کاشت مو

عوارض کاشت مو چیست؟ مشکلات احتمالی پس از پیوند

کاشت مو همچون هر فرآیند دیگری که بر روی بدن اعمال می‌شود، ممکن است با واکنش‌هایی از سوی ارگان‌های مختلف بدن مواجه شود. از طرفی با توجه به این مسئله که پیوند مو از جراحی‌های سطحی و کم تهاجمی است، خطرات جدی به دنبال نخواهد داشت. لذا عوارض کاشت مو نهایتا به برخی مشکلات پوستی محدود می‌شود. افرادی که نیاز به ترمیم مو با استفاده از پیوند فولیکول‌های مو دارند، معمولا با ابهاماتی از این دست مواجه هستند؛ سوالاتی از قبیل خطرات کاشت و پیوند مو یا موقتی یا دائمی بودن عوارض احتمالی ناشی از کاشت مو معمولا از سوی متقاضیان مطرح می‌شود. کلینیک زیبایی رز برای شفاف سازی بهتر در این مقاله به بررسی عوارض پیوند مو می‌پردازد.

اینفوگرافیک راهنمای عوارض احتمالی بعد از کاشت مو

مشاوره واتساپ مشاوره تلفنی رایگان – 02148679

برای اطلاع از هزینه کاشت مو با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

خط ویژه: 02148679

آیا کاشت مو منجر زخمی شدن پوست می شود؟

پیوند طبیعی مو برای افرادی که بر اثر مشکلات ژنتیکی دچار ریزش مو شده‌اند، چیزی کمتر از معجزه نیست. امروزه روش‌های مختلف پیوند مو قابل دسترسی، مقرون بصرفه، پیشرفته و همراه با نتایجی کاملا طبیعی است که رضایت متقاضی را در پی دارد. با این حال، مانند هر عمل دیگری انتظار می‌رود عوارض متناسب با خود را داشته باشد. عوارض احتمالی کاشت مو به روش اجرای کاشت بستگی دارد. در روش FUT نوارهای باریکی از پوست سر همراه با گرافت‌های مو برای پیوند جداسازی می‌شود.

بنابراین ناحیه پشت سر تماما بخیه زده می‌شود و آثار آن بجای می‌ماند. همچنین میزان ماده بی‌حسی تزریق شده بیشتر خواهد بود که عوارضی همچون بروز انواع حساسیت‌ها و آلرژی‌ها را به دنبال دارد. امروزه اغلب جراحان روش FUE را برای کاشت انتخاب می‌کنند. در هر حال ایجاد جراحت جزئی از پروسه‌ی پیوند مو است که بر حسب نوع روش انتخابی وسعت آن متفاوت است.

عوارض احتمالی پس از کاشت مو

آیا عوارض پدید آمده پس از کاشت مو دائمی هستند؟

به طور کلی اثرات و عوارض پس از کاشت مو به دو صورت عوارض کلی و عوارض مرتبط با جراحی تقسیم می‌شوند. عوارض عمومی شامل اثرات ناشی از بی‌حسی است. دوز بی‌حسی بر اساس وزن و سایر مشخصات جسمی بیمار تعیین می‌شود. از دیگر عوارض کاشت مو می‌توان به ضعف جسمی اشاره کرد. این مشکل که احتمالا به یکی از دلایل درد، اضطراب، کمبود آب در بدن و افت قند خون رخ می‌دهد، منجر به غش کردن بیمار می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود روزهای قبل از پیوند مو به قدر کافی بخوابید و تغذیه‌ی مناسبی داشته باشید. در حین عمل برای پیشگیری از هرگونه درد و اضطراب از داروهای بی‌حسی و آرام بخش استفاده می‌شود. تمامی این اتفاقات احتمالی و در صورت بروز موقتی و گذرا خواهند بود.

آیا عوارض پدید آمده پس از کاشت مو دائمی هستند؟

عوارض احتمالی پس از کاشت مو چه مواردی هستند؟

علاوه بر موارد ذکر شده در بخش پیشین، کاشت فولیکول‌ها نیز همراه با برخی اثرات جانبی خواهد بود که در این بخش به معرفی آنها می‌پردازیم:

 • عوارض کاشت مو: ریزش تارهای کاشته شده

ریزش موهای پیوند شده فرآیندی طبیعی است که معمولا 2 تا 3 هفته پس از کاشت شروع می‌شود و ممکن است تا 12 هفته ادامه داشته باشد. پس از این دوره فولیکول‌ها عملکرد عادی خود را از سر می‌گیرند.

 • عوارض کاشت مو: خونریزی

این عارضه بسیار نادر است. اما در برخی موارد ممکن است با ایجاد برش‌های کوچک، خونریزی رخ دهد که باید به پزشک اطلاع داده شود. اگرچه خونریزی جزئی بعد از عمل کاملاً طبیعی است و جای نگرانی نیست. باید بخاطر بسپارید که مصرف داروهای ضد فشارخون یا رقیق کننده خون ممکن است مسبب خونریزی پس از پیوند مو باشد. همچنین مصرف مولتی ویتامین نیز احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

 • جای زخم

یکی از موارد بسیار مهم و تاثیرگذار در انتخاب روش پیوند مو، جای جراحت هاست. در هر دو روش FUT و FUE ناچار به ایجاد جای زخم هستند. اما در روش FUE ، جای زخم‌ها کوچک، دایره‌ای و به شکل نقطه‌های جزئی از استخراج فولیکول‌ها باقی مانده است. این نقاط پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند یا در لابلای موهای جدیدی که در ناحیه بانک مو رشد می‌کنند، پنهان می‌شوند. در حالی که در روش کاشت مو FUT ، به دلیل برش‌های پوستی عریض، خطوطی از آثار زخم‌ها روی پوست سر به جای می‌ماند. اگرچه بخشی از این زخم‌ها توسط موهای رویش یافته پوشانده می‌شود، اما در مجموع آثار آن چندان خوشایند بنظر نمی‌رسد.

زخمی شدن سر بعد از کاشت مو

 • عوارض کاشت مو: عفونت

یکی از مشکلانی که در هر عمل جراحی باید احتمال آن در نظر گرفته شود، بروز عفونت‌هاست. چنانچه عمل پیوند مو در کلینیک‌های معتبر، تحت نظر پزشکان معتمد و با استفاده از تجهیزات استریل انجام پذیرد، هیچ گونه عفونتی رخ نمی‌دهد. بنابراین اگر مسائل بهداشتی در پیوند مو به درستی رعایت نشود، عفونت‌ها و عوارض کاشت مو سبب می‌شود موفقیت کاشت مو تحت تاثیر قرار گیرد. از سوی دیگر چنانچه فرد دارای مشکلاتی نظیر دیابت باشد، دوره نقاهت طولانی‌تری خواهد داشت. برای این گروه از افراد در حین عمل و پس از آن نیاز به رعایت احتیاط بیشتری خواهد بود.

 • عوارض کاشت مو: تورم پوست

یکی از عواقب ایجاد جراحت در پوست سر، تورم پیشانی، زیر چشم‌ها و پوست سر است. این علائم موقتی می‌باشد و با گذشت 3 تا 5 روز پس از پیوند مو کاملا برطرف می‌شود. برای کاهش تورم لازم است در حین خواب سر خود را در زاویه 45 درجه از سطح زمین قرار دهید. در این میان برخی جراحان استفاده از کمپرس یخ را برای کاهش تورم پیشنهاد می‌کنند.

 • خطرات کاشت مو: بی حسی

یکی از عوارض رایج پس از کاشت مو بی حسی پس از کاشت است. بیماران ممکن است تا چند روز هیچ حسی در ناحیه پوست سر خود نداشته باشند. این عارضه موقتی بوده و به مرور پوست سر شروع به خارش یا سوزش می‌کند که نشانه برگشت حس و فعالیت مجدد عصب‌هاست. اگرچه ممکن است بی‌حسی نت چند هفته طولانی شود، اما در هر حال جای نگرانی نیست.

 • عوارض احتمالی: درد

از دیگر عوارض کاشت مو در زنان و مردان می‌توان بروز دردهای خفیف در ناحیه‌ی کاشت اشاره کرد. اگر بیمار بعد از جراحی احساس درد کند، با مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب می‌توان آن را برطرف نمود.

 • عوارض کاشت مو: خارش

از دیگر عوارض کاشت مو خارش‌های سطحی در پوست است که عمدتا به دلیل پوسته پوسته شدن و خشکی پوست سر رخ می‌دهد. مصرف داروی آنتی هیستامین، کرم و ژل مرطوب کننده کمک می‌کند این خارش‌های پوستی از بین روند. توجه کنید که به هیج عنوان اقدام به خاراندن پوست سر نکنید تا از ایجاد رخم و عفونت پیشگیری کنید.

سایر عوارض و خطرات کاشت مو

در کنار موارد یاد شده برخی دیگر از علادم وجود دارند که احتمال رخداد آنها بسیار نادر است. اما در هر حال بیمار باید نسبت به علائم آنها مطلع باشد:

 1. فولیکولیت: شکلی از التهاب پوستی است که در نتیجه‌ی عفونت قارچی و باکتریایی است. فولیکولیت زمانی رخ می‌دهد که فولیکول‌های مو مسدود شوند. این مشکل با استعمال داروهای موضعی یا خوراکی قابل درمان است.
 2. رشد ضعیف پس از پیوند مو
 3. خط موی غیر طبیعی

مطالب بیشتر: بهترین دکتر کاشت مو در تهران

دستورالعمل‌های مراقبت از مو پس از کاشت مو در کلینیک رز

اطلاع دقیق از خطرات کاشت مو و معایب کاشت مو طبیعی به بیمار کمک می‌کند با دانش بیشتر انتخاب کامل‌تری داشته باشد. دانسته‌هایی نظیر عوارض کاشت مو در سن کم راهنمای خوبی برای بسیاری از متقاضیان پیوند مو خواهد بود. در همین راستا کلینیک زیبایی رز با تکیه بر دانش و مهارت کادر تخصصی خود به ویژه دکتر روحانی پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهد بود. برای کسب اطلاعات لازم در خصوص پیوند مو و مراقبت‌های پس از آن می‌توانید با همکاران  ما به صورت رایگان مشاوره داشته باشید.

0/5 (0 نظر)

منبع
hairnsenseshrbrncbi

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. شوهرم مو کاشته الان پشت سرش که مو برداشت کردن ورم کرده و انگار داخل زخم ها زرد شده.عفونته ایا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ