تزریق چربی

توصیه های مهم مراقبتی بعد از تزریق چربی

کلینیک پوست و موی رز در این مقاله به این سوال پر تکرار بین مراجعین عزیز این مجموعه پاسخ می‌دهد: بعد از تزریق چربی چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟ در حالی که بیشتر مردم فکر می‌کنند مهمترین نشانه پیری چین و چروک شدن پوست و افتادگی آن است، اما یکی از دلایل عمده این مشکل مسئله دیگری است: از دست دادن حجم صورت! این کاهش حجم می‌تواند منجر به برجسته شدن خطوط استخوانی شقیقه‌ها و اطراف چشم شود و گونه‌ها را صاف و بی‌حال نشان دهد. امروزه با پیشرفت علم به خصوص در حوزه مراقبت از زیبایی، روش‌هایی برای افزایش حجم صورت و بهبود ظاهر صورت با انتقال چربی، کاشت پروتز یا تزریق فیلرهای پوستی به وجود آمده است. انتقال چربی غالباً با نام تزریق چربی شناخته می‌شود. این روش یک نوع متد غیر جراحی، طبیعی و کم تهاجمی برای انتقال چربی از ناحیه ای از بدن که  حجم چربی مناسبی دارد، به صورت می‌باشد.

اینفو گرافیک مراقبت بعد از تزریق چربی

هدف این روش بازیابی حجم از دست رفته نواحی مختلف صورت است. برای این کار با استفاده از تکنیک‌های مدرن لیپوساکشن، چربی به آرامی استخراج می‌شود و سپس برای تزریق به صورت آماده می‌گردد. این کار ظاهر بسیار طبیعی ایجاد می‌نماید و خطر عفونت یا رد چربی توسط بدن کم خواهد بود. اما تزریق چربی یک روش نیمه دائم است و ماندگاری آن تا حد زیادی به نوع مراقبت‌های بعد از تزریق چربی صورت بستگی دارد.

توصیه های مراقبتی بعد از تزریق چربی

بعد از تزریق چربی به صورت چه کنیم ؟

مراقبت بعد از تزریق چربی یکی از مهمترین نکات برای افزایش ماندگاری این روش است همچنین یکی دیگر از فاکتورهای مهم ماندگاری، انتخاب یک مرکز معتبر است که یک تیم پزشکی قوی و با تجربه دارد. آقای دکتر روحانی پزشک ارزشمند کلینیک پوست و مو رز با سابقه چندین سال فعالیت در حیطه مراقبت از زیبایی آماده مشاوره و ارائه خدمات زیبایی به تمام مردم عزیز می‌باشند. ایشان در مورد مراقبت‌های بعد از تزریق چربی صورت نکات زیر را گوشزد می‌کنند:

 1. 24 الی 48 ساعت بعد از تزریق چربی: طی یک الی دو روز اول بعد از تزریق چربی نباید به هیچ عنوان ناحیه تزریق را ماساژ داد، در معرض مستقیم نور آفتاب نباید قرار گرفت و استفاده از سالن سولاریوم را به تعویق انداخت.
 2. هفته اول پس از تزریق: برای مراقبت پس از تزریق چربی تا یک هفته اول بهتر است زمان خوابیدن به روی صورت قرار نگرفت و توصیه می‌شود افراد به صورت طاق باز بخوابند. طی 1 هفته تورم و کبودی در صورت وجود خواهد داشت (هم در صورت و هم در ناحیه‌ای که چربی از آنجا برداشت شده است) بنابراین برای تسکین این تورم و دردها باید ناحیه تزریق شده را مرتفع نگه داشت یعنی سر را رو به بالا گرفت و ترجیحا هنگام خواب از بالش بلند استفاده نمود. همچنین خوب است اگر از کمپرس یخ استفاده کنید؛ برای این کار هر چند ساعت به مدت 10 دقیقه کمپرس یخ را روی مناطق تزریق شده قرار دهید. اگر بیش از حد کمپرس را نگهدارید، باعث بسته شدن موقتی مویرگ‌های سطح پوست می‌شود. در نهایت هر داروی ضد درد که توسط پزشکتان تجویز شده است را به موقع مصرف کنید.
 3. هفته دوم بعد از تزریق:  کاهش کبودی و تورم بین روز 7 تا 10 بعد از عمل پیوند چربی اتفاق می‌افتد. در هفته دوم بیشتر کبودی ها از بین می‌روند اگرچه ممکن است تورم جزئی باقی بماند. به عنوان مراقبت‌های بعد از تزریق چربی صورت این موارد را در نظر بگیرید: در این هفته هنوز هم باید مراقب اماکن گرم و نور خورشید باشید. چربی به شدت به گرما حساس است و اگر بیش از حد در معرض گرما (مخصوصا گرمای شدید) قرار بگیرد، از بین می‌رود و آن وقت است که فرد از نتیجه تزریق چربی خود راضی نخواهد بود. توصیه می‌شود در این مدت حتما از ضد آفتاب با طیف مناسب( ترجیحا SPF30) استفاده نمایید. همچنین بهتر است هنوز به پشت بخوابید و از فشار آوردن صورتتان به بالش خودداری کنید. با اتمام این هفته تا حدی از فیکس شدن سلول‌های چربی می‌توان مطمئن شد.

بعد از تزریق چربی چه نکاتی را باید رعایت کنیم

دیگر مراقبت‌های بعد از عمل تزریق چربی  به صورت چیست؟

 1. سیگار نکشید: ثابت شده است که استعمال دخانیات تا مدتی پس از تزریق چربی می‌تواند بر ماندگاری آن تاثیر سو بگذارد بنابراین تا حد ممکن از کشیدن سیگار و قلیان بلافاصله پس از تزریق چربی پرهیز کنید.
 2. ورزش‌های پر تنش و شدید ممنوع: از انجام هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید تا زمانی که پزشک به شما توصیه کند که انجام این کار بی خطر است و ماندگاری چربی‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
 3. هیدراته بمانید: مصرف به اندازه آب و مایعات طبیعی تا حد زیادی به نتایج تزریق چربی کمک می‌کند پس برای داشتن بهترین نتیجه و بالاترین زمان ماندگاری، به اندازه کافی مایعات بنوشید.
 4. وزن خود را ثابت نگه دارید: برای مراقبت پس از تزریق چربی، تا مدتی فعالیت‌ها و رژیم‌های لاغری را متوقف کنید زیرا کاهش وزن می‌تواند میزان چربی صورت شما را کاهش دهد.
 5. رژیم سالم غذایی داشته باشید: چربی‌های سالم بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید از جمله چربی‌های سالم می‌توان به آووکادو، ماهی قزل آلا، بادام و روغن نارگیل اشار کرد.
 6. الکل ننوشید: نوشیدن الکل نیز بر نتیجه تزریق چربی به صورت و بدن تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت و بهتر است تا مدتی پس از تزریق چربی از نوشیدن الکل پرهیز کنید.
 7. استفاده از کمپرس یخ: استفاده از کمپرس یخ بعد از تزریق چربی برای کاهش درد و جلوگیری از ورم و کبودی بسیار موثر خواهد بود.
 8. مناطق تحت درمان را ماساژ ندهید: یکی از عوامل بسیار موثر در ریزش سلول‌های چربی بعد از تزریق چربی، ماساژ و دست کشیدن بر روی ناحیه‌ای است که انتقال چربی به آن انجام شده است. به منظور جلوگیری از کبودی، احساس درد و تغییر نتایج حاصل از تزریق چربی به شدت از این کار پرهیز نمایید.
نکات مراقبتی در دو روز اول
 1. خودداری از دستکاری و فشار آوردن به محل تزریق
 2. نرفتن به محیط آفتابی
 3. نرفتن به سولاریوم
نکات مراقبتی بعد از یک هفته
 1. بالاتر بودن سر از بدن در زمان استراحت به منظور کاهش ورم
 2. استفاده از کمپرس یخ با هدف رفع سریع‌تر تورم
 3. مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط متخصص
نکات مراقبتی بعد از دو هفته
 1. همچنان خودداری از رفتن به محیط گرم و قرار گرفتن در معرض آفتاب
 2. خوابیدن به پشت و فشار نیاوردن به صورت
 3. استفاده از کرم ضد آفتاب برای بیرون رفتن
توصیه‌های مراقبتی بعد از تزریق چربی
 1. خودداری از مصرف سیگار و الکل
 2. هیدراته نگهداشتن پوست
 3. داشتن رژیم غذایی سالم
 4. ثابت نگداشتن وزن

مراقبت های بعد از تزریق چربی

اهمیت مراقبت بعد از تزریق چربی 

تزریق چربی یکی از روش‌های کم تهاجم زیبایی و جوان‌سازی پوست است. به همین دلیل کسانی که به دنبال تزریق چربی می‌روند دوره نقاهت کوتاه مدتی را تجربه کرده و عوارض جانبی به وجود آمده در آن‌ها بسیار کم خواهد بود. البته این موضوع در صورتی صادق است که بیماران تمامی نکات مراقبتی لازم و توصیه‌های گفته شده توسط پزشک خود را جدی بگیرد. پس تمامی افرادی که تصمیم خود را برای انجام تزریق چربی گرفته‌اند باید توجه داشته باشند تا در کنار اهمیتی که به انتخاب پزشک متخصص و کلینیک معتبر می‌دهند از رعایت نکات مراقبتی غافل نشوند. از جمله عوارض جانبی و خطراتی که افراد در صورت عدم رعایت مراقبت‌های لازم بعد از تزریق چربی با آن‌ها روبرو خواهد شد می‌توان به بروز عفونت، تورم و خونریزی، احساس درد شدید، طولانی شدن دوره نقاهت و موارد بسیاری دیگر از این قبیل اشاره کرد. اهمیت مراقبت بعد از تزریق چربی به قدری زیاد است که اگر تمامی مراحل انجام کار به درستی و توسط تیم درمانی قوی انجام شود نمی‌توان بدون توجه به توصیه‌های پزشک انتظار رسیدن به نتیجه ایده‌آل و مطلوب را داشت.

نکات مهم مراقبتی در دوران نقاهت پس از تزریق چربی

همان طور که گفته شد رعایت نکات مراقبتی در دوران نقاهت پس از تزریق چربی از اهمیت بسیار بالایی به منظور دستیابی سریع به نتایج مثبت و جلوگیری از بروز عوارض جانبی احتمالی برخوردار است. از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مصرف مرتب و صحیح تمامی داروها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک متخصص
 2. خودداری از مصرف هر گونه دارو به خصوص مسکن‌ها، ویتامین‌ها و داروهای رقیق کننده خون بدون مشورت با پزشک
 3. پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی حداقل تا سه هفته بعد از تزریق چربی
 4. استفاده از کمپرس سرد به منظور کاهش تورم و کبودی‌های به وجود آمده
 5. رعایت بهداشت در نواحی برداشت و تزریق چربی به منظور جلوگیری از بروز عفونت در زخم‌ها
 6. داشتن تغذیه خوب و مقوی
 7. نوشیدن آب کافی و خوردن میوه‌ها و سبزیجات به منظور هیدراته نگه داشتن بدن
 8. اجتناب از انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی سنگین به منظور جلوگیری از اعمال فشار در نواحی تزریق چربی
 9. عدم اعمال هر گونه فشار و مالش در نواحی تزریق چربی

توصیه می‌شود با توجه به تمامی موارد مراقبتی آورده شده در بالا از پزشک خود بخواهید تا قبل از شروع جلسه تزریق چربی هر آنچه که نیاز است را به صورت کامل و جامع با شما در میان بگذارد. چرا که بدون رعایت نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی نمی‌توان انتظار دستیابی به نتیجه مطلوبی را داشت.

مدت زمان دوران نقاهت بعد از تزریق چربی

تزریق چربی که با هدف زیبایی و جوان‌سازی انجام می‌شود یکی از عمل‌های زیبایی پرطرفدار محسوب می‌شود؛ هر چند این کار جز عمل‌های زیبایی کم تهاجم است اما با این حال نیازمند گذراندن یک دوره نقاهت حساس و اصولی است چرا که در غیر این صورت کاندیدهای انجام تزریق چربی می‌توانند شاهد عوارض جانبی ناخوش‌آیندی بعد از اتمام کار شوند و حتی در برخی موارد بروز نتایج نهایی ناخوش‌آیند نیز مشاهده می‌گردد. به همین دلیل پاسخ به سوال مدت زمان دوران نقاهت بعد از تزریق چربی چه قدر است باید توسط پزشک متخصص و با توجه به شرایط بیمار از قبیل جنس پوست، حجم چربی تزریق شده و … تعیین گردد.

دوران نقاهت بعد از ترانسفر چربی

معمولا به دلیل کم تهاجمی بودن تزریق چربی مراجعه‌کنندگان شاهد دوره نقاهت چندان طولانی نخواهند بود. در حالت کلی در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق از کاندیدهای تزریق چربی خواسته می‌شود تا به استراحت پرداخته و نکات مراقبتی لازم را با حساسیت بسیار بالایی دنبال کنند. در روزهای بعدی فرد می‌تواند به انجام تمامی فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. بعد از ۵ الی ۷ روز تمامی عوارض جانبی برطرف شده و شخص می‌تواند از نتایج مثبت حاصله لذت ببرد. ناگفته نماند که این مدت زمان می‌تواند در افراد مختلف با توجه به سیستم ایمنی بدن و موارد متعدد دیگر از قبیل مهارت پزشک متخصص، تجهیزات کلینیک و … کمتر یا بیشتر نیز شود.

تزریق چربی در کلینیک رز+ قیمت

قیمت تزریق چربی بستگی به مرکز ارائه دهنده خدمات مراقبت از زیبایی دارد. توصیه ما این است که برای داشتن یک نتیجه عالی با کم‌ترین ریزش چربی و عوارض، یک مرکز کارکشته در امور زیبایی را انتخاب کنید. شما عزیزان همچنین می‌توانید برای اطلاع از رنج قیمت تزریق چربی به صورت و بدن که شامل استخراج چربی (همراه با بی حسی موضعی) و تزریق آن به نواحی مورد نظرتان می‌باشد، با کلینیک پوست و مو رز تماس بگیرید. در قوانین وزارت بهداشت و درمان، هزینه خدمات پوستی و عمل‌های زیبایی شامل بیمه نمی‌شوند؛ انتقال چربی یک متد زیبایی محسوب می‌شود و بیمه به آن تعلق نمی‌گیرد و بنابراین افراد متقاضی برای پیوند چربی باید از هزینه شخصی خود برای پرداخت هزینه استفاده کنند. داروهایی که متخصصان زیبایی برای مراقبت‌های بعد از تزریق تجویز می‌کنند، مجاز و مورد تائید وزارت بهداشت هستند و برای تهیه این داروها به راحتی می‌توان از خدمات بیمه‌گر درمانی خود استفاده نمود. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه پیوند چربی می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  02148679 در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09052106009 تمامی سوالات خود در این رابطه و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید و یا به صورت حضوری از راهنمایی‌های پزشک ارزشمند آقای دکتر رضا روحانی بهره ببرید. کلینیک زیبایی رز متخصص در امور زیبایی و مراقبت از زیبایی، با هدف رساندن افراد به ظاهر ایده آل مورد نظر خود، فعالیت می‌کند و نتیجه تلاش‌های ما در این مجموعه رضایتمندی مشتریان عزیزمان در سراسر ایران می‌باشد.

 

3.6/5 (17 نظر)

منبع
emoryhealthcareokanaganhealthsurgical

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام دوتا سوال دارم یک این چربی‌ها از چه نواحی برداشت میشه ؟
  .و دوم هزینه هم‌حدودی بفرمایید .سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   چربی از شکم و پهلو برداشت می شود و با دستگاه سانتریفیوژ می شود.
   برای اطلاع از هزینه می توانید با مشاورین ما از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *