جراحی بینی

مهم ترین دلایل ورم چشم بعد از عمل بینی چیست

کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی یکی از شایع‌ترین عوارضی است که بیشتر افراد پس از انجام این عمل زیبایی با آن برخورد می‌کنند، که جای هیچ نگرانی ندارد. این اتفاق یکی از اقدامات ایمنی بدن برای جبران مایعات از دست رفته از بدن است که با ارسال مایعات بین بافتی به اطراف چشم  و بینی این تورم را ایجاد می‌کند. برای رفع ورم چشم بعد از عمل بینی انجام برخی اقدامات که در ادامه مطلب عنوان خواهیم کرد و پیروی از توصیه‌های پزشک الزامیست تا در کمترین زمان ممکن بهبودی حاصل شده و نتیجه عمل مشخص گردد.

مهمترین علت تورم چشم پس از عمل بینی

رینوپلاستی (جراحی بینی) در کنار ارائه نتایج مطلوب زیبایی، همانند همه روش‌های جراحی پلاستیک با خطرات و عوارض جانبی مانند کبودی و تورم اطراف چشم همراه است و این یک حقیقت است که بلافاصله پس از انجام عمل بینی باید درجاتی از کبودی اطراف بینی و چشم را انتظار داشت. و اما علت سیاهی چشم بعد از جراحی بینی چیست؟ کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی آسیب‌دیده در زیر پوست گیر کرده و باعث ایجاد کبودی آبی رنگ یا بنفش روی پوست می‌شوند. پس از جراحی بینی، رگ‌های خونی در امتداد لبه مداری چشم به دام می‌افتند و ظاهر سیاهی چشم را ایجاد می‌کنند.

دلایل ورم چشم بعد از جراحی بینی

از دیگر دلایل کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی  می‌توان به واکنش طبیعی بدن به جراحی اشاره کرد، که به جبران مایعات از دست رفته بدن سعی در ارسال مایعات به فضای میان بافتی کرده و تورم در این ناحیه را باعث می‌شود. روش جراحی نیز یکی دیگر از دلایل تورم اطراف چشم است که گفته می‌شوند در جراحی باز میزان تورم بیشتر از روش جراحی بسته است که طبیعتاً در صورت انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه می‌توان تا حدود زیادی از کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی  کاست.

هرچند چنین عوارض جانبی برای فرد نامطلوب هستند، ولی خوشبختانه این عوارض موقتی بوده و در عرض هفت تا 10 روز بهبود می‌یابند. با این حال، سایر بیماران ممکن است تا چند هفته یا چند ماه پس از جراحی دچار تورم و کبودی اطراف چشم شوند ولی نهایتا بهبودی سریع شما به چگونگی مراقبت‌های بعد از عمل شما بستگی دارد.

راهکارهای کاهش ورم چشم بعد از عمل بینی

مهمترین کاری که باید برای رفع ورم چشم بعد از عمل بینی و تسریع بهبودی خود انجام دهید، پیروی از توصیه‌های مراقبتی پس از درمان است که از پزشک متخصص خود دریافت می‌کنید. در صورت عدم توجه به توصیه‌های مراقبتی بعد از جراحی  روند بهبودی خود را کندتر کرده و در نهایت حصول نتیجه نهایی عمل خود را به تأخیر می‌اندازید.

با رعایت نکات زیر می‌توانید کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی خود را هر چه سریعتر بهبود بخشیده و نتیجه عمل خود را مشاهده کنید:

 • سر خود را تا حد امکان در وضعیت بالا نگه دارید: سعی کنید روی چند بالش بخوابید، زیرا این کار به تخلیه مایع از بینی شما کمک می‌کند و از میزان تورم و ناراحتی شما می‌کاهد.
 • مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید
 • مقدار زیادی سبزیجات برگ‌دار و غذاهای غنی از ویتامین K بخورید، اما از خوردن نمک زیاد خودداری کنید، چرا که خوردن نمک می‌تواند بدن شما را تشویق به حفظ آب کند و تورم بعد از عمل را بدتر کند.
 • از کمپرس یخ یا کمپرس خنک در نواحی اطراف بینی خود که متورم یا کبود شده است استفاده کنید. دقت داشته باشید که نباید یخ را مستقیماً روی بینی یا پوست صورت خود قرار دهید.
 • آرنیکا و بروملین ممکن است به روند بهبودی کمک کرده و تورم و کبودی بعد از جراحی را کاهش دهند.
 • تا زمانی که گچ بینی شما برداشته نشده است از دوش گرفتن و حمام آب گرم خودداری کنید : بخار می‌تواند تورم را بدتر کرده و حتی باعث افتادن گچ بینی شما شود.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید: مصرف این داروها می‌تواند روند بهبودی را مختل کرده و عوارضی ایجاد کند. در مورد هر دارویی که به طور منظم مصرف می‌کنید در طول مشاوره با پزشک خود حتما در میان بگذارید.
 • از مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌هایی مانند ویتامین E و خارمریم خودداری کنید، زیرا ممکن است روند بهبودی را مختل کنند.
 • حداقل دو هفته بعد از جراحی بینی، فعالیت‌های شدید مانند ورزش را محدود کنید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید: سیگار روند بهبودی را کند می‌کند و همچنین می‌تواند خطر عوارض بعد از جراحی را افزایش دهد.

به یاد داشته باشید که رینوپلاستی یک عمل جراحی است و قطعاً بهبودی پس از آن زمان بر است، پس عجله نکنید و به بدن خود اجازه دهید تا به بهبودی کامل برسد.

درمان ورم بینی بعد عمل

آیا ورم چشم بعد از عمل بینی طبیعی است؟

بسیاری از افراد از تورم و کبودی‌های اطراف چشم و حتی صورت خود پس از عمل ترس و واهمه می‌گیرند، نترسید!  کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. پس از جراحی به دلیل خونی که از بدن رفته و یا تغییراتی که در مویرگ‌های اطراف چشم  رخ داده است باید انتظار کبودی را داشته باشیم، در بیشتر مواقع این کبودی در ابتدا به رنگ آبی تیره یا حتی سیاه است، سپس حدود یک هفته پس از عمل به رنگ زرد تغییر رنگ می‌دهد. ولی حتما دقت داشته باشید که هر گونه کبودی پس از عمل باید در عرض دو هفته پس از عمل زیبایی بینی بهبود یابد.

تورم بعد از عمل در چند روز اول پس از جراحی بینی در بدترین حالت خود خواهد بود، اما تورم نیز باید ظرف یک هفته تا 10 روز پس از جراحی کاهش یابد، و نهایتاً هر تورمی حتما باید در عرض شش هفته یعنی زمانی که شکل بینی جدید شما مشخص می‌شود، به طور کامل بهبود یابد. در صورت توجه به توصیه‌های پزشک و انجام راهکارهای مناسب برای رفع ورم چشم بعد از عمل بینی می‌توانید دوره بهبودی و نقاهت خود را کوتاه‌تر نمایید.

ورم دور چشم بعد از عمل بینی تا چه زمانی ادامه دارد؟

عمل جراحی زیبایی بینی شما همانطور که تغییر چشمگیری در ظاهر صورت شما ایجاد می‌کند،  یک رویداد مهم برای خود بینی نیز محسوب می‌شود و طبیعتاً برای ترمیم بافت‌های ظریف، غضروف و استخوان به زمان نیاز دارد.کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی در روزهای اول بعد از عمل افزایش می یابد و پس از 2 یا 3 روز به اوج خود می‎‌رسد. در صورت انجام تمام مراقبت های لازم پس از رینوپلاستی به منظور رفع ورم چشم بعد از عمل بینی، بیشتر تورم و کبودی باید در عرض 2 هفته از بین بروند.

ولی دقت داشته باشید که مقداری تورم ضعیف که فقط برای شما قابل مشاهده است برای چندین ماه روی صورتتان باقی خواهد ماند. بسته به پیچیدگی روش انجام عمل شما، یعنی اینکه آیا جراحی بینی باز انجام داده‌اید، یا جراحی بسته، آیا شکستگی استخوان بینی نیز داشته‌اید یا نه، تورم و دوره بهبودی آنها متفاوت از هم خواهند بود و حتی تورم ناشی از این اعمال می‌تواند برای یک سال و گاهی اوقات بیشتر که فقط توسط خود شما تشخیص داده می‌شود ادامه داشته باشد، این امر به ویژه در مورد نوک بینی صادق است.

مطالب بیشتر: تغذیه مناسب قبل از عمل بینی

برای ورم چشم بعد از عمل بینی چه باید کرد؟

 • استفاده از کمپرس یخ یا خنک تا حدودی در کاهش ورم چشم بعد از عمل بینی تاثیر گذار است.
 • روز اول بعد از عمل را در رختخواب بمانید و سر خود را ترجیحاً بالا نگه دارید به جز مواقعی که نیاز به دستشویی داشته باشید.
 • از قرار دادن عینک روی بینی به مدت تقریبا دو ماه خودداری کنید، تا زمانی که بهبودی کامل حاصل شود.
 • حداقل به مدت 12 ماه از قرار گرفتن محل‌های اسکار در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • هر چه زودتر پس از رینوپلاستی راه رفتن را شروع کنید، چرا که در رفع ورم چشم بعد از عمل بینی و کاهش احتمال لخته شدن خون کمک می‌کند.
 • هنگام شستن صورت و مو یا استفاده از لوازم آرایشی به آرامی با بینی خود تماس داشته باشید.
 • تا زمانی که جراح توصیه نکرده است از آرایش صورت روی برش‌های خارجی استفاده نکنید.
 • به مدت 2 تا 3 هفته از فعالیت‌های شدید یا هر فعالیتی که فشار خون شما را افزایش می‌دهد خودداری کنید.
 • به مدت 2 ماه از ورزش‌های تماس با بدن، ضربه زدن یا مالیدن بینی و آفتاب سوختگی خودداری کنید.

در چه صورتی کبودی و تورم زیر چشم نیاز به مراجعه به جراح دارد؟

در ابتدای مقاله در رابطه با علل بروز کبودی و ورم چشم بعد از عمل بینی صحبت کردیم و متوجه شدیم که ورم چشم بعد از رینوپلاستی یک اتفاق کاملا طبیعی است و در هر کسی که این عمل را انجام داده است بروز خواهد کرد. ولی در صورتی که با موارد زیر مواجه شدید حتما در اسرع وقت با جراح متخصص خود در میان بگذارید.

 • اگر تورم یا کبودی شما افزایش یافته است.
 • اگر تورم و قرمزی بعد از چند روز همچنان ادامه داشت.
 • اگر رگه‌های قرمز در طول برش‌های بینی افزایش یافته است.
 • اگر درد شدید یا پیش رونده‌ای دارید که با دارو تسکین نمی‎‌یابد.
 • در صورت داشتن عوارض جانبی داروها، مانند، راش، تهوع، سردرد، استفراغ.
 • اگر دمای دهانی بالای 38 درجه سانتیگراد دارید.
 • اگر از محل برش‌ها ترشحات متمایل به زرد یا سبز داشتید یا متوجه بوی بد آن شدید.
 • اگر خونریزی از ناحیه برش‌ها دارید که قابل کنترل نیست.
 • اگر خونریزی بینی یا علائم غیرعادی دارید.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

آیا ورم چشم بعد از عمل بینی خطرناک است؟

تغییر رنگی و ورمی که در اطراف بینی و زیر چشم‌ها ایجاد می‌شود یک عارضه رایج در بین تمام کسانی است که جراحی بینی را تجربه می‌کنند. این کبودی‌ها در نتیجه نشت خون از مویرگ‌های بافت زیر جلدی ایجاد می‌شوند.

بعد از جراحی بینی، کبودی‌ها در شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف ایجاد می‌شود. تغییرات رنگ پوست از زرد کم رنگ تا بنفش تیره متغیر است. میزان کبودی بعد از جراحی بینی اغلب به این بستگی دارد که آیا استخوان بینی در بخشی از جراحی شکسته شده یا سالم مانده است. بهبود این عارضه در پوست جای نگرانی ندارد زیرا به تدریج طی 1 تا 2 هفته از بین می رود. هیچ یک از این اتفاقات روی نتیجه نهایی جراحی بینی موثر نیست و موقتی است. گاهی در روز اول و دوم ورم چشم شدیدتر می‌شود و در روز سوم به اوج خود می‌رسد اما اصلا نگران کننده نیست و هیچ خطری برای شما ندارد.

کلینیک رز یکی از بهترین کلینیک‌های تخصصی پوست، مو و زیبایی شهر تهران است که سالهاست در زمینه‌های مختلف زیبایی و سلامت پوست و مو از جمله مزوتراپی، کاشت مو و ابرو و سایر اعمال زیبایی از جمله جراحی بینی فعالیت می‌کند، این کلینیک با استفاده از به‌روزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات موجود در بازار و با کادر فنی مجرب بهترین خدمات زیبایی را با جدیدترین متدهای حال حاضر دنیا ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاع در رابطه با هزینه هر کدام از اعمال زیبایی و مشاوره رایگان با مشاورین زیبایی این کلینیک کافیست با این مرکز تماس بگیرید.

مطالب بیشتر: پولیپ بینی

4/5 (1 نظر)

منبع
facialenhanceplasticsurgerykaridis

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *