جراحی بینی

چه چیزی باعث ناهمواری سوراخ های بینی می شود؟ علت و رفع عدم تقارن سوراخ بینی

تیغه بینی همان غضروف بینی است که سوراخ‌های بینی شما را  از هم جدا می‌کند. این قسمت بینی در مرکز قرار می‌گیرد و سوراخ‌های بینی شما را به طور مساوی تقسیم میکند. اما این همیشه برای برخی افراد صدق نمی‌کند. در واقع، افراد زیادی هستند که تیغه بینی آنها ناهموار است و موجب شده یکی از سوراخ‌های بینی از دیگری بزرگ‌تر به نظر برسد.

عدم تقارن سوراخ ‌های بینی بعد از عمل روندی طبیعی است. امکان دارد عوامل مختلفی باعث شوند که سوراخ‌های بینی شما برای مدت کوتاهی ناهموار به نظر برسند که شامل مواردی مانند تورم، تشکیل بافت اسکار، آتل‌ها و نوارچسب می‌شود. هنگامی که بینی به طور کامل بهبود می‌یابد، بسیاری متوجه می‌شوند که سوراخ‌های بینی آنها به‌اندازه متقارن‌تری بازمی‌گردد.

دلایل رایج برای انجام عمل بینی عبارت‌اند از:

  • بینی بزرگ: جراحی زیبایی بینی می‌تواند ویژگی‌های برجسته مانند پل و سوراخ‌های بینی را کاهش دهد.
  • بینی نامتقارن: این درمان می‌تواند شکل بینی را اصلاح کند؛ بنابراین از جلو و پهلو صاف‌تر به نظر می‌رسد.
  • مشکلات تنفسی: رینوپلاستی می‌تواند مشکلات تنفسی ناشی از انحراف تیغه بینی را برطرف کند.

متأسفانه برخی از بیماران با مشکلاتی مانند عدم تقارن سوراخ ‌های بینی بعد از عمل مواجه می‌شوند. جراحی بینی بسیار چالش برانگیز است و هنگامی که یک جراح بی‌تجربه این عمل را انجام می‌دهد، نتایج مورد دلخواه افراد نیست.

زمانی که پس از رینوپلاستی دچار عدم تقارن سوراخ‌ های بینی بعد از عمل شوید می‌توانید با انجام رینوپلاستی مجدد توسط یک جراح فوق ‌تخصص و ماهر این مشکل را رفع کنید.

رینوپلاستی اصلاحی بسیار شبیه به جراحی بینی معمولی است اما از تکنیک‌های پیشرفته برای رفع تغییرات بینی ناشی از جراحی‌های قبلی استفاده می‌کنند. کار با بافت اسکار ممکن است دشوار باشد و تغییرات ساختاری در بینی ممکن است ساختار زیرین بینی را به خطر بیندازد. رینوپلاستی اصلاحی با ایجاد تغییرات توانسته تقارن و زیبایی را به بینی پس از جراحی بازگرداند چراکه تقارن مترادف با زیبایی صورت است. بینی متناسب  از هر دو طرف کاملاً هماهنگ بوده و این هماهنگی برای صورت ضروری است.

علت عدم تقارن سوراخ بینی

نحوه رفع عدم تقارن سوراخ ‌های بینی بعد از عمل

برخی از بیماران بعد از جراحی بینی، نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی را تجربه می‌کنند و فکر می‌کنند که نیاز به جراحی بینی مجدد دارند.

باید ذکر کنیم که بینی شما به زمان زیادی برای بهبودی کامل نیاز دارد و تورم می‌تواند باعث شود که سوراخ‌های بینی شما ناهموار به نظر برسند در صورتی که به‌زودی بهبود می‌یابند.

البته اگر مشکلات ناهمواری سوراخ بینی شما پس از بهبودی کامل بینی همچنان ادامه داشت، باید با توجه به نظر پزشک جراحی رینوپلاستی اصلاحی انجام دهید. ابتدا باید با یک متخصص زیبایی مشورت کنید تا اطمینان یابید که به این جراحی نیاز دارید یا خیر.

از آنجایی که رینوپلاستی یک روش فوق‌العاده پیشرفته است، هنگام تغییر شکل بینی همیشه باید به متخصص جراحی بینی مراجعه کنید. در غیر این صورت، ممکن است با مشکلاتی مانند ناهمواری سوراخ‌های بینی مواجه شوید. همین امر در مورد رینوپلاستی اصلاحی نیز صدق می‌کند.

اکثر افراد به طور طبیعی قبل از اولین جراحی بینی خود سوراخ‌های بینی ناصافی دارند. تغییر شکل بینی گاهی اوقات می‌تواند عدم تقارن سوراخ‌های بینی شما را آشکارتر کند. یک جراح بینی باتجربه می‌تواند این موضوع را در اولین جراحی بینی شما تشخیص ‌دهد و اندازه سوراخ بینی شما را قبل از جراحی با شما در میان می‌گذارد.

 تقارن بینی بعد از عمل امکان پذیر است؟

تقارن کامل صورت یا بینی مسئله‌ای امکان‌ناپذیر است چراکه هر فردی در هر طرف صورت خود تفاوت‌های جزئی دارد که تقارن کامل را غیرممکن می‌کند. حتی با جراحی پلاستیک، تقارن کامل واقعاً یک هدف دست‌ یافتنی نیست و نباید هدف مورد انتظار شما باشد.

عدم تقارن سوراخ ‌های بینی بعد از عمل به مقدار جزئی طبیعی است. اما عدم تقارن آشکار می‌تواند نگران‌کننده باشد و حتماً باید زیر نظر جراح رفع شود.

بهتر است بدانید نتایج پس از جراحی به‌تدریج در طول زمان مشخص می‌شود. بعد از حدود دو هفته می‌توانید شروع به دیدن نتایج اولیه کنید که این مدت ممکن است تا دوازده ماه نیز طول بکشد تا نتایج کامل شود و مورد رضایت شما باشد. همچنین در طول زمان تغییرات ظریفی را مشاهده خواهید کرد که این تغییرات شامل کاهش تدریجی تورم و محو شدن هرگونه عدم تقارن قابل‌توجه است.

به طورکلی مشاهده نتایج نهایی جراحی بینی شما بین شش تا دوازده ماه پس از جراحی رخ می‌دهد. مقداری تورم می‌تواند در این مدت باقی بماند و حتی می‌تواند بسته به زمان  در طول روز بیشتر یا کمتر باشد. به‌عنوان مثال ممکن است بعد از خواب تورم بیشتری ببینید و در طول روز تورم بینی‌تان کمتر باشد.

تورم؛ یکی دیگر از دلایل عدم تقارن سوراخ بینی

حساسیت و تورم بعد از جراحی بینی مانند هر عمل جراحی دیگری وجود خواهد داشت. این موضوع در حالی است که شما این تورم را دقیقاً در هر طرف یکسان تجربه نخواهید کرد و تورم می‌تواند یکی از دلایل عدم تقارن سوراخ‌ های بینی بعد از عمل محسوب شود.

بعد از عمل امکان دارد تورم یا تغییر شکل در سوراخ‌های بینی و همچنین کناره‌ها و پل بینی خود را تجربه کنید. حدود دو هفته زمان نیاز دارید تا نتایج اولیه جراحی بینی خود را پس از کاهش تورم به‌اندازه کافی مشاهده کنید. با این حال، در این مرحله هنوز مدت‌زمان کمی است تا به این نتیجه برسید که عدم تقارن بینی‌تان در درازمدت باقی خواهند ماند.

البته نگران نباشید زیرا پزشک دستورالعمل‌های کامل پس از جراحی را به شما می‌دهد تا عدم تقارن ناشی از تورم را به حداقل برسانید.

این دستورالعمل‌ها شامل استفاده از کنتاکت‌ها به‌جای عینک برای جلوگیری از فشار دادن بر روی پل بینی است. همچنین باید از مالش بینی خودداری کنید چراکه این موارد می‌تواند نتایج عمل شما را تغییر دهد.

عوامل تأثیرگذار در عدم تقارن سوراخ‌ های بینی بعد از عمل

بعد از رینوپلاستی رعایت فاصله بین سوراخ‌های بینی حائز اهمیت است. فاصله سوراخ‌های بینی نباید خیلی نزدیک یا دور از هم باشد زیرا عدم رعایت فاصله مناسب اثرات مخربی را به همراه دارد. علاوه بر نکاتی که ذکر شد عواملی دیگری  مانند قدرت غضروف‌های بینی، مهارت و تجربه جراح بینی و نوع پوست بینی بیمار نیز می‌توانند بر روی عدم تقارن سوراخ‌ های بینی بعد از عمل اثرگذار باشد.

عوامل تأثیرگذار در عدم تقارن سوراخ‌ های بینی بعد از عمل

کلام آخر

قبل از اصلاح سوراخ‌های نامتقارن بینی که پس از جراحی زیبایی بینی اولیه ایجاد شده‌اند، باید علت عدم تقارن طبق نظر جراح متخصص بررسی و روش‌های مناسب انتخاب شود. طبق تحقیقات انجام شده دو تکنیک کالبدشکافی و جابه‌جایی کل غضروف آلار سه‌بعدی هر دو روش‌های مفیدی برای اصلاح عدم تقارن سوراخ‌ های بینی بعد از عمل (عدم تقارن غضروف آلار) هستند.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *