کاشت مو

داروهای تقویتی بعد از کاشت مو + زمان و نحوه مصرف

مراقبت از موی سر در روزهای پس از عمل کاشت موی طبیعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به ویژه با توجه به حساسیتی که نوع درمان می‌تواند ایجاد کند. اطمینان از صحیح بودن روش‌های مراقبت از مو و پوست سر پس از کاشت مو، نه تنها خطر ابتلا به عوارض جانبی پس از کاشت را کاهش می‌دهد بلکه در نتیجه احتمال موفقیت آمیز بودن کاشت موی طبیعیس را افزایش می‌دهد. همچنین منجر به رشد سریعتر و با کیفیت‌تر فولیکوا‌های مو می‌شود. بعد از اینکه کاشت مو انجام شد، ممکن است شش ماه طول بکشد تا موهای جدید همانطور که از ابتدا انتظار می‌رفت رشد کنند و ظاهری طبیعی به خود بگیرند.

اینفوگرافیک راهنمای تقویت مو بعد از کاشت مو

علاوه بر این، موهای کاشته شده احتمالاً نازک خواهند بود و برای تقویت و اینکه حجیم و پر باشند به زمان و مراقبت‌های ویژه نیاز دارند. تقویت مو بعد از کاشت مو یکی از ملاک‌های بسیار مهم برای داشتن نتیجه ایده آل می‌باشد. مراقبت مناسب می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کرده و رشد آن‌ها را به حداکثر برساند. کلینیک پوست و مو رز در این مقاله قصد دارد در مورد روش‌های تقویت موهای کاشته شده اطلاعات جامعی را در اختیار شما هموطنان عزیز قرار دهد.

در ادامه به معرفی داروهای تقویتی خواهیم پرداخت اما لازم است که در خصوص مصرف این موارد با پزشک خود مشورت نمایید و از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید. 

روش های تقویت مو بعد کاشت مو

مطالب بیشتر: کاشت مو اقساط

زمان مصرف دارو تقویتی بعد از کاشت مو

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که از چه زمانی باید شروع به مصرف محلول‌های تقویتی کنند؟ در ابتدا لازم است تا بهبود یافتن نسبی زخم‌های ایجاد شده در مناطق اهداکننده و گیرنده فولیکول صبر نمایید. همانطور که احتمالا می‌دانید، پس از کاشت، در منطقه گیرنده دلمه‌های بی‌خطری تشکیل می‌شوند. پس از گذشت حدود 10 الی 15 روز، می‌توان در صورت بهبود دلمه و پوسته‌های سر، از محلول‌های فیناستراید و ماینوکسیدیل استفاده کرد اما فراموش نکنید استفاده از هر نوع داروی تقویتی و یا انجام هر روش جهت تقویت مو بعد از کاشت مو باید تحت نظر متخصص انجام شود. تمام پزشکان هم نظر هستند که با استفاده از محلول‌های تقویتی، می‌توان به رشد بهتر موها و همچنین افزایش ضخامت آن‌ها کمک شایانی کرد. بهتر است برای دریافت بهترین محلول تقویتی بعد از کاشت مو، از پزشک مشورت بگیرید تا یک روش مناسب شما را پیشنهاد دهد.

مطالب بیشتر: قرمزی سر بعد از کاشت مو

تقویت مو بعد از کاشت مو

تقویت مو بعد از کاشت مو

اهمیت تقویت مو
 1. افزایش بنیه فولیکول‌های پیوندی
 2. جلوگیری از ریزش مو
 3. افزایش سرعت ترمیم زخم‌ها
مواد غذایی ضروری
 1. ویتامین‌ها
 2. املاح معدنی شامل روی، آهن و…
 3. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6
داروهای تقویت مو
 1. قرص زینک پلاس
 2. قرص آهن
 3. فیناستراید
 4. ماینوکسیدیل
اصول مصرف داروی تقویتی
 1. استفاده از داروهای تجویز شده توسط متخصص
 2. خودداری از مصرف خودسرانه دارو
 3. خودداری از مصرف بیش از اندازه
 4. پرهیز از تغییر خودسرانه دارو
چند نکته مهم
 1. مصرف میوه و سبزیجات فراوان
 2. خودداری از خوردن غذا و خوراکی خوش نمک
 3. نوشیدن آب کافی در طول روز
 4. خوردن غذاهای حاوی ویتامین

داروهای تقویت مو بعد از کاشت مو

همانگونه که می‌دانید متخصص بعد از اتمام کار، داروهایی برای شما تجویز خواهد کرد که ممکن است داروهای تقویت مو بعد از پیوند مو نیز برای شما در نظر گرفته شوند. مهمترین داروها و خواص  آن‌ها برای مو، در ادامه مقاله معرفی شده‌اند:

 • ماینوکسیدیل

بسیاری از پزشکان برای بهبود رشد مجدد مو، محلول ماینوکسیدیل (Propecia) را تجویز می‌کنند. ماینوکسیدیل در پوست سر باعث گشاد شدن رگ‌های خونی، افزایش جریان خون و رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های مو پیوندی می‌شود.

 • فیناستراید

یکی از موثرترین داروهای بعد از کاشت مو، فیناستراید می‌باشد. این دارو غالبا برای جلوگیری از ریزش مو، بعد از کاشت تجویز می‌شود. فیناستراید، از تبدیل هورمون تستسترون به دی‌هیدروسترون جلوگیری می‌نماید و به این طریق از ریزش موها پیشگیری خواهد کرد. این دارو به دو صورت خوراکی و موضعی در دسترس قرار دارد و نقش مهمی را در رشد مجدد موها بعد از کاشت مو ایفا می‌کند.

 • قرص زینک پلاس

یکی از عناصر بسیار مهم برای تقویت فولیکول مو، عنصر روی است. با توجه به اینکه فولیکول‌های پیوندی بسیار سست هستند، متخصص قرص زینک پلاس را برای شما تجویز خواهد کرد تا رشد مو تقویت گردد. البته عنصر روی بر قدرت جذب ویتامین و مواد معدنی توسط بدن و افزایش سنتز پروتئین‌ها تاثیر مستقیم دارد و از این منظر نیز منجر به تقویت مو بعد از پیوند مو خواهد شد.

 • قرص آهن

آهن از طریق تقویت سنتز هموگلوبین، به بهبود انتقال اکسیژن در بدن کمک خواهد کرد. به همین دلیل پزشک بعد از پیوند مو، قرص آهن را برای شما تجویز می‌کند. کسانی که کم خونی دارند باید قبل از اقدام به کاشت مو، درمان این بیماری را شروع کنند.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

نکاتی درمورد تقویت مو بعد از کاشت ابرو

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید بحث تقویت فولیکول ‌ها بعد از کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار است به حدی که بر نتیجه نهایی کار تاثیر چشمگیری دارد. بنابراین لازم می‌دانیم چند نکته را در این زمینه متذکر شویم:

 1. حتما در طول روز آب کافی بنوشید تا خونرسانی به فولیکول‌های پیوندی بیشتر شده و مواد غذایی بیشتری در اختیار آن‌ها قرار گیرد.
 2. در چند هفته اول بعد از کاشت مو، مصرف میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بیشتر کنید. این مواد غذایی از یک سو غنی از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری برای رشد مو بوده و از سویی دیگر حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان هستند که به ترمیم سریع‌تر زخم‌ها کمک خواهند کرد.
 3. در مورد نوع و مقدار مصرف داروهای تقویتی حتما با متخصص مشورت نموده و طبق دستورالعمل ارائه شده عمل نمایید. مصرف خودسرانه داروها می‌تواند عواقب بدی را به همراه داشته باشند.
 4. اگر متخصص داوریی تجویز نمود که به صورت محلول بود، حتما نحوه استفاده از آن را آموزش ببینید تا به فولیکول فشار وارد نکنید.
 5. ویتامین‌ها یکی از مهمترین ترکیباتی هستند که برای تقویت مو بعد از کاشت مو ضروری بوده و باید روزانه به مقدار کافی در رژیم غذایی لحاظ شوند. متخصص ممکن است براساس تعداد فولیکول پیوند شده و شرایط جسمی شما، مکمل‌هایی تجویز کند که باید طبق دستورالعمل ارائه شده مصرف شوند.
 6. در نوع تغذیه خود بعد از کاشت مو دقت کنید. در دوره نقاهت نباید به سراغ مواد غذایی و خوراکی‌هایی بروید که فشار خون را بالا می‌برند چون احتمال خونریزی از محل زخم و افزایش تورم پوستی بیشتر خواهد شد. به طور کلی در دوره نقاهت نمک غذا را کم کنید.
 7. برای تقویت مو بعد از پیوند مو می‌توان از ماسک‌های حاوی ویتامین‌های گروه بی و ویتامین ای، اسیدهای چرب امگا 3 و 6 استفاده نمود. این ماسک‌ها با تقویت بنیه فولیکول پیوندی، از ریزش آن‌ها جلوگیری خواهند کرد. اما فراموش نکنید که استفاده از این ماسک‌ها باید در زمان مناسب و تحت نظر متخصص انجام شود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش SUT

4.5/5 (2 نظر)

منبع
longevitahairtransplantchiswickhairclinic

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر
   ممکن است هر پزشک داروی متفاوتی و برای دلایل مختلف برای شما عزیزان تجویز کند. بستگی دارد که شما کار کاشتتان را پیش کدام پزشک انجام داده باشید بنابراین برای این مسئله نمی توان نظر قطعی داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ