کاشت مو

قرمزی سر بعد از کاشت مو – دلایل و روش‌ های درمان

پیشرفت های فن آوری مدرن در جراحی کاشت موی سر در چند سال گذشته به طور چشمگیری تغییر کرده و بهبود یافته است. به این ترتیب روش‌های گوناگونی برای کاشت ارائه شده اما هنوز به مرحله‌ای نرسیدیم که عوارض این تکنیک‌ها را به حداقل برسانیم. قرمز شدن پوست سر پس از عمل کاشت مو یکی از دغدغه‌های افرادیست که قصد انجام این کار ردا دارند. یکی از دلایلی که مردم از انجام کاشت و ترمیم مو پرهیز می کنند این است که آن‌ها نمی‌خواهند کسی بداند که او این کار را انجام داده. زیرا همه دوست دارند که بقیه فکر کنند که زیبایی ظاهری آن‌ها فقط ژنتیکی و طبیعی است. ظاهر سر بعد از عمل کاشت مو چیزی نیست که به راحتی پنهان شود.

اینفوگرافیک قرمزی سر بعد از عمل کاشت مو

به همین علت اهمیت رفع قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو برجسته‌تر می‌شود. قرمزی سر پس از کاشت مو یک اتفاق معمول است. این علامت به طور طبیعی با گذشت زمان از بین می‌رود اما در بعضی موارد ممکن است نیاز به درمان و توجه نیز داشته باشد. دکتر روحانی، پزشک با سابقه کلینیک پوست و مو رز، همیشه بیماران خود را در جلسات مختلف بررسی می‌کنند تا ببینند که ناحیه گیرنده و اهدا کننده پس از پیوند چگونه بهبود می یابند. یکی از سوالات اساسی و پر تکرار مراجعان ما این است که میزان قرمزی سر بعد از کاشت مو آن‌ها نا چه حد است و چقدر باقی می‌ماند؟

قرمز شدن سر بعد از کاشت مو

علت قرمزی پوست سر  بعد از کاشت مو چیست؟

در حالت طبیعی، قرمزی پوست سر بعد از ایمپلنت مو در بانک مو و جایی که مو‌ها کاشته شده‌اند (ناحیه گیرنده) دیده می‌شود. علت این قرمزی، التهاب به دنبال کاشت مو است. این التهاب با سرعت بهبود طبیعی پوست مطابقت دارد. از آنجایی که کاشت مو نیازمند ایجاد بریدگی‌های کوچک در پوست سر بوده و یا اینکه برداشت و کاشت فولیکول با سوراخ‌های ریز توسط دستگاه پانچ انجام می‌شود، این برش‌ها و سوراخ‌ها در پشت سر و اطراف مو‌های تازه کاشته شده به آرامی بهبود می‌یابند. فرآیند‌هایی که به بهبودی این نواحی کمک می‌کنند باعث قرمزی می‌شوند و به همین دلیل است که قرمزی سر بعد از کاشت مو را مشاهده می‌کنیم.

مطالب بیشتر: تقویت مو بعد از کاشت مو

دلایل قرمزی سر بعد از کاشت مو

درمان دارویی برای قرمز شدن پوست سر بعد از کاشت

انتظار می‌رود پس از کاشت مو، پوست سر شما کاملا قرمز یا صورتی شود زیرا روند بهبودی نیاز به التهاب و تورم در محل گیرنده و ناحیه اهداکننده دارد. قرمزی بعد از کاشت مو در واقع ناشی از خود عمل است و مشکل جدی نیست زیرا در طی فرآیند ایمپلنت، شیارهای ریزی روی پوست سر ایجاد می‌شود که گاهی اوقات منجر به خونریزی خفیف می‌شود. این قرمزی نیاز به مصرف داروهایی همچون داروهای ضد التهابی دارد و به زودی برطرف خواهد شد. اما اگر قرمزی و التهاب ناشی از مشکلات جدی‌ای همچون نکروز پوست سر، فولیکولیت، سلولیت یا عفونت باشد نیاز به مراجعه به پزشک و دریافت داروهای نسخه‌ای همچون آنتی بیوتیک‌های قوی دارد.

علت خارش و سوزش پوست سر بعد از کاشت مو

خارش و سوزش پوست سر پس از کاشت مو بسیار رایج است و ممکن است برای چند هفته یا حتی ماه‌ها ادامه داشته باشد. خارش معمولاً در عرض یک هفته پس از کاشت مو شروع می‌شود و بخشی از روند بهبودی به حساب می‌آید با این حال، در موارد نادر ممکن است تا 4 هفته طول بکشد تا فروکش کند. خارش و سوزش پوست سر می‌تواند به ویژه در 4 تا 5 روز اول پس از کاشت مو (یعنی دورانی که نمی‌توانید موهای سر خود را بشویید) بدتر شوند. در حالت کلی این وضعیت خوش خیم است و خود به خود برطرف می‌شود با این حال می‌تواند برای برخی افراد به شدت آزار دهنده باشد. به این افراد توصیه می‌شود که با حفظ بهداشت ناحیه سر و مصرف داروهایی که پزشک برای درمان التهاب پوست سر تجویز نموده است، هرچه زودتر به این وضعیت پایان دهند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی با رعایت دقیق نکات مراقبتی و بهداشتی که از سمت تیم پزشکی به شما ارائه می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید که هیچ خطری سلامتی شما و موهای کاشت شده‌تان را تهدید نخواهد کرد. با این حال در صورتی که علائم زیر را مشاهده نمودید بهتر است سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

 1. عدم رفع خارش سر بعد از کاشت مو پس از گذشت 1 ماه
 2. عفونی شدن زخم سر بعد از کاشت مو و خروج ترشحات چرکی (زرد و یا سفید رنگ)
 3. افزایش درد در نواحی تحت عمل با وجود مصرف منظم مسکن و آنتی بیوتیک
 4. وارد شدن ضربه مهلک به سر
 5. خونریزی شدید از مناطقی که فولیکول مو دریافت کرده‌اند یا ناحیه بانک مو

قرمزی پوست سر پس از کاشت مو چه مدت طول می‌کشد؟

ممکن است در بسیاری از افراد بعد از گذشت ۲ هفته، قرمزی سر کاملا از بین برود. در حالت کلی با شروع بهبود پوست سر، قرمزی نیز باید کاهش یابد. اکثر قرمزی‌های پوست سر پس از کاشت مو طی ۱۰ الی ۱۴ روز به سرعت بهبود می‌یابند. با این حال، در برخی موارد که پیوند مو به نواحی بزرگی از سر انجام شده باشد، این روند بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد. در نتیجه ممکن است مدتی (حتی تا یک ماه) طول بکشد تا قرمزی به طور کامل از بین برود.

                   قرمزی سر بعد از کاشت مو

دلیل طبیعی قرمزی سر چون بافت پوست در حین کاشت مو دستکاری شده است، لذا بعد از پیوند، ترمیم پوست شروع شده و به همین دلیل پوست تا چند روز قرمز می‌شود.
مدت دوام قرمزی سر قرمزی طبیعی بدع از پیوند مو، حداکثر تا دو هفته ادامه داشته و اگر هر روز تشدید شد، نشانه بروز عارضه در پوست است.
قرمزی سر ناشی از عارضه
 1. ابتلا به فولیکولیت
 2. ابتلا به سلولیت
 3. ابتلا به کیست سر
 4. ابتلا به نکروز پوستی
درمان قرمزی سر
 1. مصرف آنتی‌بیوتیک
 2. استفاده از کمپرس آب گرم
 3. استفاده از پمادهای موضعی

مطالب بیشتر: کاشت مو بدون تراشیدن سر

تأثیر قرمزی پوست سر روی پیوند مو

آیا قرمزی پوست سر روی پیوند مو تأثیر خواهد گذاشت؟

قرمزی پوست بعد از پیوند مو، مربوط به روند بهبودی پوست است و بر نتیجه پیوند مو تأثیر نخواهد داشت. با این حال، در بعضی موارد قرمزی به دلیل بهبودی طبیعی ایجاد نمی‌شود و برای بررسی شرایط باید به متخصص خود مراجعه کنید. این علل در زیر ذکر شده است:

 • فولیکولیت (عفونت مو)

قرمزی سر بعد از کاشت مو در اثر عفونت، می‌تواند تا ۸ ماه طول بکشد. در این صورت می‌توان مشاهده کرد که فولیکولیت در اطراف هر مو، یک کیسه چرکی زرد و جوش‌های قرمز کوچکی ایجاد کرده است. این علائم می‌توانند احساس گرما، خارش و درد ایجاد کنند. عفونت فولیکول مو در واقع یک عارضه نسبتاً رایج پس از کاشت مو است. علت آن می‌تواند به دلیل عفونت باکتریایی باشد.

 • سلولیت (عفونت پوستی)

سلولیت به معنای عفونت و قرمز شدن پوست سر پس از عمل کاشت مو است. پس از انجام عمل کاشت مو، پوست در معرض خطر حمله باکتری‌هایی است که باعث ایجاد عفونت می‌شوند. اگر سلولیترخ بدهد، فرد متوجه می‌شود که قرمزی سر در حال گسترش است. همچنین پوست سر او احساس درد خواهد داشت و حتی ممکن است تب داشته باشد.

 • ‌ کیست (تورم کوچک دور پوست)

کیست‌ها کیسه‌های دایره‌ای کوچکی هستند که در زیر پوست رشد می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در ناحیه اهدا‌کننده یا گیرنده ظهور یابند. این کیسه‌ها توسط تعدادی از عوامل تاثیر‌گذار از جمله خارج نشدن موی پیوند شده از ناحیه اهدا‌کننده یا عدم کاشت صحیح ایجاد شوند. کیست همچنین می‌تواند به دلیل بهبودی غیر طبیعی پوست سر ایجاد گردد. علائم کیست شامل ورم کردن، قرمز شدن و درد غیر قابل توضیح می‌باشد.

 • نکروز پوست (پوست مرده و یا در حال مرگ)

نکروز پوست نوعی بیماری است که در آن پوست می‌میرد یا در حال مرگ است. این حالت عارضه‌ای است که هرگز نباید اتفاق بیافتد زیرا مهارت ضعیف دکتر را در عمل کاشت مو نشان می‌دهد. طی نکروز پوستی، به نظر می‌رسد یک پوسته عمیق روی پوست است و می‌تواند در پشت سر یا جایی که مو‌ها کاشته شده‌اند ظاهر شود. این عارضه ممکن است در ۲ الی ۴ هفته اول پس از پیوند مو ظاهر شود. ممکن است قبل از شروع به از بین رفتن و سیاه شدن پوست، پوست سر فرد مایل به تیره یا بنفش شود.

تمام موارد بالا می‌تواند بر منطقه اهدا‌کننده یا ناحیه‌گیرنده پس از کاشت مو تأثیر بگذارد و بنابراین توصیه می‌کنیم مراقب آن‌ها باشید.

مطالب بیشتر: نتیجه کاشت مو

درمان قرمزی سر بعد از کاشت مو

درمان قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو چیست؟

رفع قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو برای کسانی که این روش را انجام داده‌اند بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به درمان قرمزی سر بعد از پیوند طبیعی مو اشاره می‌کنیم:

 • درمان فولیکولیت

می‌توان این عارضه را به حال خود گذاشت تا به تدریج به خودی خود حل شود. با این حال، توصیه می‌کنیم برای بررسی صحیح و دقیق آن، به متخصص خود مراجعه کنید. کمپرس آب گرم یا مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک یا کرم آنتی‌بیوتیک برای مقابله با باکتری‌های موجود می‌تواند موثر واقع شود. برای جلوگیری از مشکلات و عفونت‌های بعدی حتماً پوست سر خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید.

مطالب بیشتر: بهترین فصل کاشت مو

 • درمان سلولیت

اگر علائمی از سلولیت را دارید مهم است که فوراً به متخصص خود مراجعه کنید. مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک و نظارت روزانه بر پوست سر برای اطمینان از بهبود عفونت، این مشکل را برطرف خواهد کرد. بهتر است بدانید که اگر قرمزی متوقف شود و در نهایت از بین برود، عفونت پوستی نیز بهتر خواهد شد.

 • درمان کیست

اگر براساس علائم به وجود آمده فکر می‌کنید علت قرمزی پوست بعد از کاشت مو، ابتلا به کیست است، حتما به دکتر خود مراجعه کنید. درمان این کیست نیز ساده است. ممکن است جراح تصمیم بگیرد کیست‌ها را تخلیه کند یا به شما توصیه نماید که از کمپرس گرم در نواحی مورد نظر استفاده کنید. پزشک همچنین ممکن است ترجیح دهد در صورت نیاز، درمان آنتی‌بیوتیکی را برای فرد شروع کند.

 • درمان نکروز پوست

اگر متوجه شدید که هر یک از علائم نکروز را در پوست خود دارید، باید سریعاً به جراح خود اطلاع دهید. شما باید پوست نکروزه شده را هر چه زودتر بردارید. این ناحیه زخم خواهد شد و هیچ مویی در آنجا رشد نخواهد کرد مگر اینکه تصمیم بگیرید که پیوند مجدد مو را انجام دهید.

مطالب بیشتر: کاشت مو اقساطی

3/5 (5 نظر)

منبع
treatmentroomslondonestetigraft

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ