علائم غیر طبیعی یا ادامه دار شدن علائم آسیب و عوارض جانبی پس از فرآیند کاشت طبیعی مو، پزشک خود را از وضعیت پیش آمده مطلع کنید و در مورد دستورالعمل‌های لازم برای بهبودی جویا شوید.

آیا بعد از کاشت مو وجود دلمه طبیعی است؟

بروز دلمه ‌های پس از کاشت مو، یکی از مواردی است که ممکن است در روزهای ابتدایی پس از عمل زیبایی کاشت طبیعی مو مشاهده شود، شاید از خود بپرسید دلمه های بعد از کاشت مو چیست؟ ، در پاسخ باید گفت، این دلمه‌ها در نقاطی که تارهای جدید مو وارد شده‌اند یا نواحی نزدیک به جایی که پیوند مو در آن انجام شده است مشاهده خواهند شد. دلمه‌ها در ناحیه سر به علت خونریزی‌ خفیف بعد از فرآیند کاشت موی طبیعی به وجود می‌آیند و در صورت تداوم این خونریزی‌ها حالت‌های لخته‌ی خون مشاهده خواهند شد. بروز این دلمه‌ها، به عادات غذایی و الگوی داروهای مصرفی در قبل و بعد از انجام فرآیند پیوند مو بستگی دارد. برای مثال مسکن‌ها و داروهای رقیق کننده‌ی خون باعث افزایش رقت خون و افزایش احتمال خونریزی حین انجام فرآیند پیوند موی طبیعی شده و احتمال بروز این دلمه‌ها در سر را افزایش می‌دهند. ادویه‌ی موجود در غذا، کافئین و الکل نیز تاثیراتی مشابه با این داروها را در حین انجام فرآیند پیوند مو و پس از آن به دنبال خواهد داشت. پایداری این دلمه ممکن است باعث تشدید عفونت و بروز مشکلات جدی‌تر شود اما عموما این لخته‌های خون، آسیب‌های جدی را به دنبال نخواهند داشت و نهایتا تا 10 روز پس از فرآیند کاشت مو، از بین خواهند رفت.

مطالب بیشتر: هزینه کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو برای رفع دلمه و لخته خون

پس از اتمام پیوند مو، مرحله‌ی مهم فرآیند کاشت مو طبیعی آغاز می‌شود و آن توجه به نکات و اقداماتی است که در نظر داشتن آن‌ها برای دستیابی به نتیجه‌ای مطلوب، الزامی خواهد بود. موارد زیر، مراحلی است که برای ماندگاری نتایج خوب به دست آمده از فرآیند پیوند مو و رفع لخته‌های خون به وجود آمده و همچنین جلوگیری از ایجاد آسیب‌های دیگر، باید دنبال شوند:

1- نحوه‌ی شستشوی سر، از مواردی است که باید اصولی و استاندارد انجام شود، شما پس از گذشت 24 ساعت از کاشت مو، مجاز به شستشوی سر خود خواهید بود؛ توجه داشته باشید که از شامپوهایی استفاده کنید که کمترین میزان آسیب را به پوست شما وارد کنند و همچنین خیلی سبک پوست سر خود را شستشو داده و از ایجاد خراش بر پوست خود پرهیز کنید. توجه کنید از دوش‌های سرپایی به علت فشاری که آب به پوست سر وارد می‌کند پرهیز کنید.

2- در هفته‌های ابتدایی پس از عمل زیبایی کاشت طبیعی مو، از ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین نظیر دویدن و دوچرخه سواری و فعالیت‌های این چنینی پرهیز کنید، این اقدامات باعث بروز التهاب و تورم و تشدید عوارض به وجود آمده پس از پیوند مو خواهند شد.

3- تا زمانی که پوست سر شما به طور کامل بهبود یابد، از خوابیدن روی سر خود به شکل افقی خودداری کنید، در روزهای اولیه پس از کاشت موی طبیعی، زیر سر خود را با چند بالش بلند کنید و به حالت نیمه نشسته استراحت کنید تا میزان فشار وارد شده به ناحیه‌ی سر به حداقل برسد.

4- برای کاهش التهاب به وجود آمده پس از پیوند مو، از کمپرس‌های سرد استفاده کنید، برای این کار، فشار وارد شده به سرد باید در کمترین حالت ممکن باشد و پس از چند دقیقه، برای چند ثانیه بسته‌ی یخ را از سر خود جدا کنید و مجددا روی سر خود قرار دهید.

5- استفاده از ژل‌ها و کرم‌های ترمیم کننده و تسکین دهنده نیز می‌تواند برای کاهش التهاب و عوارض به وجود آمده پس از عمل زیبایی پیوند مو موثر باشد.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

مدت زمان بهبودی دلمه های کاشت مو

دلمه‌ های کاشت مو در روز دوم یا سوم بعد از کاشت موی طبیعی به وجود می‌آیند، اما بلافاصله از بین نمی‌روند، زیرا بسیار محکم به پوست سر چسبیده‌اند؛ معمولا این دلمه‌ها تا چند روز در بخش‌های گیرنده‌ی پیوند و پیشانی وجود دارند و سپس خود به خود از بین می‌روند. اگر مراقبت‌های بعد از کاشت طبیعی مو را کامل رعایت کنید، درمان دلمه های بعد از کاشت مو، بدون هیچ مشکلی طی چند ممکن خواهد بود، در غیر این صورت ممکن است بیمار در این نواحی دچار عفونت شده و به درمان و مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا کند. دلمه‌ها باید به روش مناسب درمان شوند تا اثری روی پوست بیمار باقی نماند. البته باید علائم دلمه های پس از پیوند مو را بدانید تا بتوانید آن را حدس زده و برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.

3.3/5 (4 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ