کاشت مو

بی حسی سر بعد از کاشت مو؛ دلایل و درمان

کاشت مو یکی از جراحی‌های نسبتا بی‌خطر با عوارض بسیار کم است. پروسه‌ی پیوند فولیکول‌ها در حدی است که بیمار نیازی به بی‌هوش شدن ندارد. تنها کافیست، ناحیه‌ی مورد نظر بی‌حس شود. تاثیر داروی بی‌حسی باید تا پایان عمل باقی بماند تا برداشت فولیکول‌ها و پیوند آنها بدون هیچگونه دردی انجام شود. سه نوع بی‌حسی موضعی، منطقه‌ای و عمومی وجود دارد که برای کاشت مو از بی‌حسی نوع اول استفاده می‌شود. میزان بی‌حسی تزریق شده پیش از کاشت مو هرگونه درد احتمالی را از بین می‌برد. در حقیقت این جنبه‌ی روانی حین پیوند مو است که می‌تواند منجر به اضطراب در شخص شود. برای برطرف کردن این استرس می‌توان از داروی آرام بخش استفاده نمود.

در این مطلب به بررسی موضوع بی حسی سر بعد از کاشت مو و راه‌های درمان آن می‌پردازیم. برای کسب اطلاع از جزئیات کاشت مو و مراقبت‌های پس از آن همکاران ما در مرکز زیبایی رز پاسخگوی سوالات شما هستند.

راهنمای اینفوگرافیک بی حسی سر کاشت مو
اینفوگرافیک درمان بی حسی پس از کاشت مو

روش های درمان بی حسی سر پس از کاشت مو

تکنیک تامسنت “tumescent” روشی برای بی‌حس کردن پوست سر و آماده سازی برای پیوند مو است. در این روش دوز مشخصی از داروی بی‌حسی به ناحیه‌ی سر تزریق می‌شود. در نتیجه ناحیه‌ی مورد نظر سفت و متورم می‌شود و کار کاشت گرافت‌ها ساده‌تر انجام می‌شود. این روش تا پایان عمل پوست سر را بی حس می‌کند. یکی از علائمی که معمولا پس از کاشت طبیعی مو در بیماران رایج است، بی حسی سر پس از کاشت مو است. به این ترتیب که تا روزها هیچ احساسی در پوست سر نخواهید داشت. برای درمان بی حسی سر بعد از کاشت مو باید اقداماتی انجام دهید.

یکی از راه‌های درمان بی حسی سر بعد از کاشت مو، کاهش تورم ناشی از پیوند است. برای این کار پس از مشورت با پزشک خود می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. سرد شدن ناحیه‌ی کاشت تاثیر منفی بر سلامت فولیکول‌ها ندارد و روشی موثر برای کاهش تورم است.

بی حسی سر بعد از کاشت مو
علل بی حس شدن کف سر پس از کاشت

مصرف منظم داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص به بهبودی زودتر و درمان بی حسی کمک می‌کند. اما به‌طور کلی درمان بی حسی نیازی به رعایت پروتکل خاصی ندارد و در کوتاه مدت برطرف می‌شود. این عارضه بخشی از واکنش بدن به جراحت‌های ایجاد شده است که نیاز دارد روال طبیعی خود را برای درمان کامل طی کند.

مطالب بیشتر: نتایج نهایی کاشت مو

روش های درمان بی حسی سر پس از کاشت مو

بی حسی سر پس از کاشت مو چه مدت ادامه دارد؟

بی حس شدن سر پس از کاشت مو به نحوی است که برخی بیماران ممکن است تا چند روز احساس کنند بخشی از پوست خود را از دست داده اند. این بی حسی به مرور از بین می‌رود و پوست دچار خارش یا درد بسیار خفیفی می‌شود. این علائم نشان دهنده‌ی واکنش تدریجی اعصاب پوست و برگشت به حالت عادی است. البته مدت زمان فعال شدن اعصاب پوست به روش کاشت مو وابسته است. در کاشت مو به روش fut جراحات ایجاد شده گسترده‌تر از روش fue است. از این رو مدت زمان ترمیم کامل پوست و پایان بی حسی سر بعد از کاشت مو ممکن است تا چندین روز هم طولانی شود. اما در روش fue به دلیل ظرافت بالای کار و جراحت بسیار کمی که در حین عمل ایجاد می‌شود، دوره‌ی نقاهت کوتاه‌تر است. در نتیجه‌ مدت بی ‌حسی سر بعد از کاشت مو چندان طولانی نخواهد بود و به مرور برطرف می‌شود.

مدت زمان بی‌ حسی سر بعد از کاشت مو، علاوه بر داروی بی حسی به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. ضرباتی که توسط پانچ به پوست سر وارد می‌شود و سوزن‌های ریزی که وارد پوست سر می‌شوند؛ می‌توانند سبب ایجاد بی‌حسی شوند. در برخی از موارد به دلیل ضربات وارد شده توسط پانچ و سوزن‌ها آسیب عصبی رخ می‌دهد و عملکرد عصب‌های سطحی پوست دچار تداخل می‌شوند؛ در اینگونه مواقع زمان بیشتری نیاز است تا بی‌حسی پوست سر برطرف شود. البته بی‌حسی در اثر آسیب‌های عصب‌های سطحی بسیار نارد است.

بی حسی سر بعد از کاشت مو  

علت

درمان

1-جزو عوارض داروی بی‌حسی است.

2-ممکن است در اثر ضربات پانچ، پوست سر مدتی بی‌حس شود.

3- ممکن است در اثر وارد شدن میکروسوزن‌ها به پوست، پوست سر بی حس شود.

4- در روش‌های سنتی کاشت طبیعی مو به دلیل برش خوردن پوست، اعصاب محیطی پوست دچار آسیب می شد و در نتیجه پوست سر افراد دچار بی‌حسی می شد.

5- عفونت زخم‌های پوست سر

1-استفاده از کمپرس یخ پس از کاشت، در قسمت پوست سر

2- رعایت نکات دقیق بعد از کاشت

3-جلوگیری از عفونی شدن زخم‎ها

4- مراجعه به کلینیک‌های معتبر پس از پایان دوران نقاهت در صورت برطرف نشدن بی‌حسی

5- اگر دلیل بی حسی آسیب اعصاب محیطی باشد با طب سوزن برطرف می‌شود.

6- مراجعه به کلینیک‌های معتبر کاشت بهترین راه جلوگیری از این عارضه است.

بی حسی سر پس از کاشت مو چه مدت ادامه دارد؟

عوارض ایجاد بی حسی در کاشت مو

ممکن است بدن فرد واکنش‌های مختلفی به داروی بی حسی سر بعد از کاشت مو نشان دهد. اما این واکنش‌ها تنها به خارش جزئی یا ایجاد جوش محدود می‌شود. در مجموع بروز عوارض جدی پس از تزریق داروی بی حسی بسیار نادر است. در اغلب موارد، عوارض گزارش شده ناشی از ترس و اضطراب بیمار است. به همین دلیل معمولا برای بیمارانی که دچار استرس شده‌اند ، از آرام بخشی خفیف استفاده می‌شود. پس از پیوند طبیعی مو ممکن است به مرور با از بین رفتن اثر داروی بی حسی، احساس درد خفیف یا خارش در پوست احساس کنید. این شرایط کاملا طبیعی است و نباید نگران شوید. با توجه به این امر که داروی بی حسی به صورت موضعی عمل می‌کند، کمترین اثرات روی بدن بجای نمی‌گذارد و ساعاتی پس از پایان کاشت مو، این بی حسی از بین می‌رود.

در گذشته که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گرفت، به عوارض جانبی بیشتری دچار می‌شد؛ اما در حال حاضر به دلیل تزریق بی‌حسی موضعی این عوارض به حداقل رسیده است. فقط در برخی از موارد ممکن است افراد نسبت به داروهای بی‌حسی واکنش‌های آلرژیک نشان دهند که قبل از تزریق نیاز است تا تست حساسیت از افراد گرفته شود.

مطالب بیشتر: کاشت مو اقساط در کلینیک رز

عوارض ایجاد بی حسی در کاشت مو

درمان بی حسی پس از کاشت مو در کلینیک رز

کلینیک پوست و مو رز از جمله مراکز معتبر زیبایی در تهران است که با ارائه‌ی مجموعه خدمات زیبایی در خدمت بانوان و آقایان است. کاشت مو از مهم‌ترین خدمات این کلینیک است که تحت نظارت دکتر روحانی و با بهره‌مندی از تجهیزات روز دنیا انجام می‌شود. با توجه به دقت بالای کار و حساسیت‌های موجود در این کلینیک، انتظار رخداد هیچ گونه عوارض و مشکلاتی پس از پیوند طبیعی مو نمی‌رود. از طرفی رعایت نکات پس از کاشت، به بهبود سریع‌تر ناحیه‌ی کاشت کمک می‌کند. دوره‌ی نقاهت پس از پیوند مو تحت کنترل کلینیک خواهد بود و مواردی نظیر درمان بی حسی سر بعد از کاشت مو به دقت بررسی می‌شود. بنابراین می‌توانید با اطمینان خاطر در انتظار رویش موهایی سالم و پرپشت بمانید.

4/5 (2 نظر)

منبع
intechopen

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام عرض ادب من مدت ۵ماهه ک کاشت مو انجام دادم قسمتای پشت سرم حس برگشته ولی هنوز قسمتای جلو سرم بی حسه معمولا چقد زمان میبره تا بی حسی ازبین بره؟ماه اول کاشت ۹۰درصد موهای کاشته شده ریخت الان ک ۵ماه گذشته یمقدار رشد کرده ولی سرم پوسته میشه دست ک میزنم با مو کنده میشه امکان داره ک موها ۲بار بعد کاشت ریزش کنه بعد تو ماه ۶ ۷ دربیاد دوباره؟ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ