کاشت مو

جادوی کاشت مو به روش FIT – نکات مهم قبل و بعد

کاشت مو به روش FIT یکی از متداول‌ترین روش‌های کاشت مو در کلینیک های زیبایی و مو می باشد. کاشت مو همواره یکی از بزرگترین دغدغه های همه افراد محسوب می شود. به دلیل تاثیر غیر قابل انکاری که موها در زیبایی صورت و زیبایی کلی فرد دارند، درمان مشکل ریزش مو از اهمیت بالایی برخوردار است. روش‌های درمانی مختلفی مثل درمان دارویی برای این مشکل بوجود آمده‌اند که در اکثر موارد جوابگوی مشکل فرد نمی‌باشند.

روش کاشت مو، یکی از موثرترین و نتیجه بخش‌ترین روش‌های ترمیم و اصلاح ساختار مویی شما است. در میان انواع روش‌های کاشت مو، کاشت مو به روش FIT طرفداران به خصوص خود را دارد. این روش ضمن برخورداری از هزینه مناسب، یکی از متداول‌ترین روش‌های کاشت مو نیز می‌باشد.

اینفوگرافیک FIT کاشت مو به روش

مشاوره واتساپ مشاوره تلفنی رایگان – 02148679

یکی از بهترین روش های کاشت مو، استفاده از کاشت مو به روش FIT می‌باشد. در این روش از یک پانج کوچک برای برداشت تعدادی از فولیکول‌های مو در ناحیه پر تراکم و کاشت آن در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. هر واحد برداشت شده که گرافت مو نام دارد، شامل یک یا چهار فولیکول مو می‌باشد. کلمه FIT در اصل، مخفف کلمه استخراج واحد فولیکولی (Follicular Isolation Technique)می‌باشد. از سال 2018 بنا بر توصیه سازمان جهانی جراحی ترمیم مو یا ISHRS، نام این روش به ” برش واحد فولیکولی ” تغییر پیدا کرده است. این روش به وسیله روش‌های چون SUT تکمیل و پیشرفته تر شده است.

مراحل کاشت مو به روش FIT

مراحل کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT را با نام FUE نیز می‌شناسند و تفاوتی با یکدیگر ندارند و یک پروسه یکسان در در نحوه کاشت طی خواهند کرد. این نوع کاشت مناسب افرادی است که طاسی گسترده مو ندارند. این روش جای زخمی در پشت سر فرد داوطلب باقی نمی گذارد؛ زیرا در این روش هر واحد فولیکول جدا از دیگری از ناحیه اهدا کننده استخراج می‌شود و در حالت کلی به صورت زیر توسط یک پزشک حاذق انجام می‌شود:

برای دریافت مشاوره، بررسی این موضوع و هزینه کاشت مو، شما می توانید با همکاران ما در کلینیک کاشت مو رز با شماره 02144067005 تماس حاصل بفرمایید.

 1. انتخاب یک پزشک با تجربه و کلینیک معتبر: شما در این مرحله، کلینیک و پزشک مورد نظر خود را انتخاب و با دریافت مشاوره و وقت معاینه، میزان مشکل خود را ارزیابی می‌کنید. در این مرحله، پزشک شما تمام جزئیات نحوه و تعداد فولیکول موی پیوندی به ناحیه مورد نظر شما را به طور کامل توضیح خواهد داد.
 2. آزمایش و بررسی موهای فرد: در این مرحله، از موهای بیمار عکس‌برداری می‌شود تا در صورت نیاز در پرونده او موجود باشد. با معاینه سر و موهای زیباجو، میزان آسیب و محل مورد نیاز برای کاشت مو تعیین می‌گردد.
 3. تعیین خط رویش مو: در این مرحله، پزشک متخصص ضمن مشورت با زیباجو، محل و تعداد فولیکول مورد نیاز برای کاشت را تعیین کرده و با استفاده از یک مارکر، خط رویش مو را روی سر می‌کشند. برای کاشت مو به روش FIT نیاز است که ناحیه بانک مو تراشیده شود تا بتوان فولیکول‌های مورد نظر را استخراج کرد.
 4. بی‌حسی موضعی: به منظور حفظ آرامش زیباجو طی روند کاشت، ناحیه بانک و گیرنده مو با استفاده از داروهایی نظر لیدوکائین تحت بی‌حسی قرار خواهند گرفت.
 5. استخراج واحدهای فولیکولی مو از محل اهدا کننده: برای کاشت مو به روش FIT، از موهای پشت سر یا موهای کناری سر برای پیوند استفاده می‌گردد. این مناطق که در اصطلاح بانک مو نامیده می‌شوند، در حالت عادی دچار ریزش نمی‌شوند و عواملی مانند ارث و ژنتیک نمی‌تواند باعث طاسی آن‌ها گردد. متخصص با استفاده از ابزار دقیق و استاندارد، واحدهای فولیکولی منفرد را با حداکثر دقت و ماهرانه از نواحی که دارای تراکم مو بالا هستند جدا می‌کند. تعداد فولیکول های برداشت شده در یک جلسه بسته به شرایط مویی فرد، بین 1500 تا 4500 فولیکول می باشد.
 6. پالایش فولیکول‌ها زیر میکروسکوپ: پس از برداشت فولیکول، آن‌ها را در محلول‌های نگهدارنده مخصوص، می‌گذارند تا مانع از مرگ آنان شوند. سپس توسط چیدمان بر روی شیت (نوار کاغذی) به صورت مرتب چیده می‌شود و فولیکول‌ها را برای کاشت به ناحیه طاسی آماده می‌کند. در واقع این کار سرعت فرآیند پیوند مو را بالا می‌برد.
 7. کاشت گرافت‌های پردازش شده در محل مورد نظر: پس از آماده‌سازی و ایجاد برش در ناحیه گیرنده، تک پیوندها به طرز ماهرانه‌ای در منطقه طاسی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که زاویه و جهت رشد موها به برش‌هایی که قبلاً توسط پزشک ایجاد شده است بستگی دارد و همچنین برش زدن حرفه‌ای در نهایت منجر به حصول یک نتیجه طبیعی و زیبا می‌شود.
 8. پایان جلسه کاشت مو: پس از انجام فرآیند کاشت که حدود 5 تا 8 ساعت ممکن است طول بکشد، نکات مراقبتی به فرد گوشزد می‌شود و داروهای مورد نیاز نیز نسخه خواهند شد.

                 کاشت مو به روش FIT

مراحل کاشت مو
 1. استریل کردن بانک مو و محل پیوند مو
 2. اعمال بی‌حسی موضعی در هر دو قسمت
 3. برداشت فولیکول با پانچ دستی
 4. آماده‌سازی فولیکول
 5. کاشت در محل طاس سر
نکات مراقبتی قبل از کاشت
 1. دخانیات و الکل را به مدت یک ماه قبل از پیوند مو کنار بگذارید.
 2. داروهای رقیق‌کننده خون را به مدت دو هفته ترک کنید.
 3. از مکمل‌های گیاهی نیز به مدت دو هفته استفاده نکنید.
مزایای این روش
 1. عدم تشکیل اسکار
 2. عدم نیاز به جراحی
 3. دوره نقاهت کوتاه مدت
 4. شدید نبودن عارضه‌های کاشت مو
معایب این روش
 1. مناسب نبودن این روش برای طاسی شدید
 2. طولانی بودن زمان کاشت

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fut

کاشت مو fit بهتر است یا fut؟

تصمیم گیری بین انجام روش های FUT و FIT (یا همان FUE) منجر به سوالات بسیاری از سمت زیباجویان کلینیک رز می شود. هنگامی که هدف اولیه داوطلب دستیابی به افزایش حداکثری تراکم مو باشد، روش FUT یا نواری توصیه می شود و همچنین برای افرادی که دچار طاسی قابل توجهی در اطراف ناحیه تاج سر می شوند، FUT می تواند راه حل بهتری نسبت به FUE باشد. با این حال افرادی که طاسی‌های خفیف‌تری دارند یا تنها خط رویش موهایشان عقب رفته باشد بهتر است از FIT بهره ببرند. به طور کلی هر دو روش برای مردان و زنانی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می کنند، گزینه‌ای عالی به حساب می آیند. توصیه ما این است که هنگام انتخاب بین FIT یا FUT، با یک پزشک کارکشته و حرفه‌ای مشورت کنید تا به شما بگوید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. در طول فرآیند مشاوره، شما و پزشکتان باید اهداف و انتظارات خود، تعداد واحدهای فولیکولی مورد نیاز برای رسیدن به پوشش مویی مورد نظر خود و طرح نهایی خط مویتان را تعیین کنید تا درنهایت مشخص شود که کدام روش کاشت مو برای شما بهترین است.

آیا پیوند مو متد fit دائمی است؟

آیا نتایج حاصل از اف ای تی دائمی است ؟

به طور کلی متد FIT را با نام کاشت مویی با نتابج ماندگار و دائمی می‌شناسند اما این ماندگاری برای همه متقاضیان نیست! در واقع افراد زیر می‌توانند نتایجی ماندگار از کاشت مو به روش اف آی تی داشته باشند:

 1. افرادی که ریزش مویشان متوقف شده باشد
 2. متقاضیانی که به یک پزشک ماهر و مجرب برای کاشت مو مراجعه کنند
 3. کسانی که در یک کلینیک مجهز با شرایط بهداشتی سطح بالا و محیطی استریل به پسوند مو بپردازند
 4. آن دست از افرادی که نکات مراقبتی پس از ایمپلنت را به خوبی انجام دهند

سیکل ریزش و رشد مو پس از کاشت مو اف ای تی

پس از کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی (یا FIT)، فرد همیشه شاهد ریزش مو در یک مرحله پس از ایمپلنت خواهد بود که کاملا طبیعی و قابل انتظار می‌باشد. ریزش مو 6 تا 9 هفته پس از پیوند اتفاق می افتد؛ این مرحله که اغلب با نام “شوک ریزش مو” شناخته می‌شود، فقط ساقه مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و فولیکول مو را شامل نمی‌شود. این مرحله شبیه مرحله کاتاژن فرآیند رشد مو است و حدود 2 الی 3 هفته به طول می‌انجامد؛ پس از گذشت این دوران موها مجددا شروع به رشد و ضخیم شدن می‌کنند و ظرف مدت 1سال آینده به حداکثر میزان تراکم و ضخامت خود خواهند رسید.

نکات مهم قبل از انجام کاشت مو به روش FIT

برای اینکه متقاضیان بتوانند نتایج کاملا ایده‌آلی را از کاشت مو به روش اف آی تی به دست آورند اهمیت دادن به برخی نکات ضروری قبل از شروع جلسه کاشت بسیار مهم است. رعایت این نکات به صورت قابل ملاحظه‌ای بر روند بهبودی و کاهش عوارض جانبی موثر هستند و فرد را در رسیدن به ظاهر دلخواه خود کمک می‌کند. از جمله مهم‌ترین مواردی که قبل از انجام کاشت مو به روش FIT باید به آن‌ها توجه شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از یک هفته قبل مصرف مشروبات الکلی و دخانیات را کنار بگذارید. زیرا مشروبات الکلی باعث رقیق شدن خون شده و در نتیجه، حین پیوند مو می‌تواند باعث خونریزی گسترده شود. از طرفی دیگر مواد شیمیایی و سمی موجود در دخانیات نیز بهبود زخم‌‌ها را به تعویق انداخته و امکان بروز عوارض جانبی احتمالی را افزایش می‌دهد.
 2. حتما با پزشکتان در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، مشورت نمایید. به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود تا از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای بازدارنده ریزش مو، داروهای کدئین‌دار و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید و حتی بهتر است اگر ویتامین مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر آن اگر پزشک با صلاحدید خود داروی خاصی را تجویز کرد که باید قبل از انجام پیوند مو به روش اف آی تی مصرف کنید، آن را جدی بگیرید.
 3. در صورتی که مشکل یا بیماری خاصی دارید حتما آن را باید با پزشک خود در میان بگذارید تا از مشکلات بعدی احتمالی پیشگیری شود. این مشکلات می‌توانند شامل بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری‌های هورمونی به خصوص در زنان، عفونت‌های مکرر و … باشد.
 4. توجه داشته باشید که از سه روز قبل کاشت اقدام به رنگ و یا کوتاه کردن موهای خود نفرمایید. حتی بهتر است از چند روز قبل هر روز به حمام رفته و موهای خود را بشویید تا اطمینان حاصل کنید که رنگی بر روی موهایتان باقی نمانده است.

کاشت مو به روش FIT چیست

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

توصیه های ضروری بعد از کاشت مو به روش FIT

پس از انجام کاشت مو به روش  FIT، برای حفظ حداکثری فولیکول‌های پیوند شده، رعایت یک سری نکات بسیار ضروری می‌باشد:

 1. دریافت دستورالعمل‌هایی در رابطه با نحوه مراقبت و شستشوی موها
 2. مصرف منظم داروهای تجویزی پزشک
 3. به مدت حداقل 10 روز باید از برقراری رابطه جنسی خودداری نمود.
 4. به منظور جلوگیری از افزایش گردش خون در ناحیه کاشت و خونریزی، تا مدتی باید از ورزش‌های سنگین جلوگیری کرد.
 5. در دوران نقاهت از مواد غذایی سالم مانند مرغ، گوشت قرمز، موز، آووکادو، برنج، آجیل و تخم­ مرغ استفاده کنید.

چه افرادی برای کاشت مو به روش FIT مناسب هستند

 1. آن دست از افرادی که دچار ریزش مو شده‌اند و با این حال بانک موی مناسبی دارند.
 2. افرادی که دچار طاسی و ریزش مو خفیف تا متوسط می‌باشند، می‌توانند از این روش استفاده نمایند. با استفاده از کاشت مو به روش FIT می‌توان تا 4500 تار مو را در یک جلسه درمانی به فرد پیوند داد.
 3. افراد بالغی که سن بلوغ را رد کرده باشند و بین 25 تا 60 سال سن دارند.

مطالب بیشتر: ریزش مو بعد از کاشت مو

مزایای پیوند مو به روش اف آی تی

مزایا و معایب کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT دارای مزایا و معایب مختلفی است که از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در روش SUT رویش موها 100 درصدی خواهد بود.
 2. این متد به زمان کوتاهی برای کاشت مو لازم دارد.
 3. دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است (حدود 4 الی 7 روز).
 4. در پایان جلسه کاشت، هیچ جای اسکاری در پشت سر باقی نمی‌ماند.
 5. میزان خونریزی طی عمل و کبودی بعد از آن بسیار جزئی خواهد بود.
 6. تنها به یک جلسه کاشت نیاز دارد و بعد از گذشت چند ماه بهترین و پر تراکم‌ترین نتیجه را به نمایش خواهد گذاشت.

معایب استفاده از کاشت مو به روش  FIT

 1. برای افرادی که طاسی گسترده دارند مناسب نیست.
 2. زمان انجام آن ممکن است کمی طولانی باشد که البته با توجه به دقت و نتایج کار، کاملا قابل چشم پوشی است.
 3. برای انجام این روش نیاز به تراشیدن موی سر می‌باشد.

مطالب بیشتر: نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه

عوارض پیوند مو به روش FIT

عوارض احتمالی پیوند مو به روش FIT

اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده پیوند مو به روش FIT در بین اکثر افراد محبوب شود عوارض احتمالی جزئی بعد از انجام کار است. با این حال امکان رخ دادن برخی عوارض وجود داشته باشد؛ هرچند که این عوارض معمولا در اثر مراجعه به پزشکان بی‌تجربه به وجود می‌آیند. در حالت کلی چند مورد از رایج‌ترین عوارض این متد در زیر آورده شده است:

 1. احتمال نیاز به جلسات دوم یا سوم برای رسیدن به موهایی با تراکم بالاتر
 2. مشاهده تورم و التهاب در ناحیه پیشانی
 3. ایجاد دلمه‌های کوچک در محل کاشت مو
 4. ایجاد اسکار در صورت مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر و پزشک غیرحرفه‌ای
 5. مشاهده عفونت در صورت عدم رعایت نکات گفته شده توسط پزشک

تفاوت پیوند به روش اف آی اتی و اف یو تی

تفاوت کاشت مو FIT با FUT

کسانی که به دنبال کاشت مو می‌روند بین انتخاب یکی از دو روش FIT و FUT بر سر دو راهی قرار می‌گیرند. در راستای بیان تفاوت‌های این دو باید بگوییم در روش FUT، فولیکول‌های مو به روش نواری و یکجا، از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود، بنابراین برای مناطقی از سر که طاسی گسترده دارد مناسب می‌باشد. در حالی که در روش FIT فولیکول‌ها به صورت انفرادی استخراج شده و در محل مورد نظر کاشته می‌شوند و برای مناطقی با ریزش موی جزئی کاربرد بیشتری دارد. از جمله مزیت‌های کاشت مو به روش اف آی تی می‌توان به طبیعی بودن نتیجه کار، امکان برداشت موهای بیشتر در طول چندین جلسه، امکان انجام در افرادی با بانک مو ضعیف، عوارض جانبی بسیار کم اشاره کرد. روش FUT ممکن است دارای عوارض جانبی بیشتر، احتمال خونریزی چشمگیرتر و ایجاد جای زخم باشد.

اما در روش FIT، عوارض ناشی از استخراج فولیکول مو کمتر بوده و معمولا جای زخم بزرگی در سر ایجاد نمی‌شود. هر یک از این روش‌ها دارای یک سری مزایا و معایب هستند که می‌تواند از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب روش مناسب خود با پزشک متخصص مربوطه مشورت کرده و بهترین روش برای خود را انتخاب کنید.

کاشت مو به روش futکاشت مو به روش fit
ایجاد برش نواری در ناحیه بانک مو با استفاده از تیغ جراحیایجاد برش دایره‌ای شکل در ناحیه بانک مو با استفاده از پانچ گرد
عدم نیاز به کوتاهی موهای سر نیاز به کوتاهی کل موهای سر
خونریزی و جراحت در محل بانک موعدم خونریزی و جراحت در ناحیه بانک مو
دوره نقاهت طولانی و زمان بهبودی کندترزمان بهبودی سریع‌تر و دوره نقاهت کوتاه‌تر
کوتاه تر بودن زمانکوتاه تر بودن زمان
نیاز به بخیه دارد.نیاز به بخیه ندارد.

هزینه کاشت مو به روش FIT

مثل هر روش پیوند موی دیگری هزینه کاشت مو به روش FIT نیز از اهمیت بالایی برای کاندیدهای پیوند مو برخوردار است. این هزینه واحد نبوده و از شخصی به شخص دیگر می‌تواند تغییر کند. چرا که تعداد گرافت‌هایی که یک شخص نیاز دارد با شخص دیگر یکسان نخواهد بود. در حالت کلی کاشت مو به روش اف آی تی، روشی درمانی به حساب نمی‌آید و متد زیبایی در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد مگر در شرایطی مانند سوختگی حین حوادث و یا تصادفات. در حالت کلی قیمت دقیق کاشت مو به موارد و عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برخی از این عوامل عبارت هستند از:

 1. فرم و حجم ایده آل مورد نظر شخص متقاضی
 2. میزان طاسی سر
 3. کیفیت موها در ناحیه اهدا کننده مو

در برآورد قیمت این روش، هزینه موارد دیگری همچون دستمزد جراح و تکنسین‌ها، وسایل بی حسی، ابزارهای مورد نیاز و … نیز لحاظ می‌شود. شما هموطنان عزیز در صورت تمایل برای اطلاع از هزینه پیوند مو FIT می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  02148679 در ارتباط باشید. هچنین می‌توانید از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09052106009 تمامی سوالات خود در این رابطه و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

5/5 (1 نظر)

منبع
healthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. ممنون از مطلب خوبی نوشتین
  یک سوال
  من پیوند کبد داشتم برای من امکان کاشت مو فراهمه ؟ مشکلی پیش نمیاد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *