کاشت ابرو

کبودی و ورم چشم بعد از کاشت ابرو + درمان فوری و موثر

کاشت ابرو یک گزینه دائمی برای جایگزینی موهای از بین رفته یا نازک ابرو می‌باشد، عمل زیبایی کاشت طبیعی ابرو برای ترمیم دائمی یا سفارشی سازی ظاهر ابرو در نظر گرفته شده است. کاشت ابرو که به پیوند واحد فولیکول مو معروف است، شامل برداشتن فولیکول‌های مو از یک قسمت از بدن شما به طور معمول طرفین و پشت سر که بانک مو نام دارد و پیوند فولیکول‌ها به ابروها می‌باشد؛ اکثر افراد پس از انجام عمل زیبایی کاشت ابرو دچار ورم و کبودی در ناحیه چشم‌ها می‌شوند که در ادامه به راه های درمان ورم بعد از پیوند ابرو می‌پردازیم.

اینفوگرافیک ورم چشم بعد از کاشت ابرو

آیا ورم چشم بعد از کاشت ابرو برای همه اتفاق می افتد؟

عمل زیبایی کاشت ابرو یک عمل حساس است و رعایت دستورالعمل‌ها و نکات ضروری پس از پیوند ابرو به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه بدون عارضه، ضروری است. ورم چشم ‌ها پس از عمل زیبایی کاشت ابرو مسئله‌ای است که افراد زیادی را دچار نگرانی کرده است اما لازم است بدانید این عارضه کاملاً طبیعی است و پس از مدتی ورم آن می‌خوابد. تورم و قرمزی چشم‌ها پس از عمل زیبایی کاشت ابرو معمولاً چند روز ادامه داشته و طی چند هفته کاملاً حل و فصل می‌شود. اگر تورم چشم ناشی از کاشت ابرو بیش از چند هفته طول کشید، باید برای بررسی مشکل به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

در واقع طبق انتظار پزشک باید در کمتر از یک ماه تورم و کبودی پس از پیوند ابرو از بین بروند اما ماندگاری ورم چشم‌ها یک ماه بعد از گذشت پیوند ابرو، طبیعی نیست. شما باید به پزشک خود مراجعه کنید و برای حل کردن این مشکل دنبال راه چاره باشید.

مطالب بیشتر: مراقبت بعد از کاشت ابرو

آیا ورم چشم بعد از کاشت ابرو برای همه اتفاق می افتد؟

دلیل ورم چشم بعد از کاشت ابرو چیست؟

عمل پیوند ابرو همانند هر عمل زیبایی دیگر با عوارضی همراه خواهد بود که این عارضه‌ها عمدتا طبیعی هستند و بعد از چند روز برطرف می‌گردند. اما متاسفانه برخی از عارضه‌ها از خطای متخصص و بروز مشکلات در دوره نقاهت نشات خواهند گرفت. به طور کلی اصلی‌ترین دلیل ورم چشم بعد از ایمپلنت ابرو این است که بافت‌ها در این قسمت دستکاری شده و بروز ورم، بخشی از واکنش بدن به زخم‌ها برای شروع ترمیم است. اما عوامل دیگر نیز بر بروز و شدت ورم بعد از کاشت ابرو تاثیر خواهند گذاشت:

ورم چشم بعد از کاشت ابرو چه علتی دارد؟

 1. نوع روش کاشت ابرو و میزان جراحت باقیمانده، بر میزان تورم چشم بعد از پیوند طبیعی ابرو تاثیر چشمگیر می‌گذارد.
 2. همچنین عملکرد متخصص نیز بسیار مهم است. متاسفانه پزشکان تازه کار خطای زیادی مرتکب شده و آسیب‌های بافتی در اطراف چشم بیشتر خواهد شد.
 3. البته مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو تعیین‌کننده سرعت بهبودی و میزان دوام ورم چشم خواهند بود. برای مثال متخصص از شما می‌خواهد تا مدتی در زمان استراحت سر بالاتر از بدن بوده و همچنین مصرف نمک را در غذا کم کنید. عدم رعایت این دو موضوع منجر به تشدید ورم چشم‌ها خواهد شد.
  ورم چشم بعد از کاشت ابرو
دلیل
 1. دستکاری بافت در حین کاشت ابرو
 2. بروز عفونت
 3. عدم مراقبت صحیح از ابرو
پیشگیری
 1. انتخاب متخصص ماهر
 2. آمادگی قبل از کاشت
 3. رعایت نکات مراقبتی
درمان
 1. استفاده از کمپرس یخ
 2. نخوردن غذاهای شور
 3. مصرف آنتی‌بیوتیک
شدت ورم
 1. نوع روش کاشت
 2. مهارت متخصص
 3. شدت عوارض جانبی

چه زمانی ورم و کبودی چشم بعد کاشت ابرو خطرناک است ؟

بروز تورم و کبودی چشم بعد از کاشت ابرو امری عادی و طبیعی است که بنا به دلایلی چون حرکت ماده بی‌حس کننده موضعی زیر پوست بر اثر نیروی جاذبه  زمین و گاها به دلیل خطاهای پزشکی بروز می‌کند در صورتی که پوست شما شل و به عبارتی خالی باشد میزان تورم بیشتر خواهد بود ولی در صورت سفتی پوست میزان تورم نیز کمتر خواهد بود. این عارضه جانبی معمولا طی دو روز به اوج خود رسیده و به مرور زمان شروع به بهبود می‌کند، طوری که نهایتا تا دو هفته پس از کاشت هیچ اثری از کبودی و یا تورم باقی نمی‌ماند.

در صورتی که پس از این مدت زمان ورم و کبودی چشم بهبود نیافته و همچنان ادامه داشت بهتر است هر چه سریعتر پزشک معالج خود را در جریان بگذارید چرا که ممکن است به دلیل حساسیت، عفونت یا انجام جراحی غیراصولی این ورم و کبودی حاصل شده باشد. با توجه به این موضوع قطعا پی به اهمیت انتخاب یک پزشک متخصص زیبایی با تجریه و مهارت بالا خواهید برد.

تورم صورت بعد از کاشت ابرو

یکی دیگر از عوارض جانبی محتمل پس از کاشت ابرو تورم صورت است. این عارضه نیز امری کاملا عادی بوده و به مرور زمان بهبود خواهد یافت. از جمله دلایلی که باعث بروز این عارضه می‌شود می‌توان به پاسخ سیستم ایمنی بدن به شکاف‌های ایجاد شده در محل فولیکول‌ها به منظور کاشت مو اشاره کرد. گاها گفته می‌شود که تورم صورت به دلیل حساسیت به ماده بی‌حس‌کننده یا حرکت این ماده به سمت پایین به دلیل نیروی جاذبه زمین ایجاد می‌شود به همین دلیل پزشک متبحر معمولا قبل از آغاز به کاشت ابرو تست آلرژی روی بیمار انجام می‌دهد.

با انجام برخی مراقبت‌های پس از کاشت ابرو می‌توان تا حدودی از بروز تورم صورت کاست. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به بالاتر از بدن نگه داشتن سر اشاره کرد، استفاده از کمپرس سرد نیز در بهبود تورم موثر واقع خواهد شد. توصیه می‌شود به منظور کاهش تورم صورت پس از کاشت ابرو از رژیم غذایی سالم استفاده کنید و مصرف غذاهای تند و شور را کاهش داده و برخی میوه‌ها چون آناناس و سبزیجات و مایعات را افزایش دهید.

پیشگیری از ورم چشم قبل از کاشت ابرو

ریزش ابرو می‌تواند ناشی از مشکلات بی‌شماری باشد. ژنتیک، شرایط تیروئید، استرس، یائسگی، تروما ناشی از جراحی، سوختگی و تغذیه نامناسب تنها برخی از دلایل پزشکی ریزش موهای ابرو هستند. به افرادی که متقاضی کاشت ابرو هستند توصیه می‌شود با یک جراح متخصص و باتجربه در زمینه پیوند ابرو مشاوره و ارزیابی کامل راانجام دهند. در این جلسه، می‌توان به طور دقیق دلیل ریزش ابرو را تشخیص داد و برنامه‌ریزی‌های مفصلی در مورد چگونگی کاشت ابرو با روش‌های FUE  و یا FUT انجام داد. همچنین در جلسه مشاوره متخصص نکات مراقبتی بعد از پیوند ابرو همانند راهکارهای جلوگیری از ورم چشم بعد از کاشت ابرو را برای شما عزیزان ذکر خواهد کرد. موارد زیر پنج نکات برتر برای جلوگیری از تورم است که توسط متخصصان پوست و مو توصیه شده است:

 1. خوابیدن زمانی که سر در زاویه 45 درجه قرار دارد برای کمک به جلوگیری از تورم بعد از عمل زیبایی کاشت ابرو موثر خواهد بود زیرا هنگام خواب بدن شما در حالت ایمن نگه داشته می‌شود. با استفاده از چندین بالش در زیر گردن هنگام خواب، سر را در حالت مرتفع نگه دارید. این امر تورم را کاهش می‌دهد و همچنین احتمال بروز هرگونه آسیب به موهای پیوند شده به ابرو ها را کاهش می‌دهد.
 2. داروهایی که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شوند را مصرف کنید. بعد از عمل زیبایی کاشت ابرو، به افراد داروهای استروئیدی داده می‌شود که این امر به شدت در کاهش تورم کمک می‌کند.
 3. توصیه می‌شود برای به حداقل رساندن تورم، چند روز از ورزش و فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کنید.
 4. همچنین در چند روز اول میزان مصرف آب را در طول روز بیشتر کرده و مصرف نمک را در غذای خود کم کنید.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو برای ترمیم تورم چشم

 1. بعد از انجام عمل زیبایی کاشت ابرو برای جلوگیری از تورم، فرد باید به مدت سه شب با زاویه 45 درجه بخوابد.
 2. بهتر است به مدت یک هفته پس از کاشت ابرو آسپرین و داروهای رقیق‌کننده خون نخورید.
 3. همچنین به مدت یک هفته بعد از عمل پیوند ابرو، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 4. برای جلوگیری از تورم چشم بعد از ایمپلنت ابرو، هر 2 ساعت یکبار کمپرس آب سرد را روی پیشانی خود بمالید.
 5. به افراد پیشنهاد می‌شود پس از عمل زیبایی کاشت ابرو، از روز سوم به بعد شروع به شستن ابرو خود کنند اما شستشو باید خیلی ملایم، بدون خراش و مالش باشد.
 6. پس از عمل زیبایی کاشت ابرو توصیه می‌شود که افراد به مدت 48 ساعت برای دوش گرفتن صبر کنند و حتی پس از گذشت این مدت زمان اجازه ندهند که آب مستقیماً به ابروها برخورد کند.
 7. تا مدتی نباید سر را زیر فشار مستقیم آب دوش بگیرید.
 8. با توجه به اینکه گرما برای فولیکول‌های پیوندی ضرر دارد، لذا تا مدتی از رفتن به سونا و جکوزی خودداری نموده و برای خشک کردن موها از سشوار استفاده نکنید.

مطالب بیشتر: شست و شو بعد از کاشت ابرو

درمان ورم چشم بعد از پیوند ابرو

درمان قطعی ورم چشم بعد از کاشت ابرو

همان‌طور که همه می‌دانند، یخ یک ماده ضد تورم بسیار قدرتمند است اما باید نحوه استفاده از آن را آموزش ببینید تا به فولیکول‌های پیوندی آسیب وارد نشود. استفاده از یک بسته کمپرس یخ درست در بالای ابروها نه در محل پیوند، می‌تواند یک اقدام پیشگیرانه عالی باشد. استفاده از کمپرس‌های سرد با کاهش جریان خون در آن منطقه، باعث کاهش تورم می‌شود اما باید مراقب باشید بیش از حد استفاده نکنید زیرا ممکن است در رشد فولیکول‌های جدید مو تأثیر بگذارد. تورم چشم بعد از کاشت ابرو یک عارضه جانبی بسیار رایج در عمل زیبایی پیوند ابرو است. معمولاً این یک عارضه جانبی خفیف است که پس از چند روز از بین می‌رود اما گاهی اوقات شدید می‌شود و برای مدت طولانی‌تر ادامه می‌یابد. در این حالت برای برطرف کردن این مشکل باید از داروهای مناسبی که توسط پزشک تجویز می‌شود استفاده کنند.

از هرگونه فعالیت بدنی شدید خودداری کنید زیرا این امر باعث افزایش تورم و جلوگیری از روند بهبودی می‌شود. هرگونه فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث لخته شدن خون و عفونت شود. از مصرف آسپرین و ایبوپروفن به مدت یک هفته اجتناب کنید زیرا این داروها باعث لخته شدن خون می‌شوند و در نتیجه تورم را بالا می‌برند. کمپرس یخ خود را حداکثر 10 دقیقه در هر ساعت اعمال کنید. برخی داروها نیز در کاهش ورم چشم بعد از پیوند ابرو کمک می‌کنند اما این داروها باید طبق تجویز پزشک مصرف شوند.

3/5 (6 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *