تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

یکی از پرتکرارترین سوالات مراجعان ما این است که آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟ بوتاکس نوعی دارو است که سال‌هاست پزشکان برای درمان چین و چروک صورت از آن استفاده می‌کنند و نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌‌شود که تزریق آن توسط سازمان جهانی دارو جهت رفع چین و چروک تایید شده است. در پاسخ به این سوال که بوتاکس چقدر درد دارد باید بگوییم: تقریبا هیچ! تزریق بوتاکس می‌تواند به مناطقی مانند: زیر بغل برای کاهش تعریق، پیشانی و گردن و چانه و شقیقه برای رفع چین و چروک، قسمت‌هایی از سر و پشت گردن و کتف برای درمان میگرن و بسیاری از نقاط دیگر بدن تزریق شود؛ اما غالبا افراد دردی را گزارش نمی‌کنند. کلینیک پوست و مو رز در این مقاله در مورد راهکارهای کاهش درد تزریق بوتاکس برای افرادی که آستانه تحمل پایینی دارند صحبت خواهد کرد.

اینفوگرافیک آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

بوتاکس چیست و مراحل تزریق آن چگونه است؟

پوست یکی از حساس‌ترین بافت‌های بدن می‌باشد. این بافت یک مرز محکم بین فضای بیرون و داخل بدن ایجاد می‌نماید و به این ترتیب مانع از تهاجم میکروب‌ها و سایر تهدیدات به بدن می‌شود. با توجه به اینکه پوست به طور دائم در معرض رادیکال‌های آزاد و مواد مضر به خصوص اشعه خورشید قرار می‌گیرد، به سرعت رو به تخریب پیش می‌رود. اولین علامت آسیب‌دیدگی پوست، مخصوصا با افزایش سن، ایجاد چین و چروک است. به همین علت یک روش جادویی برای از بین بردن نیمه دائمی این چروک‌ها، تحت عنوان تزریق بوتاکس ارائه شد. طولی نکشید که بوتاکس با انواع برندها روانه بازار گردید. بوتاکس سم تولید شده از نوعی باکتری به نام بوتولینوم است که تزریق آن توسط سازمان جهانی دارو جهت رفع چین و چروک تایید شده است. طی این روش، حجم مشخصی از این ماده را با سرنگ‌های مخصوص که دارای سوزن کوتاه و بسیار نازک است جدا کرده و نواحی مختلفی در صورت و بدن تزریق می‌کنند.

درد ناشی از تزریق بوتاکس چقدر است

مطالب بیشتر: عوارض تزریق بوتاکس

مراحل تزریق بوتاکس

  • در ابتدا پزشک نواحی مورد نظر برای تزریق بوتاکس را با یک مارکر مشخص می‌کند.
  • سپس پزشک شروع به اعمال بی‌حسی موضعی و استریل نمودن محل هدف خواهد کرد.
  • در نهایت متخصص از یک سوزن نازک برای تزریق دوز کمی از سم بوتولینوم به پوست یا عضلات مورد نظر استفاده می‌کند (میزان حجم تزریق به عوامل مختلفی از جمله وسعت ناحیه تحت درمان بستگی دارد).

آیا برای کاهش درد ناشی از بوتاکس از بی حسی استفاده می‌شود؟

جواب مثبت است. سوزن‌های تزریق بوتاکس ریز هستند. در واقع، آن‌ها تقریباً به اندازه سوزنی هستند که بیماران دیابتی برای تزریق انسولین به خود استفاده می‌کنند. با این حال با استفاده از بی‌حسی موضعی، تزریق بوتاکس می‌تواند بدون درد باشد. البته حتی بدون تزریق داروی بی‌حس‌کننده، درد ناشی از تزریق بوتاکس بسیار کم بوده و شما فقط ممکن است کمی احساس فشار نمایید. تزریق بوتاکس بسیار سریع انجام می‌شود و اگر توسط یک پزشک متخصص آموزش‌دیده صورت گیرد، قطعا هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. برخی از افراد نیز درمورد درد بعد از تزریق بوتاکس می‌ترسند در حالی که بعد از تزریق دردی ایجاد نخواهد شد. به طور خلاصه در جواب کسانی که می‌پرسند آیا بوتاکس درد دارد؟ باید گفت که میزان این درد در افراد مختلف به دلیل آستانه تحمل درد، متفاوت خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

مراحل بوتاکس
  1. برسی صلاحیت فرد برای تزریق بوتاکس
  2. استریل کردن ناحیه تحت درمان
  3. تعیین دوز بوتاکس مورد نیاز برای هدف مربوطه
  4. تزریق با سرنگ مخصوص در عمق مناسب پوست
میزان درد تزریق هر چه حساسیت اندام هدف بیشتر و آستانه تحمل فرد کمتر باشد، حس درد بیشتر خواهد بود هر چند درد بوتاکس در حالت عادی، بسیار ناچیز است.
کاهش درد بوتاکس
  1. تزریق بی‌حسی موضعی به محل تزریق
  2. استفاده از پماد زایلاپی یا پماد لیدوکائین بر روی اندام هدف
درد بعد از بوتاکس بعد از بوتاکس دردی نخواهید داشت مگر اینکه تزریق به پیشانی انجام شده باشد که ممکن است تا چند روز سردرد خفیف حس کنید.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس دیسپورت

راهکارهای کاهش درد تزریق بوتاکس

اینکه آیا بوتاکس درد دارد یا خیر، یک نظر شخصی است. اکثر زیباجویان جواب منفی دارند و در برخی افراد جواب مثبت است. به هر حال یکی از راهکارهای کاهش درد تزریق بوتاکس، استفاده از داروی بی‌حسی موضعی مانند لیدوکائین است. دکتر رضا روحانی پزشک باتجربه کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز در صورت درخواست زیباجویان و قبل از تزریق بوتاکس، دوز مناسبی از داروی بی‌حسی را به نقاط مورد نظر تزریق می‌نمایند تا فرد در کمال آرامش تحت تزریق قرار بگیرد. استفاده از پمادهای بی‌حسی مانند پماد زایلاپی یا پماد لیدوکائین نیز می‌توانند در کاهش درد ناشی از تزریق بوتاکس کمک‌کننده باشند.

مطالب بیشتر: تعداد دفعات مجاز تزریق بوتاکس

آیا افراد بعد از تزریق بوتاکس نیز درد خواهند داشت؟

یکی از سوال‌هایی که سبب استرس و نگرانی در کاندیدهای انجام بوتاکس می‌شود این است که آیا افراد بعد از تزریق بوتاکس نیز درد خواهند داشت یا نه؟ قبل از پاسخ‌دهی به این سوال باید بگوییم که احساس درد کاملا نسبی بوده و میزان تحمل یا احساس آن برای هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد. از آنجایی که بوتاکس به صورت کاملا غیر تهاجمی و توسط سرنگ‌های بسیار ظریف تزریق می‌شود، هیچگونه زخمی را با خود به همراه نخواهد داشت. به همین دلیل احتمال اینکه افراد بعد از تزریق احساس درد یا ناراحتی داشته باشند بسیار کم است. طبق این گفته‌ها می‌توان بوتاکس را روشی کاملا بدون درد و بدون دوره نقاهت دانست. البته برخی از افرادی که بوتاکس پیشانی یا اطراف چشم انجام داده‌اند از احساس درد در ناحیه سر شکایت می‌کنند. این درد بسیار جزئی بوده و چند ساعت بعد از تزریق به خودی خود برطرف خواهد شد.

1/5 (1 نظر)

منبع
homesteaddentalcowebmd

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ