جراحی بینی

بعد از عمل بینی چگونه مسواک بزنیم؟ (نکات بهداشت دهان و دندان بعد از جراحی بینی)

مسواک زدن دندان‌ها بعد از عمل زیبایی بینی بخشی ضروری از حفظ بهداشت دهان و دندان شما در دوران نقاهت است، اما این کار ممکن است خیلی ایمن نباشد. در حالت طبیعی، بینی شما بعد از این جراحی شکننده و حساس‌تر خواهد بود بنابراین باید مراقب باشید که از آسیب بیشتر به ساختارهای ضعیف بینی جلوگیری کنید تا خطر رفع شود. کلینیک تخصصی پوست و مو رز در این مقاله توضیح می‌دهد که چرا پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند تا مدتی پس از جراحی بینی از مسواک زدن خودداری کنید و به جای آن چگونه مراقب سلامت دهان و دندان‌هایتان باشید.

آیا می‌توانم بعد از عمل بینی مسواک بزنم؟

ببینید مسواک زدن بعد از جراحی بینی منعی ندارد با این حال، باید با احتیاط انجام شود تا از لرزش و تکان خوردن بینی تا حد ممکن جلوگیری شود. دکتر رضا روحانی در مورد مسواک بعد از عمل بینی می‌گویند: من معمولاً هیچ محدودیتی برای مراقبت از دندان بعد از رینوپلاستی قائل نیستم با این حال هر جراح پس از جراحی بینی، روش منحصر به فرد خود را در پیش خواهد گرفت. من عقیده دارم اگر این کار با احتیاط بسیار زیاد و به آرامی انجام شود، مشکلی به وجود نمی‌آورد.

ایشان همچنین می‌گویند: برای حفظ بهداشت دهان و دندان اگر بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید، می‌تواند مفید باشد. اگر هم برای مسواک زدن اصرار دارید می‌توانید از مسواک برقی استفاده نمایید تا اطمینان حاصل کنید که هنگام مسواک زدن دهانتان زیادی از حد مجاز باز نمی‌شود.

مسواک بعد از عمل بینی

نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی

در حالت ایده آل برای مسواک زدن بعد از عمل بینی باید تمرکزتان بر روی دستکاری نکردن و تکان ندادن لب بالایی باشد، به این ترتیب است که بینی شما بدون حرکت باقی می‌ماند تا آسیبی نبیند. توصیه‌ها برای مسواک زدن معمولا بسته به روش جراحی بینی شما متفاوت است، به همین دلیل لازم است که دستورالعمل‌های واضحی را از جراح بینی خود در مورد نحوه انجام آن دریافت کنید. در حالت کلی برای مسواک زدن، لازم است دهان خود را تا حد امکان کمتر باز کنید. همچنین مسواک را برای جلوگیری از فشار بر سپتوم (تیغه بینی) و بخیه‌های بینی به آرامی در دهان خود تکان دهید. دندان‌های خود را به آرامی و با طمانینه مسواک بزنید تا اگر مواد غذایی بین آن‌ها گیر کرده است از بین برود.

هنگامی که مسواک را به دندان‌های فک بالا نزدیک می‌کنید از سرعت خود کم کنید و اگر برایتان ممکن است، مسواک را عمودی بر روی دندان‌های بالایتان بکشید تا فشار کمتری به لثه و لب بالایتان وارد شود. تا 10 روز اول اصراری برای مسواک کامل نداشته باشید، به جای آن برای تکمیل کردن این فرآیند از دهانشویه برای بهبود بهداشت دهان و دندان استفاده کنید.

نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی

نکات مهم در مورد مسواک زدن بعد از عمل بینی

مسواک زدن بعد از جراحی بینی یکی از دغدغه‌های زیباجویانی است که اخیرا تحت عمل قرار گرفته‌اند. برای جلوگیری از عوارض جانبی خطرناک در طول پروسه تقویت و نقاهت بینی، باید به افراد نکاتی مهم در مورد استفاده از مسواک بعد را گوشزد کرد. برخی از این نکات عبارت هستند از:

  1. مسواک زدن ممکن است پانسمان و آتل روی بینی شما را خیس کند، که می‌تواند باعث شل شدن آن شود و شما را مستعد ابتلا به عفونت و التهاب و … کند و از همین طریق زمان بهبودی شما را طولانی‌تر نماید. پس لازم است آبکشی دهانتان را با دقت و به آرامی انجام دهید.
  2. هنگام مسواک زدن از باز کردن زیاد دهانتان بصورت عمودی و افقی خودداری نمایید. تا جایی اینکار را انجام دهید که مطمئن باشید فشاری به ناحیه پایین بینی و بخیه‌ها وارد نمی‌شود. اگر فکر می‌کنید اینکار موجب فشار می‌شود، از انجامش پرهیز کرده و به استفاده از دهانشویه اکتفا نمایید.
  3. از تکان دادن سریع مسواک در دهانتان اجتناب نمایید زیرا می‌تواند موجب پاره شدن بخیه‌ها و تکان خوردن بینی شود.
  4. مسواک زدن بعد از عمل بینی باید کوتاه مدت و در عین حال با آرامش باشد.
  5. به منظور تمیزی بیشتر مسواک را محکم روی دندان‌ها (به ویژه فک بالا) فشار ندهید.

منبع:optimisticmommy

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ