تزریق چربی

علت و درمان ورم صورت بعد از تزریق چربی

تزریق چربی یک روش غیر تهاجمی، غیر جراحی و بسیار پر طرفدار است که برای حجم دهی و رفع نواقص صورت و بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این متد همانند سایر متدهای مراقبت از زیبایی دارای عوارض جانبی خفیف مختص به خود می‌باشد. طی این روش از چربی‌های اضافه بدن افراد جهت درمان یا ترمیم استفاده می‌شود. یکی از اولین علائمی که بعد از پایان این متد دیده می‌شود، ورم بعد از تزریق چربی است. بسیاری از افراد با دیدن این وضعیت کنجکاو می‌شوند که بدانند تا چند روز بعد از تزریق چربی صورت ورم دارد ؟

شکی نیست که پیوند چربی اگر بیش از حد انجام شود، به طور معمول شاهد تورم بعد از تزریق چربی خواهیم بود. اگر زیباجویان از دیدن پف صورتشان نگران هستند بهتر است حتما با پزشکشان صحبت کنند، اما نکته‌ای که واضح و روشن است این می‌باشد که کبودی تورم بعد از تزریق چربی به طور چشمگیری در روزهای آتی کاهش پیدا خواهد کرد. زیرا درصد قابل توجهی از سلول‌های چربی پس از تزریق، وارد چرخه سوخت و ساز بدن شده و به اصطلاح خودمانی‌تر، چربی‌ها آب می‌شوند. کلینیک پوست و مو رز، پیشگام در ارائه خدمات زیبایی در این مقاله به شرح  زمان خوابیدن ورم صورت بعد از تزریق چربی و سرعت از بین رفتن آن می‌پردازد.

ورم صورت بعد از تزریق چربی

علت ورم صورت بعد از تزریق چربی

در زیر به مهمترین عواملی که باعث ورم بعد از تزریق چربی طبیعی می‌شوند اشاره می‌کنیم:

ورم

 درست است که این روش غیرتهاجمی است، اما سیستم ایمنی بدن نسبت به هر جسمی خارجی واکنش نشان می‌دهد دقیقا مثل آن می‌ماند که یک سوزن خیاطی به ناگاه وارد پوستتان شود؛ خواهید دید که بعد از چند دقیقه دستتان قرمز و متورم می‌شود. علت ورم بعد از تزريق چربی نیز همین است. یک سوزن با قطر کم وارد پوست شما می‌شود و چربی‌های تصفیه شده را به نواحی مورد نظر تزریق می‌کند. پس طبیعی است که بدن شما واکنش نشان دهد و ورم کند. علاوه بر این، خود بافت چربی نیز باعث افزایش حجم نقاط مختلف صورت و بدن می‌شود به همین دلیل است که افراد با ورم صورت بعد از تزریق چربی رو به رو می‌شوند به این ترتیب تا چند روز بعد از تزریق چربی صورت ورم خواهد داشت؛ به طور کلی این تورم نگران کننده نیست.

کبودی یا قرمزی و التهاب

 پاسخ‌هایی طبیعی از سمت سیستم ایمنی بدن هنگام ورود یک جسم خارجی مانند سوزن درون پوست و بافت هستند بنابراین جدی نخواهند بود و به زودی از بین خواهند رفت و برای از بین رفتنش فقط باید کمی صبر داشت.

مطالب بیشتر: کرم و پماد برای بعد از تزریق چربی

تا چند روز بعد از تزریق چربی صورت ورم دارد؟

ورم بعد از تزریق چربی تا چند روز باقی می ماند؟

مدت زمان ورم بعد از تزریق چربی به صورت و بدن در وهله اول به مهارت پزشک و تجربه وی در شناخت پتانسیل هر نوع پوست برای تحمل مقدار خاصی از چربی دارد. اگر چربی بیش از حد تزریق شود، علاوه بر کبودی‌های گسترده، هم شدت تورم بسیار بیشتر است و هم زمان بیشتری برای کاهش ورم بعد از تزریق چربی به صورت و بدن لازم خواهد بود. به طور معمول کاهش تورم بعد از تزریق چربی بسته به حجم تزریق و بدن هر فرد، بین 6 الی 15 روز زمان نیاز دارد و معمولا کم پیش می‌آید که این ورم‌ها بیش از 2 هفته باقی بمانند. برای مشاهده عکس‌های میزان تورم بعد از تزریق چربی در کلینیک رز می‌توانید به بخش گالری عکس تزریق چربی به صورت مراجعه نمایید.

دلیل ورم پوستی بعد از تزریق
 1. ورود سوزن به پوست
 2. واکنش بدن برای ترمیم زخم‌ها
مدت زمان ماندگاری ورم ورم براساس نحوه تزریق و حساسیت اندام هدف، بین 6 تا 15 روز باقی خواهد ماند.
راهکار کاهش ورم پوستی
 1. عدم دستکاری محل تزریق
 2. استفاده از کمپرس یخ
 3. بالاتر بودن سر از بدن در زمان استراحت
 4. استفاده از داروهای مخصوص تحت نظر متخصص
عوامل تشدیدکننده ورم پوستی
 1. دخانیات و الکل
 2. داروی رقیق‌کننده خون
 3. مصرف غذاهای شور
 4. رفتن به محیط گرم

Solution to reduce swelling after fat injection

راهکارهای بهبودی ورم بعد از تزریق چربی

معمولا بیشتر پزشکان برای از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق چربی راهکارهای مختلفی را به افراد پیشنهاد می‌دهند. آقای دکتر روحانی پزشک حاذق کلینیک رز نیز برای رفع سریع‌تر این تورم تکنیک‌هایی را به مراجعان خود ارائه می‌دهند و نکات بسیار مهمی را برای آنان گوشزد می‌نمایند:

 1. اولین نکته این است که باید بدانید این تورم ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن است و نتیجه نهایی تزریق چربی نمی‌باشد پس نباید به هیچ عنوان نواحی تزریق شده را با شدت ماساژ داد زیرا ماساژ صورت قبل از 24 ساعت از گذشت تزریق ممنوع است. بعد از آن نیز نباید این مناطق را به طور شدید ماساژ داد چرا که احتمال دارد که جواب عکس بگیرید. پس با یک فشار متوسط به صورتی که پزشکتان به شما آموزش می‌دهد، ماساژ دادن را شروع کنید.
 2. هر ساعت به مدت 10 دقیقه کمپرس سرد را روی ناحیه درمان قرار دهید. باید توجه داشته باشید که در این کار نباید افراط کرد زیرا کمپرس خیلی سرد و یا یخ می‌تواند مویرگ‌های صورت را به طور موقت مسدود کند.
 3. برای خوابیدن در شب اول پس از درمان از بالش هایی استفاده کنید که سرتان را بلند نگه دارند.
 4. از مکمل‌های آرنیکا مونتانا و یا بروملین برای کاهش ورم صورت بعد از تزریق چربی استفاده کنید، البته ممکن است پزشکتان نوع دیگری مکمل ضد التهاب به شما معرفی کند. به هر حال باید به طور منظم طبق توصیه پزشکتان از آن‌ها استفاده کنید. (توجه: از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و برای مشاهده نتایج بهتر حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید).
 5. در صورت مصرف داروهایی مانند ویتامین E، آسپرین و ناپروکسن، باید با پزشک خود مشورت نمایید تا در صورت صلاحدید ایشان برای مدت کوتاهی مصرف آن‌ها را قطع کنید. ممکن است داروی جایگزینی برای شما تجویز شود. این قبیل داروها منجر به افزایش میزان تورم می‌شوند.

کاهش ورم بعد از ترانسفر چربی

نحوه کاهش و درمان ورم بعد از تزریق چربی

از آنجا که مواد پرکننده پوست توسط تزریق زیر پوست منتقل می‌شوند، تورم برای تقریبا تمام داوطلبان تزریق چربی به صورت به وجود می آید اما بسته به محل تزریق و حساسیت پوست بیمار، شدت آن در هر شخص نسبت به دیگری متفاوت خواهد بود. به منظور کاهش ورم بعد از تزريق چربی و یا کنترل آن، کلینیک تخصصی پوست و مو رز به شما عزیزان توصیه می کند که موارد زیر را رعایت کنید تا کمتر دچار اذیت و ناراحتی پس از پیوند چربی اتولوگ شوید:

 1. مایعات زیادی بنوشید: هیدراته نگه داشتن بدن یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی است که افراد می‌توانند به کمک آن میزان تورم و گاها التهاب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. زیرا آب، عواملی که موجب تورم شده‌اند را ترغیب می‌کند تا با سرعت بیشتری از بدن خارج شوند.
 2. به هیچ عنوان منطقه تزریق را فشار ندهید یا آن را دستکاری نکنید: بعد از اینکه دکتر روحانی در کلینیک تخصصی پوست و مو رز انتقال چربی را به پایان رساند، به مدت 5 الی 10 روز باید از فشار دادن یا درستکاری کردن محل تزریق جلوگیری کنید. زیرا این امر باعث می‌شود چربی‌ها در زیر پوست حرکت کند و در یک مکان ناخواسته مستقر و ثابت شود.
 3. تا 24 ساعت سیگار ممنوع: از کشیدن سیگار و یا قرارگیری در معرض دود آن تا حداقل 24 ساعت پرهیز کنید.
 4. استفاده از یخ: یکی دیگر از روش های درمان ورم استفاده از یخ در مناطق تحت درمان است. اگر بعد از چند ساعت یا چند روز متوجه تورم در ناحیه تحت درمان شدید، یخ می‌تواند به کاهش آن کمک کند.
 5. نمک کمتر مصرف کنید: نمک به این دلیل که آب بدن شما را کاهش می‌دهد، بهتر است نقش کم رنگ تری را در رژیم غذاییتان داشته باشد.
 6. از ورزش کردن اجتناب کنید: افزایش ضربان قلب باعث افزایش میزان ورم می‌شود. بنابراین، کلینیک زیبایی رز به زیباجویان توصیه می‌کند حدود 12 الی 24 ساعت پس از تزریق، از انجام فعالیت‌های ورزشی جدا خودداری کنند. با این کار تورم را به کمترین حد ممکن خواهید رساند.
 7. از پوشیدن کلاه خودداری کنید: این توصیه برای خانم‌ها و آقایانی است که دوست دارند کلاه بپوشند و روش انتقال چربی به صورت را نیز انتخاب نموده‌اند. ما به این افراد توصیه می‌کنیم که تا چند روز بعد از تزریق چربی به صورتشان از کلاه معمولی، کلاه ایمنی ساختمان و یا کلاه ایمنی موتور سیکلت استفاده نکنند زیرا فشار ناشی از کلاه باعث می‌شود که چربی به سمت قسمت‌های دیگر صورت حرکت کند. این حرکات منجر به تورم نقاط دیگر و حصول نتایج غیر دلخواه می‌شود که مسلما منجر به نارضایتی از نتیجه خواهد شد.
 8. از رفتن به مناطق گرم خودداری کنید: سعی کنید به مدت چند روز هم که شده به مکان های خیلی گرم مانند جکوزی، سونا، حمام آفتاب، سولاریوم و… نروید.
 9. مصرف خودسرانه هر نوع دارو ممنوع: حتما قبل از مصرف هر نوع دارویی (مخصوصا داروهای رقیق کننده خون)، مانند: ایبوبروفن و آسپرین با پزشک خود مشورت کنید.

ورم بعد از تزريق چربی شایع و طبیعی است. اما شما باید به یاد داشته باشید که حتما قبل از انجام تزریق با پزشک متخصصی که قرار این کار را برایتان انجام دهد مشورت کنید. به طور قطع آن‌ها نکات مراقبتی دیگری که باید قبل، حین و بعد از انجام انتقال چربی به صورت و بدن لازم است انجام دهید را به شما گوشزد خواهند کرد.

تزریق چربی و انواع خدمات زیبایی در کلینیک تخصصی رز

کلینیک پوست و موی رز با چندین سال سابقه در زمینه مراقبت از زیبایی کارنامه درخشانی را از بازخوردهای مثبت زیباجویان خود به نمایش گذاشته است. ما برای متدهای مراقبت از زیبایی مانند تزریق چربی از حضور دکتر رضا روحانی بهره می‌بریم و با افتخار اعلام می‌کنیم که تاکنون بالغ بر 1000 عمل موفق انتقال چربی را با بالاترین کیفیت و کم‌ترین عوارض داشته‌ایم. شما هموطنان عزیز در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عوارض، مزایا و هزینه تزریق چربی به صورت و بدن خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  02148679 در ارتباط باشید. هچنین می‌توانید از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09052106009 تمامی سوالات خود در این رابطه و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

4.3/5 (9 نظر)

منبع
miamiskinandveinrealself

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *