کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

 • Info@roz-clinic.com
 • 02144067005
علت کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

علت کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

امروزه معیارهای زیبایی لحظه به لحظه در حال تغییر و دگرگونی هستند. از طرفی، همه‌ی افراد به گونه‌ای درصدد داشتن چهره‌ای ایده‌آل می‌باشند. تزریق بوتاکس یکی از روشهای نوین علم پزشکی است که نه‌تنها زیبایی و جوانی پوست را برایتان به ارمغان می آورد، بلکه در کوتاهترین و کم ‌دردترین حالت ممکن قابل انجام می‌باشد.

در واقع تزریق بوتاکس به این صورت است که با ورود سم بوتاکس به ناحیه‌ی خاصی از صورت، تعداد مشخصی از سیگنال‌های شیمیایی عصب‌ها مسدود می شوند. این سیگنال‌ها موجب انقباض ماهیچه‌ها و در نتیجه، ایجاد چین و چروک در صورت شما می شوند.

با این حال نباید فراموش کرد که تزریق بوتاکس نیز ماهیت درمانی و زیبایی دارد؛ بنابراین ممکن است شما پس از تزریق بوتاکس با بعضی از عوارض جانبی روبرو شوید.

عوارض احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نیز همچون دیگر انواع عمل‌های زیبایی دارای مجموعه‌ای از عوارض جانبی احتمالی می باشد. البته بروز این عوامل همیشگی و جدی نیست. به عبارتی دیگر، نمی توان با اطمینان از وقوع و شدت آنها صحبت کرد. چرا که ممکن است افراد مختلف واکنش‌های متفاوتی به تزریق بوتاکس نشان دهند.

از متداول‌ترین عوارض جانبی پس از تزریق بوتاکس می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. ضعف عضلانی در نزدیکی محل تزریق بوتاکس
 2. مشکل بلع
 3. سفتی عضلات، درد گردن، بازو و پا
 4. خشکی دهان، سر درد، خستگی
 5. تعریق زیاد
 6. کبودی، کهیر، خونریزی، ورم، قرمزی یا احساس درد در ناحیه ی تزریق بوتاکس

 

عوارض احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس

 

البته بروز این عوارض کاملا احتمالی بوده و در موارد بسیاری رخ نخواهند داد، اگر شما در انتخاب پزشک متخصص خود دقت کنید و بهترین نوع تزریق انجام شود احتمال بروز این عوارض تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

آیا تزریق بوتاکس باعث ورم خواهد شد؟

قرمزی و ورم از شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس می باشند. خوشبختانه این عوارض به هیچ عنوان جدی نیستند؛ بنابراین لزومی ندارد از ترس ورم، نوبت تزریق بوتاکس را لغو کرده و یا به تعویق بیندازید.

احتمال دارد که شما پس از تزریق بوتاکس، در ناحیه ی تزریق دچار قرمزی یا ورم شوید.

به طور کلی، هرگونه قرمزی یا ورم پس از تزریق بوتاکس از عوارض موقتی به‌شمار می روند. مدت زمان لازم برای از بین رفتن ورم و قرمزی در افراد مختلف متفاوت است.

بعضی افراد ممکن است بعد از تزریق بوتاکس، بین 15 تا 20 دقیقه ورم داشته باشند. این در حالی‌است که برای عده ای دیگر، این زمان به چند ساعت هم خواهد رسید.

آیا تزریق بوتاکس باعث کبودی خواهد شد؟

متاسفانه باور عموم بر این است که کبودی پس از تزریق بوتاکس در نتیجه ی عملکرد ناشیانه ی پزشک حاصل می شود؛ اما این باور به کلی غلط است. چرا که اگر حتی تزریق بوتاکس خود را به دست حرفه ای ترین پزشک نیز بسپارید باز هم پس از تزریق بوتاکس با کبودی روبرو خواهید بود.

بنابراین، بروز کبودی پس از تزریق بوتاکس یک امر اجتناب‌ناپذیر و متداول می باشد. عموما کبودی پس از تزریق بوتاکس به دو صورت می باشد:

 1. کبودی آنی
 2. کبودی تأخیری

در کبودی آنی، مراجعه کننده پس از گذشت چند ساعت از تزریق بوتاکس خود دچار کبودی در ناحیه ی تزریق می گردد؛ اما در کبودی تأخیری، بین 1 تا 3 روز پس از تزریق بوتاکس دچار تغییر رنگ و کبودی در ناحیه ی تزریق خواهید شد.

حال شاید برای شما این سوال مطرح شود که دلیل بروز کبودی چیست؟

علت بروز کبودی این است که حین تزریق بوتاکس، سوزن به رگ خونی شما برخورد کرده و آن را پاره می کند. در نتیجه خونریزی ناچیزی صورت می گیرد.

اما پس از تزریق بوتاکس، در صورتی که پزشک به قدر کافی روی ناحیه ی تزریق فشار وارد نکند، ممکن است خونریزی به طور کامل بند نیاید. در نتیجه، شما با کبودی مواجه خواهید شد.

همچنین مدت زمان لازم برای حرکت خون موجود در رگ پاره شده به سطح پوست در افراد مختلف متفاوت می باشد. به همین علت عده ای فوری و عده ای دیگر با تأخیر دچار کبودی خواهند شد.

کنترل و مدیریت ورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس

خاطرتان جمع باشد که کبودی و ورم حاصله از تزریق بوتاکس به هیچ وجه کار و زندگی شما را مختل نخواهند کرد؛ بنابراین، پس از تزریق بوتاکس شما می توانید به سرعت روند عادی زندگی خویش را پیش بگیرید.

کبودی های ناشی از تزریق بوتاکس، معمولا پس از طی یک تا دو هفته به خودی خود ناپدید می شوند. البته یادتان باشد که کبود شدن و میزان شدت کبودی در افراد مختلف یکسان نیست.

با این حال توصیه می شود بعد از تزریق بوتاکس، به مدت چند روز این موارد را رعایت نمایید. بدین ترتیب شما می توانید احتمال بروز کبودی و ورم در ناحیه‌ی بوتاکس را به حداقل برسانید:

 1. به مدت 24 ساعت از مالش یا ماساژ آن اجتناب نمایید. بدین ترتیب مانع از ورود سم بوتاکس به سایر بخشهای بدن خود خواهید شد.
 2. از فعالیتهای فیزیکی شدید و ورزش بپرهیزید.
 3. از مصرف بیش از حد مشروبات الکلی احتراز نمایید.
 4. از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده نکنید.
 5. در صورت کبودی ناشی از تزریق بوتاکس می توانید از ویتامین K و گل همیشه بهار استفاده کنید.
 6. در صورتیکه خیلی عجله دارید، می توانید از لیزر برای محو کردن اثر کبودی استفاده کنید.
 7. در صورت بروز عوارض جدی تر حتما با پزشک معالج خود تماس حاصل نمایید.
 8. یک تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس از سفرهای هوایی خودداری کنید

پیشگیری از عوارض جانبی و کبودی و ورم تزریق بوتاکس

کبودی و ورم دو مورد از شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس می باشند.

شما می توانید برای جلوگیری از بروز یا شدت ورم و قرمزی ناشی از تزریق بوتاکس، از بسته های یخی استفاده کنید. در واقع لازم است که قبل و پس از Botox Injection این بسته ها را روی ناحیه ی تزریق شده قرار دهید.

اما اگر به هر دلیلی، پس از تزریق بوتاکس دچار ورم یا قرمزی شدید اصلا نگران نباشید. این ورم ظرف چند دقیقه یا چند ساعت، به خودی خود از میان خواهد رفت.

یکی دیگر از عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس کبودی است که به راحتی قابل کنترل می باشد. معمولا در تزریق بوتاکس اطراف چشم، کبودی بیشتری رخ می دهد.

پزشک برای کاهش احتمال کبودی، زیر نور و گاها با استفاده از ذره بین پوست بیمار را می‌کشد. بدین ترتیب، با مشاهده ی رگ ها از برخورد سوزن به آنها جلوگیری می کند. بدین ترتیب، احتمال بروز کبودی کاهش می‌یابد.

البته به این خاطر که نمی توان دقیقا تمامی رگ های خونی زیر پوست را مکان یابی کرد، احتمال بروز کبودی هرچند ناچیز همیشه وجود دارد.

در آخر، با رعایت موارد ذیل می توانید تا حد زیادی از بروز کبودی و ورم جلوگیری به عمل آورید:

 1. خودداری از مصرف داروهای رقیق کننده ی خون مانند آسپرین و ویتامین E و ایبوپروفن
 2. پرهیز از مصرف مشروبات الکلی
 3. پرهیز از مصرف غذاهایی چون دانه چیا، روغن های حاوی امگا سه، زرد چوبه و سیر
 4. عدم استفاده از اسکراب، لایه بردار و یا موم روی ناحیه ی تزریق بوتاکس
 5. مصرف گل همیشه بهار
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ