کاشت مو

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

کاشت مو فرآیندی است که موفقیت آن تا حد زیادی به رفتارهای مراقبتی شخص بستگی دارد. پیوند مو پروسه‌ای پر هزینه و زمان بر است؛ بنابراین نباید این سرمایه‌ی مالی و زمانی صرف شده، بر اثر بی‌توجهی‌ در روزهای نقاهت برباد رود. یکی از رفتارهای مراقبتی پس از کاشت مو که انجام صحیح آن توصیه می‌شود، نحوه صحیح خوابیدن است. حالتی که سر در هنگام خواب قرار می‌گیرد، مستقیما فولیکول‌های پیوند شده در پوست سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حال چگونه؟ چرا طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو بسیار مهم است و روش صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو به چه صورت است؟ کلینیک زیبایی رز در این خصوص توضیحات کاملی برای شما عزیزان ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که رعایت کامل مراقبت‌های پس از پیوند مو در نهایت موهایی سالم و پرتراکم را به شما هدیه می‌دهد.

تاثیر روش خوابیدن در نتیجه نهایی کاشت مو

همانطور که پیش از این نیز بیان شد، خوابیدن صحیح پس از کاشت مو خصوصا در نخستین روزهای پس از پیوند فولیکول‌ها میزان موفقیت کاشت را مشخص می‌کند. چرا که در روزهای نخست فولیکول‌ها بسیار حساس، آسیب پذیر و ناپایدارند. بنابراین باید در این روزها مراقبت بیشتری نیاز دارند. روش خوابیدن بعد از کاشت مو از جمله‌ی نکات مراقبتی است که باید رعایت کنید. اگرچه هرکسی ممکن است عادت متفاوتی در حین خواب داشته باشد و رعایت نکات مراقبتی حین خواب را دشوار بداند. اما لازم است بدانید این دوره موقتی بوده و برای رویش موفق موها لازم است. سر نباید به شکلی قرار گیرد موهای کاشته شده تحت فشار باشند. از طرفی زاویه سر و گردن با افق باید به درستی رعایت شود. تا میزان خون رسانی به فولیکول‌ها در حین خواب متعادل باشد. در غیر این صورت این فولیکول‌های ضعیف به سادگی از دست می‌روند.

 

تاثیر روش خوابیدن در نتیجه نهایی کاشت مو

طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو

از روز کاشت فولیکول‌های مو تا 10 روز باید پیش از خوابیدن تدارکاتی را فراهم کنید. لازم است به پشت دراز بکشید و از یک یا چند بالشت برای ثابت نگهداشتن سر خود استفاده کنید. این کار به پیشگیری از متورم شدن چشم‌ها، پیشانی و گونه‌های شخص کمک می‌کند. به تدریج با پایدار شدن فولیکول‌ها، این سخت‌گیری و حساسیت‌ها کمتر می‌شود و فرد می‌تواند راحت‌تر بخوابد. اگرچه رعایت نکات مراقبتی برای خوابیدن بعد از کاشت مو تا 10 روز توصیه می‌شود، اما بهتر است این مدت را تا 14 روز افزایش دهید. تا از انسجام فولیکول‌ها اطمینان حاصل کنید.

چرا حالت خوابیدن پس از کاشت مو مهم است؟

در خصوص اهمیت حالت خوابیدن بعد از کاشت مو اگر سوال داشته باشید، باید گفت در روزهای اول پس از پیوند مو، فولیکول‌ها بسیار ضعیفند. بنابراین اگر انتظار کسب نتایجی عالی از جراحی کاشت مو دارید، باید از هرگونه مزاحمت و مشکلی برای پیوندهای جدید جلوگیری کنید. خواب مناسب به بیماران کمک می‌کند روند درمان خود را به خوبی طی کنند؛ فولیکول‌ها بهتر با بافت جدید اطراف خود سازگار شوند و خون رسانی به فولیکلول‌ها به شکل منظم‌تری انجام شود. در نهایت، می‌توان گفت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو بخش مهمی از مراقبت‌های پس از کاشت را در برمی‌گیرد.

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

روش خوابیدن بعد از کاشت مو

در این بخش از اصول مراقبتی پس از کاشت مو به نکاتی که باید از سوی بیمار پیش از خواب رعایت شود، اشاره می‌شود:

  • ملحفه و روبالشتی‌ها کاملا تمیز باشند

این مسئله برای پیشگیری از بروز هرگونه عفونت در زخم‌ها لازم است. همچنین مواد شوینده‌ای که برای شستشوی این پارچه‌ها استفاده می‌شود، باید عاری از هرگونه مواد حساسیت‌زا باشد. این نکته را حداقل تا زمان بهبودی کامل زخم‌ها رعایت کنید.

  • استفاده از یک حوله‌ی نرم و تیره

بهتر است یک حوله‌ی نرم و لطیف ترجیحا تیره رنگ روی بالشت خود بکشید. با این کار دیگر نگران لک شدن ملحفه‌ها نیستید و پوست سر با حوله‌ی نرم در تماس خواهد بود.

  • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید

زمانی که روی شکم می‌خوابید، ناخواسته به تورم بافت‌ها کمک می‌کنید. بنابراین افرادی که روی شکم می‌خوابند، لازم است این عادت خود را به طور موقتا ترک کنند. ضمن اینکه این شکل خوابیدن به افزایش گودی کمر منجر می‌شود، در دوران پس از کاشت مو تاثیرات منفی روی پیوندها دارد.

  • سر مرتفع‌تر از بدن قرار گیرد

به همان ترتیبی که پیش از این عنوان شد، بهتر است رو به پشت بخوابید؛ سر و گردن  زاویه‌ی 45 درجه‌ای با زمین داشته باشد. این حالت خواب برای 3 تا 4 روز پس از عمل پیوند مو الزامی است و به کنترل تورم احتمالی بعد از جراحی کمک می‌کند.

  • از تماس پوست با هدبورد تخت ممانعت کنید

در طول مدت زمانی که جراحات پوستی شما در حال ترمیم و فولیکول‌ها در حال تقویت هستند، هرگونه تماس یا ضربه‌ی ضعیفی می‌تواند آسیب رسان باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود از یک بالشت بین سر و هدبورد تخت قرار دهید. این اقدامات احتیاطی هرگونه احتمال تماس با سر را کاهش می‌دهد.

  • برنامه خواب منظم و سالمی داشته باشید

استراحت منظم و کافی پس از عمل پیوند مو بهترین اقدامی است که می‌توانید برای بهبود سریع‌تر پوست خود انجام دهید. بدن شما برای ترمیم زخم‌ها و تقویت فولیکول‌های پیوند شده نیاز به آرامش و انرژی کافی دارد. حتی اگر اهل خواب زودهنگام نیستید، سعی کنید در این روزهای پس از پیوند، الگوی منظمی برای خواب داشته باشید.

  • بازگشت به عادات معمول خواب

پس از گذشت 10 یا 14 روز از پیوند مو، می‌توانید به مرور رفتارهای روزمره خود را انجام دهید. به این ترتیب عادت‌های همیشگی خود را در حین خواب می‌توانید داشته باشید. پس از گذشت دو هفته از کاشت مو، فولیکول‌ها به ثبات کافی رسیده‌اند و نیازی به مراقبت‌های شدید ندارند. اگرچه رعایت برخی نکات همچنان اجباری است، اما می‌توانید به وضعیت و عادت‌های معمول خواب خود برگردید. مدت زمان اعلام شده بصورت عمومی و برای همه بیماران اعلام شده است. از این رو ممکن است طول دوره درمان برای برخی بیماران طولانی‌تر باشد. این مدت زمان باید از سوی پزشک تعیین شود.

مراقبت های پس از کاشت مو در کلینیک رز

به ندرت پیش می‌آید که بیماران اطلاعات کاملی از روش‌های کاشت مو داشته باشند. رعایت مراقبت‌های پس کاشت مو و اصول خوابیدن پس از کاشت مو نیز از ازین دست مسائل است که مراجعه کنندگان اطلاعات کمی در مورد آن دارند؛ یا مطالعه‌ای در این خصوص نداشته‌اند. بنابراین پس از کاشت مو در کلینیک پوست و مو رز مراقبت‌های پس از کاشت به صورت دقیق و جزء به جزء توسط دکتر روحانی یادآوری می‌شود. نکاتی همچون به پهلو خوابیدن بعد از کاشت مو و عوارض و خطرات آن تذکر داده می‌شود؛ تا بیمار با اطلاعات کاملی در این خصوص در نخستین روزهای پس از کاشت به مراقبت از پیوندهای تازه بپردازد. بیماران می‌توانند در طول روزهای نقاهت هرگونه سوال و ابهامی را با پزشک خود در میان بگذارند تا در نهایت بهترین نتیجه را از عمل کاشت موی خود کسب کنند.

0/5 (0 نظر)

منبع
hairlossdoctorsglobalhealthhairemrahcinik

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ