تزریق ژل

ورم بعد از تزریق ژل و نحوه درمان آن

بروز برخی عوارض جانبی ناشی از انجام عمل های زیبایی و پلاستیک مانند ورم، کبودی، خون مردگی، عفونت و غیره باعث نگرانی افراد شده و ممکن است بیماران را از انجام آن منصرف کرده یا باعث به تاخیر انداختن آن شود، در ادامه به تورم و عوارض جانبی دیگر ناشی از تزریق ژل، نحوه برخورد با آن و راه های کاهش این عوارض پرداخته خواهد شد تا شما آگاهی های لازم در این زمینه را کسب کنید.

آیا تزریق ژل باعث تورم خواهد شد؟

انجام تزریق ژل همواره دارای برخی عوارض ناشی از آن است که مشاهده آن طبیعی و بسیار رایج بوده و می شود آن را جزئی از انجام این کار دانست، تزریق فیلر نیز دارای برخی از این عوارض طبیعی است که در ادامه درباره آن توضیحاتی داده خواهد شد.

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز

پس از اتمام تزریق ژل بیمار بلافاصله مرخص شده و می تواند کلینیک زیبایی یا مطبی که در آن تزریق صورت گرفته را ترک کند، پس از آن دوره نقاهت بیمار شروع می شود که شامل ورم و کبودی در مناطق تزریق شده ژل می باشد.

این عوارض به طور واضح قابل مشاهده و لمس خواهند بود اما جای نگرانی نیست چرا که ماندگار نخواهند بود و طی چند روز تا چند هفته وضعیت اندامی که تزریق فیلر در آنجا انجام شده عادی خواهد شد.

 

آیا تزریق ژل باعث تورم خواهد شد؟

 

پس با در نظر گرفتن مطالب عنوان شده جواب مثبت است، تزریق ژل باعث تورم، کبودی و گاها خون مردگی خواهد شد که با توجه به مهارت پزشک متخصص و نحوه انجام عمل احتمال آن ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند، در هر صورت این عوارض خطری برای سلامتی بیمار نداشته و وقوع آن ها کاملا طبیعی است، هر چند بهتر است که در این مورد نکاتی رعایت شود تا روند بهبود آن تسریع گردد یا مشکلات دیگری ایجاد نشود.

عوارض جانبی و خطرات ناشی از تزریق ژل

علاوه بر عوارضی مانند تورم و کبودی در مناطقی که تزریق ژل صورت گرفته، مجموعه ای از عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلر دیگری نیز وجود دارد که مشاهده آن ها طبیعی نیست و ممکن است بر اساس سهل انگاری و رعایت نکردن برخی نکات و پیشگیری های قبل و بعد از عمل توسط بیمار و حتی خود پزشک متخصص به هنگام انجام تزریق ژل پدیدار شوند.

برخی از این عوارض جانبی مربوط به نوع ژل انتخابی در انجام تزریق ژل و کیفیت آن است، ژل های باکیفیت عارضه خاصی پس از تزریق ندارند و بدن بیمار واکنشی به آن ها نشان نمی دهد و پس از گذشت مدت زمان مشخصی ژل های تزریق شده جای خود را گرفته و به حالت طبیعی در می آیند، هرچند استفاده از ژل های بی کیفیت در تزریق ژل ممکن است پس از گذشت مدتی دچار دگرگونی در ساختار خود شده و بصورت گلوله شوند که در این صورت استخراج آن ها نیز سخت خواهد شد.

عوارض جانبی و خطراتی نیز وجود دارند که به کیفیت ژل مورد استفاده برای تزریق ژل در ارتباطی ندارند، در این موارد مقصر پزشک جراح است به عنوان مثال اگر محلی که تزریق فیلر قرار است انجام گیرد به خوبی ضدعفونی نشود یا ابزار آلات مورد استفاده در تزریق ژل استریل نشده باشند، امکان این وجود دارد که در محل تزریق عفونت به وجود آید.

پس با در نظر گرفتن همه نکات بالا توصیه می شود تا پزشک جراح خود را با دقت انتخاب کرده و پیش از اقدام به عمل، بررسی ها و مشاوره های لازم را در مورد کیفیت و برند ژل تزریقی در تزریق فیلر انجام دهید.

کاهش تورم ناشی از تزریق ژل

برای کاهش تورم و کبودی های ناشی از انجام تزریق ژل رعایت برخی نکات قبل و بعد از عمل ضروری و لازم است که توصیه می شود این نکات را مطالعه کرده و به آن ها عمل کنید تا احتمال بروز این عوارض به حداقل برسد:

  1. مصرف برخی دارو ها قبل از انجام عمل تزریق فیلر توسط بیمار احتمال وقوع عوارض را افزایش می دهد، پس بهتر است مصرف دارو هایی که تجویز پزشک معالج خودتان نیستند را یک هفته قبل از تزریق ژل کنار بگذارید و حتما درباره آن ها با پزشک خود مشورت کنید.
  2. بهتر است 1 تا 2 روز قبل از عمل مصرف سیر را کنار بگذارید تا عارضه ای پیش نیاید.
  3. اگر تبخال زده اید چند روز قبل از تزریق ژل به پزشک خود اطلاع دهید تا دارو های لازم را برای پیشگیری از افزایش و شیوع آن تجویز کند.
  4. مصرف آناناس تازه قبل و بعد از انجام تزریق فیلر به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.
  5. پس از اتمام تزریق ژل به ناحیه مورد نظر از بدن بلافاصله روی آن یخ بگذارید، انجام این کار تا حد ممکن از بروز کبودی و ورم جلوگیری می کند.
  6. پوست خود را در معرض تابش آفتاب قرار ندهید و هنگامی که می خواهید به خارج از منزل بروید از کلاه یا کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
  7. توصیه می شود از خاراندن، مالیدن و اعمال فشار بر مناطقی که تزریق ژل صورت گرفته به شدت اجتناب کنید، رعایت نکردن این موضوع باعث خارش، سوزش و متورم شدن پوست خواهد شد.
  8. به خانم ها توصیه می شود تا در صورتی که تزریق فیلر روی صورت شما انجام گرفته قبل از مصرف هرگونه لوازم آرایشی با پزشک خود مشورت کنید.

ماندگاری ورم بعد از تزریق ژل و دوران نقاهت

طبیعتا بیمار پس از مشاهده تورم و کبودی های ناشی از تزریق ژل نگرانی هایی درباره ماندگاری یا دائمی بودن آن ها برایش پیش می آید، این نوع عارضه جزو عوارض طبیعی پس از تزریق می باشد که اغلب اتفاق می افتد و با رعایت نکات ذکر شده می توان آن ها را در عرض چند روز کنترل کرده و بهبود بخشید، پس می توان نتیجه گرفت که تورم های ناشی از تزریق ژل دائمی نبوده و بزودی رفع خواهند شد.

در طی چند روز پس از عمل به بیمار توصیه می شود صبور باشد و برخی نکات را رعایت نماید تا تورم و کبودی ها بهبود یافته و ژل تزریق شده مولکول های آب را جذب کند، جذب آب باعث خواهد شد تا ژل نرم شود و ظاهری طبیعی به خود بگیرد.

توصیه می شود شب پس از انجام تزریق ژل روی دو بالش خوابیده و در صورت امکان به پشت دراز بکشید تا فشار اضافی بر مناطقی که عمل Filler Injection انجام شده وارد نشود، همچنین از ماساژ دادن و لمس مناطق تزریق شده خودداری کرده و فقط در صورت اجازه پزشک معالج خود می توانید شروع به انجام این کار کنید.

از انجام ورزش و فعالیت های بدنی شدید روزمره خود تا چند روز پس از عمل تزریق ژل اجتناب کنید، رعایت این مورد نه تنها از کبود شدن و تورم محل تزریق جلوگیری می کند بلکه احتمال بروز عفونت و عوارض دیگر را نیز کاهش می دهد، پس از سپری شدن دوران نقاهت شما می توانید فعالیت های خود را از سر بگیرید.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ