کاشت مو

راهکارهای ترمیم خط بخیه و اسکار بعد از کاشت مو

تکنیک کاشت مو طبیعی برای درمان طاسی به یکی از پرطرفدارترین روش‌های مراقبت از زیبایی در دنیا بین آقایان و به میزان کمتر بین خانم‌ها تبدیل شده است. روش‌های مختلفی برای کاشت موی طبیعی وجود دارد که دو مورد از آن‌ها روش‌های FUT و FIT می‌باشد. در طی روش اف یو تی، یک نوار بلند از موی پشت سر فرد به عنوان محل اهدا کننده برداشته می‌شود و برای جلوگیری از عفونت و عوارض جانبی دیگر، آن محل را بخیه می‌زنند. به این ترتیب است که جای بخیه در پشت سر شخص متقاضی کاشت مو، باقی می‌ماند. بسیاری از افرادی که این روش را جدیدا یا در گذشته انجام داده‌اند دوست دارند که بدانند آیا این خط قابل درمان و محو شدن است یا خیر؟

اینفوگرافیک راهنمای رفع خط بخیه بعد از کاشت مو

آن‌ها مطمئنا دوست ندارند که این خط از روی سرشان پیدا باشد. شاید آن را نبینند، اما قطعا به آن زیاد فکر می‌کنند. میزان نمایان بودن این خط به نحوه برداشت فولیکول مو، تبحر پزشک و قدرت ترمیمی بدن فرد بستگی دارد. اگر دوست ندارید که تحت هیچ شرایط همچین خطی در سرتان باقی بماند، شاید بهتر است با صرف هزینه‌های بیشتر، از متدهای جدید که فولیکول‌های مو را به صورت تکی برمی دارند استفاده کنید. کلینیک پوست و مو رز بهترین، کم عارضه‌ترین و جدیدترین روش‌های کاشت مو را توسط پزشک حاذق مجموعه رز “آقای دکتر روحانی” به شما هموطنان عزیز ارائه می‌دهد.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو با مشاورین ما در بخش زیبایی کلینیک رز تماس بگیرید.

خط ویژه: 02148679

خط بخیه در کاشت مو و راهکارهای رفع آن

چرا خط بخیه پس از برداشتن نوار مو از پشت سر باقی می‌ماند؟

در طی روش FUT جراح یک نوار از پوست سر شما بر می‌دارد؛ ابعاد این نوار به تعداد فولیکول‌های مورد نیاز برای پوشاندن نقاط طاس سر بستگی دارد با این حال عرض این نوار معمولاً حدود 1 تا 1.5 سانتی متر می‌باشد. خوب است بدانید که طی این مرحله، ریشه یا همان پیازه مو از بافت خارج می‌شود، پس دیگر مویی در این قسمت نخواهد رویید و ناحیه سفید رنگی را به نمایش خواهد گذاشت. نکته دیگر این است که با توجه به ایجاد برش توسط تیغ و دیگر ابزارهای جراحی در ناحیه پست سر جهت برداشتن فولیکول مو، یک بافت اسکار نیز ایجاد می‌شود که وجود این بافت باعث مشخص شدن یک نمای سفید در پشت سر خواهد شد. هرچقدر پزشکی که روش FUT را انجام می‌دهد باتجربه و ماهر باشد، بازهم در نهایت یک لاین سفید نازک در پشت سر شخص باقی خواهد ماند.

علت باقی ماندن خط بخیه پس از کاشت موی طبیعی

متدهای مختلفی برای کاشت مو وجود دارد. از جمله روش‌های سنتی و پرکاربردی که برای طاسی‌های گسترده سر قابل استفاده هستند می‌توان به کاشت موی نواری یا FUT اشاره نمود که پزشک پس از برداشتن نوار فولیکولی، ناحیه بانک مو را بخیه می‌زند. همانند سایر نقاط بدن که پس از بخیه زدن پوست، دچار اسکار سفید رنگ می‌شوند و آثار آن تا پایان عمر باقی می‌ماند، خط بخیه پس از کاشت موی طبیعی نیز به طور دائم در پشت سر قابل مشاهده خواهد بود. برای اینکه بدانید چرا طی این عمل زیبایی خط بخیه پس از کاشت مو به وجود می‌آید بهتر است که با شیوه انجام پیوند مو به طور شفاف تر آشنا شوید:

متد FUE

 در این روش از فولیکول‌های استخراج شده پشت سر (مناطق اهدا کننده) استفاده می‌شود و جراح شما هر پیوند فولیکول مو را به صورت جداگانه با یک ابزار میکرو پانچ برمی‌دارد. هر استخراج یک جای زخم گرد کوچک تا قطر 1 میلی متری به جای خواهد گذاشت که در نگاه اول ممکن است به چشم نیایند. در حالت کلی این متد ایمپلنت مو با کمک پانچ انجام می‌گیرد و زخم چشمگیر و خط بخیه‌ ای را برجا نمی‌گذارد.

متد FUT

در این روش کاشت مو جراح نیاز به برداشتن نواری از پوست سر دارد که حاوی فولیکول‌های مو می‌باشد همان طور که گفته شد بانک مو معمولا در قسمت پشت سر قرار دارد. پزشک پس از برداشتن نوار مویی-پوستی، این ناحیه را بخیه می‌زند و همین بخیه باعث ایجاد اسکار هلالی شکل و سفید رنگ می‌گردد.

متد SUT

 این شیوه کاشت مو که جزء جدیدترین متدهای کاشت موی طبیعی است عوارض کمتری را به همراه دارد و کلیه مراحل استخراج و پیوند مو در این روش با دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌شود. این متد از روش FUE یا همان FIT پیروی می‌کند و جای اسکار چشمگیری را ایجاد نمی‌نماید.

در تمام متدهای عمل زیبایی کاشت مو، مهارت دستان پزشک یک پوئن بزرگ و مثبت برای رسیدن به ظاهر ایده آل می‌باشد. هرچقدر پزشک در این کار ظرافت بیشتری را به خرج بدهد، زخم‌ها کوچکتر و عوارض کمتر خواهند بود و علاوه بر آن فرد متقاضی نتایج مطلوب‌تری از رشد مجدد موهای خود پس از پیوند مو خواهد دید.

       خط بخیه در کاشت مو و رفع آن

تشکیل جای بخیه تنها روشی که با جراحی انجام شده و نیاز به بخیه دارد، روش FUT است. ممکن است در این قسمت اسکار تشکیل شده و جای بخیه باقی بماند.
علت تشکیل اسکار متخصص در بخیه زدن به درستی عمل نکرده و یا مراقبت‌های بعد از پیوند مو را جدی نگرفته‌اید.
جلوگیری از تشکیل جای بخیه در انتخاب متخصص دقت کنید که پزشکی ماهر و باتجربه را انتخاب نمایید.  از سوی دیگر محل زخم را دستکاری نکنید تا به خوبی ترمیم شود.
از بین بردن جای بخیه
 1. استفاده از کرم ترمیم‌کننده پوست در محل اسکار
 2. لیزر درمانی
 3. میکروپگمنتیشن

علت باقی ماندن خط بخیه پس از پیوند موی طبیعی

آیا خط بخیه پس از کاشت مو برای همیشه باقی می‌ماند؟

در حالت کلی بله! اما شدت و میزان نمایان بودن آن بستگی به نحوه مراقبت و تمایل به انجام روش‌های زیبایی برای از بین بردن این اسکار دارد. بدن برخی افراد در طول زمان و به تدریج، جای خط بخیه بعد از کاشت مو را تا حدی ترمیم می‌کند و اگر فرد موهای پشت سرش را کمی بلندتر بگذارد، این اسکار سفید رنگ مشخص نخواهد شد. اما گروهی دیگر وجود دارند که بدنشان به خوبی این اسکار را ترمیم نمی‌نماید و خط بخیه پس از بسته شدن کامل زخم، نمایان خواهد ماند. بهتر است این افراد حتما به توصیه‌های پزشکشان در رابطه با نحوه مراقبت و درمان خط بخیه گوش فرا دهند و در صورت امکان از دیگر متدهای زیبایی برای از بین بردن این اسکار استفاده نمایند (در صورت تمایل).

مطالب بیشتر: بهترین فصل کاشت مو

مقایسه خط بخیه در روش های مختلف کاشت مو

همانطور که در بالا نیز خواندیم، نحوه استخراج فولیکول‌های مو در روش‌های مختلف متفاوت است و علاوه بر آن، شدت زخم‌ها و جای آن‌ها (اسکار) نیز متفاوت می‌باشد. به همین دلیل در ادامه، این عارضه جانبی را در چند شیوه مرسوم پیوند مو به صورت کامل بررسی کرده ایم:

 1. در روش اف یو ای (FUE) یا FIT شما شاهد زخم‌های ریز یک میلی متری خواهید بود که با توجه به تعداد موی استخراجی، تعداد آن‌ها نیز متفاوت هستند و گاهی ممکن است به شکل لکه‌‌های ریز سفید جای آن‌ها بر روی پوست سر باقی بماند.
 2. درشیوه دوم پیوند مو یعنی اف یو تی (FUT) برداشت مو به صورت نواری بوده و نیاز به بخیه است که بسته به تعداد موی مورد نیاز برای پیوند مو و طول نوار برداشتی، ممکن است ابعاد زخم و بخیه متفاوت باشد. گاهی شدت طاسی به قدری زیاد است که پزشک مجبور به برداشتن مقدار زیادی از پوست می‌باشد، در این شرایط اسکار از یک گوش تا گوش دیگر ادامه خواهد داشت.
 3. طی پیوند مو به روش اس یو تی به دلیل نحوه انجام کار، زیباجو شاهد اسکار نواری شکل در پشت سر خود نیست و به جای آن روی پوست سرش ممکن است لکه‌های مدور سفید رنگ ببیند.

مطالب بیشتر: کاشت موی جلوی سر

آیا می توان خط بخیه ناشی از کاشت مو را از بین برد؟

معمولا پزشکان پس از اتمام متد کاشت مو، به فرد متقاضی علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، استفاده از پمادهای ترمیم کننده و بهبود دهنده اسکار را نیز توصیه می‌کنند. اگر به طور مرتب در طول زمان بهبود بخیه‌ها از پمادهای تجویزی پزشکتان استفاده نمایید به احتمال زیاد خط بخیه‌تان کمرنگ‌تر به چشم خواهد آمد. این افراد با بلند کردن موهایشان همچنین می‌توانند در استتار این اسکار موفق‌تر ظاهر شوند. بنابراین استفاده به موقع و منظم از پمادهای ترمیم کننده، تاثیر خوبی در بهبود خط بخیه خواهد داشت. انتخاب شیوه کاشت مو با توجه به هزینه مد نظر، مجهز بودن کلینیک انتخابی شما و میزان کچلی انجام می‌پذیرد، مشورت با جراح متخصص نیز در انتخاب شیوه درست و مفید برای شما موثر است. با روش‌های مختلف می‌توان خط بخیه را تا حد زیادی بعد از پیوند مو محو کرد. این روش‌ها عبارت هستند از:

 1. پوشاندن اسکار با موهای خود فرد: بعد از چند ماه گذشت از جلسه ایمپلنت مو، موها رشد می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که جای بخیه کاشت مو را بپوشانند.
 2. نوع متد انتخابی: اگر متد انتخابی از روش FUE یا همان FIT پیروی کند، جای اسکار به کلی به وجود نمی‌آید.
 3. استفاده منظم از لوسیون و ترمیم کننده‌های تجویز شده توسط پزشک: بعد از کاشت مو زیر نظر پزشک می‌توان از محلول‌ها و کرم‌هایی استفاده کرد که جای بخیه را کم رنگ‌تر می‌کنند.
 4. میکروپیگمنتیشن پوست سر (SMP): میکروپیگمنتیشن یک روش دائمی است که طی آن یک آرایشگر با استفاده از ابزار و رنگ مخصوص، ناحیه اسکار را تاتو یا خال کوبی می‌کند. به این متد همچنین تاتوی خط موی سر نیز می‌گویند. اپراتور رنگدانه‌های تزریق شده را مستقیماً به پوست سر وارد می‌کند و ظاهر طبیعی به آن می‌دهد.
 5. لیزر درمانی: این روش درمانی می‌تواند به کاهش ظاهر اسکار باقی مانده از کاشت مو کمک کند و گاهی اوقات همراه با متد SMP مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیزر پوست آسیب دیده روی سطح زخم را هدف قرار داده و اسکار را از بین می‌برد. همچنین به تحریک تولید کلاژن در لایه درم پوست کمک می‌کند، خاصیت انعطاف پذیری می‌بخشد و ظاهر کلی پوست را جوان می‌کند. این روش به طور خاص برای از بین بردن جای زخم کاشت مو طراحی نشده است و نتایج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر کاشت مو در تهران

آیا می‌توان برای از بین بردن این خط از لیزرهای ترمیم کننده پوست استفاده کرد؟

بهتر است این اتفاق بلافاصله پس از پیوند مو نیفتد؛ زیرا ممکن است اشعه‌های خروجی از این دستگاه‌ها به فولیکول‌های مو در اطراف اسکار برخورد کند و موجب از بین رفتن آن‌ها شود. در ادامه این اتفاق ممکن است طاسی های نقطه‌ای یا کچلی سکه‌ای در آن قسمت به وجود بیاید. هنوز هیچ منبع موثقی، موثر بودن این روش را در بهبود و درمان خط بخیه پس از کاشت مو گزارش نکرده است؛ بنابراین بهتر است از انجام این روش زودتر از موعد صرف نظر شود. توصیه می‌شود برای انجام لیزر درمانی حداقل 1 سال پس از پیوند موی طبیعی صبر کرد.

آیا مزوتراپی مو برای درمان خط بخیه ناشی از کاشت مو موثر است؟

مطمئنا خیر. همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، در ناحیه بخیه شده دیگر فولیکول مویی برای رشد وجود ندارد که متد مزوتراپی بتواند رشد آن‌ها را تحریک کند و منجر به رویش مو شود؛ بنابراین مزوتراپی مو برای درمان خط باقی مانده از کاشت مو موثر نخواهد بود. بهتر است از دیگر متدهای ذکر شده برای پوشاندن یا از بین بردن اسکار استفاده نمود.

مطالب بیشتر: شست و شو مو بعد از کاشت مو

خط بخیه پیوند مو دائمی است؟

آیا خط بخیه ناشی از کاشت مو دائمی است؟

با این وجود اینکه زخم و خط بخیه هنوز یکی از عارضه‌های جانبی اجتناب ناپذیر کاشت طبیعی مو به حساب می‌آید اما مهارت و تجربه جراح شما می‌تواند تا حدودی ابعاد این اسکارها را کمتر کند. این اسکارها به طور دائم بر روی سر باقی خواهند ماند و معمولا به طور کامل رفع نخواهند شد. به هر حال این موضوع در مقایسه با نتیجه شگفت انگیزی که از کاشت به دست می‌آید، خیلی قابل توجه نمی‌باشد. نوع عملکرد و فیزیولوژی بدن هم در دائمی بودن خط بخیه بعد از انجام پیوند مو بسیار موثر است. افرادی هستند که اصطلاحاً خوش زخم‌اند و در مقابل، زخم‌های برخی دیگر از مردم دیر جوش می‌خورد و برای همین خط بخیه و نمایان ماندن جای آن در این دو گروه ممکن است بسیار متفاوت باشد. انتخاب روش درست کاشت طبیعی مو نیز می‌تواند در این امر موثر باشد.

شما زیباجویان عزیز می‌توانید برای دچار نشدن به این عارضه جانبی حاصل از کاشت مو، متدهای دیگری را انتخاب نمایید که همگی در مجموعه زیبایی رز توسط دکتر روحانی انجام می‌شوند. لطفا برای دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه‌های روش‌های مختلف کاشت مو در کلینیک ما، با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید. کارشناسان ما با صبر و حوصله، بهترین راه حل‌ها را متناسب با شرایط بدنی و بودجه شما پیشنهاد خواهند داد.

2.7/5 (3 نظر)

منبع
themaitlandclinichealthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ