تزریق ژل

7 راهکار موثر کاهش ورم بعد از تزریق ژل (علل، علائم و درمان فوری تورم بعد از فیلر)

تزریق ژل با توجه به مزایای بسیاری که دارد توانسته توجه بسیاری از افرادی را که به زیبایی و جوان‌‌سازی پوست خود اهمیت می‌دهند را به خود جلب کند. البته تزریق ژل در کنار تمامی نکات مثبتی که دارد می‌تواند با برخی عوارض جانبی جزئی مثل التهاب، کبودی و ورم همراه باشد. ورم بعد از تزریق ژل کاملا طبیعی بوده و خیلی سریع برطرف خواهد شد. با این حال برخی از افراد به دلیل عدم رعایت نکات مراقبتی لازم قبل و بعد تزریق ژل و همچنین مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر می‌توانند شاهد میزان بالایی از تورم بعد از تزریق ژل باشند.

اینفوگرافیک ورم بعد از تزریق ژل

به همین دلیل توصیه می‌شود حتما برای جلوگیری از این موضوع در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت کرده و تمامی توصیه‌های گفته شده توسط پزشک متخصص را جدی بگیرید. ما نیز در این مقاله به صحبت در مورد تورم و نحوه از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق ژل پرداخته‌ایم تا بتوانید دوره نقاهت بسیار آسان و راحتی را بدون مشاهده عوارض جانبی شدید تجربه کنید. شما می‌توانید به منظور انجام تزریق ژل به کلینیک تخصصی رز مراجعه کرده و در کنار بهترین و به روزترین امکانات از خدمات ارائه شده توسط دکتر روحانی بهره ببرید.

ورم بعد از تزریق ژل و نحوه درمان آن

مطالب بیشتر: بهترین زل تزریقی به صورت

آیا تزریق ژل باعث تورم خواهد شد؟

انجام تزریق ژل همواره با برخی عوارض همراه است که مشاهده آن‌ها طبیعی و بسیار رایج بوده و بعد از چند رو برطرف خواهند شد.  پس از اتمام تزریق ژل، فرد بلافاصله مرخص شده و می‌تواند کلینیک زیبایی یا مطبی که در آن تزریق صورت گرفته است را ترک کند. پس از آن، دوره نقاهت شروع می‌شود که در این دوره، عوارضی همانند  ورم و کبودی در مناطق تحت درمان، به تدریج رویت خواهند شد.

این عوارض به طور واضح قابل مشاهده خواهند بود اما جای نگرانی نیست چرا که ماندگار نخواهند بود و طی چند روز تا چند هفته وضعیت اندامی که تزریق فیلر در آنجا انجام شده است، عادی خواهد شد. پس با در نظر گرفتن مطالب عنوان شده باید گفت تزریق ژل باعث تورم، کبودی و گا‌ها خون‌مردگی خواهد شد که با توجه به مهارت پزشک متخصص و نحوه انجام تزریق، شدت ورم صورت بعد از تزریق ژل ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند. در هر صورت این عوارض خطری برای سلامتی شما نداشته و وقوع آن‌ها کاملا طبیعی است. هر چند بهتر است که در این مورد نکاتی رعایت شود تا روند بهبودی پس از تزریق تسریع گردد یا مشکلات دیگری ایجاد نشود.

آیا تزریق ژل باعث تورم خواهد شد؟

کاهش تورم ناشی از تزریق ژل

برای کاهش تورم بعد از تزریق فیلر و کبودی‌های ناشی از آن، رعایت برخی نکات قبل و بعد از عمل ضروری و لازم است که توصیه می‌شود این نکات را مطالعه کرده و به آن‌ها عمل کنید تا احتمال بروز این عوارض به حداقل برسد:

 1. مصرف برخی دارو‌ها قبل از تزریق فیلر، احتمال وقوع عوارض را افزایش می‌دهد. پس بهتر است مصرف دارو‌هایی که تجویز پزشک معالج نیستند را یک هفته قبل از تزریق ژل کنار بگذارید و حتما درباره آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. در این میان، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون باید به مدت یک هفته قبل از تزریق و با دستور متخصص قطع شوند تا خون‌مرگی رخ ندهد.
 2. اگر تبخال زده‌اید چند روز قبل از تزریق ژل به پزشک خود اطلاع دهید تا دارو‌های لازم را برای پیشگیری از افزایش و شیوع آن تجویز کند.
 3. مصرف آناناس تازه قبل و بعد از انجام تزریق فیلر، به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند.
 4. پس از اتمام تزریق ژل، بلافاصله روی ناحیه مورد نظر از بدن یخ بگذارید. انجام این کار تا حد ممکن از بروز کبودی و ورم جلوگیری می‌کند. البته کیسه یخ باید داخل پارچه قرار گرفته و تماس مستقیم با پوست نداشته باشد.
 5. تا یک هفته پوست خود را در معرض تابش آفتاب قرار ندهید و هنگامی که می‌خواهید به خارج از منزل بروید از کلاه یا کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 6. توصیه می‌شود از خاراندن، مالش و اعمال فشار بر مناطقی که تزریق ژل صورت گرفته است به شدت اجتناب کنید. رعایت نکردن این موضوع باعث خارش، سوزش و متورم شدن پوست بعد از تزریق ژل خواهد شد. همچنین احتمال جابه‌جا شدن ژل در زیر پوست افزایش پیدا می‌کند.
 7. به خانم‌ها توصیه می‌شود در صورتی که تزریق فیلر روی صورت انجام گرفته است قبل از مصرف هرگونه لوازم آرایشی با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی و خطرات ناشی از تزریق ژل

مهمترین عوارض جانبی تزریق ژل که طبیعی بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شوند عبارتند از:

 1. ورم بعد از تزریق فیلر
 2. التهاب و کبودی
 3. درد در ناحیه تزریق

اما در مواردی نادر ممکن است عارضه‌هایی برای فرد بروز نماید که این عوارض جدی بوده و باید سریعا با متخصص در میان گذاشته شوند:

 1. عفونت در محل تزریق
 2. خون‌مردگی
 3. گلوله شدن ژل در محل تزریق
 4. برو واکنش آلرژیک در بدن

مطالب بیشتر: بهترین کلینیک و دکتر تزریق ژل در تهران

عوامل موثر بر بروز عوارض جانبی بعد از تزریق ژل

 1. علاوه بر عوارضی مانند تورم و کبودی در مناطق هدف که طبیعی بوده و در کمتر از یک هفته برطرف می‌شوند، مجموعه‌ای از عوارض جانبی دیگر ناشی از تزریق فیلر نیز وجود دارند که مشاهده آن‌ها طبیعی نیست و ممکن است براساس سهل‌انگاری و رعایت نکردن برخی نکات و پیشگیری‌های قبل و بعد از تزریق توسط خود فرد و حتی پزشک متخصص به هنگام انجام تزریق ژل پدیدار شوند.
 2. برخی از این عوارض جانبی مربوط به نوع ژل انتخابی و کیفیت آن است. ژل‌های باکیفیت عارضه خاصی پس از تزریق ندارند و بدن فرد واکنشی به آن‌ها نشان نمی‌دهد. همچنین پس از گذشت مدت زمان مشخصی، ژل‌های تزریق شده جای خود را گرفته و به حالت طبیعی در می‌آیند. استفاده از ژل‌های بی‌کیفیت در تزریق ژل ممکن است پس از گذشت مدتی دچار دگرگونی در ساختار خود شده و به صورت گلوله گلوله شوند که در این صورت استخراج آن‌ها نیز سخت خواهد شد.
 3. عوارض جانبی و خطراتی نیز وجود دارند که به کیفیت ژل مورد استفاده برای تزریق ارتباطی ندارند. در این موارد مقصر پزشک جراح است. به عنوان مثال اگر محلی که تزریق فیلر قرار است انجام گیرد به خوبی ضدعفونی نشود یا ابزار مورد استفاده در تزریق ژل استریل نشده باشد، امکان این وجود دارد که در محل تزریق عفونت به وجود آید.

پس با در نظر گرفتن همه نکات بالا توصیه می‌شود تا پزشک جراح خود را با دقت انتخاب کرده و پیش از اقدام به عمل، بررسی‌ها و مشاوره‌های لازم را در مورد کیفیت و برند ژل تزریقی در تزریق فیلر انجام دهید.

عوارض جانبی تزریق ژل
 1. ورم و التهاب
 2. کبودی
 3. درد موقت در ناحیه تزریق
 4. عفونت و خون‌مردگی در موارد نادر
میزان ورم پوستی
 1. مهارت متخصص در تزریق
 2. توجه به نکات مراقبتی بعد از تزریق
 3. نوع ژل مورد استفاده
 4. میزان آمادگی قبل از تزریق
کنترل ورم بعد از تزریق
 1. عدم مصرف الکل قبل و بعد از تزریق
 2. دستکاری نکردن محل تزریق
 3. مراجعه به متخصص حرفه‌ای
 4. استفاده از ژل‌های معتبر
مدت ماندگاری ورم این عارضه موقتی بوده و نهایتا بعد از یک هفته برطرف خواهد شد.

کاهش تورم ناشی از تزریق فیلر

مطالب بیشتر: هزینه تزریق ژل چقدر است؟

ماندگاری ورم بعد از تزریق ژل و دوران نقاهت

طبیعتا فرد پس از مشاهده تورم و کبودی‌های ناشی از تزریق ژل دچار نگرانی‌هایی درباره ماندگاری یا دائمی بودن این عوارض می‌شود. این نوع عارضه جزء عوارض طبیعی پس از تزریق می‌باشد که اغلب اتفاق می‌افتد و با رعایت نکات ذکر شده می‌توان آن‌ها را در عرض چند روز کنترل کرده و بهبود بخشید. پس می‌توان نتیجه گرفت که ورم ناشی از تزریق ژل دائمی نبوده و به زودی رفع خواهد شد. در طی چند روز پس از تزریق، توصیه می‌شود صبور باشید و برخی نکات را رعایت نمایید تا ورم و کبودی‌ها بهبود یابند.

توصیه می‌شود شب پس از انجام تزریق ژل روی دو بالش خوابیده و در صورت امکان به پشت دراز بکشید تا فشار اضافی بر مناطقی که تزریق انجام شده وارد نشود. همچنین از ماساژ دادن و لمس مناطق تزریق شده خودداری کرده و فقط در صورت اجازه پزشک معالج خود می‌توانید شروع به انجام این کار کنید. از انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی شدید روزمره خود تا چند روز پس از تزریق ژل اجتناب کنید. رعایت این مورد نه تنها از کبود شدن و ورم پس از تزریق فیلر جلوگیری می‌کند بلکه احتمال بروز عفونت و عوارض دیگر را نیز کاهش می‌دهد. پس از سپری شدن دوران نقاهت شما می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.

مطالب بیشتر: تزریق ژل گونه

3.2/5 (25 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *