کاشت مو

همه چیز درباره بیماری آلوپسی و روش های درمان آن

در عصر امروزی در شرایطی که ناسازگاری‌های محیطی بیش از هر زمان دیگری سلامت بشر را تهدید می‌کند، داشتن جسمی سالم دغدغه‌ی همه ماست. برخورداری از پوست و موی سالم نشان از سلامت سایر ارگان‌های بدن است، بنابراین توجه به این مسئله، بسیار حائز اهمیت است. آنچه در این مطلب از مقالات کلینیک پوست و مو رز مطالعه می‌کنید، مقدمه‌ای اختلال بیماری آلوپسی است که سلامت پوست و مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ همچنین با عوامل بیماری آلوپسی و نیز مواردی نظیر علت بروز آلوپسی ریش، مو، ابرو و … آشنا خواهید شد.

اینفوگرافیک معرفی بیماری آلوپسی

بیماری آلوپسی چیست؟

آلوپسی (بیماری خود ایمنی ریزش مو) در اصطلاحات پزشکی به معنای ریزش یا کاهش موی سر و دیگر نقاط بدن است که می‌تواند در اثر عوامل مختلفی مانند عوامل هورمونی، عوارض دارویی، ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های خودایمنی، بیماری‌های مربوط به غدد مانند بیماری‌های تیروئیدی به وجود آید. خیلی افراد گمان می‌کنند که این اتفاق ممکن است در اثر فشار روانی در فرد ایجاد شود؛ اما طبق تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است؛ مدرکی دال بر این عامل مشاهده نشده است. آلوپسی با توجه به علت و شدت به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود.

اگرچه آلوپسی ممکن است در نقاط مختلفی از سطح بدن بروز کند، اما زمانی که موی سر را هدف قرار می‌دهد، ظاهری نامناسب ایجاد می‌کند که نیاز به درمان جدی دارد. مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مشاوره‌‌های لازم در این خصوص می‌تواند دوره‌ی درمان بیماری را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. این مقاله به بررسی جزییات دقیق‌تر بیماری آلوپسی و راه‌های درمان جدید الوپسی آن می‌پردازد.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو برای موهای سر خود می‌توانید با مشاورین کلینیک تخصصی پوست و مو رز از طریق شماره 02144067005 در ارتباط باشید و همچنین به صورت حضوری و کاملا رایگان نوبت مشاوره حضوری دریافت کنید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09104440228 تمامی سوالات خود در رابطه با پیوند مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

بیماری آلوپسی

مطالب بیشتر: اسکالپ سر

مهم ترین علائم بیماری آلوپسی (بیماری خود ایمنی ریزش مو)  

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، بیماری آلوپسی به صورت ریزش گروهی موی سر، بدن، ابرو، ریش و مژه‌ها نمایان می‌شود. این بیماری ممکن است بدون هیچ نشانه‌ای و در مدت چند روز یا چند هفته ظاهر شود، اما علائمی نظیر سوزش، خارش و ملتهب شدن پوست می‌تواند مقدمه‌ای برای بیماری آلوپسی در فرد باشد. شکننده شدن مو یا تغییر در ضخامت تار مو از جمله علائم دیگری است که می‌تواند نشانی از وقوع اختلال آلوپسی باشد. گاهی اوقات بیماری آلوپسی ناخن‌های فرد را نیز درگیر می‌کند و فرد دچار تغییرات ظاهری جدی در بافت و شکل ناخن می‌شود. البته نباید با مشاهده‌ی هریک از این علائم نگران شوید؛ بلکه تشخیص دقیق‌تر را به عهده‌ی پزشک متخصص بگذارید.

بیماری الوپسی چیست

انواع آلوپسی های شناخته شده بر حسب علائم

انواع آلوپسی‌های شناخته شده برحسب شدت و الگوی ریزش مو در نواحی مختلف بدن نام‌گذاری شده‌اند که عبارتند از:

بیماری آلوپسی سیکاتریسیل چیست؟

آلوپسی سیکاتریسیل یا آلوپسی اسکار نوع نادری از این بیماری است که به فولیکول‌های مو آسیب دائمی وارد می‌کند؛ در نتیجه‌ی تخریب تمام فولیکول‌های مو، رشد مجدد موی افراد به ندرت اتفاق می‌افتد، افراد مبتلا به این نوع بیماری آلوپسی باید به طور جدی درمان خود را دنبال کنند. علت نامگذاری این بیماری به این نام این است که علاوه بر از بین رفتن فولیکول‌های مو، بافت اسکار و زخم در پوست سر ایجاد می‌شود. این بیماری در دو نوع اولیه و ثانویه و در هر دو جنس مرد و زن رخ می‌دهد. نوع اولیه این بیماری در اثر نقص ایمنی و نوع ثانویه در اثر سوختگی و عفونت ایجاد می‌شود.

آلوپسی آندروژنیک چیست؟

آلوپسی آندروژنیک نوع دیگری از اختلال ریزش مو ناشی از مشکلات ژنتیکی است. این نوع طاسی که در مردان به وفور دیده می‌شود را طاسی با الگوی مردانه نیز می‌گویند. فولیکول‌های مو از آندروژن‌ها یا هورمون‌های جنسی مردانه تغذیه می‌کنند؛ در نتیجه اختلال در این هورمون‌ها منجر به ضعیف شدن ریشه‌ی مو و ریزش‌های گسترده‌ی آن می‌شود. جالب است بدانید این الگوی ریزش در زنان و مردان متفاوت است؛ چرا که تمام نواحی سر در بانوان گیرنده‌ی هورمون‌های آندروژن است. در حالی که مردان در مردان تنها نواحی مرکزی و جلوی سر این هورمون‌ها را دریافت می‌کند. به همین دلیل است که ریزش موی آقایان از این دو ناحیه شروع می‌شود.

توجه داشته باشید که بیماری آلوپسی آندروژنیک بیماری نیست؛ بلکه یک اختلال ژنتیکی است که در بسیاری از افراد رخ می‌دهد. اغلب افرادی که با این مشکل ژنتیکی روبرو هستند، می‌توانند با استفاده از امکانات نوین پیوند مو، اقدام به ترمیم موی خود کنند. در این راستا کلینیک تخصصی رز جهت ارائه‌ی خدمات پوست و مو و مراقبت‌های پوستی در خدمت شما عزیزان است.

آلوپسی یونیورسالیس چیست؟

نوع شدیدتر بیماری آلوپسی که با نام آلوپسی یونیورسالیس شناخته می‌شود، تمام بدن را فرا می‌گیرد؛ شدت این بیماری به حدی است که تمام موهای سر، بدن، ابرو، مژه و ریش‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند و فرد عاری از هرگونه مویی خواهد شد. طبیعی است که درمان این نوع بیماری، سخت‌تر و طولانی‌تر خواهد بود؛ چرا که مقاومت بیشتری به روش‌های درمانی نشان می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد هرچه علائم بیماری از سنین پایین‌تری بروز کنند، شدت آن گسترده‌تر خواهد بود.

آناژن افلوویوم

آناژن افلوویوم به ریزش مویی گفته می‌شود که در طی مرحله آناژن (یا مرحله رشد چرخه مو) به وجود می‌آید. آناژن در مقابل واژه “تلوژن افلوویوم” یا ریزش مویی قرار می‌گیرد که به ریزش مو در طول مرحله استراحت مو گفته می‌شود. آناژن افلوویوم در اثر رسیدن آسیب به فولیکول‌های مو و در نتیجه ریزش ناگهانی موهای آسیب دیده از نظر ساختاری ایجاد می‌شود. آلوپسی منتشر (ریزش مو) ممکن است در طی چند روز اتفاق بیفتد و بیشتر در کسانی دیده می‌شود که تحت شیمی درمانی و مصرف داروهای هورمونی قرار گرفته‌اند یا به بیماری‌های خود ایمنی مانند آلوپسی آره آتا و پمفیگوس ولگاریس مبتلا هستند. هر مشکلی (مانند اختلال در تقسیم سلولی در ماتریس مو) می‌تواند منجر به ایجاد آناژن افلوویوم شود. در حالت کلی علل اصلی آناژن افلوویوم را می‌توان عفونت، داروهای خاص، سم، اشعه یا ابتلا به بیماری خود ایمنی دانست که می‌توانند مو را در مرحله رشد تحت تاثیر قرار دهند.

آلوپسی آره آتا چیست؟

آلوپسی آره آتا یک بیماری شایع خود ایمنی پوستی است که باعث ریزش مو در پوست سر، صورت و گاهی اوقات در سایر نواحی بدن می‌شود. در حقیقت، این  بیماری 2.1٪ افراد مبتلا را تا پایان عمر درگیر می‌کند. افراد در هر سنی، از هر جنس و از هر گروه قومی می‌توانند به آلوپسی آره آتا مبتلا شوند. این بیماری اغلب در دوران کودکی ظاهر می‌شود و علائم و شدت آن می‌تواند در بین کسانی که به آن مبتلا هستند متفاوت باشد. در طی بیماری آلوپسی آره آتا، فولیکول‌های موی مبتلایان زنده می‌ماند و موها می‌توانند در هر زمانی مجددا رشد کنند.

این بیماری “پلی ژنیک” است؛ این بدان معناست که برخلاف بیماری‌های تک ژنی، هر دو والدین باید ژن‌های معیوب خاصی را به فرزندشان ارث بدهند تا او به آن مبتلا شود. به همین دلیل، بیشتر والدین مبتلا، آلوپسی آره آتا را به فرزندان خود منتقل نخواهند کرد. دانشمندان معتقدند که ایجاد این بیماری تنها به فاکتورهای ژنتیکی بستگی ندارد و عوامل محیطی نیز در ابتلا به آلوپسی آره آتا نقش دارند.

آلوپسی کششی به چه معناست؟

اصطلاح آلوپسی به ریزش مو گفته می‌شود. آلوپسی کششی نوعی ریزش مو است که در اثر کشیدن مداوم موها ایجاد می‌شود. اگر اغلب موهایتان را در دم اسبی، گوجه‌ای یا بافت کف سری ببندید، ممکن است به این بیماری مبتلا شوید، به خصوص اگر از مواد شیمیایی یا حرارت روی موهای خود استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که اگر خیلی زود این مدل موها را اصلاح نکنید، ریزش موهایتان ممکن است دائمی باشد. در اوایل، آلوپسی کششی ممکن است به صورت برجستگی‌های کوچک در سر ظاهر شود که شبیه جوش است. با پیشرفت بیماری، علائم اصلی شامل از بین رفتن و شکسته شدن موها خواهد بود و موهای پشت و طرفین پوست سر اغلب تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. خارش، فولیکولیت (التهاب فولیکول های مو) و شل شدن ساقه مو از علائم این وضعیت است. برای جلوگیری از ابتلا به این مشکل می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

 1. هر دو هفته یک بار مدل موهای خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، به طور متناوب هفته‌ای یک‌بار موهایتان را ببافید و یا دم اسبی ببندید و در هفته بعد آن را باز بگذارید یا شل با یک گل سر جمع نمایید.
 2. هنگامی که موهای خود را به صورت دم اسبی می‌بندید از کش سرهای لاستیکی برای نگه داشتن آن استفاده نکنید. آن‌ها می‌توانند موها را از پوست بیرون بیاورند.
 3. در صورت اکستنشن یا بافتن مو، از مصرف زیاد مواد شیمیایی مو خودداری کنید. این مواد شیمیایی می‌توانند به موهای شما آسیب برسانند و احتمال شکستن آن‌ها را افزایش دهند.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش سلول بنیادی

رو های درمانی بیماری آلوپسی

بهترین روش های درمان بیماری آلوپسی

منشا بروز بیماری آلوپسی اختلال سیستم ایمنی است؛ به بیان دیگر سیستم ایمنی به دلایل مختلفی فولیکول‌های مو را به عنوان نیروی مهاجم تشخیص می‌دهد و به آن‌ها حمله می‌کند. در نتیجه‌ی این واکنش خود ایمنی، موی سر و بدن شروع به ریزش گسترده می‌کنند؛ قابل ذکر است که در این واکنش فولیکول‌های مو کاملا آسیب نمی‌بینند، بنابراین امکان رشد مجدد موها وجود دارد. درمان آلوپسی بر حسب شدت بیماری متفاوت خواهد بود، در موارد خفیف ریزش مو به صورت موقتی رخ می‌دهد؛ پس مدتی نواحی خالی شده مجددا شروع به رشد مو می‌کنند، در چنین شرایطی احتیاجی به درمان نخواهد بود.

درمان‌های موضعی مانند تجویز انواع کرم‌ها و داروها می‌تواند به رفع این مشکل نیز کمک کند. اما تحقیقات نشان داده است که اثر داروها و کرم‌های موضعی کوتاه مدت است و ممکن است مزیت طولانی مدتی در پی نداشته باشند. برخی پزشکان از روش تزریق داروهای ضد التهاب استروئیدی استفاده می‌کنند که این روش می‌تواند موثر باشد؛ اما عوارض جانبی زیادی در پی دارد و نمی‌توان به مدت طولانی از آن استفاده کرد.

روش‌های مختلفی برای رفع این مشکل بر روی بیماران اعمال می‌شود؛ اگرچه درحال حاضر هیچ کدام از این موارد به عنوان درمان قطعی آلوپسی یا بیماری خود ایمنی ریزش مو توصیه نشده است، اما این به این معنا نیست که آلوپسی غیر قابل درمان است. در حال حاضر یکی از موثرترین روش‌های برطرف کردن طاسی‌های ناشی از بیماری آلوپسی، پیوند مو است، فرآیندی که به لطف پیشرفت‌های کنونی، نتایج رضایت بخشی به ثبت رسانده‌است.

بیماری آلوپسی

عوامل انواع آلوپسی

درمان جدید الوپسی

 1. عوامل ژنتیکی
 2. نقص سیستم ایمنی
 3. عوامل هورمونی
 4. بیماری‌هایی مانند دیابت
 5. مشکلات تغذیه ای مادر در بارداری
 6. عوارض دارویی

 

 

 

 

 1. آلوپسی اسکار: فولیکول مو از بین می‌رود، زخم و بافت اسکار نیز در پوست سر تشکیل می‌شود.
 2. آلوپسی آندروژنیک: ریزش مو در اثر عوامل ژنتیکی
 3. آلوپسی یونیورسالیس: ریزش تمام موهای بدن
 4. آناژن افلوویوم: ریزش مو در مرحله رشد چرخه مو
 5. آلوپسی آره آتا: ریزش مو در اثر حمله سیستم ایمنی به فولیکول مو
 6. آلوپسی کششی: ریزش مو در اثر کشیدن مداوم مو
 1. درمان موضعی مانند ماینوکسیدل
 2. تزریق کورتیکواستروئید
 3. ایمونوتراپی
 4. پیوند مو

 

درمان بیماری آلوپسی با استفاده از کاشت مو

از مطالب پیشین چنین نتیجه می‌شود که بیماری آلوپسی با شدت‌های مختلفی در بیماران ظاهر می‌شود، نوعی از بیماری که منجر به آسیب کامل به فولیکول‌های مو می‌شود، با استفاده از روش کاشت مو قابل درمان خواهند بود. پیش از اقدام برای رفع این مشکل ابتدا می‌بایست مشاوره‌های لازم را از متخصصان پوست و مو دریافت کنید؛ پیشنهاد ما به شما عزیزان، بهره‌مندی از خدمات و مشاوره‌های تخصصی کلینیک زیبایی رز است. همکاران ما نهایت تلاش خود را برای کسب رضایت شما انجام خواهند داد.

عوامل بروز بیماری آلوپسی

بروز بیماری آلوپسی در بدن تحت تاثیر دو عامل ژنتیکی و محیطی است، اگرچه مقصر اصلی این بیماری را اختلالات ژنتیکی می‌دانند، اما عوامل خارجی نیز در ظاهر شدن آن بی‌تاثیر نیستند. در واقع از تاثیر هیچ یک از این دو نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. عواملی مانند دیابت، بیماری‌های التهابی پوست، بیماری‌های تیروئیدی و کم خونی ایمنی می‌تواند این بیماری را تشدید کند. ریشه‌یابی دقیق عوامل بیماری آلوپسی اولین گام برای یافتن راه درمان بیماری است که توسط پزشک متخصص بررسی می‌شود.

آیا بیماری آلوپسی واگیردار است؟

سوالی که ممکن است برای بسیاری از ما پیش آمده باشد، این است که آیا آلوپسی واگیردار است؟ پاسخ ساده است؛ زمانی که ریشه‌ی یک بیماری اختلالات ژنتیکی باشد، دلیلی برای واگیردار بودن آن وجود ندارد. منشا بیماری آلوپسی هیچ‌گونه ویروس یا میکروبی نیست؛ بنابراین هیچ احتمالی برای انتقال آن از فردی به فرد دیگر وجود ندارد.

دلایل بروز آلوپسی در کودکان

بررسی دلایل بروز آلوپسی در کودکان و درمان آن مبحثی گسترده و کاملا تخصصی است که خارج از حوصله‌ی این متن است، مشکل آلوپسی در کودکان را نمی‌توان به عنوان یک اختلال یا نقص سیستم ایمنی معرفی کرد؛ چرا که سیستم ایمنی انسان در سنین کودکی تکامل نیافته است. خبر خوب برای والدین این است که اغلب موارد آلوپسی در کودکان موقتی و زودگذر است؛ اما برای اطمینان از درمان قطعی آلوپسی باید فرزند خود را تحت نظر پزشک متخصص قرار دهید. در مجموع، این عارضه در سنین پایین به دلایل مختلفی نظیر کمبود مواد معدنی،مشکلات تغذیه‌ای در دوره بارداری یا بیماری اتفاق می‌افتد. بیماری‌هایی همچون لوپوس، کم‌کاری تیروئید و سرطان نیز می‌تواند منجر به ظهور علائم بیماری آلوپسی در کودکان شود.

با این حال لازم است این مسئله را با پزشکان متخصص در میان بگذارید و از نگرانی‌های بی‌مورد پرهیز کنید. اختلال آلوپسی همانند بسیاری از مشکلات جسمی ممکن است در هر فردی رخ دهد. زمانی که با چنین مشکلی روبرو هستید، نیازی نیست نگران شوید؛ دانش بشر در این زمینه به موفقیت‌های زیادی دست یافته است. به این معنا که برای رفع مشکل خود تنها کافی است کار را به کاردان بسپارید و منتظر نتایج شگفت آن باشید. مراکز معتبر زیبایی به منظور رفع چنین عارضه‌هایی به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. مرکز تخصصی زیبایی رز با هدف جلب رضایت همه‌جانبه همراهان همیشگی خود، از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه خدمات ترمیم مو و پوست بهره می‌برد پرهیز کنید.

3.2/5 (9 نظر)

منبع
dermnetnznaafhealthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *