لیزر موهای زائد

همه چیز درباره لیزر موهای زائد

همه ما انسان ها به آراستگی و رعایت نظافت شخصی بسیار اهمیت می دهیم. برداشتن موهای زائد، یکی از مواردی است که خانم ها و آقایان برای حفظ نظافت شخصی، داشتن ظاهری آراسته تر و پوستی صاف و بی مو، آن را انجام می دهند. روش های بسیاری برای برداشتن موهای زائد وجود دارند که موقتی هستند و پس از مدتی موهای زائد مجددا رشد می کنند. روش هایی مانند ژیلت، موم، موبر و اپیلیدی، از روش هایی هستند که معمولا برای برداشتن موهای زائد از آن ها استفاده می شوند.

ولی همه این موارد ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی همچون حساسیت های پوستی، جوش، موهای زیرپوستی و … می شود. علاوه بر مشکلات پوستی متعدد، این روش ها همگی زمانبر هستند و هزینه هایی دارند که به صرفه نیستند. لیزر موهای زائد، روشی دائمی برای کاهش و رفع موهای زائد بدن است که پس از تکمیل دوره درمان شما را از شر موهای زائد خلاص می کند و در پایان دوره پوستی صاف و بی مو خواهید داشت. لیزر موهای زائد یکی از روش های محبوب برای حذف موهای زائد است و بدلیل اینکه از روش غیر تهاجمی برای رفع موهای زائد استفاده می کند، باعث بوجود آمدن عفونت در پوست نمی شود.

همه چیز درباره لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد، روشی است که موهای زائد با دستگاه لیزر از بین می روند. در واقع پالس های نور، به فولیکول های مو نفوذ پیدا می کنند و باعث عدم رویش مجدد موهای آن ناحیه می شوند. نور لیزر همانگونه که میدانید تک رنگ و تک موج است و همین نور  به وسیله رنگدانه های ملانینی موها جذب شده و باعث تخریب و از دست رفتن سلول های سازنده مو می شود. موهایی که مشکی تر و ضخیم تر هستند، دارای ملانین بیشتری هستند و همین امر سبب می شود که نور به وسیله این نوع موها بهتر جذب شده و خیلی سریع تر از بین بروند. باید به این نکته توجه کنید که لیزر موهای زائد نمی تواند همه موها را از بین ببرد اما باعث کند شدن موها و کم شدن تراکم موها در آن قسمت می شود.

همچنین حذف موهای زائد با لیزر باعث می شود که موهایی که مجددا رشد می کنند، کمرنگ تر و نازک تر شوند. تحقیقات نشان داده است که لیزر موهای زائد بین 80 تا 90 درصد حجم موهای زائد را کمتر می کند.

برای لیزر موهای زائد می توان از دستگاه های لیزر متفاوتی استفاده کرد که انتخاب نوع دستگاه بستگی به نژاد، رنگ پوست، بودجه و امکانات هر فرد دارد. لیزر موهای زائد بر روی افراد بور با موهای روشن تر، تاثیر کمتری دارد در حالی تاثیر لیزر موهای زائد بر روی افرادی که دارای پوست های روشن تر و موهای ضخیم و مشکی هستند، خیلی بیشتر است. در افرادی که دارای موهای بور و روشن هستند، لیزر به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد و معمولا بین 30 تا40 درصد از موها، از بین می روند.

نکته ای که در لیزر موهای زائد بسیار حائز اهمیت است، این است که اگر شما جلسات درمان خود را کامل نکنید، لیزر موهای زائد هیچ تاثیری نخواهد داشت و اگر شما مجددا بخواهید این کار را انجام دهید باید از جلسه اول و ابتدا شروع کنید که این امر باعث از دست رفتن پول و زمان شما می شود. پس بهتر است جلسات خود را تحت هر شرایطی کامل کنید و آن را رها نکنید.

لیزر موهای زائد

مراحل رشد موها

رشد موها از سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن تشکیل شده است. اولین مرحله از رشد مو، آناژن است که موهای جدید، موهای قدیمی تر را به سمت بالای فولیکول می فرستند و موهای قدیمی بر روی پوست رشد می کنند. در این مرحله هر 28 روز یکبار، مو یک سانتی متر رشد می کند. مرحله دوم از رشد مو، کاتاژن است که موها دیگر رشد نمی کنند و جای خود را به موهای جدیدتر داده و می افتند. مرحله سوم که تلوژن نام دارد، موهای جدیدتر باعث بیرون انداختن موهای قبلی می شوند.

از بین بردن موهای زائد با لیزر در مرحله آناژن بیشترین تاثیر را دارد زیرا این مرحله، مرحله فعال رشد مو است. بدلیل اینکه همه موها در این مرحله قرار ندارند، بنابراین باید لیزردرمانی موهای زائد در چندین جلسه انجام شود تا موهایی که در مرحله تلوژن ( استراحت) هستند نیز دربیایند و فعال شوند. پس از پایان دوره لیزر موهای زائد در صورتی که بیمار مشکلات هورمونی نداشته باشد، موهای زائد دیگر رشدی نخواهند داشت و لیزر نتیجه ای مطلوب را در پی خواهد داشت.

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد است. پرتو نوری این دستگاه به رنگ قرمز است و بوسلیه ملانین های مو و پوست، جذب می شود. طول موج الکساندرایت، 755 نانومتر است. دستگاه الکساندرایت به نسبت سایر دستگاه‌های لیزر قوی تر است و این بدان معنی است که تعداد جلسات برای درمان و رفع موهای زائد با دستگاه الکساندرایت، بسیار کمتر از سایر دستگاه‌های لیزر می‌باشد. یکی از مزیت های این دستگاه این است که طول موج آن قابل کنترل است و همین باعث می شود که برای انواع پوست های سبزه تا سفید و موهای کرکی و روشن تا موهای ضخیم و مشکی، قابل استفاده باشد.

همه این‌ها باعث شده است که دستگاه الکساندرایت از قویترین و پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر در سراسر دنیا است. معمولا هزینه لیزر موهای زائد با الکساندرایت، بیشتر از سایر دستگاه هاست که این هزینه در برابر قدرت و تعداد جلسات کمتر، هزینه زیادی نیست. میزان درد در این دستگاه به نسبت دستگاه های آی پی ال و دایود، بیشتر است اما یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد این دستگاه، وجود سیستم خنک کننده است که باعث می شود در حین لیزر، پوست کمتر دچار سوزش و درد شود. دستگاه لیزر الکساندرایت، یکی از کم خطرترین دستگاه های لیزر در سراسر دنیا است که باعث می شود پرتو نور لیزر در یک هزارم ثانیه، باعث از بین رفتن ده ها فولیکول مو شود.

موهای تخریب شده در 1 الی 2 هفته شروع به ریزش می کنند و از سطح پوست پاک می شوند. با اینکه دستگاه الکساندرایت، برای هر نوع طیف پوستی مناسب است اما معمولا افرادی که دارای پوست های سفیدتر و روشن تری هستند، این دستگاه بر روی این دسته از افراد نتیجه بسیار بهتری دارد. الکساندرایت، تنها دستگاهی است که باعث از بین رفتن موهای کرکی می شود و برای نقاط خیلی بزرگتر بدن، مانند کمر، سینه، پا و .. بسیار مناسب است.

دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود یکی از دستگاه‌های لیزر برای از بین بردن موهای زائد است که از امواج پالسی با قدرت 800 تا 810 نانومتر استفاده می کند. جذب طول موج دایود به نسبت دستگاهی مانند الکساندرایت، از طریق ملانین های پوست، کمتر است. اما این طول موج تا عمق بیشتری نسبت به الکساندرایت، در پوست نفوذ می کند و این بدان معنی است که اثر حرارتی و نابودکنندگی فولیکول های مو توسط این دستگاه نسبت به الکساندرایت، بیشتر است. این دستگاه از دایود برای تولید نور استفاده می کند که همین امر باعث می شود تا بتوان طول موج های مختلفی را برای قسمت های مختلف بدن بدست آورد. دستگاه دایود برای طیف پوست های سبزه روشن تا تیره با موهای مشکی و ضخیم، مناسب است.

دستگاه دایود مانند الکساندرایت، برای قسمت‌های بزرگتر و وسیع بدن مناسب است. یکی از ویژگی های منحصر بفرد این دستگاه سبک بودن آن است که باعث می شود دستگاه به راحتی قابل حمل باشد. دستگاه دایود در برابر ضربه نسبت به سایر دستگاه های لیزر موهای زائد، مقاوم تر است و هزینه نگهداری و تعمیر آن خیلی کمتر از سایر دستگاه ها است. هزینه لیزر موهای زائد با دستگاه دایود، نسبت به الکساندرایت خیلی کمتر است اما به جلسات درمانی بیشتری برای رفع کامل موهای زائد نیاز دارد.

دستگاه لیزر ND YAG

دستگاه لیزر ND YAG، یکی از جدیدترین دستگاه های لیزر موهای زائد است. در این دستگاه، نور به وسیله کریستالی سخت و درخشان  بنام YAG تولید می شود. طول موج این دستگاه، 1064 نانومتر است که می تواند از این مقدار نیز کمتر باشد. دستگاه ND YAG برای افرادی با طیف پوستی تیره تر و افرادی که به هر دلیلی از دستگاه های لیزر دیگر نتیجه مطلوبی نگرفته اند، خیلی مناسب است. این دستگاه به صورت نقطه ای کار می کند و به همین دلیل برای مناطق وسیع بدن بسیار کند عمل می کند.

یکی از مشکلات اساسی این دستگاه، درد بسیار زیادی است که به هنگام لیزر، احساس می شود. رشد مجدد موها در این دستگاه خیلی دیرتر اتفاق می افتد. ساکنین آسیای شرقی، کاندیداهای بسیار مناسبی برای استفاده از این دستگاه هستند.

دستگاه لیزر IPL

در واقع دستگاه لیزر IPL، شبه لیزر است و از نور پرقدرت پالسی استفاده می کند. طول امواج نور در این دستگاه، بین 200 تا 1200 نانومتر است که با درجه های مختلف می توان دستگاه را تنظیم نمود. دستگاه IPL، از فلش لامپ های زنون استفاده می کند که نوری با امواج مختلف را تولید می کند که هر یک برای قسمت های مختلف بدن قابل استفاده می باشد. IPL از دستگاه های لیزر ارزان تر است و برای افرادی که مایل هستند هزینه کمتری برای از بین بردن موهای زائد، پرداخت کنند، گزینه مناسبی است.

همچنین این دستگاه سریع بوده و دردی ندارد. افرادی که دارای پوست های روشن و موهای مشکی هستند، گزینه مناسبی برای استفاده از دستگاه IPL هستند. اما در برخی از افراد این دستگاه عوارض هایی همچون سوختگی، حساسیت و قرمز شدن پوست را به دنبال دارد. همچنین به دلیل اینکه این دستگاه شبه لیزر است، کارایی و قدرت کمتری نسبت به سایر دستگاه های لیزر موهای زائد دارد.

دستگاه لیزر ایلایت

دستگاه لیزر ایلایت، در واقع نوع پیشرفته تری از دستگاه IPL است که قدرت و کارایی بیشتری دارد. ایلایت از سیستم نوری IPL و سیستم رادیو فرکوئنسی برای از بین بردن موهای زائد استفاده می کند. ترکیب این دو سیستم در کنار هم باعث شده است که دستگاه ایلایت، در رفع موهای کرکی و روشن نیز موفق ظاهر شود. این دستگاه دارای سری بزرگی است و به همین دلیل برای هر ناحیه از بدن، شات های کمتری نیاز است و هزینه پرداختی بیمار نیز مقرون بصرفه تر خواهد بود.

در هر جلسه از لیزر موهای زائد، چقدر از موها از بین می روند؟

شاید بسیاری از افراد انتظار داشته باشند که در جلسه اول همه موهای زائد از بین بروند و دیگر در نیایند. اما باید بدانید که این انتظار غیر معقول است و باید پروسه درمانی به صورت کامل طی شود. معمولا در جلسه اول لیزر موهای زائد، حدود 20 درصد از موها شروع به ریزش می کنند. سپس در جلسات بعدی بین 10 تا 30 درصد از موها شروع به ریزش کرده و دیگر درنمی آیند و بقیه موها نیز نازک تر و کمرنگ تر می شوند. پس از 3 الی 5 جلسه، بین 70 تا 90 درصد موها دیگر در نمی آیند و تراکم موهای زائد خیلی کمتر می شود.

چه کسانی نمی توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند؟

لیزر موهای زائد با آن که روشی بسیار عالی و بدون عوارض جهت رفع موهای زائد است، اما برخی از افراد نمی توانند از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند. این افراد عبارتند از :

 1. افرادی که دارای موهای کرکی و روشن هستند، نمی توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند زیرا لیزر برای این دسته از افراد نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
 2. افرادی که دارای پوست های تیره هستند، نمی‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند زیرا انرژی دستگاه به اندازه کافی جذب مو نمی شود.
 3. افرادی که به تازگی پوست خود را برنزه کرده اند یا آفتاب گرفته اند نمی توانند از لیزر استفاده کنند زیرا پوست آن ها دچار سوختگی خواهد شد. این دسته از افراد باید 2 الی 3 ماه صبر کنند تا اثر این مواد بطور کامل از بین برود، سپس می توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند.
 4. افرادی که در قسمت مورد نظر دارای تبخال فعال یا زخم عفونی هستند، نمی توانند از لیزر درمانی برای رفع موهای زائد استفاده کنند زیرا لیزر باعث پخش شدن تبخال و زخم عفونی می شود.
 5. خانم های باردار و شیرده نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند.
 6. افرادی که از داروهایی مانند کورتون، ماینوکسیدیل ، آکوتان، ضدتبخال و داروهای هورمونی استفاده می کنند، نباید از لیزر برای رفع موهای زائد خود استفاده کنند.
 7. افرادی که بیماری پسوریازیس دارند نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند زیرا اینکار باعث فعال شدن مجدد بیماری در آن قسمت از پوست خواهد شد.
 8. افرادی که از داروهایی که دارای ترکیبات طلا است استفاده می کنند، تا پایان دوره مصرف دارو نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند.
 9. اگر به بیماری لوپوس مبتلا هستید نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنید.
 10. افرادی که دارای اختلالات هورمونی هستند نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند زیرا پس از اتمام و کامل شدن مراحل لیزردرمانی، مجددا موها رشد خواهند نمود. این دسته از افراد قبل از انجام لیزر موهای زائد باید مشکلات هورمونی خود را رفع کنند، سپس اقدام به لیزر درمانی کنند.
 11. افرادی که در طول روز خیلی در معرض آفتاب قرار می گیرند، نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند زیرا تابش آفتاب بر روی قسمت لیزر شده باعث سوختگی محل و تغییر رنگ آن قسمت خواهد شد.
 12. افرادی که سابقه بیماری کلوئید دارند.
 13. ناحیه مورد نظر برای لیزر موهای زائد نباید دارای تاتو یا خالکوبی باشد.

کارهایی که قبل از لیزر موهای زائد باید انجام داد

 1. مهمترین کاری که قبل از حذف موهای زائد با لیزر باید انجام دهید این است که ابتدا با پزشک مورد نظر یک جلسه مشاوره داشته باشید تا وی با بررسی خصوصیات شما، مشخص کند که شما می توانید کاندید خوبی برای انجام لیزر موهای زائد باشید یا نه.
 2. از یک ماه پیش از انجام لیزر موهای زائد، نباید ریشه موهارو را به وسیله روش هایی مانند اپیلاسیون و اپیلیدی بکنید، بلکه ریشه موها باید به هنگام لیزر وجود داشته باشند. پس باید از یک ماه قبل برای برداشتن موهای زائد از شیو کردن استفاده کنید.
 3. حداقل 2 هفته قبل از لیزر موهای زائد، از برنزه کردن و آفتاب سوختگی خودداری نمایید.
 4. به مدت یک هفته قبل از انجام لیزر موهای زائد نباید در معرض اشعه UV قرار بگیرید.
 5. 24 ساعت قبل از انجام لیزر موهای زائد، محل مورد نظر را شیو کنید.
 6. می توانید برای کمتر شدن درد در ناحیه مورد نظر از پمادهای بی حسی استفاده کنید.
 7. به مدت یک هفته پیش از انجام لیزر موهای زائد نباید از کرم های برنزه کننده استفاده کنید.
 8. بهتر است پیش از انجام عمل لیزر موهای زائد، پزشک بر روی قسمت کوچکی از پوستتان، لیزر را انجام دهد تا مشخص شود که شما نسبت به لیزر و دستگاه مورد نظر دچار حساسیت هستید یا نه.
 9. استفاده از هر گونه کرم و لوازم آرایشی بر روی قسمت مورد نظر، ممنوع است زیرا اثر لیزر را خیلی کم خواهد نمود.
 10. در طول لیزر باید شما دارای آرامش باشید پس به مدت 4 ساعت قبل از انجام لیزر موهای زائد از خوردن کافئین خودداری کنید زیرا باعث اضطراب شما خواهد شد.
 11. حتما در طول انجام لیزر، از عینک محافظ و مخصوص استفاده کنید تا اشعه لیزر به چشم ها صدمه ای نزند.
 12. قبل از لیزر پوست خود را کاملا تمیز کنید و حتما دوش بگیرد تا پوست شما عاری از هر گونه آلودگی و چربی باشد.
 13. بهترین زمان برای لیزر موهای زائد زیر بغل، صبح است.
 14. اگر پریود هستید باید زمان لیزر موهای زائد را به زمانی دیگر موکول کنید.
 15. از لایه برداری های شیمیایی یا سایر درمان های لیزر به مدت 2 هفته قبل از لیزر خودداری کنید.
 16. اگر در محل مورد نظر تزریق فیلر یا بوتاکس داشته اید باید حداقل 14 روز پس از آن، از لیزر موهای زائد استفاده کنید.

مراقبت های پس از لیزر موهای زائد

 1. پس از لیزر موهای زائد از کرم ضد آفتاب یا زینک اکساید استفاده کنید تا پوست دچار سوختگی و التهاب نشود.
 2. از کرم زینک اکساید به مدت 2 روز پس از لیزر بر روی محل مورد نظر استفاده کنید.
 3. یک هفته پس از لیزر موهای زائد می توانید از اسکراب در ناحیه مورد نظر استفاده کنید.
 4. از کرم های مرطوب کننده که پوست را تحریک نمی کنند می توانید استفاده کنید.
 5. اگر پس از لیزر دچار سوزش و درد شده اید می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 6. در صورت التهاب یا قرمزی پوست، می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
 7. به مدت 24 تا 48 ساعت پس از لیزر موهای زائد بهتر است از مواد آرایشی در محل مورد نظر استفاده نکنید.
 8. به مدت 24 تا 48 ساعت پس از لیزر موهای زائد بر روی محل مورد نظر از عطر و دئودورانت استفاده نکنید.
 9. به مدت 48 ساعت پس از لیزر موهای زائد بهتر است در محیط های گرم قرار نگیرید.
 10. به مدت 6 الی 8 ساعت پس از لیزر موهای زائد، بهتر است حمام نکنید.
 11. به مدت یک هفته پس از لیزر موهای زائد نباید دوش آب داغ بگیرید.
 12. از پوشیدن لباس های تنگ در نواحی مانند زیر بغل و بیکینی خودداری نمایید.
 13. از ورزش های سنگین بلافاصله پس از لیزر خودداری کنید.
 14. به مدت 3 روز پس از انجام لیزر موهای زائد از رفتن به سونا و استخر خودداری نمائید.
 15. از لایه برداری های شیمیایی یا سایر درمان های لیزر به مدت 2 هفته بعد از لیزر موهای زائد خودداری کنید.
 16. اگر موهای پای خود را لیزر نموده اید، بلافاصله پس از لیزر چکمه نپوشید.

سن مناسب جهت لیزر موهای زائد

به طور معمول حداقل سن برای انجام لیزر موهای زائد، 14 سال است اما بسیاری از پزشکان بر این باورند که پسران و دختران پس از رسیدن به سن بلوغ می توانند از حذف موهای زائد با لیزر استفاده کنند. در واقع در خانم ها، باید به یک ثبات هورمونی برسند، سپس می توانند اینکار را انجام دهند. اما باید به این نکته دقت کنید که اگر لیزر موهای زائد در سنین پایین تر انجام شود به دلیل اینکه در این سنین تغییرات هورمونی بسیاری ممکن است انجام شود، لیزر درمانی ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته باشد و هزینه های اینکار افزایش یافته و نیاز به تکرار داشته باشد. بهترین سن برای لیزر موهای زائد،  سنین بین 17 تا 19 سال است زیرا هورمون های بدن در این سنین ثابت هستند و تغییری ندارند و اگر لیزر درمانی انجام شود، نتایج آن ماندگار و دائمی خواهد بود.

اگر در سنین نوجوانی لیزر موهای زائد انجام شود عوارضی همچون عفونت، اسکار، سوختگی، ایجاد لک، تاول ، کبودی، عفونت، آکنه، تغییر رنگ پوست و … می شود که برای اجتناب از این عوارض بهتر است در سنین بالاتر، لیزر موهای زائد انجام شود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد

تعداد جلساتی که برای رفع موهای زائد نیاز است، به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. عواملی همچون رنگ پوست، نوع دستگاه لیزر و منطقه مورد نظر، تعیین کننده تعداد جلسات مورد نیاز برای هر شخص می باشند. معمولا پزشک معالج، با بررسی وضعیت بیمار و شرایط، تعداد جلساتی که برای رفع موهای زائد نیاز است را تعیین می کند. به طور متوسط هر بیمار به 6 الی 12 جلسه درمان نیاز دارد. هر جلسه بسته به اینکه تعداد نواحی مورد نظر برای لیزر چقدر زیاد است، معمولا 10 دقیقه تا 1 ساعت زمان می برد و در طول این مدت شما باید آرامش خود را حفظ کنید و در صورتی که احساس سوزش یا درد غیر قابل تحملی داشتید، این مسئله را باید با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد عوارض ناخوشایندی ندارد و اگر عارضه ای رخ دهد به دلیل درست انجام ندادن لیزر موهای زائد است که می تواند به دلیل عدم تجربه و تخصص اپراتور لیزر اتفاق بیافتد. بنابراین بهتر است لیزر موهای زائد را در یک مرکز تخصصی با افراد باتجربه در این زمینه، انجام دهید. پس قبل از لیزر موهای زائد درباره مرکزی که میخواهید به آنجا مراجعه کنید، حتما تحقیق کنید. برخی از عوارض لیزر موهای زائد عبارتند از:

 1. خارش در محل مورد نظر
 2. سوختگی های خفیف در محل مورد نظر که در افراد با پوست تیره تر این سوختگی ها نیز بیشتر می شود.
 3. آسیب های چشمی که به دلیل اشعه لیزر می تواند ایجاد شود. پس در طول لیزر حتما از عینک های مخصوص بر روی چشم ها استفاده نمایید.
 4. پوسته پوسته شدن پوست در محل تحت درمان یا اطراف آن
 5. کبودی خفیف در محل تحت درمان
 6. لیزر در برخی افراد باعث کاهش یا افزایش رنگدانه های پوست می شود.
 7. درد و بی حسی در محل تحت درمان

البته باید دقت کنید که قرمز شدن، التهاب پوست و درد، از عوارض شایع پس از لیز هستند که معمولا پس از چند ساعت نیز از بین می روند. در صورت داشتن این علائم می توانید با کمپرس یخ و پماد زینک اکساید، این عوارض را به حداقل رساند. در صورت داشتن هر یک از عوارض ذکر شده به پزشک مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنید که بهترین راه را برای درمان طی کنید.

مدت زمان نتیجه دهی لیزر موهای زائد

باید بدانید که لیزر موهای زائد روندی زمانبر دارد و باید برای آن وقت بگذارید زیرا از بین بردن فولیکول های مو، خود مستلزم گذشت زمان است. شما نباید انتظار داشته باشید که پس از یک جلسه، لیزر موهای زائد نتیجه بدهد. نوع پوست، رنگ پوست، نوع دستگاه لیزر و قسمتی که در حال درمان است، همگی از عواملی هستند که در مدت زمان نتیجه دهی لیزر موهای زائد ، تاثیر میگذارند.

معمولا ده روز تا دو هفته پس از انجام لیزر موهای زائد، موها شروع به ریختن می کنند و شما نباید در طول این مدت موها را دستکاری کنید و بگذارید به صورت طبیعی بریزند. همچنین بهتر است خیلی کم و در صورت لزوم، موها را در فاصله بین دو جلسه، شیو کنید تا بتوانید میزان تاثیر لیزر را ببینید. از جلسه سوم به بعد می توانید کاهش موها را احساس کنید. فاصله جلسات بهتر است هر یکماه یا دوماه یکبار باشد. پس از پایان دوره، باید لیزر به مدت یکسال، هر 6 ماه یکبار و پس  از آن سالی یکبار، شارژ شود.

آیا لیزر موهای زائد باعث ضخیم تر شدن موهای کرکی می شود؟

یکی از سوالاتی که همیشه در ذهن مراجعین و متقاضیان انجام لیزر موهای زائد وجود دارد این است که آیا لیزر موی زائد باعث ضخیم تر شدن موهای کرکی خواهد شد. شاید این دسته از افراد، از شنیده ها و تجربیات برخی از افراد به این نتیجه رسیده باشند. در پاسخ باید گفت که خیر، لیزر موی زائد نمی تواند باعث ضخیم تر شدن موهای کرکی شود، مگر در مواقعی که شخص اپراتور یا پزشک، تبحر و توانایی کافی برای استفاده از دستگاه لیزر را نداشته باشد و همین امر باعث ضخیم تر شدن موهای کرکی شود.

در واقع افراد غیر متخصص در این زمینه، نمی توانند به درستی محدود مورد نظر برای لیزر و میزان طول موج و تابش نور را تعیین کنند و همین امر به ضخیم شدن موها می انجامد. پس قبل از انجام لیزر موهای زائد، حتما در مورد پزشک و اپراتور مورد نظر، تحقیق کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی و با خیال راحت، لیزر را انجام دهید.

چگونه لیزر موهای زائد باعث روشن تر شدن پوست می شود؟

همانگونه که می دانید یکی از دلایل تیره شدن پوست در قسمت های مانند زیر بغل و بیکینی، استفاده از ژیلت و موبر است که همین امر باعث از بین رفتن اعتماد بنفس خانم ها شده و همیشه باعث خجالت آنها است. در واقع مواد شیمیایی موجود در موبرها و تماس مکرر سطح ژیلت با پوست، دلیل اصلی تیره شدن پوست می باشد. استفاده از لیزر موی زائد باعث می شود که شما کمتر از ژیلت استفاده کنید و پس از پایان دوره لیزر دیگر نیازی به استفاده از روش های دیگر جهت برداشتن موهای زائد نداشته باشید و همین امر باعث می شود که پوست آن ناحیه، سفید تر و روشن تر شده و شما احساس بهتری داشته باشید. این تغییرات در قسمت بیکینی و زیر بغل خیلی محسوس تر مشاهده می شود.

آیا لیزر زیر بغل و بیکینی، باعث آسیب رساندن به غدد لنفاوی می شود؟

بسیاری از افراد برای لیزر موهای زائد در قسمت بیکینی و زیر بغل، شک دارند و می ترسند که به گفته برخی از افراد، به غدد لنفاوی آن ها آسیب برساند و همیشه این نگرانی را دارند. اما باید گفت که نور لیزر، سطحی است و تا عمق مورد نیاز که معمولا 1 الی 2 میلیمتراست، به زیر پوست نفوذ می کند و حرارت قابل توجهی ندارد. بنابراین این نور نمی تواند به غدد لنفاوی هیچ گونه آسیبی برساند و شما نباید هیچ گونه نگرانی از این بابت داشته باشید. اما گاهی به دلیل اینکه درجه لیزر به طور قابل توجهی بالاست و باعث سوختگی پوست می شود، می تواند به غدد لنفاوی هم آسیب برساند. پس بدلیل اینکه قسمت بیکینی و زیربغل از قسمت های خیلی حساس بدن هستند، حتما به مراکز معتبر و بهداشتی در این زمینه مراجعه کنید تا هیچ گونه مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

برای کدام قسمت های بدن و صورت می توان از لیزر موهای زائد استفاده کرد؟

از بین بردن موهای زائد با دستگاه لیزر برای همه قسمت‌های بدن قابل استفاده است و شما می‌توانید از آن برای تمام قسمت‌های بدن و صورت استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که قسمت‌هایی از بدن که دارای موهای ضخیم و مشکی است، خیلی بهتر و سریع تر نتیجه مطلوب را از لیزر درمانی خواهند گرفت در صورتی که برای قسمت‌هایی که دارای موهای کرکی و روشن هستند، باید بیشتر زمان گذاشت. معمولا آقایان برای قسمت های کمر و سینه و خانم ها برای قسمت های زیر بغل، بیکینی،صورت و دست و پا بیشتر تمایل به انجام لیزر موهای زائد دارند.

مزایای استفاده از لیزر موهای زائد

 1. موثرترین روش جهت حذف دائمی و کم شدن تراکم موهای زائد است.
 2. برای همه نواحی بدن می توان از آن استفاده کرد.
 3. باعث روشن شدن پوست در نواحی مورد نظر و بخصوص در قسمت زیر بغل و بیکینی می شود.
 4. باعث صاف تر شدن پوست شده و ظاهری جوان و شاداب به پوست می بخشد.
 5. نیازی به عمل جراحی ندارد و پس از لیزر شخص می تواند کارهای روزانه اش را انجام دهد.
 6. در صورت رشد مجدد موها، این موها بسیار کمتر و کمرنگ تر هستند.
 7. در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه خرید مواردی مانند ژیلت، کرم موبر، موم و … می شود.
 8. پس از لیزر موهای زائد، شما از دست موهای زیر پوستی راحت می شوید.
 9. افرادی که دارای پوست های حساسی هستند و بعد از شیو کردن یا اپیلاسیون دچار حساسیت و التهاب می شوند، با لیزر موهای زائد هیچگونه مشکلی از این لحاظ نخواهند داشت و همیشه پوستی صاف و بدون مشکل دارند.
 10. برخلاف سایر روش های برداشتن موهای زائد، لیزر موهای زائد در زمان کوتاهی که معمولا بین 10 تا 20 دقیقه است انجام شده و زمان زیادی احتیاج ندارد.

هزینه لیزر موهای زائد

برای بسیاری از افراد، هزینه لیزر موهای زائد بسیار مهم است. هزینه لیزر موهای زائد، به عوامل بسیاری بستگی دارد. نوع دستگاه لیزر، ناحیه مورد نظر برای لیزر و تعداد جلسات همگی از عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه لیزر هستند. در بسیاری از مواقع تراکم و ضخامت مو نیز می تواند در هزینه نهایی لیزر عامل مهمی تلقی شود. بدین منظور، شما می توانید نوبت آنلاین دریافت کنید تا یک جلسه مشاوره با پزشک مورد نظرتان داشته باشید. در این جلسه هر گونه سوالی که  در مورد لیزر موهای زائد دارید را می توانید با پزشک در میان بگذارید. همچنین می توانید با شماره 44067005-021، تماس حاصل نمایید تا مشاوران کلینیک رز در این زمینه شما را راهنمایی نمایند.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ