کاشت مو

همه چیز درباره کاشت مو با ربات توسط ARTAS

ریزش مو مشکل شایعی است که در بسیاری از افراد جامعه به دلایل مختلف رخ می‌دهد. بسیاری از این دلایل منجر به بروز طاسی می‌شود. شاید شما اغلب متوجه طاسی در مردان شوید، اما نه تنها مردان، بلکه نیمی از زنان نیز از مشکلات ریزش موی شدید کلافه هستند. ریزش مو اتفاقی نیست که به راحتی از آن بگذرید. این مسئله را ندید نگیرید و برای درمان آن دست به کار شوید. حتی اگر دچار ریزش‌های شدید هم باشید، بازهم راه‌های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. پیشرفت‌های گسترده‌ی تکنولوژی و علم پزشکی منجر به خلق روش‌های جدیدی برای درمان ریزش مو و بازگردانی موهای از دست رفته شده است.

از میان این روش‌ها به گزینه‌ی کاشت مو با ربات و موضوع اصلی این متن که کاشت مو با دستگاه artas است، می‌پردازیم. برای اطلاع از سایر جزئیات این روش می‌توانید با کارشناسان ما در کلینیک پوست و مو رز همراه باشید.

اینفوگرافیک کاشت مو به روش ربات

توضیحات این روش فقط جنبه اطلاع رسانی دارد و در ایران هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است!

درباره‌ی کاشت مو با ربات چه می‌دانید؟

کاشت مو با ربات یک تکنولوژی پیشرفته‌ای است که در آن موها به صورت کاملاً اتوماتیک کاشته می‌شوند. ربات‌های ساخته شده برای کاشت مو مجهز به یک بازوی روباتیک هستند که به صورت خودکار فولیکول‌های موی فرد را از نواحی پشت سر به صورت رندوم خارج می‌کنند و در محل مورد نظر می‌کارند. نتایج کاشت مو با ربات مشابه نتایج کاشت مو به روشFUE یا FIT خواهد بود. این روش جزو روش‌های کم تهاجمی محسوب می‌شود و مزیت‌های روش‌های کم تهاجمی را به همراه دارد. ربات‌هایی که برای کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرند متفاوت هستند که دستگاه artas یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین دستگاه‌های کاشت مو در زمینه ترمیم مو معرفی شده است.

کاشت موی رباتیک

این دستگاه برای بهبود کاستی‌های روش‌های دستی کاشت مو ساخته شده است. استفاده از تصاویر و الگوریتم‌های هوشمند در این دستگاه انقلابی در صنعت کاشت مو ایجاد کرده است. سیستم دیداری استریوسکوپی این دستگاه از چندین دوربین پیشرفته با وضوح بالا تشکیل شده است. این دستگاه بسیار ایمن است و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا جهت پیوند مو تایید شده است.

مطالب بیشتر: ریزش موی کاشته شده

کاشت مو با ربات آرتاس

مزایای کاشت مو با artas

به دلیل مزیت‌هایی که کاشت مو با ربات artas دارد این روش مورد توجه قرار گرفته است. برخی از مزیت‌های این بازوهای اتوماتیک در اجرای فرآیند کاشت مو عبارتند از:

 1. درد و عوارض ناشی از روش‌های قدیمی کاشت مو را حذف می‌کند.
 2. بسیاردقیق‌تر از چشم انسان است و از تصویربرداری‌های دیجیتال استفاده می‌کند.
 3. نتایج حاصل از این روش ماندگار و دائمی هستند.
 4. زمان نقاهت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 5. از روش‌های بسیار دقیق و سازگار برای پیوند مو استفاده می‌کند.
 6. کاشت مو با این ربات نیاز به جراحی و بخیه ندارد.
 7. ربات ها توانایی این را دارند که بهترین فولیکول‌ها را برای کاشت انتخاب کنند.
 8. پیوند مو را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهد.
 9. فولیکول‌های کاشته شده در سر به صورت یکنواخت توزیع می‌شوند و در بهترین زاویه و عمق در سر قرار می‌گیرند.
 10. خطر خونریزی، تشکیل اسکار و عفونت پوست بعد از پیوند در این روش مشاهده نمی‌شود.

مطالب بیشتر: درمان طاسی سر با کاشت مو

جدول کاشت مو با ربات

 

مزایا

 

معایب

 

فرآیند

 

1-نتایج دائمی و کاملا طبیعی

2-انجام کاشت بدون درد و خونریزی

3-انجام کاشت مو بدون جراحت و برش

4-انجام پیوند با بالاترین کیفیت

5-انتخاب بهترین و ضخیم‌ترین گرافت‌های مو برای کاشت

6-انجام تمامی مراحل به صورت خودکار و اتوماتیک

1-بازدهی کم نسبت به بسیاری از روش‌های کاشت مو

2-از بین رفتن 40 درصد فولیکول‌های کاشته شده

3-محدودیت برای افرادی که موی فر دارند.

4-محدودیت انجام آن برای افرادی که موهای رنگ روشن دارند.

5-افرادی که به طور کامل طاس هستند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

1- تهیه اسکن از پوست و موی سر با دوربین‌های پیشرفته ربات

2- تعیین محل برداشت مو توسط پزشک

3- دادن اطلاعات به ربات مانند تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای برداشت، سرعت چرخش بازو و قطر سوزن

4- بی حسی محل برداشت و کاشت و ضد عفونی کردن آن‌ها

5-انتخاب فولیکول مناسب جهت برداشت توسط سیستم لیزری

6-برداشت فولیکول‌ها با استفاده از سوزن‌های ربات

7-کاشت فولیکول‌ها در زاویه و عمق مناسب

 

معایب کاشت مو با ربات

کاشت مو با ربات با وجود تمامی مزیت‌ها، محدودیت‌هایی را به دنبال دارد. برخی از معایب برشمرده برای این روش عبارتند از:

 1. کاربری محدود: از بزرگ‌ترین نقاط ضعفی که برای این ربات‌ها عنوان می‌شود، محدودیت در استفاده برای بیماران مختلف است. در واقع کاشت مو با ربات تنها برای افرادی ممکن است که دارای موهای تیره‌ای باشند. البته صاف بودن موها را هم از قلم نیندازید!
 2. محدویت در ناحیه‌ی بانک مو: به این معنی که اگر بانک موی فرد در نواحی سر او باشد، مشکلی برای کاشت مو با artas وجود ندارد. اما اگر از فولیکول‌های بازو، سینه و … نواحی اهدا کننده‌ی فولیکول باشند باید روش دیگری برای کاشت انتخاب شود. این دستگاه تنها قادر به استخراج مو از پشت و اطراف سر است.
 3. عوارض احتمالی: به دلیل استفاده از پانچ‌های قطور در حین استخراج مو ممکن است فولیکول‌های اطراف آسیب ببینند.
 4. درصد رشد فولیکول ها: درصد رشد و بقای فولیکول‌های کاشته شده در این روش نسبت به روش‌های کاشت مو FIT کمتر است.

بازدهی کاشت مو با ربات هوشمند

با وجود اینکه کاشت مو با ربات هوشمند یک روش مدرن و پیشرفته است و مزیت‌های زیادی نسبت به روش‌های کاشت موی سنتی دارد؛ اما بازدهی این روش نسبت به بسیاری از روش‌های کاشت مو مانند روشfue (FIT)کمتر است. در این روش تقریبا 60 درصد فولیکول‌های برداشته شده در نهایت رشد می‌کنند و تقریبا 40 درصد فولیکول‌ها بعد از کاشت می‌میرند و به مرحله رشد نمی‌رسند. اگرچه این عدد در مقایسه با روش‌های دستی نیز کمتر است، اما تکنولوژی‌های جدیدتر نوید بازدهی‌های بیشتر از این را می‌دهند. در واقع کاشت مو آرتاس در اوایل راه خود است و آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

امید است با پیشرفت تکنولوژی در حوزه مهندسی پزشکی در آینده‌ای نه چندان دور ربات‌های هوشمند با عملکرد بهتر و بیشتر پا به عرصه بگذارند. موهای تازه کاشته شده با استفاده از این روش تقریباً بعد از 3 ماه شروع به رشد می‌کنند و به صورت میانگین بعد از 9 ماه نتایج کاشت به طور کامل مشخص می‌شوند.

مطالب بیشتر: کاشت مو از ریش به سر

بازدهی کاشت مو با ربات

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش FUE

نحوه ی کاشت مو با ربات هوشمند

در روش کاشت مو با ربات آرتاس، واحدهای فولیکولی منفرد و گرافت‌های کوچکی استخراج می‌شوند و به همین جهت پشت یا اطراف سر ظاهری طبیعی‌تر پیدا می‌کند. در کاشت مو با ربات هوشمند از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و سیستم‌های دقیق در حد میکرون بهره گرفته می‌شود. این ربات‌های دقیق هر تار مو را شاخه به شاخه از ناحیه‌ی دهنده به منطقه‌ی گیرنده‌ی مو منتقل می‌کنند. کاشت مو با artas روشی کم تهاجمی‌ است که به طور میانگین 4 تا 8 ساعت طول می‌کشد و بیمار در طول این مدت روی صندلی به راحتی می‌نشیند. در طول فرآیند از داروی بیهوشی موضعی برای کاهش درد استفاده می‌شود. مراحل کاشت مو با ربات آرتاس عبارتند از:

تهیه اسکن از سر و موی زیباجو: در مرحله اول با استفاده از دوربین‌های پیشرفته ربات، از پوست سر و موی زیباجو یک اسکن تهیه می‌شود تا به طور دقیق ویژگی‌های مو و پوست سر بررسی شود و شبیه سازی انجام شود. پس از شبیه سازی، فرد چهره نهایی خود بعد از کاشت مو را می‌بیند و در صورت تایید توسط زیباجو مراحل بعد انجام می‌شود.

دادن اطلاعات مورد نیاز به ربات: پزشک زیبایی اطلاعات مورد نیاز مانند محل برداشت و تعداد گرافت‌های مورد نیاز را به دستگاه می‌دهد.

آماده سازی زیباجو: انجام مراحلی مانند کوتاه کردن موی سر، تزریق بی‌حسی در سر و ضد عفونی کردن محل کاشت و برداشت و بررسی دقیق‌تر فولیکول‌ها در این مرحله انجام می‌شود.

مرحله برداشت و کاشت: برای مرحله برداشت متخصص چند فاکتور مهم از قبیل قطر سوزن بازوی ربات، انتخاب واحد فولیکولار و فاصله بین فولیکول‌ها را مشخص می‌کند خود ربات به صورت خودکار عمق نفوذ به پوست، سرعت چرخش بازوها و زاویه کاشت را مشخص می‌کند. در مرحله برداشت یک کشش دهنده نیز به پوست سر بیمار برای تثبیت شدن سر و کشش پوست سر متصل می‌شود تا عملیات برداشت و کاشت به خوبی انجام شود. سیستم لیزری دستگاه، فولیکول‌ها را برای برداشت انتخاب می‌کند و برداشت فولیکول انجام می‌شود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

کاشت مو با artas برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت مو با artas می‌تواند بسیاری از الگوهای ریزش مو زنانه و مردانه را بهبود ببخشد و این در حالی است که در خیلی از مواقع نیز نمی‌توان این روش را به کار گرفت. بهترین کاندیداهای کاشت مو با ربات artas عبارتند از:

 1. ریزش موی سکه‌ای: افرادی که دچار ریزش موی سکه‌ای هستند و برخی از نقاط سر آن‌ها دچار ریزش شده است می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.
 2. ریختن موی جلوی سر: افرادی که در قسمت جلوی مو دچار ریزش هستند و به اصطلاح موهای تاج سر خود را از دست داده‌اند می‌توانند از این روش استفاده کنند. افرادی که موهای پشت سر خود را از دست داده‌اند یا به طور کامل طاس هستند باید از روش‌های دیگر کاشت مو استفاده کنند.
 3. نازک شدن موها: عوامل زیادی مانند عوامل هورمونی باعث نازک شدن موها و کم شدن حجم آنها می‌شود که برای درمان این معضل می‌توان از روش کاشت مو با ربات بهره مند شد.

هزینه کاشت مو با دستگاه آرتاس

کاشت مو با دستگاه آرتاس در حال حاضر گران‌ترین روش کاشت مو محسوب می‌شود. چرا که هزینه‌ی خرید دستگاه بسیار بالاتر از سایر تجهیزات مرتبط با کاشت و ترمیم مو است. کاشت مو با ربات آرتاس در ایران انجام نمی شود؛ زیرا ایران توانایی واردات این دستگاه را به علت تحریم ها ندارد. تالیف مقاله‌های متعدد درخصوص کاشت مو با ربات صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد. اما در مجموع برای اطلاع دقیق‌تر از جزئیات عمل و هزینه‌های مرتبط با کاشت مو می‌توانید با مرکز زیبایی رز در تماس باشید.

این مرکز با در اختیار داشتن تجهیزات روز دنیا، آماده‌ی ارائه‌ی کلیه‌ی خدمات ترمیمی مو با بهترین کیفیت‌ها است. افرادی که متقاضی کاشت موهستند، ابتدا بایستی مشاوره‌های اولیه را با متخصصان این زمینه انجام دهند تا بهترین روش برای آن‌ها با توجه به جنس مو، ضخامت مو، علل ریزش و الگوی ریزش در نظر گرفته شود. ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان توسط متخصصان حرفه‌ای، بخشی از خدمات مرکز پوست و موی رز است.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

5/5 (1 نظر)

منبع
clinicana

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ