لیپوماتیک

سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک چه دلایلی دارد؟

عمل زیبایی لیپوماتیک در طی حذف سلول های چربی زائد بدن و فرم دهی بدن انجام می شود. اگرچه جراحی زیبایی لیپوماتیک به عنوان روشی برای حذف سلول های زائد چربی شناخته شده است ولی تاثیرات دیگری هم بر بدن می گذارد. برخی از تکنیک های جراحی زیبایی پیکر تراشی به تشویق پوست برای سفت شدن پوست کمک می کنند. لیپوماتیک تنها بر شکم انجام نمی شود بلکه روی دست ها، پا ها، پشت و باسن هم انجام می شود. پیکرتراشی همان طور که گفته شد بر روی سلول های چربی زائد تاثیر گذار است اما هر فردی که دارای سلول های چربی زائد است نمی تواند کاندید مناسبی برای انجام پیکر تراشی باشد.

فقط افرادی که اطمینان حاصل کرده باشند که سلول های چربی زائد آن ها بر اثر ورزش و رژیم غذایی از بین نمی رود و یا هدف آن ها از انجام جراحی زیبایی لیپوماتیک کاهش وزن نباشد می توانند فرد مناسبی برای انجام عمل زیبایی لیپوماتیک باشند. در این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که اگر پزشک انتخابی شما هم متخصص و با تجربه باشد می توانید نتیجه خوبی را از انجام درمان زیبایی لیپوماتیک مشاهده کنید.

آیا سفت شدن شکم بعد از عمل پیکرتراشی حتمی است؟

جراحی زیبایی لیپوماتیک توسط پزشک متخصص زیبایی در بیمارستان یا کلینیک انجام می شود. در واقع پزشک متخصص زیبایی جراحی زیبایی پیکر تراشی توسط یک لوله تو خالی و کوچک به نام کانول انجام می دهد. قبل از انجام عمل زیبایی لیپوماتیک پزشک متخصص زیبایی بررسی هایی که شامل بررسی فرم بدن شما و پیشینه پزشکی شما است برای نتیجه بهتر پیکرتراشی شما انجام می دهد. سپس مناطقی را که سلول های چربی زائد دارد و نیاز به انجام عمل پیکر تراشی هم دارد به صورت دایره علامت می زند.

سپس با توجه به تعداد نواحی که قرار است بر آن ها عمل زیبایی لیپوماتیک انجام شود و اندازه نواحی طبق صلاح دید پزشک متخصص زیبایی مواد بی حسی برای بیهوشی موضعی یا عمومی قبل از انجام جراحی زیبایی لیپوماتیک به بدن شما تزریق می شود. در طی انجام لیپوماتیک با تکان ها و فشاری که توسط لوله ی تو خالی و کوچک کانول به بافت چربی زیر پوست وارد می شود، با مکشی که داخل لوله کانول ایجاد شده سلول ها ی زائد چربی به داخل لوله کوچک و تو خالی کانول می رود. با وارد شدن سلول های زائد چربی به لوله کوچک و توخالی کانول، سلول های چربی زائد توسط پزشک متخصص عمل زیبایی لیپوماتیک از بدن خارج می شود.

آیا سفت شدن شکم بعد از عمل پیکرتراشی حتمی است؟

سلول های چربی زائد خارج شده در طی لیپوماتیک برخلاف سلول های چربی زائد بدست آمده در عمل زیبایی لیپوساکشن می توان مورد استفاده قرار گیرد. از سلول های چربی زائد خارج شده بدست آمده از جراحی زیبایی پیکر تراشی می توان در درمان زیبایی تزریق چربی استفاده کرد. در صورتی پوست شما خاصیت کشسانی داشته باشد بعد از خارج شدن سلول های چربی زائد از بدن در طی انجام درمان زیبایی لیپوماتیک به بافت قبلی خود می چسبد که باعث سفت شدن پوست مخصوصا در ناحیه شکم می شود.

دلایل سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

یکی از بزرگترین مزیت‌هایی که سبب می‌شود افراد بسیاری به انجام لیپوماتیک روی بیاورند سفت شدن شکم بعد از آن است. علت سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک را می‌توان به مکانیزم کار و عملکرد این روش ربط داد. به این صورت که با انجام لیپوماتیک چربی‌های اضافی انباشته شده در منطقه حذف می‌شوند. از طرفی دیگر تکنولوژی به کار رفته در آن به صورتی است که هیچ آسیبی به بافت‌های اطراف مثل اعصاب، رگ‌ها و ماهیچه‌ها در حین از بین بردن چربی‌ها وارد نمی‌شود. در نتیجه بیمار بلافاصله بعد از انجام آن ظاهری لاغر و خوش هیکل به دست می‌آورد. همچنین امواج اینفراسونیک نقش زیادی در طول انجام عملیات لیپوماتیک برای حذف چربی‌ها ایفا می‌کنند. بنابراین سلول‌های پوستی تحریک شده و کلاژن‌سازی در آن‌ها افزایش می‌یابد. افزایش کلاژن سبب ایجاد پوستی سفت و جوان خواهد بود.

مطالب بیشتر: جراحی لاغری شکم و پهلو

آیا سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک عادی است؟

شل شدن پوست بر اثر عوامل مختلفی اتفاق می افتد مانند پیری و افزایش سن و یا کاهش وزن ناگهانی. معمولا پزشکان متخصص در صورتی که طی بررسی هایی تشخیص دهند که پوست شما خاصیت الاستیکی یا ارتجاعی دارد برای مشکل شل شدگی پوست، لیپوماتیک را پیشنهاد می دهند. بنابراین در صورتی که پوست شما خاصیت الاستیکی داشته باشد، سفت شدن پوست بعد از انجام عمل زیبایی لیپوماتیک امری عادی خواهد بود. اما در صورتی که پوست شما خاصیت الاستیکی و کشسانی خود نداشته باشد و شما مشکل شل شدگی پوست هم داشته باشید، انجام جراحی زیبایی لیپوماتیک نمی تواند باعث رفع مشکل شل شدگی شما شود.

در صورتی پزشک متخصص زیبایی و با تجربه ای را برای انجام عمل زیبایی لیپوماتیک انتخاب نکرده باشید ممکن است نتواند تشخیص درستی مبنی بر الاستیکی بودن یا نبودن پوست شما دهد. در این صورت اگر پوست الاستیک و کشسانی نداشته باشید نه تنها مشکل شل شدگی پوست شما در طی انجام جراحی زیبایی لیپوماتیک رفع نمی شود بلکه مشکل شدگی پوست شما حاد تر هم می شود. به همین دلیل انتخاب پزشک مناسب برای انجام عمل زیبایی پیکرتراشی از اهمیت بالایی برخوردار است. البته در صورتی که پوست الاستیک و کشسانی نداشته باشید، پزشکان متخصص جراحی برای این که از تشدید شل شدگی پوست جلوگیری کنند معمولا بعد از انجام لیپوماتیک برای شما لباس های فشرده سازی را تجویز می کنند که تهیه کنید و به مدت یک هفته بعد از انجام پیکر تراشی از آن استفاده کنید. به این دلیل که لباس فشرده سازی از شل شدگی پوست شما در طی انجام جراحی زیبایی لیپوماتیک جلوگیری می کند و در صورتی که قبل از انجام عمل لیپوماتیک مشکل شدگی پوست را داشته باشید نمی گذارد بعد از انجام عمل پیکر تراشی شل شدگی پوست شما تشدید پیدا کند.

از دلایل دیگر اهمیت انتخاب پزشک مناسب برای انجام عمل زیبایی لیپوماتیک این است که اگر پزشک شما تشخیص درستی ندهد ممکن است علاوه بر تشدید شل شدگی پوست شما، نتایج فرم دهی بدن با انجام جراحی زیبایی پیکرتراشی هم تغییر کند.

مطالب بیشتر: مراقبت بعد از لیپوماتیک

آیا سفتی شکم بعد از لیپوماتیک دائمی است؟

با توجه به این که در طی انجام عمل زیبایی لیپوماتیک سلول های چربی زائد از بدن خارج می شود و دیگر به بدن بازگرداننده می شود، نتایج جراحی زیبایی پیکرتراشی که سفت شدن شکم هم جز آن است می تواند دائمی باشد. اما در صورتی نتایج درمان زیبایی لیپوماتیک دائمی و ماندگار است که شما رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید و ورزش های هوازی انجام دهید. به این دلیل که ممکن است سلول های چربی زائد از بدنتان در طی انجام درمان زیبایی لیپوماتیک خارج شده باشد، اما امکان به وجود آمدن سلول های چربی زائد یا بزرگ شدن سلول های دیگر چربی وجود دارد.

به همین دلیل ممکن است با اضافه شدن وزن و ورزش نکردن مجددا با مشکل شل شدگی پوست بعد از لیپوماتیک مواجه شوید. در پایین برخی نکاتی که برای جلوگیری از بازگشت شل شدگی پوست و افزایش وزن بعد از انجام جراحی زیبایی lipomatic گفته شده است.

 1. از غذا های کم چرب به جای غذا های پرچرب استفاده کنید.
 2. سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 3. تا حد امکان مصرف گوشت را در رژیم غذایی تان کاهش دهید.
 4. حتما از حبوباتی مانند لوبیا به مقدار زیاد استفاده کنید.
 5. آب زیاد می تواند به کنترل گرسنگی، پایداری سطح متابولیسم بدن شما و به هضم غذا کمک کند.
 6. حتما از پروتئین های بدون چربی را در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
 7. حتما در رژیم غذایی خود غذاهایی که دارای ویتامین C هستند را قرار دهید مانند میوه.

از غذاهای دارای فیبر مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید.

راهکارهای حفظ سفتی شکم بعد از عمل لیپوماتیک

همان طور که گفته شد یکی از نکات مثبتی که بعد از لیپوماتیک دیده می‌شود از بین رفتن افتادگی و شل‌شدگی در پوست است. اما اگر مراقبت‌های لازم انجام نگیرد به مرور زمان دوباره چربی‌های اضافی در نواحی خاص بدن انباشته شده و دوباره پوست حالتی شل و افتاده پیدا می‌کند. به همین دلیل انجام برخی موارد برای جلوگیری از چنین اتفاق‌هایی ضروری است. همچنین کاندیدهای عمل لیپوماتیک می‌توانند با رعایت این موارد میزان سفتی در شکم و سایر بخش‌های مورد نظر را بیشتر کنند. از جمله مهم‌ترین راهکارهای حفظ سفتی شکم بعد از عمل لیپوماتیک در زیر آورده شده است:

 • رعایت رژیم غذایی

خیلی از افراد به دلیل اینکه عمل لیپوماتیک انجام داده و اندامی زیبا به دست آورده‌اند رعایت رژیم غذایی را فراموش می‌کنند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید باید بگوییم که کاملا اشتباه می‌کنید. پس حتما از غذاهای سالم نظیر میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین از مصرف مواردی مثل چربی‌ها و کربوهیدرات تا حد زیاد بپرهیزید.

 • مصرف مایعات را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین موارد در داشتن پوستی سالم و جوان هیدراته نگه داشتن بدن است. پس اگر دوست دارید پوستی سفت داشته باشید و از افتادگی دوباره آن جلوگیری کنید مصرف مایعات در طول روز را فراموش نکنید. ایده‌آل‌ترین حالت نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب است.

 • ورزش کنید

ورزش کردن به صورت قابل توجهی شما را خوش هیکل خواهد کرد. حتی اگر عملیات لیپوماتیک انجام داده‌اید بعد از گذراندن دوره نقاهت ورزش کردن را فراموش نکنید. با این کار عضله‌سازی در بدن شما انجام می‌شود. در نتیجه می‌توانید همیشه شکمی سفت و زیبا داشته باشید.

 • توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید

بعد از اینکه عملیات لیپوماتیک را انجام دادید پزشک یک سری نکات و مراقبت‌های لازم بعد از عمل را عنوان خواهد کرد. اگر این مراقبت‌ها به درستی انجام شود نه تنها دوره نقاهت کوتاه مدتی را تجربه خواهید کرد بلکه نتایج حاصل از لیپوماتیک ماندگاری بالایی خواهد داشت. از جمله این نتایج می‌توان به سفت شدن شکم اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین این موارد پوشیدن گن مخصوصی است که باید به صورت مداوم و در یک بازه زمانی مشخص شده توسط پزشک پوشیده شود.

2/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ