تزریق بوتاکس

مهم ترین نکات آرایشی بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس یکی از روش‌های جوان‌سازی صورت به حساب می‌آید که توسط سرنگ‌ و با تزریق ماده بوتاکس به عضله‌ها انجام می‌گیرد. یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی که در این خصوص ذهن افرادی را که قصد دارند از مزیت‌های این روش جوان‌سازی پوست استفاده کنند را به خود درگیر می‌کند این است که آیا بعد از بوتاکس می توان آرایش کرد؟ یا نه؟ از آنجایی که تزریق کردن بوتاکس به صورت یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین روش ممکن است محدودیت زیادی در مورد آرایش کردن وجود نخواهد داشت. اما از طرفی دیگر بهتر است برخی نکات مهم در ارتباط با موضوع آرایش بعد از تزریق بوتاکس در نظر گرفته شوند. اگر دوست دارید به صورت دقیق به پاسخ این سوال خود برسید و با مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس آشنا شوید شما را به خواندن ادامه مطالب دعوت می‌کنیم. با ما در این بخش از مجله کلینیک پوست و مو رز همراه باشید.

آرایش بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در نواحی مختلف بدن چه تاثیراتی دارد؟

پس از گذشت مدتی از انجام تزریق بوتاکس، بوتاکس تزریق شده بر روی اعصاب ناحیه‌ای که تزریق انجام شده تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را غیر فعال می‌کند. در این صورت دیگر اعصاب، پیامی ارسال نمی‌کند. برای مثال تعریق بیش از حد کف دست به دلیل بیش فعالی اعصاب و پیام‌های بیش از حد ارسال شده به غدد ترشح‌کننده عرق کف دست است و در صورتی که این اعصاب بر اثر بوتاکس غیر فعال شوند، تعریق تا حد زیادی کاهش می‌یابد. عملکرد تزریق بوتاکس به صورت هم به همین گونه است و با غیر فعال شدن اعصاب صورت بر اثر تزریق، دیگر پیامی مبنی بر انقباض عضلات صورت ارسال نمی‌شود و عضلات منقبض باز شده و به همین ترتیب چین و چروک هم کاهش می‌یابد. معمولا بعد از انجام تزریق، ایجاد کمی تورم و کبودی عادی است اما تورم و کبودی ایجاد شده باعث می‌شود شما نتوانید نتیجه انجام تزریق را به خوبی مشاهده کنید.

اما جای نگرانی نیست. تورم و کبودی حاصل از انجام تزریق بوتاکس تا 3 روز بعد از گذشت تزریق، فروکش می‌کند و شما می‌توانید از مشاهده نتیجه انجام تزریق بوتاکس لذت ببرید. اما در صورتی که زمان بهبودی کبودی و تورم بعد از انجام تزریق بیشتر از 3 روز طول کشید حتما به پزشک متخصص زیبایی خود مراجعه کنید تا داروهای ضد تورم برای کاهش تورم بعد از انجام تزریق تجویز کند.

مطالب بیشتر: مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در نواحی مختلف بدن چه تاثیراتی دارد؟

آیا بعد از تزریق بوتاکس می توان آرایش کرد؟

مواد آرایشی در صورتی که دارای مواد ضد عفونی‌کننده مانند گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی مانند سالیسیلیک اسید باشد، ضرری برای پوست برای بعد از انجام تزریق بوتاکس ندارد. اما در صورتی که این مواد در مواد آرایشی وجود داشته باشد، ممکن است آرایش کردن با این مواد بعد از بوتاکس باعث التهاب و قرمزی پوست شود. یکی از نکات مراقبتی مهم بعد از انجام تزریق بوتاکس این است که تا یک روز پس از انجام تزریق، محل هدف را مالش ندهید. از آنجایی که انجام آرایش با مالش همراه است، لذا انجام آرایش تا یک روز بعد از انجام بوتاکس توصیه نمی‌شود. به این دلیل که اگر ناحیه‌ای که بوتاکس انجام شده را بمالید، ممکن است مواد بوتاکس حرکت کند و به نواحی اطراف آن برود و نتیجه تزریق بوتاکس را تحت تاثیر قرار دهد. اما انجام آرایشی که با مالش همراه نباشد بعد از انجام تزریق نمی‌تواند مشکلی را به دنبال داشته باشد.

مطالب بیشتر: بوتاکس پیشانی

مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی ماده سمی است که به عضله مورد نیاز با توجه به شکایت بیمار و صلاح‌دید پزشک تزریق می‌شود. در نتیجه این تزریق عضله‌ای که هدف قرار گرفته بود فلج شده و در نتیجه چین و چروک و افتادگی پوست از بین می‌رود. این یک روش غیر تهاجمی در بین روش‌های جوان‌سازی صورت بوده و مزایای قابل توجهی دارد. از طرفی دیگر در کنار این مزایا می‌توان شاهد برخی عوارض جانبی احتمالی نظیر کبودی و یا قرمزی به صورت کوتاه‌ مدت در پوست خود بود. به همین دلیل برخی افراد دوست دارند با محصولات آرایشی نظیر کرم‌پودر این کبودی‌ها را بپوشاند اما به دلیل ضررات احتمالی دچار شک و تردید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که پزشک بعد از تزریق بوتاکس به بیماران خود می‌کند این است که حداقل در ۵ ساعت اول از دستکاری و مالش ناحیه تزریق شده خودداری کنند. در پی این موضوع می‌توان متوجه شد که آرایش بعد از بوتاکس می‌تواند در چند ساعت اول خطرناک باشد.

عضله‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده با دقت بالایی توسط پزشک متخصص در این حوزه انتخاب می‌شود. از آنجایی که اثربخشی ماده بوتاکس به کمی زمان نیاز دارد هر گونه مالش می‌تواند باعث جابجایی یا پخش شدن آن در غضله‌های اطراف گردد. در صورت وقوع چنین اتفاقی نتایج منفی بسیار زیادی نظیر نامتقارنی در صورت، فلجی در برخی عضله‌های ناخواسته و … ایجاد می‌شود. از لحاظ اصولی و صحیح پیشنهاد می‌شود در روز اول و به خصوص در چند ساعت اولیه هرگز به سمت استفاده از محصولات آرایشی نروید. از دیگر دلایل مهم برای خودداری از آرایش بعد از تزریق بوتاکس می‌توان به ایجاد حساسیت در پوست اشاره کرد. در اثر ایجاد حساسیت شما مجبور به خاراندن این ناحیه شده و در نتیجه ماده بوتاکس در عضله‌های اطراف پخش می‌شود.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به چانه

انجام چه کارهایی بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است؟

بعد از انجام تزریق باید از انجام برخی کارها اجتناب کنید تا نتیجه حاصل از انجام تزریق بوتاکس شما تحت تاثیر قرار نگیرد و با عوارض جانبی و خطرات احتمالی  تزریق بوتاکس مواجه نشوید. در ادامه برخی از کارهایی که باید بعد از انجام بوتاکس از انجام آن‌ها اجتناب کنید برای شما ذکر شده است.:

 1. همانطور که گفته شد، ناحیه تزریق را مالش ندهید و از لمس کردن آن ناحیه بپرهیزید.
 2. تا چند روز از خوردن مواد الکل‌دار پرهیز کنید. به این دلیل که الکل احتمال خونریزی بعد از انجام بوتاکس را افزایش می دهد.
 3. تا چند ساعت بعد از انجام انتقال بوتاکس دراز نکشید.
 4. از خوردن داروهای مسکن خودداری کنید.
 5. از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین تا چند روز بعد از انجام عمل اجتناب کنید.
 6. به مدت 24 ساعت از لایه‌بردارهای شیمیایی و لیزر و میکرودرم ابریشن استفاده نکنید.
 7. بدون تجویز دکتر متخصص زیبایی دارویی مصرف نکنید و حتما قبل از مصرف هر دارویی از دکتر متخصص زیبایی خود مشورت بگیرید.
 8. از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، شل کننده عضلانی، جنسینگ، ایبوبروفن، آسپرین خودداری کنید.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به صورت مردان

نکات بعد از بوتاکس

برای اینکه بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید، باید علاوه بر اجتناب کردن از نبایدها، به انجام نکات مراقبتی تزریق بوتاکس هم بپردازید. برخی از نکات مراقبتی تزریق بوتاکس برای شما در پایین ذکر شده است:

 1. در صورتی که بعد از انجام دچار تورم شدید، می‌توانید برای کاهش آن از کمپرس سرد یا تکه‌ای یخ استفاده کنید.
 2. برای کاهش تورم ایجاد شده بعد از انجام تزریق، می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص زیبایی از پزشک متخصص زیبایی خود بخواهید داروی ضد تورم برای شما تجویز کند.
 3. اگر دچار کبودی بعد از انجام بوتاکس شدید می‌توانید از کرم‌های ضد کبودی و ویتامین k برای کاهش کبودی و تسریع بهبودی آن استفاده کنید.
 4. حتما قبل از انجام بوتاکس از پزشک متخصص زیبایی خود نکات مراقبتی درمان تزریق بوتاکس را برای اطمینان بیشتر بگیرید.

در صورتی که فکر می‌کنید شما نیاز جدی به محصولات آرایشی خواهید داشت از پزشک متخصص خود بخواهید که برای تزریق از میکروسوزن‌ها استفاده کند. چرا که استفاده از محصولات آرایشی بعد از تزریق با میکروسوزن‌ها می‌تواند با اطمینان بیشتری انجام شود. ناگفته نماند که شما مجاز خواهید بود در نواحی که تزریق بوتاکس صورت نگرفته به طور دلخواه و بدون هیچ محدودیتی از اقلام آرایشی استفاده کنید. برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس با مشاورین زیبایی ما در کلینیک زیبایی تماس بگیرید.

5/5 (2 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ