کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
عفونت بعد از کاشت مو چه دلایلی دارد؟

عفونت بعد از کاشت مو چه دلایلی دارد؟

رژیم غذایی نامناسب، اختلالات هورمونی، استرس، بیماری های مختلف و برخی از دارو ها از جمله مواردی هستند که با به همراه داشتن عوارضی چون ریزش مو، افراد مختلف را به عمل زیبایی کاشت مو نیازمند کنند.

عمل زیبایی کاشت مو به عنوان روشی تضمینی در بازیابی حجم از دست رفته ی موها شناخته می شود و می تواند زیبایی و جذابیت را به چهره ی شما بازگرداند.

فرایند پیوند مو را به طور کلی اقدامی بی خطر می دانند اما علائمی وجود دارد که ممکن است به دلایل مختلف تحت عنوان عوارض جانبی عمل زیبایی کاشت مو پس از اتمام پروسه ی پیوند مو در افراد مختلف ظاهر شوند. عفونت و التهاب ناحیه ی سر، یکی از مواردی است که در میان عوارض جانبی احتمالی فرایند کاشت مو دیده می شود.

دلیل به وجود آمدن این عارضه پس از عمل زیبایی پیوند مو در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد اما اساس وقوع عفونت و فولیکولیت در ناحیه ی سر در تمامی متقاضیان فرایند کاشت مو به یک صورت خواهد بود.

پس از انجام تکنیک های پیوند مو، موهایی که به تازگی در قسمت تازه ای از سر پیوند شده اند، چرخه ی رشد خود را آغاز کرده و شروع به رویش خواهند کرد.

غدد تولید کننده ی چربی در ناحیه ی سر، در اطراف فولیکول های مو قرار دارند و پس از فرایند کاشت مو نیز به فعالیت خود ادامه می دهند. در برخی از موارد، ترشحات این غدد به میزان بسیار بیشتری از حد معمول، همراه با روش تار های جدید مو پس از پیوند مو، از سر خارج شده و ایجاد عفونت و یا فولیکولیت خواهند کرد.

گاهی اوقات نیز در برخی از افراد که ترشح چربی در تمام اوقات بیش از حد معمول انجام می شود، تکنیک های کاشت مو می تواند زمینه ساز ایجاد عفونت شود. از طرفی دیگر، عدم رعایت بهداشت مو و سر قبل از اقدام به انجام پیوند مو، باعث کاهش سطح سلامتی پوست ناحیه ی سر شده با حساس کردن آن به عوامل خارجی، باعث می شود که پوست سر به تکنیک های کاشت مو پاسخ داده و عفونت و آسیب را به همراه داشته باشد.

علائم بروز عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

عفونت پوست سر پس از عمل زیبایی کاشت مو به دلایل مختلف ممکن است مشاهده شود. این عارضه، همگانی نیست و به گونه ای نیست که تمام افرادی که فرایند پیوند مو را انجام داده اند، در روز های ابتدایی دوران نقاهت آن شاهد نشانه های عفونت و یا فولیکولیت باشند.

برای تشخیص این که عوارض ایجاد شده پس از پیوند مو، عفونت و یا فولیکولیت می باشد، لازم است که این عوارض را در چند روز بررسی کنید. عفونت پوست سر پس از کاشت مو، معمولا بعد از چند روز از انجام تکنیک های پیوند مو آغاز می شود یعنی همراه با زمانی که تار های موی جدید در دوران نقاهت و بازیابی پس از کاشت مو شروع به رشد و رویش کرده اند.

عفونت های پوستی در ناحیه ی سر پس از کاشت مو، در تمامی قسمت ها ممکن است مشاهده شوند چون عفونت پس از بروز به حالت منتشر شونده به سلول های مجاور خود نیز سرایت خواهد کرد. اما نشانه های عفونت پوست سر پس از پیوند مو غالبا در مناطقی مشاهده خواهد شد که در آن جا برش های لازم برای کاشت مو ایجاد شده است.

 

علائم بروز عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

 

از نظر ظاهری، این عارضه با التهابات قرمز رنگ و یا با جوش های سرسفید و یا ملتهب قرمز به نظر خواهد رسید. این علائم پس از پیوند مو تا زمانی که با قرمزی شدید و درد افزاینده همراه نباشد، نگران کننده نیست. در موارد شدید، عفونت های پوست سر پس از کاشت مو می تواند با پوسته پوسته شدن، زخم های پوستی و در نهایت ترشحات چرکی همراه باشد.

نکات و توصیه هایی برای پیشگیری از بروز عفونت قبل از کاشت مو

عفونت و التهاب پس از کاشت مو، موردی نیست که برای تمامی متقاضیان انجام عمل زیبایی کاشت مو اتفاق بیفتد. بنابراین ویژگی های فردی و پیشینه های سلامتی هر فرد تا حد زیادی در بروز عفونت و التهاب پس از فرایند کاشت مو تاثیر گذار خواهد بود.

بنابراین پیشنهاد می شود برای به حداقل رساندن احتمال هرگونه خطر و آسیب، قبل از اقدام به انجام فرایند پیوند مو، وضعیت هر فرد به طور کامل توسط پزشک بررسی شود و روش کاشت مو مناسب همان فرد انتخاب شود. همچنین در روز های منتهی به انجام پروسه ی پیوند مو، رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از اقداماتی که باعث حساس شدن پوست ناحیه ی سر می شود را در اولویت قرار دهید.

برای مثال آفتاب گرفتن، استفاده از کلاه های تنگ، سونای گرم و جکوزی از جمله اقداماتی است که باعث می شود پوست سر شما به تکنیک های کاشت مو پاسخ داده و بروز عفونت و التهاب را به دنبال داشته باشد. از طرفی عمل زیبایی کاشت مو متشکل از مجموعه ای از تکنیک های حساس است که صحت انجام این تکنیک ها تا حد زیادی تضمین کننده ی کیفیت و رضایت بخشی نتیجه ی دریافت شده از پروسه ی پیوند مو خواهد بود.

به همین منظور، انتخاب صحیح یک پزشک ماهر، متخصص و با تجربه می تواند خیالتان را از امن بودن پروسه ی کاشت مو و عدم بروز مشکلات و آسیب های ثانویه نظیر عفونت ها پس از پیوند مو تا حد زیادی راحت کند. همچنین از نقش اعتبار و کیفیت خدمات و ابزار های ارائه شده توسط یک کلینیک برای دریافت یک نتیجه ی مطلوب و ایده آل از فرایند کاشت مو نیز نباید غافل بود.

عوارض و خطرات بروز عفونت پس از کاشت مو

بروز نشانه های از عفونت در ناحیه ی سر پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو، ضمن اینکه نیاز به پیگیری، درمان و مراقبت جدی خواهد داشت، اما نگران کننده نمی باشد. عفونت های پوستی از جمله عوارض جانبی روتین عمل زیبایی کاشت مو محسوب می شوند.

با وجود اینکه بروز این عفونت ها در همه ی افراد پس از انجام پیوند مو قطعی نمی باشد، اما بروز عفونت های پوستی به عنوان یکی از آسیب های محتمل پس از انجام کاشت مو معرفی می شود. بروز عفونت های پوستی، اگر در مراحل ابتدایی کنترل شود و تشدید نشود، تاثیرات مخربی بر روز نتایج حاصل از عمل زیبایی Hair Transplant نخواهد داشت.

اما اگر مراقبت های لازم از این عارضه انجام نشود و در اثر عدم پیگیری، تشدید عفونت اتفاق بیفتد، خود باعث بروز عارضه های جدی تر و آسیب های ثانویه و حتی تخریب نتایج حاصل از فرایند کاشت مو خواهد شد.

عفونت پوست سر در دوران نقاهت فرایند پیوند مو، در مراحل ابتدایی با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی قابل درمان است. در کنار مصرف مواد دارویی، توصیه می شود افرادی که شاهد بروز این عارضه پس از انجام فرایند کاشت مو بوده اند، با رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی و پاکیزه نگهداشتن پوست سر خود، از منتشر شدن عفونت و تشدید این آسیب جلوگیری به عمل آورند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ