لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

لیزر موهای زائد یک روش مراقبت از زیبایی رایج است که برای از بین بردن موها به مدت طولانی انجام می‌گیرد. این کار با غیر فعال کردن موقتی فولیکول‌های مو در مرحله آناژن، باعث کاهش رشد تارهای مو می‌شود. نتیجه حاصل از این روش کاملاً دائمی نیست، اما برای رسیدن به هدف ایده آل از این درمان لیزری، باید چندین هفته انتظار کشید. این روش درمانی برای تمامی مناطق بدن (چه صورت و چه بدن) به جز اطراف چشم‌ها، ایده آل است. به این ترتیب مشتری‌های پر و پا قرصی برای این روش پیدا شده است. این افراد دوست دارند بدانند که آیا لیزر موهای زائد دردناک است ؟ نکته مهم این است که مزایای لیزر موهای زائد را نمی‌توان به راحتی به دست آورد. این درمان می تواند بر اساس منطقه‌ای که تحت درمان قرار گرفته است و همچنین آستانه تحمل درد هر شخص، دردناک بسیار خفیفی ایجاد کند. البته ناگفته نماند که درد ناشی از آن مانند درد دل یا دندان نیست.

بلکه با توجه به استفاده از اشعه‌های نوری متمرکز، کمی گرما متوجه پوست فرد خواهد شد که برخی آن را “درد” تلقی می‌کنند. بنابراین آقای دکتر رضا روحانی پزشک با تجربه کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز، در پاسخ به این سوال که آیا لیزر موهای زائد درد دارد یا خیر، می‌گویند: این موضوع کاملا بستگی به بدن هر شخص و میزان تحمل آن‎ها دارد. به طور کلی این روش درد آنچنانی و طولانی مدت ایجاد نمی‌کند و در کسری از ثانیه از بین خواهد رفت.

نتایج حاصل از لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد بدن توسط دستگاه مخصوص از بین بردن موهای زاید بدن انجام می شود. این دستگاه با تولید پالس هایی در کمتر از یک ثانیه، ریشه های موهای زائد بدن شما را از بین می برد. در واقع دستگاه لیزر موهای زائد بدن، موهای تیره و درشت بدن شما به طوری که به پوست اطراف آن ها آسیبی نرسد به طور انتخابی هدف قرار می دهد. دستگاه لیزر موهای زائد بدن بر روی موهای زائد تیره موثر تر عمل می کند و نتیجه بهتری دارد؛ اما اگر مو های روشن، بلوند، قرمز و یا مایل به خاکستری دارید ممکن است تغییر زیادی را پس از انجام لیزر موهای زاید بدن متوجه نشوید.

به این دلیل که دستگاه لیزر موهای زائد بدن جذب موهای زائد تیره می شوند و بر روی موهای زائد روشن به اندازه موهای زائد تیره موفق عمل نمی کنند. البته قبل از انجام لیزر موهای زائد بدن پزشک متخصص در طی یک جلسه مشاوره نوع پوست و نوع و ضخامت موهای زائد بدن شما را مورد بررسی قرار می دهد و در حد چند میلی متر از پوست شما را بر می دارد. پزشک متخصص از پوست برداشته شده برای تنظیم طول موج پالس های دستگاه لیزر موهای زائد بدن بر اساس رنگ پوست، رنگ موهای زائد، ضخامت و محل قرار گیری موهای زائد استفاده می کند تا شما نتیجه بهتری از لیزر موهای زاید بدن داشته باشید. در صورتی که لازم باشد و در صورتی که از پوست بریده شده اطلاعات کافی را برای تنظیم درست دستگاه لیزر موهای زائد بدن به دست نیاورد در طی همان جلسه ی مشاوره بر روی قسمتی از بازوی شما به طور آزمایشی حذف موهای زاید بدن انجام می دهد.

در طی حذف موهای زاید بدن انجام شده مشخص شده است که معمولا افرادی که لیزر موهای زائد بدن را انجام می دهد 3 تا 7 جلسه بعد از انجام لیزر موهای زاید بدن ریزش مو دائمی دارد.

نتایج حاصل از لیزر موهای زائد چیست؟

آیا لیزر موهای زائد روشی امن است؟

حذف موهای زاید بدن معمولاً بی خطر و امن است. با بررسی های انجام گرفته بر افرادی که لیزر موهای زائد بدن را انجام داده اند، مشخص شده است که این افراد پس از انجام لیزر موهای زاید بدن در دراز مدت، با خطرات بهداشتی مواجه نشده اند. با این حال ممکن است افرادی پس از انجام لیزر موهای زائد بدن با برخی از عوارض جانبی حذف موهای زاید بدن مواجه شوند. معمولا پزشک متخصص برای جلوگیری از این مشکل، قبل از انجام لیزر موهای زاید بدن بر روی قسمتی به طور آزمایشی لیزر موهای زائد بدن را انجام می دهد و واکنش پوست را در برابر لیزر موهای زاید بدن بررسی می کند.

برای اینکه انجام لیزر موهای زائد بدن برایتان روشی امن و بی خطر باشد، لازم است در انتخاب کلینیک و پزشک متخصص دقت کنید. در رابطه با کلینیک باید دقت کنید که از دستگاه با کیفیت و مناسبی برای انجام لیزر موهای زاید بدن استفاده کنند.

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

انجام لیزر موهای زائد بدن با توجه نوع و ضخامت پوست ممکن است با درد همراه باشد. البته میزان دردی که ممکن است در ناحیه ای از بدن ایجاد شود با ناحیه دیگر بدن متفاوت است. برای مثال انجام لیزر موهای زاید بدن بر پا ها معمولا با دردی همراه نیست اما ممکن است بیشترین درد را در طول لیزر موهای زائد بدن زیر بغل تجربه کنید. البته دردی که ممکن است در طول لیزر موهای زائد بدن ایجاد شود، قابل پیشگیری است. شما می تواند با انجام هر یک از موارد زیر از درد حذف موهای زاید بدن جلوگیری کنید.

 1. 30 دقیقه قبل از انجام لیزر قرص آرام بخش مصرف کنید.
 2. از کرم بی حس کننده یک ساعت قبل از انجام لیزر استفاده کنید.
 3. مصرف آنتی هیستامین هم از دو روز قبل از انجام لیزر و صبحی که می خواهید لیزر انجام دهید، می تواند باعث کاهش درد شما شود.

برای چند روز پس از انجام لیزر موهای زائد بدن، پوست آسیب دیده ممکن است قرمز و ملتهب شود که بسیاری از افراد این احساس را شبیه آفتاب سوختگی و بدون درد توصیف کرده اند. البته در صورتی پزشک متخصصی را برای انجام لیزر موهای زائد بدن انتخاب کرده باشید با مشکل آسیب دیدگی پوست بعد از انجام از بین بردن موهای زاید بدن، مواجه نمی شوید.

لیزر موهای زائد چقدر درد دارد؟

لیزر موهای زائد برای هدف قرار دادن فولیکول های مو، از پرتوهای ریز لیزر با حرارت بالا استفاده می‌کند. گرچه ممکن است گرمای ناشی از آن خیلی زیاد نباشد، اما ممکن است احساس کنید که در مدت بسیار کوتاهی پوست شما داغ و مجددا سرد می‌شود. همچنین ممکن است بعد از پایان جلسه لیزر، ناراحتی‌های خفیفی مانند قرمزی و التهاب پوستی مشابه با آفتاب سوختگی خفیف را تجربه کنید. این روش ممکن است بسیار کم احساس درد ایجاد کند. این که این درد چقدر شدید است به بخشی از بدن که تحت لیزر موهای زائد است بستگی دارد. در حالت کلی، هرچه پوست حساس تر باشد، احتمالاً احساسات ناخوشایند بیشتر خواهد بود. برای به حداقل رساندن درد، می‌توان قبل از شروع لیزر کردن، یک کرم بی‌حس کننده مانند زایلاپی به پوست خود بزنید. هرچند استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود؛ زیرا درد ناشی از لیزر بسیار قابل تحمل است.

در چه مناطقی از بدن درد بیشتری هنگام لیزر احساس می‌شود؟

این درد به آستانه تحمل درد افراد بستگی دارد. با این حال طبق نظر سنجی‌هایی که صورت گرفته است، مناطقی مانند پشت لب و ناحیه ران داخلی بیشترین میزان نارحتی را ایجاد می‌کنند. البته برخی افراد طی لیزر درمانی ممکن است متوجه شوند که برخی از مناطق بدنشان نسبت به سایر نواحی حساس‌تر است. مناطقی مثل پاها، زیر بغل، بیکینی و دست‌ها طبق نظر سنجی‌ها بسیار راحت و بدون ناراحتی، درمان با لیزر را پشت سر می‌گذارند.

راهکارهای موثر کاهش درد حین لیزر موهای زائد

اکثر قریب به اتفاق افرادی که این روش را انجام داده‌اند اعتقاد دارند که ناراحتی و درد ناشی از این روش کاملا قابل تحمل است. اما برای افرادی که استرس دارند و از درد کشیدن می‌ترسند، روش‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 • برخی از دستگاه‌ها از یک مکانیزم خنک کننده تحت عنوان کولینگ (Cooling) استفاده می‌کنند که دارای قدرت تولید دمای بسیار پایین را دارد. به این ترتیب، قبل از شات زدن در هر منطقه، می‌توان با قابلیت کولینگ، ناحیه مورد نظر را طی چند ثانیه لمس موقت کرد و به لیزر درمانی ادامه داد.
 • استفاده از کرم و پمادهای بی حس کننده. پمادهای لیدوکائین و زایلاپی می‌توانند به مدت محدودی پوست را بی حس کنند. برای استفاده از این محصولات، باید حداقل 1 ساعت قبل از لیزر درمانی، پماد را روی سطح پوست تمیز بمالید و منتظر بمانید تا بدن بی حس شود. سپس باید آن را شست و اقدام به آغاز لیزر موهای زائد کرد.
 • خانم‌ها باید توجه داشته باشند که چند روز قبل و بعد از دوره قاعدگیشان، حسگرهای دردشان حساس‌تر می‌شوند. بنابراین اگر در این دوران لیزر درمانی انجام شود (هر نقطه از بدن)، درد بیشتری حس خواهد شد. پس بهتر است نوبت لیزر خود را به زمانی غیر از این مدت موکول کنید.

عوارض و خطرات احتمالی ناشی از لیزر موهای زائد

بعد از انجام لیزر موهای زائد بدن ممکن است دچار برخی از عوارض جانبی آن شوید اما جای نگرانی نیست همه ی این عوارض ها موقتی و زود گذر هستند. به این دلیل که لیزر موهای زائد بدن فولیکول های مو را که زیر پوست قرار دارند مورد هدف قرار می دهد ممکن است بدن در برابر آن واکنش هایی مانند

 1. قرمزی
 2. سوزش
 3. تورم
 4. پوسته پوسته شدن
 5. زخم شدن
 6. عفونت
 7. تغییر رنگ پوست

و غیره را نشان دهد. برخی از عوارض هم در صورتی که پزشک متخصصی را برای انجام لیزر موهای زائد بدن خود انتخاب نکرده باشید ممکن است رخ دهد؛ مانند سوختگی و ایجاد تاول که برخی از عوارض احتمالی آن است.

در صورتی که با هر یک از موارد گفته شده بعد از انجام لیزر موهای زائد بدن به مدت طولانی مواجه شدید حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. برخی از مردم تصورات غلطی از عوارض لیزر موهای زائد بدن دارند و تصور می کنند لیزر بدن باعث نازایی می شود؛ اما با توجه به بررسی های انجام شده هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر باعث نازایی می شود وجود ندارد. به این دلیل که لیزر موهای زائد بدن فقط به پوست نفوذ می کند و به اندام های دیگر نمی رسد و نمی تواند آسیبی به آن ها برساند.

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رز

شما می توانید با مراجعه حضوری به کلینیک پوست و مو رز با متخصصین مجرب فعال در حیطه پوست مو در مورد لیزر موهای زائد خود مشاوره دریافت کنید. همچنین می‌توانید جهت مشاوره تلفنی با کارشناسان ما، با شماره تلفن 02148679 تماس بگیرید. علاوه بر موارد ذکر شده، شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین نیز بهره‌مند شوید.

0/5 (0 نظر)

منبع
healthlineskinremedi

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ