جراحی بینی

چگونه بر ترس از جراحی بینی غلبه کنیم؟ 13 راهکار برای کاهش استرس قبل از جراحی

ما این پست را آماده کرده‌ایم تا بیمارانی را که می‌خواهند جراحی بینی انجام دهند اما استرس و ترس از جراحی بینی دارند را آگاه کنیم. اگر درک روشنی از روند مشاوره فیزیکی/برنامه ریزی جراحی و اتاق عمل دارید، همچنین اگر از فرآیند بیهوشی و تکنیک‌های استفاده شده در حین جراحی آگاهی هستید و آخرین و مهم‌ترین اینکه اگر با پزشک خود رابطه‌ای مبتنی بر اعتماد دارید، استرس و ترس از جراحی بینی دلیل منطقی ندارد.

اگر قصد جراحی بینی دارید، به احتمال زیاد شما فردی دقیق هستید. افرادی که تصمیم می‌گیرند بینی خود را با عمل بینی تغییر شکل دهند و بهبود ببخشند، معمولاً نسبت به دیگران از نظر چهره خود سختگیرتر هستند. این بدان معنی است که آنها باید در مورد نتیجه جراحی بینی و ظاهر جدید خود نیز نگران باشند. برای اینکه تجربه بهتری از جراحی بینی داشته باشند و نتیجه رضایت بخش‌تری به دست بیاورید، داوطلبان جراحی بینی باید مراحلی را قبل از عمل انجام دهند. در اینجا چند نکته برای جراحی بینی وجود دارد که باید قبل از رفتن زیر چاقو بدانید تا استرس و ترس از جراحی بینی را در خود از بین ببرید.

 آرامش برای کاهش استرس قبل از عمل بینی

احساس عصبی و استرس قبل از عمل بینی طبیعی است. ممکن است با نزدیک شدن به روز جراحی، شب‌های بی قراری داشته باشید؛ بنابراین، یافتن راهی برای کمک به آرامش و احساس آرامش اولین قدمی است که باید قبل از عمل بردارید. در اینجا چند تکنیک آرام سازی وجود دارد که ممکن است برای کاهش استرس و ترس از جراحی بینی به آنها نیاز داشته باشید.

 آرامش برای کاهش استرس قبل از عمل بینی

مراقبه

صاف روی زمین بنشینید. چشمانتان را ببند یک مانترا (گفتار انگیزشی) مانند “من خودم را دوست دارم”، “من احساس آرامش می‌کنم” یا “به خدا اعتماد کن و ادامه بده” را تکرار کنید. یک دست خود را روی شکم خود قرار دهید تا مانترا با نفس‌های خود همگام شود. بگذارید افکار منفی از ذهن شما پاک شوند.

ماساژ دادن

ماساژ درمانی بر افزایش دما در بافت‌های نرم بدن تمرکز دارد و در نتیجه هورمون‌های بیشتری ترشح می‌شود. هنگامی که بافت‌های شما شل می‌شوند، احساسات منفی کمتری را تجربه خواهید کرد و اضطراب شما کاهش می‌یابد. چند بار ماساژ قبل از جراحی بینی می‌تواند به شما کمک کند استرس را مدیریت کنید و با ذهنی روشن در مورد آنچه واقعا می‌خواهید و نیاز دارید فکر کنید.

مثبت فکر کردن

سعی کنید ذهن مثبتی داشته باشید. از فکر کردن به آنچه ممکن است اشتباه باشد دست بردارید و به این فکر کنید که ظاهر جدید شما چقدر خوب خواهد بود. به یاد داشته باشید که جراحی زیبایی بینی در حال حاضر کاملا بی خطر است و با داشتن یک جراح مجرب، هیچ نگرانی در مورد آن نخواهید داشت.

پیدا کردن کسی که بتواند در کنار شما باشد

داشتن افرادی که می‌توانند در کنار شما باشند و به ترس‌ها و نگرانی‌های شما گوش دهند، می‌تواند به شما کمک کند بر استرس و ترس از جراحی بینی غلبه کرده و اضطراب‌تان را مدیریت کنید. این شخص می تواند یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا هر فردی باشد که به او اعتماد دارید و می‎توانید به راحتی با او صحبت کنید.

همیشه لازم نیست با این شخص صحبت کنید زیرا هر فعالیت معمولی مانند صرف ناهار یا نوشیدن چای با او می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

پیدا کردن چیزی که حواس شما را پرت کند

چه راهی برای کاهش استرس و اضطراب بهتر از فراموش کردن آنها وجود دارد؟ حتی اگر برای مدتی آنها را فراموش کنید، مدتی را بدون نگرانی سپری خواهید کرد. سعی کنید سرگرمی‌هایی را که دوست دارید مانند مطالعه، ورزش، تماشای فیلم یا هر فعالیت دیگری که شما را خوشحال می‌کند، انتخاب کنید. برخی از مردم ممکن است به این به عنوان راهی برای فرار از استرس و ترس از جراحی بینی شما نگاه کنند، اما اگر می‌تواند به شما کمک کند، چرا که نه؟

ترک سیگار

اگر سیگاری هستید، ممکن است متوجه شده باشید که ممکن است برای آرام شدن نیاز به کشیدن سیگار داشته باشید. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که بدن شما زمانی که به سیگار نیاز دارد احساس استرس می‌کند. به خاطر داشته باشید که یک سیگار ممکن است در کوتاه مدت استرس شما را کاهش دهد اما خطرات عوارض جراحی را افزایش می‌دهد و می‌تواند روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.

ترک سیگار می‌تواند سخت باشد؛ بنابراین باید مدتی قبل از جراحی آن را امتحان کنید تا قبل از جراحی احساس نیاز به سیگار نداشته باشید.

به جراح و تیم پزشکی خود ایمان داشته باشید

وقتی به تیم پزشکی خود ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که آنها مهارت و تجربه لازم را دارند تا بدون به خطر انداختن جان خود به نتایج مورد نظر خود دست یابند، دیگر نگران جراحی خود نخواهید بود.

برای ایجاد چنین اعتمادی، می‌توانید از بیمارانی که قبلاً توسط جراح تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، بخواهید عکس‌هایی را ببینید و اعتبار آنها را بررسی کنید. مهمتر از همه، شما فقط باید بپذیرید که او تجربه و دانش لازم برای انجام جراحی را دارد.

به جراح و تیم پزشکی خود ایمان داشته باشید

تمرینات تنفسی برای مدیریت استرس و ترس از جراحی بینی

یوگا

یوگا مجموعه‌ای از تمرینات فیزیکی، ذهنی و معنوی است که به شما کمک می‌کند ذهن و بدن خود را کنترل کنید و تا حد زیادی استرس را کاهش دهید.

تجسم

تجسم اینکه رویاها و انتظارات شما محقق شده است تکنیکی است که توسط ورزشکاران موفق و تاجران ثروتمند استفاده می‌شود. اگرچه ممکن است به اندازه آنها برای شما موثر نباشد (چون کنترل کمتری بر روی روش دارید)، به شما انرژی مثبت و خوش بینی می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا حد ممکن برای جراحی خود آماده باشید. برای انجام این کار، یک مکان ساکت پیدا کنید که بتوانید با خودتان خلوت کنید (مثل اتاق قبل از خواب)، چشمان خود را ببندید، بدن خود را آرام نمایید، خود را کاملاً برای عمل بینی خود آماده کنید.

سپس روند جراحی را با پزشکان خندان تصور کنید. کار خود را انجام دهند، پایان عمل را در فضایی مثبت ببینند، سپس دوره نقاهت طبق برنامه به خوبی پیش می‌رود، و در نهایت خود را تصور کنید که خود را در آینه می‌بینید و با رضایت عمیق لبخند می‌زنید.

در مورد روش جراحی بینی اطلاعاتی به دست بیاورید

زمانی که قرار است کاری انجام دهید یا تجربه خاصی داشته باشید، اگر اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید بهتر است. در مورد هرگونه سوالی که در مورد هر جنبه‌ای از عمل بینی خود دارید (قبل، حین و بعد از عمل) از پزشک خود دریغ نکنید. همچنین می‌توانید از طریق اینترنت در مورد جراحی بینی تحقیق کنید و اطلاعات مفیدی را از وب سایت‌های معتبر دریافت کنید. جراحان رینوپلاستی اذعان دارند بیمارانی که به اندازه کافی در مورد جراحی زیبایی بینی خود اطلاعات داشتند، قبل از عمل اضطراب کمتری دارند و احساس استرس و ترس از جراحی بینی  کمتری را تجربه می‌کنند.

 انتظارات خود را در مورد جراحی بینی خود درک کنید

بسیار مهم است که قبل از انجام عمل، انتظارات خود را در مورد جراحی بینی خود مدیریت کنید. مطالعات نشان می‌دهد که انتظارات غیرواقع بینانه عامل اصلی نارضایتی اکثر بیماران از نتیجه جراحی بینی است. عمل بینی برای بهبود ظاهر بینی در نظر گرفته شده است، گاهی اوقات این کار را تا حد زیادی انجام می‌دهد، اما انتظار تغییر معجزه آسا نیز غیرمنطقی است.

بینی‌های مختلف بسته به فرم و ساختارشان پتانسیل‌های متفاوتی برای تغییر شکل دارند. حتماً از پزشک خود در مورد شکل بینی بعد از جراحی خود بپرسید و اینکه آیا دقیقاً همان چیزی است که انتظار دارید. علاوه بر این، رینوپلاستی ممکن است در بهبود اعتماد به نفس شما مفید باشد، اما برای همه صدق نمی‌کند. در مجموع، پزشکان می‌گویند که داوطلبان جراحی بینی باید دلایل منطقی برای تصمیم خود داشته باشند و انتظار نداشته باشند که درمان تمام مشکلات زندگی آنها باشد.

 از فرآیند بازیابی آگاه باشید

بهبودی پس از جراحی‌های تهاجمی به زمان نیاز دارد. برای عمل بینی، ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا بینی شما شکل نهایی خود را به خود بگیرد. زمان بهبودی برای بیماران مختلف و بینی‌های مختلف متفاوت است. از پزشک خود بخواهید تا تخمین تقریبی از زمان بهبودی را به شما ارائه دهد و آماده باشید که توصیه‌های او را در این مدت انجام دهید. اگر فکر می‌کنید که ممکن است بعد از جراحی در شرایط سختی قرار بگیرید، مانند انجام یک کار سخت یا تحت فشار فیزیکی شدید، دو بار به جراحی بینی فکر کنید!

همچنین به خاطر داشته باشید که هر جراحی (پلاستیک یا غیرپلاستیک) دارای عوارض جانبی اغلب کوتاه مدت است. بعد از جراحی بینی که معمولاً یک ماه طول می‌کشد، مقداری تورم خواهید داشت. ممکن است بلافاصله پس از جراحی صورت شما پف کرده و چشمان شما سیاه شود. همه این عوارض در عرض چند هفته از بین خواهند رفت.

شما باید آماده باشید که حرکت سر یا وضعیت خواب خود را برای چند روز پس از جراحی بینی محدود کنید؛ بنابراین، به شدت توصیه می‌شود که قبل از انجام عمل، اطلاعات کافی در مورد بایدها و نبایدها برای دوره نقاهت جراحی بینی با مشورت با پزشک خود یا مرور وب سایت‌های معتبر دریافت کنید.

از آنجایی که استرس و ترس از جراحی بینی وضعیتی است که می‌توان در محیط اتاق عمل تجربه کرد، مایلیم این مرحله را نیز به تفصیل بیان کنیم. برخلاف آنچه شناخته شده است، دمای پایین اتاق عمل برای ایجاد شرایطی است که استریل‌تر بوده و خطر عفونت به حداقل می‌رسد. بیمار تحت شرایط استریل گرم می‌شود تا از آسیب ناشی از دمای پایین محیط جلوگیری شود. پرستاران اتاق عمل برای انجام عمل آماده سازی می‌کنند و شرایط استریل لازم قبل از جراحی در اتاق عمل حفظ می‌شود. در صورت لزوم، از داروهای آرام بخش با دوز پایین نیز برای کنترل ترس بیمار از جراحی بینی استفاده می‌شود. تمیز کردن محل عمل بیمار با محلول ضد عفونی کننده قبل از شروع جراحی بینی ارائه می‌شود.

فرآیند بیهوشی و تکنیک‌های مورد استفاده در طول جراحی

در جراحی‎های بینی که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، تمام خطراتی که ممکن است در اثر بیهوشی ایجاد شود، قبل از جراحی با آزمایش‌هایی بررسی می‌شود. متخصص بیهوشی و تکنسین بیهوشی به همراه پزشک این فرآیند را همراهی می‌کنند و عملکردهای حیاتی بیمار را در حین عمل دنبال می شود.

هدف از آن انجام مداخلات لازم بدون ایجاد ضربه توسط تکنیک بسته در جراحی بینی است. انعطاف پذیری نوک بینی و عملکرد آن به خطر نمی افتد زیرا عملکرد رباط بافت در نوک بینی محافظت می‌شود. اگرچه زمان عمل به مداخله و روشی که باید انجام شود بستگی دارد، اما جراحی بینی که به طور متوسط ​​2 ساعت طول می‌کشد، با بیدار شدن بیمار توسط پزشک و تیم بیهوشی به پایان می‌رسد.

فرآیند بیهوشی و تکنیک‌های مورد استفاده در طول جراحی

به لطف بیهوشی عمومی که به شما امکان می‌دهد فقط در حین عمل در حالت خواب باشید، در حین جراحی بینی هیچ دردی احساس نخواهید کرد. دوز بیهوشی که بیمار در طول عمل مصرف می‌کند با توجه به پارامترهای فردی مانند قد، وزن، داروهای مصرف شده و غیره تعیین می‌شود.

کلام آخر

همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم برای کاهش استرس و ترس از جراحی بینی به پزشک خود اعتماد کنید زیرا تمام تمرکز  پزشک بر روی برآوردن انتظارات و خواسته‌های بیمار در محاسبات میلی متری است. به طور خلاصه؛ در راستای تمامی این فرآیند، تمام جزئیات ریز در نظر گرفته می‌شود تا بیمار به بهترین نحو مراحل جراحی را طی کند. اطلاعات مفصلی در مورد کارهایی که بیمار باید انجام دهد و نباید انجام دهد داده می‌شود؛ بنابراین به هیچ وجه نیازی به ترس از جراحی بینی ندارید.

یکی از موقعیت‌هایی که در جراحی بینی ترس ایجاد می‌کند ترس از تامپون است. این ترس را می ‌وان به لطف جدیدترین تامپون های سیلیکونی مورد استفاده در جراحی‌های بینی برای تثبیت سپتوم غلبه کرد. برداشتن تامپون‌ها یک روش کاملا بدون درد است زیرا داخل بینی نمی‌چسبد.

منابع: ariamedtour

2/5 (2 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *