ماموپلاستی

عوارض و خطرات احتمالی بعد از ماموپلاستی

عوارض و خطرات ماموپلاستی از جمله دغدغه های افرادی است که تصمیم خود را برای عمل جراحی ماموپلاستی گرفته‌اند. قبل از هر چیزی باید به این موضوع اشاره کنیم که هیچ گونه عمل جراحی وجود ندارد که صد درصد ایمن و بی خطر باشد. اما خوشبختانه ماموپلاستی را می‌توان در دسته های کم خطر قرار داد. خطرات جراحی سینه یا ماموپلاستی بسیار جدی نبوده اما غافل شدن از آنها نیز ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر قبل، حین و بعد از عمل ماموپلاستی باید به عوارض احتمالی در جراحی ماموپلاستی توجه کنیم تا بتوانیم در صورت بروز هر گونه مشکل، بهترین تصمیم را بگیریم. در ادامه عوارض و خطرات ماموپلاستی را معرفی کرده و در مورد هر کدام از آنها توضیحات مختصری ارائه می‌کنیم تا همه شما همراهان عزیز با عوارض احتمالی در جراحی ماموپلاستی بیشتر آشنا شوید.

روش های درمان و کاهش ورم سینه بعد از ماموپلاستی

دلایل تورم سینه بعد از جراحی ماموپلاستی بسیار متنوع است، یکی از این دلایل می‌تواند خونریزی بیش از حد و علت دیگر آن نیز ممکن است عفونت باشد. در هر صورت نیاز است تا اقدامات لازم برای از بین رفتن ورم انجام شود.

نکات مراقبتی برای کاهش تورم بعد از ماموپلاستی

 • تعویض به موقع پانسمان: یکی از نکاتی که باید توجه ویژه‌ای به آن شود تا بتوان تورم ناشی از ماموپلاستی را کاهش داد، تعویض به موقع پانسمان است. این کار باید توسط افراد متخصص در این زمینه و با رعایت نکات بهداشتی انجام شود تا از ایجاد عفونت و خونریزی جلوگیری شود.
 • عدم حمل بار سنگین: بعد از عمل ماموپلاستی به هیچ عنوان وسایل سنگین را جابجا نکنید. بهتر است حداقل یک هفته بعد از انجام ماموپلاستی، استراحت کامل داشته و اجسام سنگین را بلند نکنید.
 • مصرف آنتی بیوتیک: معمولا پزشک بعد از عمل ماموپلاستی یک سری دارو تجویز می‌کند که مقداری از آنها آنتی بیوتیک هستند. این آنتی بیوتیک ها از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کنند. بدین ترتیب مصرف آنتی بیوتیک ها می‌تواند به کاهش تورم بعد از عمل ماموپلاستی نیز کمک کند.
 • کمپرس آب سرد: یکی دیگر از نکات مراقبتی که باید بعد از عمل ماموپلاستی به آن توجه شود تا بتوان ورم را به حداقل رساند، استفاده از کمپرس آب سرد می‌باشد. بدین ترتیب تا به اینجا با انواع روش های درمان و کاهش ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی آشنا شدیم. اگر می­خواهید با سایر عوارض و خطرات جراحی سینه آشنا شوید، ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

آشنایی با دیگر عوارض احتمالی  در جراحی ماموپلاستی

 • عفونت بخیه ماموپلاستی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برخی از افراد بعد از عمل ماموپلاستی با آن مواجه شوند، عفونت بخیه ماموپلاستی است. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است تعویض پانسمان و ضد عفونی کردن محل زخم به طور منظم و با رعایت اصولی انجام شود. اگر همه مواردی که پزشک بیان می‌کند را رعایت کنید، چنین مشکلی برای شما به وجود نمی‌آید.

 • جای زخم نامطلوب

همانطور که می‌دانید عمل ماموپلاستی با ایجاد برش هایی بر روی پوست انجام می‌شود. محل برش را پزشک تشخیص می‌دهد. یکی از عوارض و خطرات ماموپلاستی که بسیار هم رایج است، ایجاد اسکار یا جای زخم نامطلوب است. اسکار باعث می‌شود تا ظاهر پوست به حالت اولیه بر نگردد و نواقصی در پوست ایجاد شود. اغلب خانم ها با اسکار مشکل دارند زیرا آن را مانعی برای زیبایی پوست خود می‌دانند. در صورت بروز چنین مشکلی با پزشک خود مشورت کنید تا با استفاده از محصولات بهداشتی و استاندارد به شما کمک کند تا این اسکار یا جای زخم ها از بین بروند.

 • عدم تقارن سینه ها

یکی دیگر از عوارض و خطرات ماموپلاستی، عدم تقارن سینه ها است. این موضوع بیشتر به مهارت پزشک بر می‌گردد. اگر قبل از انجام عمل پزشکی با تجربه و کاربلد در این حوزه را پیدا کنیم، احتمال بروز چنین مشکلی را به صفر می‌رسانیم اما پزشکانی که تجربه و تبحر کافی در این زمینه را ندارند، چنین ریسکی را به همراه دارند. در صورتی که مشکل عدم تقارن سینه ها حاد باشد باید مجدد جراحی انجام شود تا این تقارن از بین برود. عدم تقارن سینه ها هم برای سلامتی فرد مضر بوده و هم در زیبایی فرد تاثیر منفی می‌گذارد. بدین ترتیب عدم تقارن سینه ها موضوعی است که می‌تواند در صورت بروز، افراد را آزار دهد.

عدم تقارن سینه

 • از بین رفتن حساسیت نوک پستان

نوک پستان از جمله نواحی بسیار حساس بوده که تاثیر زیادی در تحریک شدن خانم ها در هنگام رابطه جنسی دارد. چنانچه شاهد از بین رفتن حساسیت نوک پستان باشیم، در واقع بخش زیادی از لذت خانم ها در رابطه جنسی نیز از بین می‌رود. بدین ترتیب برای خانم ها اهمیت بسیار زیادی دارد که پس از عمل ماموپلاستی همچنان نوک سینه آنها حساس باشد. اگر پزشک جراح تخصص کافی نداشته باشد ممکن است این حساسیت را از نوک پستان ها حذف کرده و موجبات نارضایتی خانم ها را فراهم کند.

 • خون ریزی «هماتوم»

یکی دیگر از عوارض و خطرات ماموپلاستی، ایجاد خون ریزی است. خون ریزی به دو شکل ممکن است خود را بروز دهد. نوع اول خون ریزی خارجی بوده و نوع دوم خون ریزی داخلی می‌باشد. خون ریزی می‌تواند منجر به ایجاد عفونت و مشکلات ناشی از آن شود. بدین ترتیب بلافاصله پس از تشخیص خون ریزی باید به پزشک مراجعه شود تا بتوان از بروز خطرات جدی تر جلوگیری کرد. اجرای مو به موی دستورات پزشک قبل و بعد از عمل ماموپلاستی می‌تواند احتمال خون ریزی را به حداقل برساند. البته میزان تجربه، تخصص و دقت پزشک نیز بی تاثیر نمی‌باشند.

 • از بین رفتن توانایی شیردهی

یکی از خطرات جراحی سینه که تقریبا همه افراد را پس از ماموپلاستی تهدید می‌کند، از بین رفتن توانایی شیردهی است. ایجاد اختلال در شیردهی برای خانم هایی که قصد دارند در آینده بارداری را تجربه کنند، بسیار مشکل ساز خواهد بود. با توجه به توضیحات ارائه شده بهتر است عمل ماموپلاستی زمانی انجام شود بارداری و فرزندآوری مد نظر نباشد. در این صورت مشکل خاصی برای خانم ها بعد از ماموپلاستی به وجود نخواهد آمد.

 • سفت شدن سینه ها

یکی دیگر از عوارض و خطرات ماموپلاستی، سفت شدن سینه ها می‌باشد. در حالت عادی سینه ها باید دارای انعطاف پذیری بالا باشند. این موضوع برای خانم ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می‌تواند به داشتن رابطه زناشویی سالم و باکیفیت کمک کند. سفت شدن سینه ها موضوعی است که اگر پزشک دارای تجربه کافی باشد، هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

 • نکروز

نکروز چربی یا له شدن یکی دیگر از عوارضی است که ممکن است بعد از ماموپلاستی شاهد آن باشید. با توجه به اینکه مقداری زیادی از بافت سینه چربی است و بعد از ماموپلاستی مقداری از مویرگ ها از بین می‌روند و خونرسانی کمتر از قبل می‌شود، احتمال بروز نکروز افزایش می‌یابد. نکروز از جمله عوارضی است که مشکل خاصی را به وجود نمی‌آورد و جای هیچ گونه نگرانی نیست. اما سوال اینجاست که نکروز بیشتر در چه افرادی ایجاد می‌شود؟ سه دسته از افراد هستند که بیشتر در معرض نکروز قرار می‌گیرند اول افرادی که سینه های بسیار بزرگی داشته اند و در ماموپلاستی مقدار زیادی از بافت سینه آنها برداشته شده است. دسته دوم افراد دارای بیماری زمینه ای مثال افراد دیابتی و افراد دارای بیماری قلبی و عروقی می‌باشند. دسته سوم افرادی هستند که سن نسبتا بالایی دارند.

 • حذف بخشی از ناحیه نوک پستان

نوک پستان یکی از نقاط بسیار حساس به شمار می‌رود که وجود آن می‌تواند مزیت های بسیار زیادی برای خانم ها داشته باشد. حذف بخشی از ناحیه نوک پستان بعد از عمل ماموپلاستی ممکن است خانم ها را از لذت های مختلف بی نصیب کند. بدین ترتیب حفظ کل ناحیه نوک پستان و همچنین حفظ حساسیت آن می‌تواند در رضایت بخش بودن نتیجه عمل تاثیر فراوانی داشته باشد.

روش های جلوگیری از عوارض و خطرات ماموپلاستی

اولین و مهمترین نمونه از روش های جلوگیری از عوارض ماموپلاستی، انتخاب مرکز و پزشک مناسب می‌باشد. مراکز بسیار زیادی وجود دارد که عمل ماموپلاستی را یکی از خدمات اصلی و تخصصی خود می‌دانند، اما وجود پزشک با تجربه و کاربلد و همچنین وجود تجهیزات پیشرفته کمک می‌کنند تا یک مرکز بتواند با موفقیت بیشتری عمل ماموپلاستی را انجام دهد. بدین ترتیب در انتخاب مرکز و پزشک باید نهایت دقت را داشته باشید و بهترین راه نیز تحقیقات گسترده از افرادی است که قبلا این عمل را انجام داده اند.

روش دیگری که می‌تواند به جلوگیری از عوارض و خطرات ماموپلاستی کمک کند، رعایت نکات و اصول بهداشتی قبل و بعد عمل است. این نکات را معمولا پزشک برای هر بیمار به طور جداگانه مشخص می­کند تا بتوان بهترین نتیجه را عمل ماموپلاستی دریافت کرد.

جلوگیری از عوارض ماموپلاستی

برای جلوگیری از عوارض بیشتر بهتر است در صورتی که عارضه خاصی بعد از ماموپلاستی احساس کردید، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. از جمله این عوارض می‌توان به درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و… اشاره کرد.

3.6/5 (5 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ