لیپوماتیک

همه چیز درباره لاغری موضعی با لیپوساکشن

چربی‌کشی با لیپوساکشن یک روش جراحی است که در آن از روش ساکشن یا مکش برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران، بازوها، پهلوها و یا گردن استفاده می‌کنند. لیپوساکشن را با نام‌های دیگری چون لیپوپلاستی یا کانتورینگ بدن نیز می‌شناسند. اگر اضافه وزن دارید، بهتر است اول از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق سایر روش‌های درمان چاقی مانند جراحی بای پس معده برای کاهش وزن خود استفاده کنید سپس از طریق لیپوساکشن اقدام به حذف چربی‌های مازاد از نقاط مختلف بدن نمایید. پس اگر چربی بدنتان در نقاط خاصی از بدن بسیار زیاد است اما وزن بدنتان ثابت است، ممکن است کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن چربی‌های شکم باشید.

لاغری موضعی لیپوساکشن

لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

قبل از عمل، بیماران باید تحت برخی آزمایشات سلامتی قرار بگیرند تا از آمادگی آنها برای جراحی اطمینان حاصل شود. پزشک ممکن است به منظور پیشبرد جراحی توصیه‌های زیر را ارائه دهد.افرادی که به طور منظم از آسپرین و داروهای ضد التهابی استفاده می‌کنند باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی مصرف آنها را قطع کنند.ممکن است از خانوم‌ها خواسته شود که مصرف قرص‌های ضد بارداری را متوقف کنند. بیماران مبتلا به کم خونی بایستی مکمل‌های آهن خود را به طور مرتب مصرف کنند. درنهایت اینکه فرد باید یک فرم رضایت‌نامه امضا کرده و تأیید کند که از خطرات، مزایا و جایگزین‌های احتمالی این روش کاملاً آگاه است.

لیپوساکشن چربی‌های شکم معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، اگرچه می‌توان از بی‌حسی اپیدورال نیز برای لیپوساکشن در قسمت‌های تحتانی بدن و نیز بی‌حسی موضعی برای نواحی کوچک بدن استفاده کرد.

 • در ابتدا جراح ناحیه‌ای را که قرار است چربی آن برداشته شود، روی بدن فرد علامت‌گذاری می‌کند.
 • برای کاهش از دست دادن خون، کبودی و تورم، محلول حاوی بی‌حس‌کننده و دارو به این ناحیه تزریق می‌کنند.
 • سلول‌های چربی با استفاده از ارتعاشات فرکانس بالا، پالس ضعیف لیزر یا جت آب با فشار بالا شکسته می‌شوند.
 • یک برش کوچک ایجاد شده و یک لوله مکش متصل به دستگاه وکیوم وارد بدن می‌شود (در صورت بزرگ بودن ناحیه ممکن است نیاز به چندین برش باشد)
 • لوله مکش را به جلو و عقب حرکت می‌دهند تا چربی شل شود و سپس آن‌ها را بیرون می‌کشند.
 • مایعات و خون اضافی را تخلیه می‌کنند.
 • ناحیه تحت درمان را بخیه زده و بانداژ می‌کنند.

این عمل معمولا 1 تا 3 ساعت طول می‌کشد. و در اکثر موارد نیاز است فرد تحت جراحی یک شب را در بیمارستان سپری کند.

لیپوساکشن شکم

لیپوساکشن چربی‌های شکم یک راه حل فوق العاده برای خلاص شدن از شر رسوبات سرسخت چربی است که معمولا از طریق رژیم غذایی و ورزش قابل حل نیست. ولی دقت داشته باشید که لیپوساکشن شکم فقط می‌تواند چربی زیر پوست را از بین ببرد. چربی احشایی به طور محکم در داخل حفره شکم جاسازی شده است و شما باید در درجه اول با رژیم یا ورزش چربی های احشایی شکم خود را حذف کنید. برای عمل لیپوساکشن شکم به بیمار بی حسی موضعی داده می‌شود و ناحیه شکم بی‌حس می‌شود.سپس چند برش کوچک در نواحی مختلف شکم که از قبل تعیین شده است ایجاد می‌شود. سپس رسوبات چربی اضافی شکسته شده و به ذرات ریز تقسیم شده و سپس از طریق یک لوله کوچک به نام کانولا به بیرون کشیده می‌شوند.

لیپوساکشن غبغب

در طول عمل چربی‌کشی با لیپوساکشن در ناحیه صورت و گردن، محلول حاوی بی‌حس کننده موضعی و اپی نفرین به ناحیه درمان تزریق می‌شود. این عمل برای بی حس کردن ناحیه و کاهش خونریزی در حین لیپوساکشن است. هنگامی که ناحیه درمان بی حس شد، برش‌های پوستی ریز به طول حدود 1-2 میلی متر برای قرار دادن کانول ایجاد می‌شود. در طول لیپوساکشن گردن، یک تا سه برش کوچک زیر چانه و/یا نزدیک گوش ایجاد می‌شود. برش‌ها به قدری کوچک هستند که معمولاً پس از بهبودی قابل توجه نیستند. سپس یک میکروکانولا از میان برش‌های کوچک عبور داده می‌شود و از ناحیه رسوب چربی به عقب و جلو عبور داده می‌شود تا چربی را تجزیه کرده و خارج کند. پس از اتمام عمل لیپوساکشن غبغب، از یک بند یا بانداژ برای اعمال فشار روی ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود.

لیپوساکشن صورت

لیپوساکشن صورت چه به تنهایی و چه همراه با لیفت صورت یا سایر عمل‌های صورت به یک عمل زیبایی رایج تبدیل شده است که شامل برداشتن بافت چربی ناخواسته با کانولا و دستگاه وکیوم است که شکل صورت مانند خط فک را بهبود می‌بخشد. لیپوساکشن گونه به طور دائم سلول‌های چربی را از صورت فرد پاک می کند و می‌تواند ناحیه را شکل دهد یا کانتور کند.

لیپوساکشن ران

اکثر خانم‌ها در ناحیه ران‌های خود چربی‌های اضافه فراوانی دارند که باعث چاق‌تر و کوتاه‌تر دیده شدن آنها می‌شود. به همین دلیل سعی دارند تا با ورزش یا رژیم‌درمانی از حجم و چربی‌های این بخش از بدن بکاهند. چربی کشی با لیپوساکشن یکی از روش‌هایی است که می‌توان ران‌های داخلی، خارجی و اطراف زانوها را با این متد ظریفتر کرد. در لیپوساکشن ران‌ها با ایجاد برش‌هایی در نواحی خاصی از ران‌ها و وارد کردن کانولا به ناحیه زیر پوست، چربی‌های این ناحیه شکسته شده و از طریق لوله به بیرون تخلیه می‌شوند.

لیپوساکشن بازو

چربی زیر جلدی دشمن شماره یک ظاهر بدنی جذاب است. مبارزه با چربی، نبردی است که تقریباً همه میل به جنگیدن با آن دارند. یکی از نواحی که در برخی افراد محل تجمع چربی است بازوها هستند که زیبایی آن‌ها در پوشیدن لباس و به ویژه لباس عروس و لباس‌های مجلسی اهمیت ویژه‌ای دارد. چربی‌کشی با لیپوساکشن دربازوها ازجمله روش‌های درمانی است که می‌توان چربی و پوست شل و آویزان بازوها را از این طریق برطرف کرد.

لیپوساکشن پهلوها

لیپوساکشن می‌تواند چربی‌های ناخواسته را در بسیاری از نواحی بدن درمان کند، یکی از محبوب‌ترین نواحی، پهلوها هستند که متاسفانه یکی از سخت‌ترین نواحی برای لاغر کردن و چربی‌سوزی از طریق رژیم غذایی و ورزش هستند و البته چاقی این نواحی تاثیر منفی زیادی در زیبایی ظاهری افراد دارد. دلایل مختلفی برای ذخیره چربی در پهلوها وجود دارد که از جمله آنها می‌توان  افزایش سن، ژنتیک و بارداری را نام برد. لیپوساکشن پهلوها یکی از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن پهلوهای خود را باریک کرده و از ظاهری زیبا لذت ببرید. این کار با بیحسی موضعی انجام می‌گیرد وبه طور متوسط یکساعت زمان نیاز دارد.

لیپوساکشن پا

ظاهراً تلاش برای برطرف کردن چربی‌های اضافی تنها مربوط به ران و شکم و پهلوها نبوده وبسیاری از افراد علاقه دارند تا با چربی‌سوزی با لیپوساکشن چربی اضافی را از پاها و انگشتان پاهای خود حذف کنند تا پاهای ظریف و انگشتان شیکی داشته باشند و بتوانند به راجتی پا و انگشتان خود را در کفش‌های شیک و مجلسی جای دهند.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن بدون بیهوشی امکان پذیر است؟

اکثر افرادی که چربی اضافی در نواحی مختلف بدن دارند به دلیل ترس از بیهوشی و عوارض ناشی از آن از انجام لیپوساکشن ترس دارند، خوشبختانه امروزه می‌توان بدون تزریق مواد بیهوشی عمومی و تنها با استفاده از بی‌حسی موضعی و یا تجویز برخی داروهای آرام‌بخش اقدام به لیپوساکش چربی‌های شکم و یا چربی‌سوزی نواحی مختلف بدن کرد.

مهم ترین تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

برخی از تفاوت‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک عبارتند از:

 • چربی‌کشی با لیپوساکشن برای کانتورینگ و لاغری بدن استفاده می‌شود، در حالی که لیپوماتیک بیشتر برای فرم‌دادن به بدن و عضلات استفاده می‌شود.
 • در لیپوماتیک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود در حالی که در لیپوساکشن آرام‌بخش عمومی به کار می‌رود.
 • لیپوساکشن برای از بین بردن چربی بیشتر استفاده می‌شود، در حالی که لیپوماتیک در مناطق کوچکتر و هدفمندتر استفاده می‌شود.
 • لیپوساکشن برای کاهش تقریبی وزن استفاده می‌شود، در حالی که لیپوماتیک برای فرم‌دهی بدن به کار می‌رود.
 • مدت زمان جراحی لیپوساکشن به نسبت طولانی‌تر از لیپوماتیک است.
 • در لیپوساکشن جراح با فعالیت فیزیکی و به صورت دستی اقدام به خارج کردن چربی‌های اضافی از نواحی مختلف بدن می‌نماید و ممکن است دقت کار پایین باشد در حالیکه در لیپوماتیک عمل چربی‌کشی به کمک ارتعاشات و حرکات متناوب انجام گرفته و با تبدیل چربی به مایع با استفاده از لوله‌ای به نام کانولا تخلیه می‌شود.

فرق میان لیپوساکشن و لیپوماتیک

تفاوت لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی

لیپوساکشن چربی‌های شکم و آبدومینوپلاستی هر دو راه‌های عالی برای بهبود زیبایی شکم هستند و باعث می‌شوند شکم صاف‌تر، متناسب‌تر و سفت‌تر به نظر برسد.اما علیرغم اینکه هر دو درمان ناحیه مشخصی را مورد هدف قرار می‌دهند، ولی روش عمل هر دو بسیار متفاوت هستند و مشکلات متفاوتی را نیز در بدن برطرف می‌کنند. لیپوساکشن یک روش جراحی سریع و ایمن برای برداشتن نواحی ناخواسته یا سرسخت چربی بدن است که شکل کانتوری بیشتری ایجاد می‌کند.لیپوساکشن از ارتعاشات یا جت‌های آب با فشار بالا برای شکستن سلول‌های چربی، قبل از قرار دادن کانول در ناحیه درمان استفاده می‌کند. برای شل کردن و مکیدن چربی نیز در این روش از دستگاه وکیوم استفاده می‌شود. این عمل اغلب در بیمارانی که وزن ثابت، پوست انعطاف‌پذیر و عضلات شکمی سفت دارند، بهترین نتیجه را ارائه می‌دهد. اگرچه لیپوساکشن در خلاصی از رسوبات چربی شکم معجزه می‌کند، اما در درمان مشکلات مربوط به عضلات شکم یا پوست تاثیری ندارد.

درابدومینوپلاستی پوست اضافی، افتادگی و سفت شدن عضلات شکم نیز قابل درمان است. شلی بیش از حد پوست یک شکایت رایج پس از کاهش وزن قابل توجه است. چربی اضافی باعث کشیدگی پوست می‌شود و زمانی که چربی از طریق رژیم غذایی یا ورزش از بین می‌رود، پوست نمی‌تواند به حالت اولیه خود بازگردد. این مشکل با افزایش سن بدتر می‌شود زیرا تولید کلاژن بدن ما به سرعت کاهش می‌یابد، به این معنی که پوست خاصیت ارتجاعی جوانی خود را از دست می‌دهد و منجر به چین و چروک و افتادگی می‌شود. در افراد مسن، حتی مقدار کمی کاهش وزن می‌تواند پوست اضافی اطراف شکم را بیشتر نمایان کند. ابدومینوپلاستی به طور موثر ماهیچه‌های شکم را سفت می‌کند.

خطرات لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکش چربی‌های شکم  نیز همانند هر جراحی دیگری ریسک وخطراتی به دنبال دارد که در صورت انتخاب یک پزشک خبره و با مهارت بالا و نیز پیروی از دستورالعمل‌های وی می‌توان تا حدود زیادی جلوی خطرات ناشی از جراحی را کاست با اینحال هنوز هم احتمال بروزمشکلاتی حین جراحی وجود دارد. از جمله خطرات احتمالی که مستقیماً با لیپوساکشن مرتبط است عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عوارض ناشی از بیهوشی که احتمال آن در هر عملی که با بیهوشی عمومی انجام گیرد وجود دارد.
 • شوک (معمولاً ناشی از عدم دریافت مایعات کافی در حین جراحی است)
 • انباشته شدن مایعات (تشکیل حفره‌های مایع زیر پوست)
 • در صورت عدم توجه به تزریق آنتی‌بیوتیک حین جراحی و یا کوتاهی در مصرف آن بعد از لیپوساکشن احتمال ابتلا به عفونت‌های استافیلوکوک و استرپتوکوک وجود دارد.
 • در صورت ورود تکه‌های چربی به خون ممکن است با مسدود شدن جریان خون مشکل آمبولی چربی به وجود آید.
 • ممکن است به دلیل حذف چربی های بدن در نقاط مختلف به صورت نامتقارن سطوح ناهمواری ایجاد شود.
 • واکنش به لیدوکائین
 • احتمال بروز بیحسی در نقاط تحت عمل وجود دارد.
 • آسیب به اعصاب، عروق خونی، ماهیچه‌ها، ریه‌ها و اندام‌های شکمی
 • خطر لخته شدن خون در وریدهای عمقی نیز وجود دارد که اگر لخته‌ها به سایر قسمت‌های بدن مانند ریه‌ها بروند، می‌توانند خطرات جبران‌ناپذیری به‌جا بگذارند.

آیا لیپوساکشن درد دارد؟

چربی کشی با لیپوساکشن خیلی دردناک نیست، زیرا به احتمال زیاد برای این عمل تحت بیهوشی عمومی خواهید بود. با این حال، ممکن است پس از بیدار شدن از عمل جراحی، مقدار قابل توجهی از ناراحتی را احساس کنید. این درد معمولاً پس از حدود دو تا سه روز کاهش می‌یابد، اما ممکن است جراح شما به منظور کاهش احساسدرد و نارحتی مسکن هایی را برای شما تجویز کند.

مطالب بیشتر: جراحی لاغری شکم و پهلو

لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب است؟

انتخاب روش چربی کشی با لیپوساکشن یک تصمیم کاملا شخصی و انتخابی است و شخص بایستی انتظارات معقول و منطقی از این جراحی داشته باشد نه اینکه این عمل را صرفا به منظور شباهت خود به دیگری یا برآورده کردن خواسته‌های دیگران انجام دهد.

به طور کلی، کاندید خوب برای لیپوساکشن چربی‌های شکم و سایر نواحی بدن عبارتند از:

 • بزرگسالان که دارای وزن ثابت بوده و شاخص توده بدنی آنها کمتر از 40 است و دارای پوستی سفت، کشسان و تون عضلانی خوب هستند.
 • افراد سالمی که بیماری تهدید کننده زندگی یا شرایط پزشکی خاصی که بتواند روند بهبودی را مختل کند ندارند.
 • افرادی که دخانیات مصرف نمی‌کنند.
 • افرادی با دیدگاه مثبت و اهداف مشخص برای کانتورینگ بدن.
 • افرادی که دارای رسوبات چربی اضافی در قسمتهایی از بدن خود هستند که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی‌دهند.

عمل لیپوساکشن چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای لیپوساکشن چربی‌های شکم بسته به اندازه ناحیه تحت درمان از 1 تا 4 ساعت متغیر است.

1/5 (1 نظر)

منبع
mayoclinicnuvistaplasticsurgery

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ