تزریق بوتاکس

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس کدام نواحی می باشد؟

تزریق بوتاکس یکی از درمان های رایج امروزی است که برای رفع چین و چروک صورت و تعریق بیش از حد نواحی مختلف بدن مانند زیر بغل استفاده می شود. درمان زیبایی تزریق بوتاکس مانند هر روشی دیگری در کنار فواید زیادی که دارد ممکن است در شرایطی مشکلاتی هم ایجاد کند. مشکلات انجام تزریق بوتاکس در برخی مناطق ممکن است به خطرات جدی و غیر قابل درمان منجر شود به این مناطق، مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس می گویند. البته همانطور که گفته شد فقط در مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس احتمال بروز عوارض جانبی و خطرات احتمالی بعد از انجام درمان زیبایی بوتاکس وجود ندارد بلکه در شرایط دیگری هم ممکن است شما با عوارض جانبی و خطرات احتمالی بوتاکس مواجه شوید.

برای مثال فردی که تزریق بوتاکس شما را انجام می دهد می تواند نقش مهمی در بروز و یا جلوگیری عوارض و خطرات تزریق بوتاکس داشته باشد. اگر شما فرد بی تجربه و غیر متخصص زیبایی را برای انجام بوتاکس انتخاب کرده باشید ممکن است نتواند مناطق ممنوعه را بشناسد و یا تزریق را به نادرستی انجام دهد. بنابراین در هنگام انتخاب فرد مناسب برای انجام تزریق بوتاکس باید به تخصص و تجربه فرد هم علاوه بر هزینه های دریافتی فرد بابت تزریق بوتاکس توجه کنید.

هرگز تزریق بوتاکس در جایی غیر از کلینیک مانند آرایشگاه ها انجام ندهید به این دلیل که در این مکان هم فرد متخصصی برای انجام بوتاکس شما وجود ندارد و هم ممکن است از مواد بوتاکس بدون اصالت برای درمان زیبایی بوتاکس شما استفاده کند. در صورتی که موارد گفته شده را رعایت نکنید و آگاهی لازم را درباره بوتاکس و مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس کسب نکنید ممکن است نتوانید نتیجه رضایت بخشی از انجام درمان زیبایی بوتاکس بگیرید و با خطرات جدی مواجه شوید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان با مشاورین زیبایی ما در کلینیک پوست و مو رز تماس بگیرید.

خط ویژه: 02148679

 

مطالب بیشتر: مراقبت های بعد از تطریق بوتاکس

آیا امکان تزریق بوتاکس در تمامی نواحی بدن وجود دارد؟

در ابتدا لازم است آگاهی کافی درباره تزریق بوتاکس و عملکرد آن داشته باشید تا بتوانید به پاسخ این سوال برسید. بوتاکس در واقع همان سم باکتری بوتولینیوم است. سم باکتری بوتولینیوم معمولا در غذا ها وجود دارد. خوردن غذای آلوده به سم باکتری بوتولینیوم باعث ایجاد مسمومیت غذایی می شود اما استفاده و تزریق سم باکتری بوتولینیوم در تزریق بوتاکس برای بدن مفید است و تزریق سم باکتری بوتولینیوم به عنوان بوتاکس مسمومیتی به وجود نمی آورد. عملکرد بوتاکس در درمان زیبایی تزریق بوتاکس به این صورت است که با مختل کردن اعصاب بر روی عضلات و هورمون ها تاثیر می گذارد. برای درک بهتر عملکرد بوتاکس در تزریق بوتاکس مثالی درباره عملکرد بوتاکس در رفع چین و چروک صورت در پایین زده شده است.

برخی از چین و چروک ها که تزریق بوتاکس بر آن ها تاثیر گذار است بر اثر فرستاده شدن پیام انقباض از سوی اعصاب و تاثیر آن بر عضلات ایجاد شده اند. زمانی که تزریق بوتاکس بعد از مدتی از گذشت انجام بوتاکس بر نواحی چین و چروک صورت تزریق می شود، ماده بوتاکس به اعصاب اطراف چین و چروک می رود و کار آن ها را مختل می کند.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به گردن

آیا امکان تزریق بوتاکس در تمامی نواحی بدن وجود دارد؟

از کار افتادن اعصاب بعد از انجام درمان زیبایی تزریق بوتاکس باعث می شود که دیگر پیام انقباض از طرف اعصاب به عضلات ارسال نشود. در این صورت عضلات منبسط و باز می شوند. باز شدن عضلات هم کاهش چین و چروک را به دنبال می آورد.

درمان زیبایی تزریق بوتاکس به دلیل تاثیر گذاری بر اعصاب و غیر فعال کردن آن ها ممکن است در تزریق بوتاکس در برخی نواحی باعث ایجاد مشکلات زیادی شود و خطرات غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل انجام بوتاکس نمی تواند برای همه ی نواحی مناسب باشد.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس در چه نواحی ممنوع است؟

همانطور که گفته شد احتمال بروز عوارض جانبی و خطرات جدی در انجام تزریق بوتاکس در برخی نواحی بسیار بیشتر از نواحی دیگر است. به این نواحی، نواحی ممنوعه ی تزریق بوتاکس می گویند که زمانی این عمل به درستی انجام نشود در نواحی ممنوعه نسبت به نواحی دیگر عوارض و خطرات جدی تری به دنبال خواهد داشت.

در واقع زمانی که تزریق بوتاکس انجام می شود ممکن است مواد بوتاکس به هر دلیلی مانند درست انجام نشدن درمان زیبایی بوتاکس و یا تزریق مقدار نامناسب بوتاکس، مواد بوتاکس حرکت کند. حرکت مواد بوتاکس در زیر پوست ممکن است به بافت های اطراف با غیر فعال کردن اعصاب آسیب برساند. زمانی که تزریق بوتاکس در نواحی حساس مانند نواحی اطراف چشم رخ دهد ممکن است باعث ایجاد خطرات بسیار جدی شود. به همین دلیل سازمان غذا و دارو انجام تزریق بوتاکس در نواحی اطراف چشم را از نواحی ممنوعه اعلام کرده است و انجام تزریق بوتاکس در ناحیه اطراف چشم را برای هدف آرایشی ممنوع کرده است.

کاندید مناسب و نامناسب تزریق بوتاکس

همانطور که گفته شد رخ دادن عوارض جانبی و خطرات احتمالی به موارد مختلفی وابسته است. یکی از موارد دیگری که تاثیر زیادی بر کاهش احتمال بروز عوارض جانبی و خطرات احتمالی بوتاکس دارد این است که شما فرد مناسبی برای انجام تزریق بوتاکس باشید. برای اطمینان از این که شما فرد مناسبی برای انجام تزریق بوتاکس هستید یا خیر لازم است آزمایشاتی را قبل از انجام تزریق بوتاکس انجام دهید.

در پایین برخی مواردی مهمی که در کاندیدا بودن شما برای انجام تزریق بوتاکس تاثیر گذار است گفته شده است. در صورتی که هر یک از مشکلات پایین را داشتید شما قادر به انجام بوتاکس نخواهید بود.

 1. در صورتی که هر یک از مواد بوتاکس حساسیت دارید انجام بوتاکس برای شما توصیه نمی شود.
 2. در صورتی که در ناحیه ای از بدن شما عفونتی وجود داشته باشد آن ناحیه از نواحی ممنوعه برای درمان زیبایی بوتاکس شناخته می شود.
 3. در صورتی که دارای بیماری باشید که بر اعصاب و سیستم عصبی شما تاثیر گذار است.
 4. از مشکلات تنفسی مانند آسم رنج می برید.
 5. باردار هستید.
 6. در بلع مشکل دارید.
 7. مشکلات خونریزی دارید.
 8. در آینده نزدیک می خواهید عمل جراحی انجام دهید.
 9. برخی از داروهای خاص، ویتامین ها یا مکمل ها را مصرف کرده یا اخیراً مصرف کرده اید

البته لازم است قبل از هر چیزی پزشک متخصص زیبایی هم مراجعه کنید تا سوابق پزشکی شما را بررسی کند و طبق آن تشخیص دهد که شما قادر به انجام تزریق بوتاکس خواهید بود یا خیر.

عوارض استفاده از تزریق بوتاکس در مناطق ممنوعه

در صورتی که نکات گفته شده را رعایت نکنید و تزریق بوتاکس را در نواحی ممنوعه انجام دهید ممکن است با عوارض و خطرات جدی بوتاکس مواجه شوید.

برخی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس ممکن است به تنهایی مشکلی ایجاد نکند و به نظر ساده بیایند اما می توانند زمینه لازم را برای بروز خطرات جدی تر فراهم کنند؛ بنابراین زمانی که هر یک از علائم کهیر، خارش، خس خس سینه و تنفس دشوار را بعد از انجام بوتاکس مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

در پایین برخی از عوارض جانبی و خطراتی که ممکن است بعد از انجام تزریق بوتاکس نادرست، یا حرکت ماده بوتاکس در زیر پوست، در صورت حساسیت داشتن به ماده بوتاکس و دیگر موارد گفته شده مواجه شوید گفته شده است.

 1. ضعف عضلانی غیرمعمول
 2. از دست دادن کنترل مثانه.
 3. خشن شدن صدا
 4. افتادگی پلک
 5. تغییر دید
 6. احساس درد چشم
 7. خشکی چشم
 8. تحریک شده چشم
 9. درد قفسه سینه یا فشار
 10. درد در فک یا شانه
 11. ضربان قلب نامنظم

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس با مشاورین ما در بخش زیبایی کلینیک تماس بگیرید. خط ویژه: 02148679

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ