لیزر موهای زائد

جلسه اول لیزر موهای زائد چه نکاتی را شامل می شود؟

پوست هرکسی اولین لباس اوست. داشتن پوستی زیبا، صاف و عاری از موی زاید یکی از مهم ترین پیش شرط های زیبایی فردی است که با لیزر موهای زائد می‌توانید به آن دست یابید.

امروزه همه‌ ی افراد در صدد یافتن یک راه دائمی برای داشتن پوستی صاف و بی مو هستند. در این میان، بانوان همیشه در صف اول مخاطبین لیزر موهای زائد می باشند.

تا کنون در عرصه‌‌ی پزشکی و زیبایی روشهای مختلفی برای از بین بردن موهای زاید معرفی شده اند. اما در این میان، لیزر موهای زائد کارآمد‌ترین و پرطرفدارترین روش ممکن بوده است.

اگر شما هم از رویش مکرر موهای زاید روی سطح پوست خود نگران هستید، می‌توانید از لیزر مو‌های زائد استفاده کنید.

جلسه نخست لیزر موهای زائد چگونه خواهد بود؟

در اولین و تمام جلسات لیزر موهای زائد، یک عینک مخصوص به شما داده می‌شود. این عینک چشم‌های شما را در برابر نور لیزر محافظت می‌کند. ممکن است شما جلسه ی اول لیزر موهای زائد را بدون آمادگی‌های لازم شروع کرده باشید.

به طور مثال احتمال دارد یادتان برود یا ندانید که باید موهای ناحیه‌ی مورد نظر را با تیغ اصلاح کنید. اما نگران نباشید. تکنسین لیزر موهای زائد این کار را برای شما انجام خواهد داد.

پس از این مرحله، پزشک یا تکنسین لیزر از یک ماده‌ی بی‌حسی استفاده می‌کند. بدین ترتیب درد و ناراحتی احتمالی شما به حد‌اقل خواهد رسید. در طول انجام پروسه‌ی لیزر موهای زائد، پزشک دستگاه لیزر را روی پوست شما فشار می‌دهد.

برای کاهش خطرهای احتمالی و عوارض جانبی لیزر موهای زاید اقداماتی صورت خواهد گرفت. این اقدامات بسته به نوع لیزرهای مورد استفاده متفاوت می‌باشند.

به طور مثال، در برخی مراکز لیزر موهای زائد از یک قطعه‌ی خنک کننده روی قسمت بیرونی دستگاه لیزر استفاده می‌شود. این در حالی‌است که در بعضی مراکز یک ژل خنک روی سطح پوست شما مالیده خواهد شد.

پیاز مو یا فولیکول که مهد رشد موهای زاید هستند هدف اصلی عمل لیزر موهای زائد محسوب می‌شوند.

 

جلسه نخست لیزر موهای زائد چگونه خواهد بود؟

 

پس از روشن کردن دستگاه لیزر، اشعه‌ی آن از طریق پوست شما به فولیکول های مو نفوذ می‌کنند. گرمای شدید لیزر به فولیکول‌ها آسیب می‌رساند. در نتیجه، از رشد مو جلوگیری به عمل خواهد آمد.

شاید اولین باری که روش مو زدایی لیزر موهای زائد را امتحان می‌کنید کمی احساس ناراحتی کنید. احتمال دارد حین انجام لیزر موهای زائد ژل سرد کننده باعث شود کمی احساس سرما کنید. همچنین شاید اینطور حس کنید که یک سوزن داغ به بدنتان فرو می‌رود.

آیا یک جلسه برای دستیابی به نتایج لیزر موهای زائد کافی است؟

اساسا تا کنون هیچ روشی برای از بین بردن موهای زاید ابداع نشده است که با یک جلسه نتیجه‌ی نهایی را حاصل کند. بنابراین پاسخ این سوال منفی است.

در حال حاضر، لیزر موهای زائد جدیدترین روش برای از بین بردن موهای زاید بدن می‌باشد. لیزر موهای زاید در مقایسه با سایر روش ها همچون لیپولیز، اپیلاسیون، اصلاح با تیغ و غیره اثری طولانی مدت‌تر دارد.

به طور قطع پس از اولین جلسه ی لیزر موهای زائد متوجه کاهش رشد موهای زاید خواهید گشت. اما برای مشاهده‌ی تاثیر طولانی مدت به چند جلسه‌ی مداوم نیاز دارید.

پس از اولین جلسه ی لیزر موهای زائد شما فوری از بین نخواهند رفت. در واقع، این مو ها برای ریختن به چند روز تا چند هفته زمان نیاز دارند.

معمولا” برای دریافت نتیجه‌ی دلخواه، لیزر موهای زائد باید به صورت چند جلسه‌ی مکرر طی شود. دلیل این تکرار و تداوم این است که رشد و ریزش مو یک فرایند چرخه ای می‌باشد.

چرخه‌ی رشد مو شامل سه مرحله است. لیزر موهای زاید مرحله ی رشد موها را هدف قرار می دهد. لیزر برای هدف قرار دادن تمام موهای در حال رشد به چهار تا شش جلسه تکرار نیاز دارد. با تکرار هر جلسه لیزر موهای زائد، فولیکول موی شما ضعیف تر خواهد شد.

فاصله جلسات لیزر موهای زائد چقدر است؟

به طور معمول، فاصله‌ی بین جلسات لیزر موهای زائد به چند عامل بستگی دارد. یکی از این عوامل ناحیه ای است که می خواهید از شر موهای زاید آن خلاص شوید.

به طور مثال پشت لب شما نسبت به دیگر جاهای صورت رشد سریعی دارد. برای از بین بردن موهای زاید این ناحیه باید چهار تا شش هفته یک بار لیزر موهای زائد را تکرار نمایید.

در مقابل، در ناحیه‌ای مانند پشت شما که رشد موها کند‌تر است، می توانید دیر تر برای جلسه‌ی بعدی لیزر موهای زائد اقدام کنید. در اصل این پزشک شماست که این بازه‌ی زمانی را تعیین می کند.

عامل تاثیر‌گذار دیگر در تعیین فواصل بین جلسات لیزر موهای زائد تفاوت های فردی است.

همانطور که گفته شد، تصمیم در مورد مقدار بازه‌‌ی زمانی بین جلسات بر عهده‌ی پزشک شما می‌باشد. چرا که اوست که با بررسی واکنش های بدن شما می تواند بهترین راه را پیش رویتان قرار دهد.

به طور معمول شما می توانید در فواصل 4 تا 6 هفته ای جلسات لیزر موهای زاید خود را تکرار نمایید. پس از گذشت چند جلسه شما شاهد 70 تا 80 درصد کاهش رشد موهای زائد خود خواهید بود.

دستیابی به نتیجه ی مطلوب از لیزر موهای زائد مستلزم تکرار و تداوم است. پس از اتمام چند جلسه‌ی معمول اولیه لیزر موهای زائد، به مدت دست کم دو سال، سالی یک دفعه لیزر موهای زائد را تکرار نمایید.

پس از اتمام هر جلسه لیزر موهای زاید و همچنین در بازه‌‌ی زمانی ما‌بین جلسات از تابش نور خورشید دور باشید. همچنین باید در طول این مدت از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

در نهایت، اگر مایلید پوست زیبا، صاف و عاری از مویی داشته باشید، می توانید از لیزر موهای زائد بهره مند شوید. پزشک شما با مشاهده‌ی نوع پوست و روند درمانی شما بهترین برنامه‌ی لیزر را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نتایج و تاثیرات پس از اولین جلسه لیزر موهای زائد

لیزر موهای زاید با مو زدایی دائمی همراه نیست. در حقیقت تا کنون درمانی قطعی و دائمی برای از بین بردن موهای زائد معرفی نشده است.

پس از اتمام اولین جلسه ی لیزر موهای زائد ممکن است با علائم ذیل روبرو شوید:

  1. قرمزی و خارش پوست (تحریک و آماس پوست در اثر اولین جلسه ی لیزر موهای زائد کاملا” عادی است)
  2. پوست انداختن
  3. رشد مجدد موها

برای کاهش عوارض جانبی لیزر موهای زائد روی نواحی لیزر شده یخ قرار دهید.

گاهی ممکن است بلافاصله پس از اتمام جلسه ی لیزر موهای زائد، پوست شما واکنشهای خاصی نشان دهد. در این شرایط پزشک آن نواحی خاص را با پماد استروئید می‌پوشاند.

پس از اولین جلسه ی لیزر موهای زائد متوجه رشد موهای جدید می‌شوید. اما به هیچ وجه نگران نباشید. شاید عجیب به نظر بیاید، اما این حالت حاکی از اثربخشی جلسه‌ی اول شما می‌باشد.

در واقع، در جلسه‌ی اول لیزر موهای زاید تمامی موهای لیزر شده روی سطح پوست شما قرار ندارند. بلکه تعدادی از آنها، هنوز رشد کافی نکرده و داخل فولیکول ها قرار دارند. به همین دلیل قابل رؤیت نیستند. اما اکنون که رشد کرده اند از پوست بیرون زده اند. شما می توانید در این مرحله این موها را از روی پوست بردارید.

چنانچه اینطور به نظر رسید که این موها هنوز به جای دیگری متصل هستند، از کندن آنها خودداری نمایید. شما باید اجازه بدهید این موها به طور طبیعی بریزند. شما می توانید هر دو روز یک بار وضعیت رشد موها را چک کنید.

حتما تا به حال متوجه شده اید که نتیجه‌ی لیزر موهای زائد تا حدودی غیر قابل پیش بینی می‌باشد. تأثیر استفاده از لیزر موهای زائد برای بسیاری از افراد تا ماه‌ها و حتی سال‌ها باقی خواهد ماند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روش لیزر موهای زاید کمرنگ و نازک شدن موهای جدید است. آیا همین تاثیر شگرف به تنهایی شما را به امتحان کردن laser hair removal ترغیب نمی‌کند؟

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ