کاشت ریش

کاشت ریش و هزینه آن چقدر است؟

با توجه به تحقیقات انجام شده بیش از 50 درصد مردان از وضعیت ریش‌های خود ناراضی هستند، برخی از رشد تکه‌ای ریش رنج برده و برخی هم از خالی بودن یک قسمت بسیار ناراضی هستند. راه‌حل تمامی این مشکلات بسیار ساده خواهد بود زیرا تنها با یک جلسه عمل زیبایی کاشت ریش می‌توان تمامی این موضوعات را برطرف نمود و شاهد ظاهری دلنشین و دلچسب بود. عمل زیبایی کاشت ریش باعث می‌شود تا مجددا ریش‌ها به صورت کامل و با تراکم قابل قبولی رشد پیدا کرده و دیگر ریزشی نداشته باشند. معمولا یکی از نقاط بدن مردان که به ندرت دچار ریزش می‌شود، موهای ریش است اما عوامل بسیاری وجود دارد که فرد را متمایل به انجام عمل زیبایی کاشت ریش خواهد کرد. برای مثال فردی ممکن است به طور ژنتیکی و مادرزادی بدون ریش متولد شده باشد.

امثال این افراد در جامعه کم نیستند و حتی وجود دارند افرادی که می‌خواهند تا تراکم ریش خود را افزایش داده و یا مدل جدید برای آن در نظر بگیرند که با توجه به وضعیت کنونی ریش آن‌ها این امکان وجود ندارد در نتیجه نسبت به انجام عمل زیبایی کاشت ریش اقدام خواهند کرد.

کاشت طبیعی ریش چگونه باعث زیبایی صورت خواهد شد؟

ممکن است برای هر کسی اتفاق افتد که در سن بلوغ متوجه شود هیچ ریشی ندارد. در واقع طبق تحقیقات انجام شده توسط پزشکان این نتیجه حاصل شده است که ذات و ژنتیک برخی افراد ممکن است به گونه‌ای باشد که قابلیت رشد ریش در آن‌ها وجود نداشته باشد. با توجه به پیشرفت علم به خصوص در زمینه پزشکی و همچنین گسترش عمل‌های زیبایی امروزه به راحتی مشکلاتی مانند ریزش مو و ریش قابل رفع هستند. شما با عمل زیبایی کاشت ریش می‌توانید تغییرات قابل ملاحظه‌ای را در پوست صورت خود ببینید زیرا ریش یک شیدایی جهانی و نشانه مردانگی است. بیشتر مردان ریش‌های پرپشت را دوست دارند، اما برخی دیگر ظاهری تمیز و ریشی تراشیده را می‌پسندند. برای آن دسته از آقایانی که به دنبال افزایش موهای صورتشان هستند کاشت ریش بهترین راه حل است. کاشت ریش در سال‌های اخیر محبوبیت فزاینده ای پیدا کرده است و شاید چند سالی باشد که متداول شده اما هم اکنون با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و علم پزشکی شاهد بیشترین و بالاترین میزان تاثیر گذاری هستیم.

اولین نکته‌ای که در مورد کاشت ریش وجود دارد این است که تمامی ‌موهای کاشته شده در قسمت ریش شما طبیعی است و از بدن خود شما استخراج می‌شود. موهایی که برای پیوند و کاشت ریش استفاده می‌شود معمولا از پشت گردن با روش‌های مختلفی (مانند FUE یا FUT) برداشته می‌گردد. پشت گردن دارای موهایی ضخیم و شبیه به ریش است در نتیجه هنگام کاشت ریش می‌توان از آن‌ها برای داشتن یک نتیجه مطلوب و طبیعی‌تر استفاده نمود. شاید به ندرت دیده شود که موهای پشت گردن و ریش کمی‌ در رنگ متفاوت باشند اما این موضوع هیچ گاه به عنوان یک مشکل جدی در نظر گرفته نخواهد شد. طی یک پیوند ریش و در یک جلسه با توجه به شرایط زیباجو می‌توان شاهد استخراج و پیوند 2000 رشته تار مو بود. در واقع تارهای مو به واسطه فولیکول‌هایی که در انتهای رشته وجود دارد می‌توانند در محل جدید خود باعث رشد مو گردند.

نوشته های مشابه

کاشت طبیعی ریش چگونه باعث زیبایی صورت خواهد شد؟

چه زمانی موهای ریش پس از عمل کاشت ریش رشد می کنند؟

موهای کاشته شده توسط پزشک متخصص زیبایی ممکن است پس از چند هفته ریزش داشته باشند که این موضوع کاملا عادی بوده و نباید هیچ نگرانی از این بابت داشته باشید زیرا با توجه به جابجایی و پیوند مو یک شوک خفیف به بدن وارد شده است و هماهنگ شدن تار‌ها و فولیکول‌های استخراج شده با محل رشد جدید خود کمی ‌زمان نیاز دارد و این زمان معمولا حدود 3 تا 4 ماه خواهد بود. بدون هیچ شکی پس از ریزش‌های اولیه و گذشت چند ماه از عمل زیبایی کاشت ریش شما می‌توانید شاهد رشد مجدد تار‌های مو در ناحیه ریش خود باشید و شما می‌توانید نتیجه دلخواه خود را به چشم ببینید.

صرف نظر از نوع روش به کار گرفته شده، طی 3 یا 4 ماه آینده فولیکول‌های موی کاشته شده باید در جای خود مستقر شده و رشد کنند. اگر طی 8 یا 9 ماه آینده ریش کامل و سالمی داشته باشید، باید بدانید که کاشت ریشتان موفقیت آمیز بوده است و در این زمان می‌توانید طوری رفتار کنید که انگار در تمام مدت ریش‌های پرپشتی داشته‌اید و هیچ عمل خاصی را انجام نداده‌اید.

کاندید مناسب کاشت ریش

چه کسی کاندید مناسبی برای کاشت ریش است؟

شاید بپرسید که چه شرایطی باعث می‌شود تا یک فرد کاندید مناسبی برای عمل زیبایی پیوند ریش محسوب شود؟ به موارد زیر توجه کنید:

 1. معمولا افرادی که از استعمال دخانیات و سیگار کشیدن اجتناب می‌کنند می‌توانند شرایط جسمانی مناسبی برای عمل زیبایی کاشت ریش داشته باشند.
 2. از آنجایی که فولیکول‌های مو از پشت سر برداشت می‌شوند، مهم است که فولیکول‌های موی سالمی در این ناحیه داشته باشید (حداقل 2000 تار مو و فولیکول آماده استخراج). این مکان یکی از آخرین مناطقی است که طاسی می‌شود (حتی اگر ریزش مو در بالای سرتان در سنین کم شروع شود). برای اطمینان از این موضوع، پزشک شما پوست سرتان را معاینه می‌کند و تعیین می‌کند که آیا واحدهای فولیکولی کافی برای کاشت دارید یا خیر. اگر به نظر برسد که فولیکول‌های موی کافی برای برداشت وجود ندارد، پزشک ممکن است درمان‌های جایگزین دیگری را به شما توصیه کند.
 3. برای اینکه فردی پیوند ریش انجام بدهد، داشتن انتظارات واقع بینانه ضروری است. شما نباید انتظار مشاهده 100% نتایج را در همان روز عمل داشته باشید زیرا هر نوع کاشت مویی به زمان نیاز دارد تا ثابت شود.
 4. فرد باید از نظر سلامت روانی و پزشکی سالم و طبیعی باشد؛ زیرا پیوندها باید با شرایط بدنی سالم انجام شوند تا بهترین نتیجه را به نمایش بگذارند.
 5. مردانی که مبتلا به طاسی مردانه (MPB) هستند سود بسیاری از کاشت ریش خواهند برد.
 6. افرادی که قربانی سوختگی، جراحات یا بیماری‌های ژنتیکی شده‌اند نیز از جمله کاندیدهای مناسبی هستند که می‌توانند از پیوند ریش سود ببرند.

دوره نقاهت و بازیابی کاشت ریش چگونه است؟

در زیر به برخی از رویدادهایی که پس از پیوند ریش در انتظارتان خواهد بود اشاره می‌کنیم:

 1. با توجه به اینکه ایمپلنت ریش کاملا سرپایی و بدون درد انجام می‌شود، شما بلافاصله ‌ترخیص می‌شوید و به خانه می‌روید.
 2. به عنوان یک قاعده، پوسته‌های کوچکی در اطراف موهای کاشته شده پس از عمل کاشت ریش قابل مشاهده است که همراه با خونمردگی خفیفی هستند و اصطلاحا دَلَمه نامیده می‌شوند؛ دست نزدن به این دلمه‌ها امریست ضروری و لازم.
 3. با گذشت 24 ساعت از ایمپلنت ریش، فعالیت‌های عادی می‌توانند ادامه یابد با این حال، پزشکان توصیه می‌کنند که فعالیت‌های شدید را تا حداقل 2 هفته به تاخیر بیندازید.
 4. پس از 2 الی 4 هفته، موهای کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند و این نشانه‌ای از موفقیت آمیز بودن پروسه کاشت است و جایی برای نگرانی ندارد.
 5. بعد از گذشت 3 تا 4 ماه، موهای جدید دوباره رشد می‌کنند و تقریبا می‌توان انتظار داشت که رشد کامل ریش پس از 1 سال اتفاق بیفتد.
 6. با توجه به ریزش اولیه تار موهای کاشته شده باید صبر کرد تا در 6 ماهه نخست پس از کاشت ریش فولیکول‌ها جایگاه جدید خود را شناخته و رشد عادی خود را بدست آورند. پس از این اتفاق شما می‌توانید به راحتی ریش خود را اصلاح کنید و‌ترسی برای ریزش و از بین رفتنشان نداشته باشید.

عوارض جانبي احتمالی کاشت ریش چیست؟

همانند هر متد تهاجمی دیگری، کاشت ریش نیز تعدادی عارضه جانبی رایج ایجاد می‌کند که تقریبا در تمامی داوطلبین دیده می‌شود. به عنوان مثال صورت و پوست سر شما ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کند:

 1. ورم
 2. قرمزی و التهاب
 3. بی حسی
 4. دلمه موقت یا پوسته پوسته شدن صورت
 5. باقی ماندن جای زخم در ناحیه اهداکننده؛ با این حال اغلب رشد طبیعی موها آن را می‌پوشاند.

توجه داشته باشید که این عوارض جای نگرانی ندارند و حداکثر در طول 2 هفته از بین خواهند رفت. اما اگر مرکز غیر معتبری را برای کاشت ریش انتخاب کنید و این مرکز از کادر پزشکی ماهری استفاده نکند ممکن است عوارض جانبی شدیدی در انتظارتان باشد که برخی از آن‌ها عبارت هستند از:

 1. آسیب جدی به اعصاب و بافت صورت
 2. نکروز یا مرگ پوست
 3. عدم جایگیری مناسب فولیکول‌های مو در صورت
 4. عدم حصول نتایج دلخواه

هزینه عمل کاشت ریش چقدر است؟

معمولا یکی از مهمترین مواردی که قبل از هر عمل زیبایی بررسی می‌شود هزینه آن است. باید توجه داشته باشید که هزینه متد کاشت ریش در کلینیک‌های زیبایی شهرهای مختلف ایران بسیار متفاوت بوده و می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و هیچ گاه نمی‌توان هزینه ای ثابت را برای آن در نظر گرفت. عواملی مانند تجربه و مهارت پزشک متخصص و تعداد تارهای موی استخراج شده و کاشته شده و همچنین روش‌ها و تکنولوژی‌های استفاده شده در حین عمل کاشت ریش نیز می‌تواند در تعیین هزینه پیوند تاثیر گذار باشد و تا حد زیادی هزینه نهایی را دست خوش تغییراتی کند.

در نتیجه توجه داشته باشید برای داشتن یک عمل مناسب با نتایجی قابل قبول هزینه را به عنوان یک معیار کمکی در نظر بگیرید و سعی کنید پزشک متخصصی را انتخاب نمایید که با بالاترین کیفیت ممکن، مقرون به صرفه‌ترین و منصفانه‌ترین هزینه را دریافت می‌کند. همچنین محل انجام عمل زیبایی کاشت ریش نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌های شما داشته باشد، شاید شما بتوانید یک کلینیک ارزان قیمت را پیدا کنید اما اگر چنین تصمیمی‌دارید قبل از هر چیزی از کیفیت و سلامت کلینیک مطمئن شوید زیرا عمل‌های زیبایی حتما باید در کلینیک‌های معتبر انجام شود تا نتایج دلخواه خود را بدون هیچ گونه عوارضی بدست آورید.

انواع روش های نوین پیوند ریش

روش‌های مختلفی برای استخراج تار‌های مو وجود دارد و در واقع پایه و اساس تمامی این متدها کاملا یکسان است. تفاوت اصلی این روش‌ه در نوع استخراج فولیکول‌های مویی است که برای عمل زیبایی کاشت ریش استفاده می‌شوند. در روش‌های قدیمی‌تر مانند اف یو تی، پزشکان یک نوار پوستی حاوی فولیکول مو را برمی‌داشتند که این کار باعث می‌شد تا پس از استخراج آثار برداشت تارهای مو کاملا مشخص و واضح شوند و اسکار‌هایی پس از عمل در ناحیه بانک مو باقی بماند. اما امروزه روش‌های نوینی به عرصه جهانی کاشت مو معرفی شده‌ است که هنگام استفاده از آن‌ها هیچگونه اثری از اسکارهای بزرگ و چشمگیر برجای نخواهد ماند.  اگر به صورت جزئی‌تر به این موضوع بپردازیم باید بگوییم که برای ایمپلنت ریش دو روش کلی پیش روی ما خواهد بود:

کاشت ریش به روش FUE

 در روش FUE هر فولیکول به صورت مستقل و جداگانه ای استخراج شده و برای عمل زیبایی کاشت ریش مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به این ترتیب گرافت‌های مو از ناحیه اهداکننده (یا پشت سر، یا روی گلو) با استفاده از یک برش دایره‌ای کوچک برداشته می‌شوند و به ناحیه‌ مورد نظر پیوند زده می‌شود. این روش بین 2 تا 5 ساعت طول می‌کشد و فقط آثار لکه‌های گرد کوچکی در جایی که فولیکول های مو برداشته می‌شود باقی می‌ماند. برخی از کلینیک‌ها این متد را به صورت دستی انجام می‌دهند و برخی دیگر از دستگاه‌های مکانیکی استفاده می‌کنند (میکروگرافت یا SUT). این نوع پیوند ریش نسبت به سایر گزینه‌ها زمان بهبودی سریع‌تری دارد و اکثر متقاضیان بعد از آن ناراحتی خاصی را تجربه نمی‌کنند.

کاشت ریش به روش FUT

 در روش FUT که قدیمی‌تر می‌باشد، یک نوار فولیکولی از ناحیه بانک مو برداشته می‌شود که موجب ایجاد زخمی هلالی شکل پس از برداشت خواهد شد. سپس جراح این محل را که حالا زخم شده است، با بخیه می‌بندد و در نهایت مو را پیوند می‌زند. اگرچه پیوند مو از طریق روش FUT بیشتر طول می‌کشد اما این متد معمولا ریش پرتری را ایجاد می‌کند زیرا موهای بیشتری طی این متد کاشته می‌شوند.

روش انتخاب شده برای عمل زیبایی پیوند ریش تا حد زیادی به شرایط شما و همچنین انتخاب پزشک متخصص بستگی دارد در نتیجه با همین نکته ساده اهمیت انتخاب پزشکی ماهر و باتجربه مشخص خواهد شد.

مراقبت ‎های قبل از کاشت ریش

 1. توصیه می‌شود حداقل 24 ساعت قبل از کاشت از هیچ دارویی از جمله مولتی ویتامین‌ها استفاده نکنید.
 2. حداقل سه روز قبل از کاشت ریش نباید از داروهای ضد التهابی استفاده کنید.
 3. حداقل سه روز قبل از ایمپلنت باید از مصرف الکل خودداری کرد
 4. زیباجویان باید قبل از جراحی تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنند.
 5. اطمینان حاصل کنید که قبل و بعد از کاشت، شخصی همراه شما باشد به خصوص اگر بعد از عمل آرامبخش دریافت کرده‌اید.
 6. سیگار کشیدن باید حداقل یک هفته قبل از جلسه پیوند قطع شود.

مراقبت های پس از انجام عمل پیوند ریش چیست؟

برای داشتن نتایجی باب میل و دلخواه همواره رعایت برخی نکات پس از عمل الزامی‌است که می‌تواند روند بهبودی شما را تسریع بخشیده و همچنین نتایج رضایت بخش‌تری را ایجاد نماید. در عمل زیبایی کاشت ریش نیز مراقبت‌ها و نکاتی وجود دارد که می‌تواند کمک شایانی به بهبودی و رشد موهای کاشته شده در ناحیه ریش داشته باشد. در واقع دستورالعمل‌های پس از عمل زیبایی پیوند ریش توسط پزشک متخصص با دقت زیادی ارائه خواهد شد زیرا مراقبت اشتباه می‌تواند باعث شود تا نتایج غیر قابل باور و همراه با نارضایتی باشد. به نکات زیر توجه کنید:

 1. در طول دوران نقاهت خود از فشار مستقیم و مالش ناحیه ریش پرهیز نمایید.
 2. سعی کنید با شامپوهایی مناسب 3 روز پس از انجام عمل زیبایی کاشت ریش نسبت به شستشوی ملایم صورت خود بپردازید.
 3. ارزیابی‌ها و آزمایشات مورد نیاز را انجام دهید تا خطر هر گونه حساسیت و آلرژی رفع گردد.
 4. 24 ساعت اولیه پس از عمل زیبایی کاشت ریش را با دقت بیشتری سپری نمایید.
 5. پس از عمل زیبایی کاشت ریش، ناحیه مورد نظر توسط هیچ بانداژ و پانسمانی پوشیده نخواهد شد پس سعی کنید از فشار بر روی ناحیه پیوند خودداری نموده و حتی در حد امکان از خدمات شستشوی کلینیک‌ها استفاده کنید تا از هرگونه آسیب جانبی جلوگیری کنید. البته ممکن است در ناحیه پشت گردن که محل استخراج فولیکول‌ها است پانسمانی موقتی انجام شود.
 6. از کمپرس سرد استفاده کنید زیرا علائمی مانند خونریزی، تورم و درد پس از جراحی را به حداقل می‌رساند.
 7. شما باید داروهای تجویز شده را به موقع و به طور منظم مصرف کنید.
 8. افراد باید از لمس صورت خود در طول دوره نقاهت احتیاط کنند زیرا این کار خطر عفونت را افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند پیوند ریش را به چالش بکشد.
 9. پزشکتان ممکن است بالا بردن سر را در هنگام خواب (تا 45 درجه) برای حداقل دو روز اول پس از بهبودی توصیه کند زیرا به کاهش تورم کمک می‌کند.
 10. توصیه می‌شود تا 10 روز پس از کاشت، ریشتان را نتراشید.
0/5 (0 نظر)

منبع
hairsurehairsurehealthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *