لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد سبب نازایی می‌شود؟

یک شایعه بسیار رایج بین مردم در مورد ارتباط لیزر موهای زائد با نازایی وجود دارد که کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز امروز قصد دارد که یک بار برای همیشه آن را حل کند. انجام لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی و سایر نقاط بدن شما نمی تواند باعث ناباروریتان شود. ما می‌دانیم که دوست پسر عموی خواهر دوست شما قسم خورده است که خانمی را می‌شناسد که بعد از لیزر موهای زائد دچار ناباروری شده. اما باید بگوییم که علت ناباروری وی، برخورد اشعه‌های حاصل از لیزر موهای زائد نبوده است. مواردی مثل بیماری‌های ژنتیکی، اکتسابی و اختلالات هورمونی می‌توانند به راحتی منجر به ناباروری گردند. دکتر الیزابت هیل، متخصص پوست و دانشیار بالینی امریکایی می گوید: هدف متد لیزر موهای زائد، رنگدانه‌های موجود در فولیکول مو است. لیزرهایی که برای این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند، کمتر از یک میلی متر در پوست نفوذ می کند، بنابراین هیچ راهی برای رسیدن این تشعشات بی ضرر به تخمدان‌ها و اندام‌های داخلی بدن وجود ندارد.

اما حتی اگر این اشعه‌ها به اندام‌های داخلی نفوذ کنند (که هرگز و هرگز این اتفاق نمی‌افتد) به هر حال تاثیر منفی که نتیجه آن ناباروری باشد، نخواهند داشت. اما آنچه که خطرناک است، این است که برای لیزر موهای زائد به جای مراجعه به پزشکان و متخصصان آموزش دیده، به یک فرد بی تجربه مراجعه کنید. با توجه به اینکه دستگاه حذف مو، از اشعه‌های یونیزه کننده مانند UV استفاده نمی‌کند، بنابراین عارضه جانبی جدی نخواهد داشت. پس این موضوع را به گوش دوست پسر عموی خواهر دوستتان برسانید!

آیا موهای زائد باعث نازایی می‌شود؟

همان طور که اشاره شد، هیچ مدرکی وجود ندارد که لیزر موهای زائد بر قدرت باروری شما تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید باردار شوید، قبل از شروع جلسات لیزر موهای زائدتان، با یک پزشک مشورت کنید. در اکثر افراد، کاهش موفقیت آمیز رشد مو به چندین جلسه لیزر درمانی نیاز دارد که در طی یک دوره حداکثر نه ماهه انجام می‌شود. با این حال ممکن است قبل از این که متوجه شوید باردار هستید، یک یا دو جلسه لیزر انجام داده باشید. این جلسات احتمال دارد که شما را در معرض خطرات زیر قرار دهد:

 • سوزش پوست
 • رنگ پوست شما تغییر می کند
 • تاول زدن
 • ماندن جای زخم
 • رشد مجدد بیش از حد مو (در موارد نادر)

به طور کلی هیچ پزشکی انجام لیزر موی زائد را در دوران بارداری تایید نمی‌کند. زیرا ممکن است به خاطر افزایش هورمون‌ها به خصوص استروژن طی این دوران، لکه‌هایی بر بدن مادر ایجاد شود. دلیل دیگر نیز این است که هنوز هیچ مدرکی برای ایمن بودن این روش برای مادر و جنین ارائه نشده است. پس بهتر است که ریسک نکرد و منتظر انتشار مقالات معتبر در این مورد در سال‌های پیش رو ماند.

مراحل انجام لیزر موهای زائد به چه صورت است؟

اگر از معروفترین مدل‌ها در خصوص راز زیبایی‌شان سوال کنید اولین و معروفترین پاسخی که خواهید شنید این است: داشتن پوستی صاف، لطیف و بی مو. بی شک این پاسخ در مورد همه ی بانوان صدق خواهد کرد. در حال حاضر، یکی از برترین شیوه‌ها برای از بین بردن موهای زاید بدن استفاده از روش لیزر مو‌های زائد می‌باشد. از لیزر برای از بین بردن مو‌های زاید کل بدن استفاده می‌شود. اما عمده تاثیر لیزر موهای زائد را می توان در این نواحی مشاهده نمود:

 1. صورت
 2. پا
 3. بازو
 4. ناحیه‌ی بیکینی
 5. زیر بغل

از مهم‌ترین مزایای لیزر موهای زائد می توان به دقت بالای این روش در از بین بردن موهای زائد اشاره کرد. در روش لیزر موهای زاید دقت دستگاه به قدری است که می‌تواند موهای تیره و درشت را هدف قرار دهد. در لیزر موهای زائد، آسیبی به پوست اطراف ناحیه‌ی هدف نخواهد رسید. اگر شاغل و از نظر زمان در مضیقه هستید، مراکز لیزر موهای زائد بهترین مکان برای مو زدایی خواهد بود. حین انجام لیزر موهای زائد، برخورد لیزر به پوست شما تنها در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد. در روش رفع موهای زاید هر پالس لیزر در آن واحد، تعداد زیادی از موهای زاید را از بین می برد. در جریان لیزر موهای زاید، نواحی کوچکی مانند پشت لب تنها در یک دقیقه قابل درمان هستند. بالطبع مو زدایی از پشت بدن و پا‌ها مستلزم زمان بیشتری است.

مراحل انجام لیزر موهای زائد به چه صورت است؟

لیزر موهای زائد این نواحی ممکن است تا یک ساعت هم به طول بینجامد. لیزر موهای زاید می‌تواند در هر ثانیه، تقریبا موهای زائد یک‌ چهارم ناحیه‌ی مورد نظر را از بین ببرد.

عوارض جانبی و خطرات لیزر موهای زائد

بروز عوارض جانبی ناشی از لیزر موهای زائد به چند عامل ذیل بستگی دارد:

 1. رنگ مو
 2. نوع پوست
 3. برنامه‌ی درمانی
 4. انجام مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زاید

با توجه به این عوامل، عمده عوارض جانبی ناشی از لیزر موهای زائد عبارتند از:

 1. سوزش پوست
 2. ناراحتی موقتی
 3. ورم
 4. کبودی

البته این علائم چندان جدی و نگران کننده نیستند. همه‌ی این عوارض موقتی ظرف چند ساعت از بین خواهند رفت. همچنین از دیگر عوارض جانبی لیزر موهای زائد می توان به تغییر رنگ رنگدانه ها اشاره کرد. احتمال دارد که لیزر به طور موقت، به روشنی یا تیرگی پوست منجر گردد. روشنی پوست بیشتر زمانی رخ می دهد که شما پیش و پس از از بین بردن موهای زاید، در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید. همچنین اگر پوست تیره ای دارید، پس از لیزر موهای زاید، پوست بدنتان روشن تر خواهد شد. لیزر موهای زائد بعضا با عوارض نادری همراه می‌باشد. این موارد شامل تاول، پوسته پوسته شدن، زخم و یا دیگر تغییرات در بافت پوست می‌باشند. دیگر عارضه‌ی جانبی لیزر موهای زائد، خاکستری شدن موهای لیزر‌شده است. در موارد خیلی نادر، بیماران دارای پوست تیره، پس از لیزر با افزایش رشد مو روبرو خواهند شد. همانطور که اشاره شد این موارد بسیار نادر هستند. در واقع، مزایای متعدد لیزر موهای زاید این چند مورد معدود را به کلی به حاشیه می کشاند. پس اصلا نگران نباشید.

آیا لیزر موهای زائد می تواند مانع از بارداری شود؟

حتما بارها از دیگران شنیده اید که لیزر موهای زاید در خط بیکینی منجر به نازایی می ‌شود. همین الان یک نفس آسوده بکشید. حدس بزنید چرا؟ زیرا این باور افسانه ای بیش نیست. در واقع لیزر موهای زاید در ناحیه‌ی خط بیکینی به هیچ عنوان مانع بارداری شما نخواهد شد. در جریان لیزر موهای زائد، نور لیزر تنها تا یک میلیمتر از پوست شما نفوذ می‌کند. پس هیچ راهی برای نفوذ آن به تخمدان شما وجود ندارد. حال این فرض محال را در نظر بگیرید که لیزر بتواند حتی به تخمدان شما نفوذ کند. حتی در صورت وقوع این امر نامحتمل، باز هم بارداری شما را تحت الشعاع قرار نخواهد داد. دلیل این امر پر واضح است. تنها هدف های مورد نظر لیزر رنگدانه های موجود در فولیکول هستند. رنگدانه‌ها در فاصله ی بسیار کوتاهی از سطح پوست شما قرار دارند؛ بنابراین لازم نیست لیزر برای تابش به آنها مسیری طولانی تا تخمدان شما را طی کند.

از طرفی دیگر، کار تابش لیزر فقط در کسری از ثانیه صورت می‌پذیرد؛ یعنی حتی اگر احتمال خطر هم وجود داشته باشد، زمان کفاف نخواهد داد. مضاف بر همه‌ی موارد فوق، اشعه ی تابیده شده در جریان رفع موهای زاید هیچ آسیبی به DNA شما نخواهد رسانید.

لیزر موهای زائد در مردان: آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری می‌شود؟

غیر معمول نیست که آقایان نیز به دنبال خدمات حذف مو برای نواحی دستگاه تناسلی خود باشند. دلایل آن‌ها برای این کار متفاوت است (و احتمالاً چندان هم مهم نیست). آنچه که مردان می‌خواهند از آن اطمینان داشته باشند این است که لیزر موهای زائد بر قدرت باروریشان یا عملکرد نعوظشان تأثیر نمی‌گذارد. طبق معمول، مباحث رقابتی در مورد تأثیرات لیزر موهای زائد بر قدرت باروری و عملکرد نعوظ مردان وجود دارد. در عین حال، به نظر نمی‌رسد که مطالعات علمی یا بالینی چیز زیادی در راستای صحت این ادعاها داشته باشند و در نتیجه، آقایان به دنبال این روش خواهند رفت. به طور کلی ، لیزر موهای زائد بر قدرت باروری یا عملکرد نعوظ مردان تأثیر نمی گذارد و در مورد اثرات منفی لیزر موهای زائد بر باروری یا عملکرد نعوظ در مردان هیچ مدرک علمی وجود ندارد.

با این شرط که یک پزشک و تکنسین آموزش دیده با استفاده از تجهیزات لیزری استاندارد این روش را انجام دهد، با از بین بردن موهای زائد دستگاه تناسلی، هیچ تأثیری در تعداد اسپرم مردها و قدرت و نعوظ و باروریشان ایحاد نخواهد شد. واقعیت این است که، لیزر موهای زائد، فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد و به عمق پوست نفوذ نمی‌کند و به اندام های داخلی نیز نفوذ نخواهد داشت. این امر در واقع برای هر قسمت از بدن که ممکن است با لیزر هدف قرار گیرد صادق است.

پیشگیری و کنترل عوارض جانبی لیزر موهای زائد

به طور کلی، پیش از موزدایی به روش لیزر موهای زائد لازم است که به چند نکته توجه کنید. لیزر موهای زاید مقوله‌ای فرا‌تر از موزدایی صرف می‌باشد؛ به عبارت دیگر لیزر موهای زاید یک شیوه‌ی پزشکی و مستلزم آموزش‌های کافی می‌باشد. بنابراین، برای کاهش ریسک ناشی از لیزر موهای زائد، در ابتدا از صلاحیت و کیفیت کاری پزشک یا تکنسین مربوطه اطمینان حاصل کنید.

شش هفته پیش از لیزر موهای زائد بدن خود، از این روشهای مو‌‌ زدایی اجتناب نمایید:

 1. استفاده از موچین
 2. استفاده از مومک
 3. الکترولیز

همان طور که می‌دانید، در لیزر موهای زاید، لیزر ریشه‌ی موهای شما را هدف قرار می‌دهد؛ بنابراین، اگر شما ریشه‌ی موهای خود را به سه روش فوق از بین ببرید، لیزر موهای زاید دیگر اثربخش نخواهد بود. همچنین مورد دیگری که باید پیش از لیزر موهای زائد رعایت کنید، اجتناب از نور مستقیم خورشید است. تا شش هفته قبل از انجام لیزر موهای زاید در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید. چرا که این کار مانع از اثربخشی کار لیزر موهای زاید خواهد شد.

باور های اشتباه افراد در مورد لیزر موهای زائد

لیزر موهای زاید نیز همچون بسیاری دیگر از درمانهای زیبایی همیشه قربانی باورهای اشتباه عوام بوده است.

در ذیل هفت افسانه ای که در مورد لیزر موهای زائد زیاد می‌شنویم آورده شده است:

 1. لیزر موهای زائد منجر به آسیب اندام‌های داخلی بدن می‌شود.
 2. رفع موهای زاید منجر به نازایی می‌شود.
 3. لیزر موهای زائد به بروز سرطان منتهی می‌‌شود.
 4. افراد سیاه پوست نمی توانند از لیزر مو زائد بهره ببرند.
 5. تنها با یک جلسه لیزر موهای زائد به نتیجه‌ی دائمی خواهید رسید.
 6. هر کسی می‌تواند با لیزر پوست شما را مو زدایی کند.
 7. روش لیزر موهای زائد فقط روی پوست صورت جواب می‌دهد.

متأسفانه همانطور که خودتان حدس زده اید، این باورها هیچ پایه و اساسی جز شایعه ندارند. اما چگونه می توان در مقابل این شایعات و افسانه ها ایستاد؟ شما تنها یک راه دارید. از روش علمی وارد عمل شده و با متخصصین امر مشاوره نمایید. پس زیبایی و لطافت پوست و آسودگی از شر موهای زاید خود را قربانی این کژ اندیشی‌ها نکنید.

برخی از افراد عقیده دارند که لیزر موهای زائد باعث بروز برخی عوارض شدید می‌شود. اما تا به حال هیچ مطالعه‌ای نتوانسته این ادعا را ثابت کند. این روش تنها ممکن است باعث عوارض بسیار خفیف و موقت مانند التهاب، قرمزی و تحریک پوستی گردد که هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان هستند. عوارض جانبی جدی نیز فقط زمانی رخ می‌دهند که افراد به مراکز غیر معتبر و مکان‌هایی مانند آرایشگاه‌ها و افراد بی تجربه مراجعه کنند. بنابراین در صورتی که واجد شرایط لیزر موهای زائد هستید می‌توانید برای رزرو نوبت لیزر موهای زائد با کلینیک زیبایی رز تماس حاصل بفرمایید. مجموعه ما با در بر داشتن کادر پرسنل مجرب و حضور آقای دکتر رضا روحانی، آماده ارائه تمامی خدمات مراقبت از زیبایی با استفاده از بهترین و جدیدترین متدهای روز دنیا به شما زیباجویان عزیز می‌باشد.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ