تزریق بوتاکس

زمان و نحوه شروع ورزش بعد از تزریق بوتاکس

این روز‌ها هر فردی در زندگی عادی خود به دنبال راهی برای شادابی پوست و جوان‌تر شدن چهره خود است. به مرور زمان هر فردی در زندگی شخصی خود می‌تواند شاهد پیری و نشانه‌های آن در صورت و اندام خود باشد. چین و چروک یکی از بزرگترین نشانه‌هایی است که پیری از خود به جای خواهد گذاشت و چهره فرد را تحت تأثیر قرار خواهد داد. تزریق بوتاکس یکی از بهترین روش‌هایی است که با ضریب اطمینان بالایی در سال‌های گذشته استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس به عنوان یکی از قطعی‌ترین روش‌های رفع چین و چروک محسوب می‌شود که بیش از یک دهه سابقه دارد ولی در واقع تزریق بوتاکس نیز مانند هر تکنیک زیبایی یا روند درمانی دیگری می‌تواند نشانه‌هایی از خود باقی بگذارد یا باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها شود.

محدودیت‌های پس از تزریق بوتاکس عمدتاً موقتی بوده و تنها در دوران نقاهت باقی خواهند ماند زیرا رعایت این موارد باعث خواهد شد تا نتایج به دست آمده ماندگاری بیشتری داشته و دوران نقاهت سریع‌تری را نیز طی کنید. از جمله این موارد می‌توان به زمان شروع ورزش بعد از تزریق بوتاکس اشاره کرد.

ورزش بعد از تزریق بوتاکس امکان پذیر است؟

برای اطلاع از هزینه و دریافت مشاوره با مشاورین زیبایی کلینیک پوست و مو رز تماس بگیرید.

خط ویژه: 02148679

آیا ورزش بعد از بوتاکس بر نتایج تاثیر می‌گذارد؟

ورزش بعد از بوتاکس به سه دلیل اصلی توصیه نمی‌شود:

 1. محل تزریق را تحت فشار قرار می دهد

پس از تزریق بوتاکس پزشک به شما توصیه می‌کند که حداقل در 4 ساعت اول از لمس صورت خودداری کنید. افزودن هرگونه فشاری می‌تواند باعث مهاجرت بوتاکس از محل تزریق به دیگر نقاط صورت و بدن شود. همچنین توصیه می‌شود از دست زدن به صورت خودداری کنید زیرا ممکن است این ناحیه هنوز حساس و مستعد ناراحتی باشد. اگر فردی هستید که اغلب هنگام تمرین عرق را پاک می‌کنید ممکن است بدون اینکه متوجه شوید به صورت خود فشار وارد نمایید. علاوه بر این برخی فعالیت‌ها مانند دوچرخه سواری یا شنا نیاز به وسایل حفاظتی سر یا صورت (مانند کلاه و عینک) دارند که به محل تزریق فشار وارد می‌کنند.

 1. جریان خون را افزایش می‌دهد

ورزش شدید به این معنی است که قلب شما سرعت و قدرت پمپاژ خود را افزایش می‌دهد و این برای سیستم قلبی عروقی شما مفید است، اما برای تثبیت نتیجه بوتاکس شما چندان خوب نیست زیرا افزایش جریان خون می‌تواند باعث انتشار بوتاکس در عضوهای دیگر شود و در نتیجه می‌تواند به طور موقت ماهیچه‌های اطراف را نیز فلج کند. همچنین افزایش فشار خون می‌تواند منجر به کبودی و تورم در محل تزریق شود.

 1. ورزش نیاز به حرکت بیش از حد دارد

پس از تزریق بوتاکس مهم است که از تغییر زیاد موقعیت سر جلوگیری کنید زیرا حرکت دادن سر نیز می‌تواند باعث پخش بوتاکس شود. این یک اتفاق رایج است که حتی با تمرینات کم فشار مانند یوگا یا پیلاتس نیز ممکن است رخ دهد.

دوران نقاهت بعد از تزریق بوتاکس چقدر است؟

در حالت کلی تزریق بوتاکس به دلیل عدم نیاز به بیهوشی، هیچ دوره نقاهت خاصی ندارد و تنها در 24 ساعت اولیه لازم است که نکات خاصی را رعایت نمایید. ممکن است در ساعات ابتدایی پس از تزریق بوتاکس کمی تورم و درد را مشاهده کنید اما این موضوع عادی بوده و جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت در نتیجه بهتر است خونسردی خود را حفظ کرده و طبق دستورالعمل‌های توصیه شده توسط پزشک متخصص خود عمل کنید. نتایج اصلی تزریق بوتاکس معمولا بین 10 تا 14 روز آینده مشخص خواهد شد و این زمان به این علت است که سم بوتولونیم تزریق شده باید به خوبی در بافت مورد نظر عمل کرده و موجب قطع شدن ارتباط بین عصب‌ها و مغز گردد.

نتایجی که پس از تزریق بوتاکس حاصل خواهد شد معمولا بین 3 ماه تا 6 ماه ماندگاری خواهند داشت و فرد در طی این دوران هیچ چین و چروکی را در عضله‌ای که تزریق بوتاکس بر روی آن انجام شده وجود نخواهد داشت.

مطالب بیشتر: بوتاکس ابرو

دوران نقاهت بعد از تزریق بوتاکس چقدر است؟

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به گونه

عوارض و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس

هر روش درمانی و زیبایی می‌تواند عوارض و خطراتی را به همراه داشته باشد و تزریق بوتاکس نیز از این حیث مستثنی نخواهد بود، در نتیجه باید توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس نیز می‌تواند عوارض احتمالی و خطراتی را به دنبال داشته باشد اما این موضوع به این معنی نخواهد بود که شما مجبور هستید تمامی نتایج و دردهای ناشی از تزریق بوتاکس را تحمل کنید. عوارض و خطراتی که از نتایج تزریق بوتاکس ناشی خواهند شد معمولا به ندرت اتفاق خواهند افتاد و در نتیجه شما باید روش‌هایی را پیدا کنید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن از ایجاد و بروز تمامی این عوارض جلوگیری کنید.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع و نکته‌ای که می‌تواند باعث اجتناب از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس شود انتخاب یک پزشک متخصص و برند مناسب برای بوتاکس است. یک پزشک متخصص می‌داند که دقیقا باید به چه میزان از بوتاکس استفاده کند و تزریق بوتاکس را در چه نقطه ای انجام دهد، در نتیجه اولین گام و مهم‌ترین آن‌ها برای جلوگیری از خطرات و عوارض تزریق بوتاکس انتخاب پزشک متخصص و مجرب است. همان‌طور که تاکید شد تزریق بوتاکس زیر نظر یک پزشک متخصص کاملا بی‌خطر است اما بهتر است تا با عوارض احتمالی آن کمی آشنا شوید:

 1. درد، تورم و کبودی موقتی در ناحیه تزریق بوتاکس
 2. سردرد و یا علائم و نشانه‌هایی مشابه با آنفلوانزا
 3. افتادگی پلک یا کشیدگی ابروها در اثر تزریق بوتاکس
 4. خشکی چشم و یا تغییر در خطوط عمیق صورت مانند خط لبخند و خطوط کنار ابرو
 5. ضعف و دردهای عضلانی
 6. مشکلات بینایی
 7. مشکل در صحبت کردن یا بلع
 8. مشکلات تنفسی
 9. از دست دادن کنترل مثانه و بی اختیاری ادرار

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس پیشانی

آیا بعد از تزریق بوتاکس ورزش کردن ممکن است؟

یکی از سوالات پرتکرار زیباجویان کلینیک رز از دکتر روحانی این است که از چه زمانی می‌توان فعالیت‌های ورزشی را دوباره از نو آغاز کرد؟ آیا ورزش کردن بلافاصله بعد از انجام این روش در نتیجه آن تاثیر می‌گذارد؟ مناسب ترین نوع ورزش بعد از تزریق بوتاکس چیست؟ در حالت ایده آل، برای شروع ورزش بعد از تزریق بوتاکس باید حداقل 1 تا 3 روز صبر کنید. اگر زودتر از این زمان شروع به فعالیت‌های ورزشی روتین خود بکنید، ممکن است که عوارض جانبی گریبان گیر شما شوند و یکی از مهمترین عوارض ناشی از آن، عدم رسیدن به نتیجه رضایت بخش در اثر انجام ورزش‌های زود هنگام و غیر اصولی خواهد بود.

بنابراین تمام پزشکان توصیه می کنند که در این مدت هیچ گونه تمرین شدید انجام نشود. به جای ورزش کردن در این مدت برای داشتن بهترین نتیجه یک رژیم غذایی متعادل شامل کربوهیدرات‌ها، میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌ها  را داشته باشید؛ با این حال باید مراقب باشید که از خوردن زیاد غذا خودداری نمایید. یک رژیم سالم همراه با نوشیدن مقدار زیادی آب (حداقل دو لیتر در روز) به رفع سریعتر ادم یا ورم (احتباس آب) کمک می‌کند.

نکاتی در مورد ورزش بعد از تزریق بوتاکس

 1. از انجام دادن هرگونه فعالیت اضافی مانند ورزش کردن و باشگاه رفتن در ساعات ابتدایی پس از تزریق بوتاکس پرهیز کنید. معمولا پیشنهاد می‌شود که بهتر است تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس تحت هیچ شرایطی ورزش و رقصیدن را امتحان نکنید.
 2. اگر بلافاصله پس از تزریق بوتاکس ورزش کنید ممکن است موجب افزایش کبودی های بدن و صورت شما گردد. این کبودی‌ها تا حد زیادی مشکلات جدی و عوارض احتمالی شما را در دوران نقاهت افزایش خواهند داد.
 3. تمرین و ورزش روزانه خود را با دقت زیادی برنامه ریزی کنید، شما نمی‌خواهید نتایج به دست آمده از تزریق بوتاکستان ناخوشایند باشد بلکه شما برای بهبود وضعیت ظاهری خود این روش درمانی را انتخاب کردید در نتیجه از انجام فعالیت‌های سنگین در هفته ابتدایی پس از تزریق بوتاکس که می‌توانند باعث ایجاد اختلال در نتیجه آن شود پرهیز کنید.
 4. سعی کنید برای پخش و تثبیت درست بوتاکس در عضله مربوطه از ورزش‌های مخصوص استفاده کنید، شما این کار را می‌توانید با استفاده از لبخند زدن، اخم کردن یا احساسات دیگری نشان دهید که بر روی عضلات صورت شما تاثیر خواهند گذاشت. فراموش نکنید انجام بیش از حد این کار نیز مضر خواهد بود و نتایجی منفی باقی خواهد گذاشت.

در حالت کلی معمولا پیشنهاد می شود تا قبل از انجام تزریق بوتاکس حتما ورزش کنید تا عضلات آمادگی لازم را برای پخش درست سم بوتولونیم داشته باشند، البته از انجام این کار در ساعات آخر قبل از تزریق بوتاکس خودداری کنید زیرا با افزایش فشار خون شما موجب افزایش کبودی و تورم خواهد شد. عدم موفقیت تزریق بوتاکس در گردش و فشار خون است، سعی کنید تا فشار خون و گردش خون خود را به درستی کنترل نمایید و از انجام اموری مانند فعالیت‌های سنگین و ورزش کردن در ساعات ابتدایی پس از تزریق بوتاکس که موجب افزایش سطح فشار خون شما خواهد شد پرهیز نمایید.

مطالب بیشتر: بهترین کلینیک تزریق بوتاکس در تهران

چه ورزش‌هایی را می‌توان بعد از بوتاکس انجام داد؟

چه ورزش‌هایی را می‌توان پس از تزریق بوتاکس انجام داد؟

اولین ورزش مناسب بعد از بوتاکس راه رفتن آرام در مسافت‌های کوتاه در بعد از ظهرها یا صبح زود است که هوا گرم نیست. با گذشت 1 الی 3 روز، اکثر افرادی که بوتاکس کرده‌اند با تمام شدن دوران نقاهتشان احساس راحتی می‌کنند؛ در واقع بعد از این دوران است که آن‌ها می‌توانند تمرینات سخت را انجام بدهند و بدنشان نیز آن را به راحتی تحمل کند. بهترین ورزش‌های بعد از بوتاکس پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن و ایروبیک است.

تزریق بوتاکس در کلینیک رز

تزریق بوتاکس متدی بسیار ظریف می‌باشد که نیازمند به کارگیری توانایی به همراه دقت و تجربه زیاد است. متأسفانه این روش پرطرفدار در برخی کلینیک‌ها و آرایشگاه‌ها توسط بعضی از اپراتورهای کم تجربه انجام می‌گیرد و همین سهل‌انکاری فرصت‌های متعددی را برای ورود سوزن به سیستم شریانی ایجاد می‌کند که طی آن انسداد شریان صورت ممکن است رخ دهد. کلینیک تخصصی پوست و موی رز نزدیک به 10 سال است که در زمینه تزریق بوتاکس، ژل و چربی فعالیت می‌کند و نتایج شگفت‌انگیزی را برجای گذاشته که با رضایت حداکثری زیباجویان خود همراه بوده است.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه تزریق و مطالب مرتبط با آن‌ها می‌توانید با مشاورین کلینیک رز به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  02148679 در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09052106009 تمامی سوالات خود در این رابطه و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید و یا به صورت حضوری از راهنمایی‌های پزشک ارزشمند آقای دکتر رضا روحانی بهره ببرید.

مطالب بیشتر: بوتاکس یا هایفو

0/5 (0 نظر)

منبع
plasticsurgeryhealthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *