کاشت مو

کاشت مو با بانک موی ضعیف – نقش چشمگیر بانک مو در پیوند موی طبیعی

عمل کاشت مو یکی از عمل‌های زیبایی موجود در عصر کنونی می‌باشد که با پیوند مو موجب برطرف شدن طاسی سر در آقایان شده و جذابیت و زیبایی را به چهره باز خواهد گرداند. امروز برای عمل زیبایی کاشت مو به روش FUE استفاده خواهد شد که در این عمل پزشک متخصص کاشت مو به جداسازی واحدی فولیکول‌های مو و کاشتن آن‌ها در ناحیه گیرنده خواهد پرداخت.

متداول‌ترین روش‌هایی که برای کاشت مو در نقاط مختلف دنیا انجام می‌شوند، به بانک مو نیاز دارند. بانک مو ناحیه‌ای از سر است که دارای تراکم موی خوبی باشد. فولیکول‌های مو در این ناحیه باید از بنیه‌ی خوبی برخوردار باشند تا بتوان آن‌ها را در نواحی طاس سر کاشت. اما آیا همه‌ی متقاضیان کاشت مو از این منبع برخورداند؟ مسئله‌ای که بسیاری افراد مشتاق کاشت مو را نا امید می‌کند، نبود یا کمبود منبع کافی فولیکو مو برای انتقال است؛ مشکل غیرقابل پیوند بودن موهای این ناحیه به دلیل ضعف فولیکول‌های است. با این اوصاف باید راهی باشد که از طریق آن بتوان مشکل افراد فاقد بانک مو را برطرف نمود. کاشت مو بدون بانک مو با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی پزشکی، راهکاری نوین برای افرادی است که بانک موی قوی ندارند. این مقاله از سری مقالات کلینیک پوست و مو رز راهنمای خوبی برای آگاهی از کاشت مو بدون بانک مو است.

مطالب بیشتر: کاشت مو از ریش به سر

بانک مو چیست؟ 

بانک مو به فاصله بین پشت دو گوش فرد از قسمتی که مو روییده است و طولی به حدود 25 الی 30 سانت دارد گفته می شود، که در ناحیه پشت سر قرار دارد و معمولا موها در این ناحیه تراکم بالایی دارند و بسیار پر حجم تر از دیگر نواحی سر می باشند و همچنین از مقاومت بیشتری نیز نسبت به دیگر نواحی سر برخوردار هستند. افرادی که قصد انجام عمل کاشت مو را دارند در ابتدا باید بانک موی آن ها توسط متخصص و جراح سنجیده شود به این دلیل که بانک مو تاثیر بسیار زیادی در نتیجه این عمل خواهد داشت و تمام گرافت ها برای کاشت از همین قسمت بانک مو برداشته می شوند.

نکته مهم این است که در طول عمل کاشت مو فقط از دو سانتی متر ناحیه بانک مو استفاده می شود تا در صورت نیاز برای عمل های بعدی فرد بتواند از مابقی ذخیره بانک موی خود استفاده کند. نکته بعدی که حائز اهمیت است روش برداشت مو از بانک مو می باشد که بنا به صلاح دید پزشک متخصص بهترین روش برداشت مو از بانک مو که مناسب ترین روش برای فرد کاندید این عمل است انتخاب خواهد شد.

مطالب بیشتر: داروهای تقویتی بعد از کاشت مو

بانک موی ضعیف

به منظور انجام کاشت گرافت‌های مورد نظر از یک منبع مناسبی برداشته می‌شوند. به این منطقه که با توجه به صلاح‌دید پزشک انجام می‌گیرد بانک مو می‌گویند. بانک مو با توجه به شرایط بدنی بیمار می‌تواند ضعیف و یا قوی باشد. منظور از بانک موی ضعیف منطقه‌ای است که موهای موجود در آن تارهای نازکی داشته و میزان تراکم مو در آن کم است. معمولا پزشک‌ها برای به دست آوردن نتیجه مطلوب و تسهیل کار خود سعی می‌کنند تا در حد ممکن به سراغ بانک موی ضعیف نروند. اما در برخی از افراد چاره دیگری نبوده و با برخورداری از تکنولوژی‌های پیشرفته و روش‌های نوین کاشت مو نهایت تلاش خود را می‌کنند تا یک کاشت باکیفیتی را از باک مو ضعیف ارائه دهند.

بعضی از افراد که بنا به دلایل مختلفی دارای بانک موی ضعیف هستند و بانک موی آن ها گرافت های کافی برای برداشت را ندارد می توانند ار روش دیگر کاشت مو استفاده کنند که به آن کاشت مو به روش BHT می گویند. در روش BHT از فولیکول های مو که در قسمت های دیگر بدن وجود دارند (مانند موهای پشت ران، سینه و دیگر نواحی بدن) برای کاشت مو استفاده می شود و این فولیکول ها برداشته شده و در قسمت جلوی سر فرد کاشت می شود.

مطالب بیشتر: نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه

بانک موی قوی

در کنار بانک موی ضعیف افرادی هستند که از بانک موی قوی برخوردار هستند. به این معنا که تارهای مو آن‌ها در بانک مو سالم و قوی هستند و احتمال موفقیت‌آمیز بودن پروسه کاشت بسیار بالاتر است. هر چه بانک مو قوی‌تر باشد در برابر ریزش مقاوم‌تر بوده و آسیب خیلی کمتری به فولیکول‌های مو در حین کاشت و برداشت مو وارد خواهد شد. افرادی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند اما یک بانک موی قوی دارند (معمولا پشت سر) کاندید بسیار خوبی برای انجام پیوند مو هستند.

دلایل تخریب بانک مو

چنانچه در برداشت مو از ناحیه بانک مو پزشک دقت کافی را به خرج ندهد و به اصطلاح خطای پزشکی رخ دهد ممکن است به بانک موی فرد آسیب وارد شده و بانک مو تخریب شود که البته این مشکل بیشتر در روش FIT رخ می دهد چرا که نواحی که پزشک از آن فولیکول های مو را بر می دارد باید دارای فاصله مناسبی باشند در غیر این صورت باعث مردگی پوست سر خواهد شد و ممکن است قسمت زیادی از بانک موی خود را از دست بدهید که بسیار ارزشمند است.

گرافت مو چیست و چگونه برداشت می شود ؟

عملیات کاشت مو با برداشت گرافت‌ها از بخشی از بدن و کاشت دوباره آن‌ها در ناحیه مورد نظر سر انجام می‌گیرد. به دسته‌هایی از مو که به صورت یکجا از یک پیاز مو رشد کرده‌اند گرافت مو گفته می‌شود. اگر شما با دقت به ریشه موهای خود نگاه کنید می‌توانید به وضوح متوجه این موضوع شوید. به طور معمول هر گرافت از یک تا ۴ عدد تار مو تشکیل شده است. به غیر از دسته چند تایی موهایی که به یک پیاز مشترک وصل شده‌اند، مقداری بافت پیوندی، غدد سباسه، عضله ارکتور پیلای و یک شبکه عروقی/عصبی زیر مجموعه‌هایی هستند که در یک گرافت وجود دارد. پزشک متخصص باید در حین پروند مو دقت داشته باشد تا حداقل آسیب به این گرافت‌ها در حین برداشت و کاشت وارد شود. سلامت و کیفیت گرافت‌ها شرط اصلی در موفقیت‌آمیز بودن پروسه کاشت است.

مطالب بیشتر: کاشت مو با بانک موی دیگران

کاشت مو با بانک مو ضعیف امکان پذیر است؟

از آنجایی که بانک مو در داشتن یک کاشت مو موفق نقش بسیار بزرگی را ایفا می‌کند این سوال برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود که آیا کاشت مو با بانک موی ضعیف امکان پذیر است یا نه؟ قبل از اینکه به پاسخ این سوال بپردازیم بهتر است تا نیم نگاهی به بانک مو و اهمیت آن بپردازیم. به ناحیه‌ای که گرافت‌های مو به منظور کاشت در منطقه مورد نظر از آن برداشته می‌شوند بانک مو گفته می‌شود.

این بانک مو در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما در اکثر مواقع ناحیه پس سر برای این منظور انتخاب می‌شود؛ زیرا طبق تحقیقات انجام شده پزشکان بر این باور هستند که موهای پشت سر در مقایسه با سایر نواحی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. متاسفانه برخی از افراد به قدری موهای ضعیفی دارند که بانک مو آن‌ها نیز مقاومت چندانی ندارد. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر شاهد پیوند مو با بانک موی ضعیف هستیم؛ البته با این حال باز هم این کار در مقایسه با افرادی که بانک مو قوی دارند با سختی‌های بیشتری همراه خواهد بود و تکنیک‌ها و روش‌های خاص خود را دارد.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

کاشت مو با بانک موی ضعیف

آیا می توان با بانک موی ضعیف کاشت مو انجام داد؟

همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین عوامل در زیبایی موها و خرسندی بیمار از نتیجه‌ی عمل زیبایی کاشت مو، انتخاب بانک مو مناسب خواهد بود. اما گاهی شرایطی پیش خواهد آمد که بیمار در ناحیه اهدا کننده دارای موهای ضعیف بوده یا به طور کل طاس خواهد بود. انجام کاشت طبیعی مو  با استفاده از بانک مویی ضعیف موجب شده که موها پس از مدتی ریزش پیدا کرده و رشد مجدد نداشته باشند. البته اولین ریزش موها پس از دو تا سه هفته اول پس از پیوند مو، عادی خواهد بود. استفاده کردن از بانک موی ضعیف نه تنها به بیمار کمکی نخواهد کرد بلکه از لحاظ مختلف مانند جانی به دلیل استفاده پزشک از بی‌حسی، مالی بخاطر هزینه انجام عمل زیبایی کاشت مو و وقت نیز  به دلیل صرف زمان برای پیوند مو و دوران نقاهت ضرر نیز خواهد داشت.

همچنین اگر پزشک کاشت مو از موهای ضعیف و آسیب دیده برای کاشت مو استفاده نماید و در نهایت پیوند طبیعی مو موفقیت آمیز نباشد، اعتبار پزشک متخصص کاشت مو زیر سوال رفته و بیماران کمتری به وی برای انجام عمل زیبایی پیوند مو مراجعه خواهند کرد. به همین دلایل پزشک متخصص کاشت مو ریسک نکرده و اگر بیمار دارای بانک مویی ضعیف در ناحیه سر خود باشد از روش‌های دیگر استفاده خواهد کرد که در ادامه درباره این روش‌ها توضیحاتی داده شده است.

بهترین روش‌های کاشت مو بدون بانک مو

روش FUE یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های کاشت مو در دنیاست که توسط انجمن بین‌المللی متخصصان پوست تایید شده است. مهم‌ترین فاکتور در کاشت مو، داشتن منبع قوی از فولیکول ها است. به همین دلیل افرادی که فاقد بانک موی استانداردی هستند، نمی‌توانند پیوند موی موفقیت آمیزی داشته باشند. داشتن موهای طبیعی همراه با تراکم بالا امر مهمی در کاشت مو است که به منبع دهنده فولیکول ها وابسته است. بروز برخی مشکلات نظیر آلوپسی فراگیر، منجر به از دست رفتن کامل موهای سر می‌شود. در این شرایط فرد هیچ منبع تامین کننده‌ ی فولیکولی ندارد. راه حل این مشکل چیست؟ در این شرایط می‌توان از موهای بدن و ریش برای تامین فولیکول‌های مورد نیاز استفاده کرد. کاشت مو بدون بانک مو شامل روش‌های متنوعی است که برحسب نیاز بیمار توسط متخصص انتخاب می‌شود.

جدول مقایسه روش­‌های FUE و BHT

روش کاشت BHT FUE
تهاجمی بودنغیرتهاجمیغیرتهاجمی
خونریزی بعد از عملنداردندارد
مبزان تراکم مو بعد از کاشتمتوسطقابل قبول
نیاز به تراشیدن موندارددارد
کاندید مناسبمناسب افراد با ناحیه طاسی وسیعبرای افراد با ناحیه طاسی وسیع مناسب نیست.
برش در ناحیه اهدانداردندارد
مدت زمان کاشتدر چند جلسه انجام می‌شود.کاشت مو در چند جلسه انجام می‌شود و زمانبر است.
مزایا1. امکان استفاده از قسمت‌های مختلف بدن به عنوان بانک مو.
2. نیاز به بیهوشی ندارد و از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
3. از این روش برای کاشت ابرو و ریش هم می‌توان استفاده کرد.
4. کیفیت بالای گرافت‌ها.
5. نیازی به بیهوشی نیست و از بی‌حسی استفاده می‌شود.
6. موها کاملا طبیعی به‌نظر می‌رسند.
7. تراکم موها خوب و قابل قبول است.
معایب1. پروسه طولانی . زمانبر است.4. نیاز به تراشیدن مو.
5. کاشت زمانبر و طولانی است.
6. احتمال بروز آلرژی به دلیل استفاده از داروی بی‌حسی.

نحوه کاشت مو با بانک مو ضعیف

کاشت مو در افرادی که بانک مو ضعیفی دارند به شیوه‌های مختلفی انجام می‌گیرد؛ چرا که شرایط آن‌ها در مقایسه با سایر افراد متفاوت خواهد بود. در حالت کلی می‌توان شاهد دو نوع نحوه کاشت مو با بانک مو ضعیف در افراد بود که با توجه به شرایط و صلاح‌دید پزشک انتخاب می‌شوند. این دو روش عبارتند از:

 • کاشت مو BHT
 • ترمیم مو

هر یک از این شرایط دارای مزایا و معایب خاص خود است که از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد، پس حتما قبل از رفتن به سمت هر یک از آن‌ها تمامی جوانب کار را سنجیده و به توصیه‌های پزشک متخصص خود توجه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین زیبایی کلینیک پوست و مو رز تماس حاصل فرمایید.

02148679

کاشت مو با بانک مو ضعیف با استفاده از BHT

بهترین روشی که جهت کاشت مو با بانک مو ضعیف ارائه می‌شود استفاده از روش BHT است. در نتیجه حتی افرادی که از کم‌پشتی و حتی طاسی سر شکایت دارند و دوست دارند با کاشت مو به ظاهری زیبا دست پیدا کنند اما بانک مو ضعیفی دارند می‌توانند پیوند مو انجام داده و از نتیجه کار لذت ببرند. در کاشت مو با بانک مو ضعیف با استفاده از روش BHT می‌توان تعداد گرافت‌های بیشتری را از بدن فرد متقاضی کاشت مو برداشته و آن‌ها را بر روی ناحیه مورد نظر کاشت. چرا که در این روش علاوه بر پشت سر، پزشک می‌تواند از ریش افراد و قفسه سینه تعداد گرفت‌های بالایی را به دست آورد. تکنیکی که در کاشت مو به روش BHT استفاده می‌شود تقریبا با روش کاشت مو به روش FIT یکسان است و اصلی‌ترین تفاوت در بانک مو انتخابی است. البته نباید فراموش کرد که حتی به کمک BHT نیز نمی‌توان انتظار نتیجه‌ای پرپشت در موهای خود را داشت؛ اما تا حد بسیار بالایی کم پشتی و حتی طاسی سر کاهش خواهد یافت. از جمله مزیت این عمل می‌توان به عدم مشاهده جای زخم و اسکار اشاره کرد.

مطالب بیشتر: دوره رشد مو بعد از کاشت مو 

روش های جایگزین برای بانک موی ضعیف در کاشت مو

همان‌طور که ذکر شد عده‌ای از بیماران به دلیل آسیب دیدگی موها و ضعیف بودن آن‌ها قادر به استفاده از موهای سر خود برای اهدا کردن و انجام عمل زیبایی کاشت مو نخواهند بود و از موی سر افراد دیگر نیز که نمی‌توان برای پیوند مو استفاده کرد. پس باید از انجام کاشت مو دست کشید و برای کاشت موی طبیعی اقدام نکرد؟ پاسخ به این سوال خیر است. زیرا اگرچه که بیمار در ناحیه سر خود فولیکول‌هایی برای اهدا کردن ندارد اما می‌توان از نواحی دیگر فولیکول‌های اهدا کننده برای ناحیه گیرنده پیدا کرد.

از نواحی که می‌توان از فولیکول‌های آن استفاده کرد می‌توان به دست، پا، ریش، بازو و قفسه سینه مردان اشاره کرد. با اینکه این نواحی از نظر ضخامت به موهای سر تشابه کمتری دارند، اما گزینه‌های مناسبی برای انجام عمل زیبایی کاشت مو خواهند بود. اگر شما نیز فولیکول‌های مناسبی برای اهدا نداشتید و پزشک از اندام‌های نام برده شده برای پیوند مو کمک گرفت، نگران نبوده و به پزشک خود اعتماد کنید زیرا وی نزدیک‌ترین و مشابه‌ترین فولیکول‌ها را برای پیوند مو انتخاب خواهد کرد.

مطالب بیشتر: مراقبت بعد از کاشت مو

استفاده از موهای بدن و پا برای کاشت مو با بانک مو ضعیف امکان پذیر است؟

همان‌طور که می‌دانید و گفته شد در روش FUE پزشک متخصص پیوند مو فولیکول‌های مو را به صورت واحدی توسط میکرو پانچ‌ها استخراج خواهد کرد. انتخاب محل اهدا کننده برای کل روش بسیار مهم خواهد بود. پزشک متخصص کاشت مو باید بسیار محتاط عمل کرده تا هنگام خارج سازی فولیکول‌ها، به آن‌ها آسیبی وارد نشود زیرا در صورت آسیب دیدن احتمال عدم رشد مجدد فولیکول2ها وجود خواهد داشت. از مهم2ترین نکاتی که پزشک پیوند مو باید به آن توجه کند، رنگ، ضخامت  و بافت موهای ناحیه اهدا کننده خواهد بود زیرا موهایی که در آینده رشد خواهند کرد باید به موهای فعلی بیمار تشابه داشته باشند. همچنین موهایی که رشد خواهند کرد، خصوصیات موهای ناحیه اهدا کننده را خواهند داشت.

در نتیجه انتخاب محل اهدا کننده مهم خواهد بود، حال در شرایطی پزشک کاشت مو مجبور به انجام BHT و  یا پیوند موی بدن خواهد بود. BHT به معنی برداشتن فولیکول‌های مو از دست و پا و سایر نقاط بدن و پیوند آنها بر روی پوست سر می‌باشد. در نتیجه از موهای بدن نیز می‌توان برای کاشت مو استفاده نمود. اگر فردی به طور کامل طاس بوده و نمی‌تواند از موهای سر خود برای عمل زیبایی کاشت مو استفاده کند، پیوند موی بدن روشی مناسب برای وی خواهد بود تا زیبایی و جذابیت را دوباره به چهره خود بازگرداند.

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام دوست من
   جهت آگاهی از هزینه دقیق کاشت موی خود در کلینیک رز
   از طریق مشاوره رایگان آنلاین واتساپ ، با مشاورین ما در تماس باشید.

  1. سلام
   رضایت شما از محتوای وب سایت کلینیک رز، باعث خشنودی ما می باشد.
   پیروز و استوار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ