پوست و مو

هایفوتراپی؛ موثرترین روش جوانسازی پوست صورت (هزینه یک جلسه چقدر است؟)

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یا هایفوتراپی یک درمان زیبایی نسبتاً جدید برای برطرف کردن شلی پوست است که برخی آن را جایگزینی غیرتهاجمی و بدون درد برای لیفت و سفت کردن پوست صورت می‌دانند. در هایفوتراپی از انرژی اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن استفاده می‌کنند که این خود منجر به سفت‌تر شدن و البته جوانسازی  پوست می‌شود.

چندین آزمایش بالینی کوچک نشان داده‌اند که هایفوتراپی برای لیفت صورت و رفع چین و چروک روشی ایمن و موثر است و افراد توانسته‌اند نتایج را در چند ماه پس از درمان، بدون تحمل ریسک و خطرات مرتبط با جراحی مشاهده کنند. این درمان‌های کمتر تهاجمی دوره نقاهت کوتاه‌تری نسبت به گزینه‌های جراحی دارند، اما نتایجی که ارائه می‌دهند چندان چشمگیر نیستند و دوام طولانی مدت یا دائمی ندارند. به همین دلیل، متخصصان پوست HIFU را فقط برای رفع علائم خفیف تا متوسط یا علایم اولیه پیری توصیه می‌کنند.

مراحل انجام هایفوتراپی صورت

مراحل انجام هایفوتراپی صورت به اینصورت است که پزشک قبل از آغاز به کار از شما می‌خواهد تا پوست خود را از هر نوع مواد آرایشی پاک و تمیزکنید. هر چند میزان درد ناشی از این تکنیک بسیار ناچیز و یا حتی صفر است ولی برخی بیان میدارند که احساس گزگز شدن پوست به آنها دست می‌دهد. به همین دلیل ممکن است پزشک برای کاهش میزان درد ناشی از این تکنیک از کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی در نواحی تحت درمان استفاده ‌کند.

پس از آن، ژل اولتراسوند در محل مورد نظر اعمال می‌شود. استفاده از این ژل تماس بین پوست و دستگاه اولتراسوند را به حداکثر می‌رساند. سپس دستگاه هایفو در محل هایی که نیاز به درمان دارند روی پوست قرار داده می‌شود، پوست شما به مدت 30 الی 60 دقیقه تحت امواج اولتراسوند قرار خواهد گرفت.

پس از هایفوتراپی، برخی عوارض جانبی ناچیز چون بی‌حسی در محل، تورم، کبودی از سوی برخی زیبایی‌جویان عزیزگزارش شده است که معمولا در عرض چند ساعت حتی بدون انجام هیچ کار خاصی فروکش کرده و جای خود را به ظاهر پوستی سفت‌تر و جوان‌تر می‌دهد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای هایفوتراپی صورت

تعداد جلسات مورد نیاز برای هایفوتراپی بسته به نتایجی که می‌خواهید به دست آورید، ممکن است بین یک تا شش جلسه باشد. ولی جلسات اصولی مورد نیاز از دیدگاه ما در سال اول دو الی سه جلسه و در سال‌های بعد به منظور ماندگاری اثر درمان 1 الی دو جلسه درمان مورد نیاز است. این جلسات بسته به درخواست شما می‌تواند تغییر کند.

کاندید مناسب برای هایفوتراپی چه کسانی هستند؟

برای تعیین اینکه بدانیم چه کسی کاندید مناسبی برای هایفوتراپی است شواهد بیشتری مورد نیاز است، ولی نکته‎‌ای که واضح است اینست که هایفو یک درمان امیدوارکننده  و جایگزین مناسبی برای جراحی لیفت صورت به ویژه افرادی که ترس از جراحی دارند و یا افراد جوان‌تری که نمی‌خواهند خطرات و زمان بهبودی مرتبط با جراحی را تحمل کنند است.

بهتر است در جریان باشید که هایفو برای افرادی که دارای موارد شدیدتر افتادگی پوست  یا جین و چروک‌های عمیق هستند گزینه مناسبی نیست و بهتر است این افراد از روش‌های درمانی دیگر برای بهبود شرایط خود استفاده کنند. درکل یک کاندید خوب برای هایفو، کسی است که پوستش تا حدی ریلکس شده باشد که به نظر برسد که از میزان سفتی آن کاسته شده است و تمامی افراد بین 30 تا 75 سال می‌تواند کاندید مناسبی برای این عمل باشند.

کاندید مناسب برای هایفوتراپی چه کسانی هستند؟

به عنوان مثال، کسی که خط ابرویش پایین آمده یا افتادگی پوست روی پلک‌ها را شاهد باشد بهتر است اقدام به انجام این عمل زیبایی نماید. به طور معمول، افرادی که در سن سی سالگی و بالاتر هستند که شلی پوست خفیف تا متوسط دارند، کاندیدای خوبی برای هایفوتراپی هستند. داشتن سلامت جسمی و  روحی و نیز داشتن انتظارات واقع بینانه از دیگر نکاتی است که افراد را به یک کاندید مناسب برای هایفوتراپی تبدیل می‌کند.

کاربرد هایفوتراپی در جوانسازی صورت

هایفوتراپی یکی از روش‌های غیرجراحی برای بهبود شرایط پوست است که به طور خاص ساختارهای عمیق پوستی را مورد هدف قرار می‌دهد تا سلول‌ها را بیشتر برای تولید کلاژن تحریک سازد. یکی از مزایای مهم این روش نسبت به روش جراحی عدم ایجاد هر نوع برش و یا ایجاد اختلال در سطح پوست است بنابراین روشی ایمن و کارآمد شناخته می‌شود در حالیکه دوره نقاهت بسیار کوتاهتری نیز داشته و بهبودی سریع حاصل می‌شود.

از مزایای زیبایی شناختی هایفوتراپی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • صاف کردن پوست از خطوط لبخند و اخم گرفته تا خطوط پیشانی
 • کاهش چین و چروک صورت و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
 • سفت کردن پوست شل و برطرف کردن افتادگی دور گردن
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • بهبود خط فک
 • سفت کردن ناحیه دکلته وگردن
 • کلاژن‌سازی در پوست را تحریک می‌کند.

دیگر مزایای استفاده از این تکنیک:

 • کسب نتیجه دلخواه طی یک الی 3 جلسه درمان
 • ماندگاری طولانی مدت حدود 1 الی 2 سال
 • کوتاه بودن زمان درمان که چیزی حدود نیم الی یک و نیم ساعت است.
 • به همراه سایر تکنیک‌ها از جمله میکرونیدلینگ نیز قابل انجام است.

مطالب بیشتر: میکرودرم ؛لایه بردار قوی صورت

آیا هایفوتراپی عوارضی به دنبال دارد؟

خوشبختانه عوارض جانبی هایفوتراپی به دلیل غیرتهاجمی بودن آن بسیار ناچیز است و می‌توان گفت به جز درد و ناراحتی اندکی که برخی افراد تجربه می‌کنند هیچ عارضه جانبی جدی حاصل از این درمان وجود ندارد. ولی برخی از مراجعه‌کنندگان بروز عوارض زیر را گزارش کرده‌اند:

 • تورم
 • بی‌حسی
 • قرمزی
 • کبودی
 • راش پوستی ارغوانی رنگ
 • احساس سوزن سوزن شدن خفیف در محل درمان
 • درد و ناراحتی اندک که اکثر بدون هیچ مداخله‌ای بهبودمی‌یابد.

یکی از بهترین بخش‌های این درمان اینست که شما بلافاصله پس از درمان می‌توانید به خانه یا سرکار خود برگشته و فعالیت‌های روزانه خود را از سربگیرید.

عوامل موثر بر هزینه هایفوتراپی

هر چند عوامل متعددی بر هزینه هایفوتراپی تاثیرگذار هستند ولی نکته مثبت اینجاست که استفاده از این تکنیک در عین حال که نتایج مثبت و طبیعی به جا میگذارد هزینه بسیار اندکی نسبت به روش‌های تهاجمی چون لیفت به روش جراحی را شامل می‌شود. از جمله فاکتورهای دخیل در قیمت هایفوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منطقه تحت درمان و اینکه چه وسعتی از محل بایستی تحت درمان قرار گیرد.
 • موقعیت جغرافیایی محل کلینیک یا محل فعالیت پزشک شما
 • دستمزد پزشک متخصص زیبایی
 • تعداد کل جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب
 • جلسات مشاوره قبل از هایفوتراپی و نیز میزان داروهای تجویز شده از سوی پزشک برای کاهش عوارض جانبی این روش.

عوامل موثر بر هزینه هایفوتراپی

مدت ماندگاری هایفوتراپی چقدر است؟

مدت ماندگاری هایفوتراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است بنابراین اظهار نظر درباره دوام و ماندگاری اثر این روش کمی دشوار است. البته برای مشاهده نتایج مطلوبب ا مدت ماندگاری زیاد بایستی چندین جلسه هایفوتراپی را انجام دهید تا اثر کلاژن سازی این روش در پوست را شاهد باشید.

نتایج این روش درمانی بسته به سن فرد، میزان آسیب، شلی و افتادگی پوست، شدت خطوط و عمق چین و چروک‌ها و سبک زندگی افراد متفاوت است. معمولا نتایج حاصل از هایفوتراپی و آغاز مجدد فرایند جوانسازی پوست چند هفته پس از درمان ظاهر می‌شوند و می‌تواند سالیان زیادی ماندگاری داشته باشد.

نتایج حاصل از هایفوتراپی صورت

یکی از دلایل بروز علائم ناشی پیری پوست کاهش برخی از پروتئین‌های مهم پوستی از جمله کلاژن و الاستین  است که در شاداب و جوانسازی پوست تاثیر فراوانی دارند. کاهش این پروتئین‌ها در پوست باعث شلی و افتادگی پوست و نیز ظاهر شدن چین و چروک و خطوط پوستی می‌شود. در روش هایفوتراپی با استفاده از ارسال امواج صوتی به اعماق پوست، سلول‌ها تحریک شده و اقدام به ساخت کلاژن می‌نمایند، و در واقع پوست شادابی و جوانی خود را از سرمی‌گیرد.

نتایج حاصل از هایفوتراپی صورت

در نتیجه‌ی انجام هایفوتراپی صورت شما می‌توانید موارد زیر را شاهد باشید:

 • پوست نواحی مختلف صورت از شلی و افتادگی خارج شده و حالت سفتی پیدا خواهد کرد.
 • کانتورینک فک با استفاده از این تکنیک انجام می‌گیرد.
 • گونه‌ها، ابرو و پلک‌ها کشیده شده و از حالت افتادگی خارج می‌شوند.
 • کل ساختارهای پوستی سفت می‌شود.
 • پوست حالت صاف و لطیف به خود می‌گیرد.

medicalnewstoday

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *