بلفاروپلاستی

عوارض عمل بلفاروپلاستی و راهکارهای کاهش آن

به دلایل مختلفی ممکن است فرد دچار افتادگی پلک شود، یا از همان ابتدا به صورت مادرزادی، پلک افتاده داشته باشد. برای درمان این مشکل جراحی بلفاروپلاستی انجام می‌گیرد و قسمت اضافی پلک برداشته می‌شود. اما همیشه سؤال این بوده است، آیا جراحی افتادگی پلک عوارض دارد؟ ممکن است عوارض جراحی بلفاروپلاستی یکی از دغدغه‌های افرادی باشد که قصد انجام این عمل زیبایی را دارند. برای اینکه بیشتر با این جراحی آشنا شوید و عوارض عمل بلفاروپلاستی را بدانید، با ما همراه باشید. همچنین راهکارهای نیز برای کاهش این عوارض ارائه می‌شود که به متقاضیان جراحی زیبایی پلک، کمک شایانی می‌کند.

بلفاروپلاستی چیست؟

بهتر است ابتدا با خود این عمل آشنا شوید و ببینید چگونه انجام می‌گیرد. در اصل بلفاروپلاستی یا عمل زیبایی پلک، افتادگی پلک‌ها را ترمیم می‌کند و پوست، ماهیچه و چربی‌های اضافه را از روی چشم برمی‌دارد. البته نمی‌توان گفت که تمام مزیت این جراحی، زیبا شدن پلک است؛ زیرا افتادگی پلک روی چشم می‌تواند برای بینایی فرد و فشار به چشم نیز مشکل ایجاد کند. حتی گاهی اوقات که میزان افتادگی زیاد است، پزشک از آن به عنوان یک روش درمانی یاد می‌کند. با این حال باید با مزایا و عوارض بعد از عمل بلفاروپلاستی آشنا شوید.

هنگامی که سن بالا می‌رود به دلیل کاهش قدرت عضلات و چربی‌های اضافی که در زیر پلک‌ها وجود دارند، ابرو و پلک بالایی به سمت پایین افتادگی پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا چهره فرد پیرتر به نظر برسد. از این رو جراحی بلفاروپلاستی یا عمل زیبایی باعث می‌شود تا هم زیباتر و جوان‌تر به نظر برسید و هم اینکه بینایی محیطی را بهبود می‌بخشد. حال باید ببینیم که عوارض بلفاروپلاستی چیست و آیا عمل بلفاروپلاستی خطرناک است؟

چگونگی انجام بلفاروپلاستی

مطالب بیشتر: بلفاروپلاستی با لیزر

 عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟

هرگونه عمل جراحی با وجود مزایای و اثرات درمانی و زیبایی که دارد، می‌تواند عوارضی را نیز برای بیمار به همراه داشته باشد. طبیعتاً عوارض باید به گونه‌ای باشند که مشکلی برای بیمار ایجاد نکنند و به صورت موقت وجود داشته باشد و به مرور به رفع شود. برخی از عوارضی که به عنوان عوارض عمل افتادگی پلک شناخته می‌شوند شامل موارد زیر هستند. لازم به ذکر است این عوارض در صورت مراجعه به کلینیک های غیرمجاز و فاقد مجوز وزارت بهداشت برای فرد زیباجو رخ می‌دهد. بنابراین انتخاب کلینیک معتبر دارای وزارت مجوز بهداشت مانند کلینیک پوست و موی رز در کاهش عوارض و خطرات ناشی از عمل های زیبایی موثر است.

1. خشکی چشم

یکی از معایب عمل بلفاروپلاستی که معمولاً پس از جراحی پلک علائم خشکی چشم دیده می‌شود خشکی چشم است. البته این عارضه به صورت موقتی است برای کاهش این عوارض قطره‌های روان کننده، پماد، ژل و قطره‌های چشم برای درمان خشکی تجویز می‌شود. ممکن است اگر خشکی چشم ادامه پیدا کند، پزشک درمان‌های دیگری را نیز برای بیمار در نظر بگیرد.

2. آبریزش از چشم

اشک ریختن نیز بعد از جراحی پلک به طور معمول رخ می‌دهد. پس از بالا بردن پلک به دلیل اینکه کوتاه شدن پلک و درد آن ممکن است باعث شود تا در روزهای اولی فرد به طور کامل پلک نزند، اشک ریزش ایجاد می‌شود. نگران نباشید، باز هم مشکل نیست و این امر موقتی است و پس از مدتی خود به خود رفع می‌شود.

3. ناتوانی در بستن چشم ها

از عوارض کمتر رایج و عوارض بعد از عمل بلفاروپلاستی که خود به خود پس از مدتی رفع می‌شود ناتوانی در بستن پلک‌ها است. هر چند این عارضه موقتی است و در روزهای اول وجود دارد؛ اما در صورتی که مقدار برداشته شده از پلک بیش از اندازه مجاز باشد، ممکن است که این مشکل پایدار بماند.

4. عوارض بلفاروپلاستی و ایجاد زخم اضافی بر روی پلک

معمولاً هر برشی که بر روی پوست ایجاد شود، ممکن است جای زخم آن باقی بماند. البته پزشکی که بلفاروپلاستی را انجام می‌دهد سعی می‌کند تا عوارض عمل افتادگی پلک به حداقل کاهش پیدا کند و زخم آن را کاملاً با دقت برش داده و بخیه می‌زند تا اسکار بر جای نگذارد. تا این که پلک بتواند پوست خود را ترمیم کرده و به طور کامل زخم را از بین ببرد، زمان می‌برد. در ماه‌های ابتدایی ممکن است اثری از زخم ببینید؛ ولی این زخم به مرور کمتر و کمتر شده و تا جایی که اگر کار پزشک خوب باشد اصلاً معلوم نخواهد بود.

البته باید بدانید که عوارضی مانند عفونت پلک، خونریزی زیاد و … نیز ممکن است در صورت عدم توجه به توصیه‌های پزشک یا مراجعه به مراکز نامعتبر نیز جزو عوارض عمل افتادگی پلک هستند.

مطالب بیشتر: هزینه بلفاروپلاستی چقدر است؟

آیا عمل بلفاروپلاستی خطرناک است؟

حال ممکن است از خودتان بپرسید با وجود عوارضی که برای این عمل شرح داده شد، آیا عمل جراحی افتادگی پلک خطرناک است؟ یا ممکن است که بر روی بینایی تأثیر بگذارد؟

عمل زیبایی پلک، جزو جراحی‌های ساده و کم عارضه است. به خصوص اینکه چشم یک بخش حساس از بدن است و ممکن است فرد هنگام عمل زیبایی پلک استرس داشته باشد که نکند بر روی بینایی او تأثیر بگذارد؛ اما بهتر است بدانید که عوارض بلفاروپلاستی کاملاً موقتی هستند و اگر زیر نظر یک پزشک خوب کار خود را انجام دهید نه از نظر زیبایی ظاهری نه از نظر عوارض پس از عمل هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت.

مشکلات جراحی پلک

مطالب بیشتر: دوره نقاهت بعد از جراحی پلک

چگونه می توان معایب عمل بلفاروپلاستی را کاهش داد؟

عوارض عمل افتادگی پلک هم به راحتی قابل حل هستند. به همین علت باید از ابتدا برای عمل بلفاروپلاستی یک مرکز خوب را انتخاب کنید تا عوارض جراحی بلفاروپلاستی به حداقل کاهش پیدا کند. اگر پزشک کار خود را به صورت کاملاً ماهرانه و با ظرافت انجام دهد، عوارض و معایب عمل بلفاروپلاستی را نخواهید داشت و به سرعت جای زخم ترمیم می‌شود.

به علاوه توصیه‌های قبل از عمل و پس از عمل جراحی زیبایی پلک را نیز باید با دقت انجام دهید. داروها و پمادهایی که پزشک تجویز می‌کند، سر وقت مصرف شوند تا بدین صورت عوارض عمل افتادگی پلک کاهش یافته و سریع از بین بروند.

2.6/5 (8 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ