کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
همه چیز درباره داروی بوتاکس

همه چیز درباره داروی بوتاکس

یکی از معضلات و دغدغه های بانوان در سنین بالا پیدایش چین و چروک های ناشی از کهولت سن خواهد بود که برای برطرف کردن آنها راه های نوین و ساده ای مانند تزریق بوتاکس شناخته شده و در حال افزایش محبوبیت در بین جوامع خواهد بود.

بسیاری از پزشکان، تزریق بوتاکس و انواع مختلف آن را مورد آزمایش قرار داده و همه مردم درباره تاثیرات آن بر چین و چروک و خطوط صورت تعریف و تمجیدهای بسیاری شنیده اند.

اما تزریق بوتاکس چگونه بر چین و چروک ها و خطوطی که طی سالیان دراز به وجود آمده تاثیر گذاشته و سپس آنها را از بین خواهد برد؟ چه چیز در تزریق بوتاکس موجب بازگرداندن جوانی در افرادی خواهد شد که از تزریق بوتاکس استفاده کرده اند؟

در ادامه مطلب به تعدادی از این دست سوالات پاسخ داده شده است تا تزریق بوتاکس و تاثیرات آن بر همگان روشن شود.

داروی بوتاکس چگونه تهیه می شود؟

امروزه برای پنهان کردن علائم پیری در چهره از تزریق بوتاکس استفاده خواهد شد. در واقع تزریق بوتاکس با مسدود کردن فعالیت های عصبی در عضلات موجب جلوگیری از انقباضات ماهیچه های صورت خواهد شد.

اما انقباضات ماهیچه های صورت که ناشی از اخم های مکرر، لبخندها و سایر انقباض و انبساط عضله ها و ماهیچه های صورت می باشند، برای چند روز بوده و مربوط به چندین سال خواهند بود و از بین بردن و نابودی هر چند جزئی آنها کار ساده ای نخواهد بود.

در نتیجه یک داروی قوی در تزریق بوتاکس وجود داشته که به راحتی هرچه تمام تر زیبایی و جوانی نسبی را به چهره شما بازگردانده و باعث می شود تا پس از انجام تزریق بوتاکس حس رضایت داشته باشید.

در حقیقت نام بوتاکس از یک باکتری به نام Clostridium botulinum گرفته شده است.

OnabotulinumtoxinA نوعی ماده شیمیایی سمی است که با انقباض ماهیچه ها، به عصب اجازه مسدود شدن نخواهد داد یعنی تزریق بوتاکس موجب فلج شدن خفیف و جزئی عضلات خواهد شد.

برای اینکه عضلات منقبض شده و جمع شوند، عصب های صورت ماده ای به نام استیل کولین آزاد خواهند کرد که در آن سلول های ماهیچه ای قرار می گیرند.

با آزاد شدن استیل کولین، این ماده به گیرنده های روی سلول های عضلانی متصل شده و انقباض ماهیچه ها اتفاق خواهند افتاد.

 

داروی بوتاکس چگونه تهیه می شود؟

 

با تزریق بوتاکس، OnabotulinumtoxinA از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری کرده و در نتیجه آن ماهیچه های صورت منقبض نخواهد شد و مانع از عدم ایجاد خطوط اخم در پیشانی و یا لبخند در اطراف دهان تشکیل خواهند شد.

درنتیجه شما خواهید توانست با استفاده از تزریق بوتاکس حس جوانی را به خود بازگردانده و از شر خطوط موجود بر صورت خود تا حدودی خلاص شوید.

انواع داروهای تزریق بوتاکس و مارک های معتبر

بسیاری از مردم از تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک و جوانسازی پوست صورت استفاده خواهند کرد؛ اما تزریق بوتاکس جنبه درمانی نیز خواهد داشت که در ادامه درباره کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس توضیحاتی آورده شده است.

لازم به ذکر است که داروی تزریق بوتاکس تنها یک نوع نبوده و انواع مختلفی خواهد داشت. در واقع از 4 نوع دارو برای تزریق بوتاکس استفاده خواهد شد.

  1. Botox
  2. Dysport
  3. Xeomin
  4. Myobloc

در حال حاضر از تزریق سموم بوتولینوم نوع A برای درمان زیبایی های چهره مانند از بین بردن چین و چروک توسط مسدود کردن عضلات استفاده خواهد شد.

هر کدام از انواع داروهای بوتاکس نام برده شده ویژگی های مربوط به خود را داشته و برای نقاطی از صورت مناسب خواهند بود البته این 4 مورد تقریبا کاربردهای شبیه به هم را دارا می باشند.

از نقاط مورد استفاده Botox میتوان به خطوط افقی موجود بر پیشانی، خطوط عمودی موجود در وسط ابروها که ناشی از اخم های مکرر است و خطوط گوشه های چشم اشاره کرد.

Dysport برای درمان خطوطی که عمق نسبتا متوسط و یا شدید در ناحیه بین ابروها و گوشه چشم ها دارند، استفاده خواهند کرد.

پزشکان از Xeomin برای درمان خطوط گوشه چشم و خطوط افقی و عمودی موجود بر پیشانی استفاده خواهند کرد.

از موارد استفاده ی Myobloc میتوان به درمان اسپاسم شدید در عضلات گردن و غیره اشاره کرد.

پزشک شما با توجه به وجود مشکل در ناحیه مورد نظر، بهترین درمان و نوع دارو را برای شما در نظر خواهد گرفت.

نحوه استفاده از داروهای تزریق بوتاکس

استفاده به اندازه از داروهای تزریق بوتاکس از مهم ترین عوامل بوده و تاثیر بسزایی در نتیجه تزریق بوتاکس خواهد داشت که تعیین مقدار دارو برای تزریق بوتاکس وظیفه ی پزشک بوده و شما با انتخاب پزشکی ماهر از عوارض جانبی احتمالی تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

بوتاکس در یک والی که حاوی 100 واحد محصول خشک شده است، به دست می آید.

مواد و داروهای تزریق بوتاکس با یک سوزن میکرو به عضله ها و یا نقاطی که مورد نظر شما می باشند، تزریق خواهند شد.

بیشترین درخواست ها برای تزریق بوتاکس در نقاطی مانند گوشه های چشم و پیشانی بوده که برای از بین بردن این خطوط، به یک تا سه تزریق بوتاکس احتیاج خواهد شد.

یکی از نگرانی های افراد از انجام تزریق بوتاکس، درد ناشی از تزریق بوتاکس خواهد بود. درباره این مسئله باید گفت که بسیاری از پزشکان تاکید می کنند که با توجه به اندازه سوزن های میکرو در هنگام تزریق بوتاکس، بیماران درد ناچیزی را در هنگام تزریق احساس کرده و گزارش داده اند.

البته لازم به ذکر است که گاهی ممکن است کمی سوزش و یا فشار در هنگام تزریق بوتاکس حس کنید زیرا به هرحال نوعی تزریق بوده و بدون درد نخواهد بود.

همچنین خانم هایی که یک تا دو هفته مانده به دوران قاعدگی و یا در دوره قاعدگی خود به سر می برند، درد بیشتری را در این دوران حس خواهند کرد.

بهتر است از دوران قاعدگی خود گذشته و سپس برای تزریق بوتاکس اقدام نمایید تا درد کمتری را متحمل شوید.

کاربردهای جانبی تزریق بوتاکس بجز رفع چین و چروک

زمانی که نام تزریق بوتاکس آورده می شود، اکثر افراد جنبه زیبایی تزریق بوتاکس در خاطرشان آورده شده و کمتر کسی به سایر جنبه های تزریق بوتاکس فکر خواهد کرد.

اما پزشکان از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی که به عضلات صورت مربوط شده و با تزریق بوتاکس درمان خواهند شد نیز استفاده خواهند کرد.

یکی از کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی مانند اسپاسم که پریدن و انقباض مکرر عضلات چشم می باشد، خواهد بود.

اسپاسم بر اثر بروز سکته به وجود آمده و بسیاری از افراد درگیر پریدن بی وقفه و مکرر پلک ها خواهند بود که یکی از درمان های اسپاسم تزریق بوتاکس به عضلات چشم و ناحیه درگیر این بیماری بوده و بسیاری از پزشکان به این افراد تزریق بوتاکس را توصیه خواهند کرد.

از دیگر مصارف درمانی Botox injection می توان به استفاده از آن برای جلوگیری بیش از حد از تعریق زیر بغل و استرابیسموس یا انحراف چشم اشاره کرد.

از دیگر مصارف پزشکی تزریق بوتاکس که موجب برطرف کردن عارضه هایی خواهند شد، می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1. برطرف کردن سفتی عضلانی در آرنج، مچ دست و انگشتان بزرگسالان و کودکان 2 تا 17 ساله با اسپاستیسیتی اندام فوقانی بدن
  2. برطرف کردن سفتی عضلانی در مچ پا بزرگسالان با اسپاستیسم اندام زیری
  3. درمان بی اختیاری مثانه در بزرگسالان که ناشی از اختلالات عصبی مانند آسیب نخاعی است
  4. درمان افرادی که به سر درد های شدید و مزمن میگرن دچار می باشند مورد استفاده خواهند گرفت اما توجه کنید که دارو نباید برای درمان سردرد رایج استفاده شود.

امید است با شناخت داروهای تزریق بوتاکس و روش های درمانی آن تعدادی از بیماری ها درمان شده و مشکلات بیماران تا حد زیادی کاهش یابد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ