کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو + نکات مهم

کاشت مو فرآیندی است که موفقیت آن تا حد زیادی به رفتارهای مراقبتی شخص بستگی دارد. پیوند مو پروسه‌ای پر هزینه و زمان بر است؛ بنابراین نباید این سرمایه‌ی مالی و زمانی صرف شده، بر اثر بی‌توجهی‌ در روزهای نقاهت برباد رود. یکی از رفتارهای مراقبتی پس از کاشت مو که انجام صحیح آن توصیه می‌شود، نحوه صحیح خوابیدن است. حالتی که سر در هنگام خواب قرار می‌گیرد، مستقیما فولیکول‌های پیوند شده در پوست سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حال چگونه؟ چرا طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو بسیار مهم است و روش صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو به چه صورت است؟ کلینیک زیبایی رز در این خصوص توضیحات کاملی برای شما عزیزان ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که رعایت کامل مراقبت‌های پس از پیوند مو در نهایت موهایی سالم و پرتراکم را به شما هدیه می‌دهد.

اینفوگرافیک خوابیدن بعد از کاشت مو

تاثیر روش خوابیدن در نتیجه نهایی کاشت مو

همانطور که پیش از این نیز بیان شد، خوابیدن صحیح پس از کاشت مو خصوصا در نخستین روزهای پس از پیوند فولیکول‌ها، میزان موفقیت کاشت را مشخص می‌کند چرا که در روزهای ابتدایی بعد از ایمپلنت مو، فولیکول‌ها بسیار حساس، آسیب‌پذیر و ناپایدار هستند. بنابراین در این روزها مراقبت بیشتری نیاز دارند. روش خوابیدن بعد از کاشت مو از جمله‌ نکات مراقبتی است که باید رعایت کنید. اگر چه هر کسی ممکن است عادت متفاوتی در حین خواب داشته باشد و رعایت نکات مراقبتی حین خواب را دشوار بداند اما لازم است بدانید این دوره موقتی بوده و برای رویش موفق موها لازم است.

سر نباید به شکلی قرار گیرد که موهای کاشته شده تحت فشار باشند. از طرفی زاویه سر و گردن با افق باید به درستی رعایت شود تا میزان خونرسانی به فولیکول‌ها در حین خواب متعادل باشد و از سویی دیگر منجر به تشدید ورم در محل پیوند مو نشود. از این رو متخصص توصیه می‌کند تا مدتی در زمان استراحت، سر زاویه 45 درجه با بدن داشته باشد. حتی برای حفظ این زاویه می‌توانید از بالش طبی مخصوص در ناحیه گردن استفاده نمایید.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش SUT

تاثیر روش خوابیدن در نتیجه نهایی کاشت مو

                                              خوابیدن بعد از کاشت مو
نحوه خوابیدن
 1. خوابیدن به پشت
 2. بالاتر بودن سر از بدن
 3. ثابت نگهداشتن سر با چند بالش
اصول خوابیدن
 1. استفاده از روبالشی نرم و سفید
 2. استفاده از حوله نرم روی بالش
 3. شستن روبالشی با شوینده مناسب
 4. داشتن برنامه خواب منظم
اهمیت صحیح خوابیدن
 1. جلوگیری از آسیب به فولیکول‌ها
 2. جلوگیری از افزایش ورم پوستی

طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو

از روز کاشت فولیکول‌های مو تا 10 روز بعد باید پیش از خوابیدن تدارکاتی را فراهم کنید. لازم است به پشت دراز بکشید و از یک یا چند بالشت برای ثابت نگهداشتن سر خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فشاری به فولیکول‌ها وارد نشده و از سویی دیگر زاویه سر با بدن حفظ شود. به تدریج با پایدار شدن فولیکول‌ها، این سخت‌گیری و حساسیت‌ها کمتر می‌شود و فرد می‌تواند راحت‌تر بخوابد. اگر چه رعایت نکات مراقبتی برای خوابیدن بعد از کاشت مو تا 10 روز توصیه می‌شود، اما بهتر است این مدت را تا 14 روز افزایش دهید تا از انسجام فولیکول‌ها اطمینان حاصل کنید.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش FIT

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

چرا حالت خوابیدن پس از کاشت مو مهم است؟

در خصوص اهمیت حالت خوابیدن بعد از کاشت مو باید گفت در روزهای اول پس از پیوند مو، فولیکول‌ها بسیار ضعیف هستند. بنابراین اگر انتظار کسب نتایجی عالی از عمل کاشت مو را دارید، باید از هر گونه مزاحمت و مشکلی برای پیوندهای جدید جلوگیری کنید. خواب مناسب به شما کمک می‌کند روند درمان خود را به خوبی طی کنید، فولیکول‌ها بهتر با بافت جدید اطراف خود سازگار شوند و خونرسانی به فولیکلول‌ها به شکل منظم‌تری انجام شود. در نهایت می‌توان گفت نحوه صحیح خوابیدن بعد از پیوند مو بخش مهمی از مراقبت‌های پس از کاشت را در برمی‌گیرد.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

روش خوابیدن بعد از کاشت مو

در این بخش از اصول مراقبتی پس از کاشت مو، به نکاتی که باید از سوی فرد پیش از خواب رعایت شوند، اشاره خواهد شد:

 • ملحفه و روبالشتی‌ها کاملا تمیز باشند.

این مسئله برای پیشگیری از بروز هر گونه عفونت در زخم‌ها لازم است. همچنین مواد شوینده‌ای که برای شستشوی این پارچه‌ها استفاده می‌شود، باید عاری از هر گونه مواد حساسیت‌زا باشند. این نکته را حداقل تا زمان بهبودی کامل زخم‌ها رعایت کنید.

 • از یک حوله‌ نرم و تیره استفاده کنید.

بهتر است یک حوله‌ نرم و لطیف روی بالشت خود بکشید تا پوست سر با حوله‌ نرم در تماس باشد.

 • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

زمانی که روی شکم می‌خوابید، ناخواسته به تورم بافت‌ها کمک می‌کنید. بنابراین افرادی که روی شکم می‌خوابند، لازم است این عادت خود را به طور موقت ترک کنند. ضمن اینکه این شکل خوابیدن در دوران پس از کاشت مو تاثیرات منفی بر روی فولیکول‌های پیوندی دارد. البته از نظر علمی، خوابیدن به شکم منجر به افزایش گودی کمر می‌گردد. در نتیجه اگر این عادت را در دوره نقاهت برای همیشه ترک کنید، به نفع شما خواهد بود.

 • سر مرتفع‌تر از بدن قرار گیرد.

به همان ترتیبی که پیش از این عنوان شد، بهتر است رو به پشت بخوابید و سر و گردن  زاویه‌ 45 درجه‌ای با بدن داشته باشد. این حالت خواب برای 3 تا 4 روز پس از عمل پیوند مو الزامی است و به کنترل تورم احتمالی بعد از ایمپلنت مو کمک می‌کند.

 • از تماس پوست با هدبورد تخت ممانعت کنید.

در طول مدت زمانی که جراحات پوستی شما در حال ترمیم و فولیکول‌ها در حال تقویت هستند، هر گونه تماس یا ضربه‌ ضعیفی می‌تواند آسیب‌رسان باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود یک بالش بین سر و هدبورد تخت قرار دهید. این اقدامات احتیاطی هر گونه احتمال تماس با سر را کاهش می‌دهد.

 • برنامه خواب منظم و سالمی داشته باشید.

استراحت منظم و کافی پس از عمل پیوند مو بهترین اقدامی است که می‌توانید برای بهبود سریع‌تر پوست خود انجام دهید. بدن شما برای ترمیم زخم‌ها و تقویت فولیکول‌های پیوند شده نیاز به آرامش و انرژی کافی دارد. حتی اگر اهل خواب زود هنگام نیستید، سعی کنید در این روزهای پس از پیوند، الگوی منظمی برای خواب داشته باشید.

 • به عادات معمول خواب بازگردید.

پس از گذشت 10 یا 14 روز از پیوند مو، می‌توانید به مرور رفتارهای روزمره خود را از سر بگیرید. به این ترتیب می‌توانید عادت‌های همیشگی خود را در حین خواب داشته باشید. پس از گذشت دو هفته از کاشت مو، فولیکول‌ها به ثبات کافی رسیده‌اند و نیازی به مراقبت‌های شدید ندارند. اگر چه رعایت برخی نکات همچنان اجباری است اما می‌توانید به وضعیت و عادت‌های معمول خواب خود برگردید. مدت زمان ذکر شده برای نحوه خوابیدن پس از کاشت طبیعی مو، برای همه افراد و تحت هر شرایطی صدق می‌کند اما ممکن است طول دوره درمان برای برخی افراد طولانی‌تر باشد. این مدت زمان باید از سوی پزشک تعیین شود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش FUT

مراقبت های پس از کاشت مو در کلینیک رز

به ندرت پیش می‌آید که افراد اطلاعات کاملی از روش‌های کاشت مو داشته باشند. رعایت مراقبت ‌های پس کاشت مو و اصول خوابیدن پس از پیوند مو نیز از جمله موضوعاتی است که مراجعه‌کنندگان اطلاعات کمی در مورد آن دارند یا مطالعه‌ای در این خصوص نداشته‌اند. بنابراین پس از کاشت مو در کلینیک پوست و مو رز مراقبت‌ های پس از ایمپلنت مو به صورت دقیق توسط دکتر روحانی یادآوری می‌شود.

نکاتی همچون به پهلو خوابیدن بعد از کاشت مو و عوارض و خطرات آن تذکر داده می‌شود تا فرد با اطلاعات کاملی در این خصوص در نخستین روزهای پس از کاشت به مراقبت از پیوندهای تازه بپردازد. افراد می‌توانند در طول روزهای نقاهت هر گونه سوال و ابهامی را با پزشک خود در میان بگذارند تا در نهایت بهترین نتیجه را از عمل کاشت موی خود کسب کنند.

5/5 (1 نظر)

منبع
hairlossdoctorsglobalhealthhairemrahcinik

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ