کاشت مو

تاثیر مصرف سیگار و قلیان بعد از کاشت مو

برای موفقیت در کاشت مو رعایت یک سری نکات و مراقبت‌های توصیه شده از طرف پزشک متخصص ضروری است. چرا که بدون اهمیت دادن به نکات مراقبتی نمی‌توان انتظار رسیدن به نتیجه ایده‌آل و مطلوب را داشت. یکی از مهم‌ترین این موارد که پزشک‌ها تاکید جدی بر آن دارند خودداری از سیگار کشیدن بعد از کاشت مو و همچنین مصرف قلیان بعد از کاشت مو است. چرا که مصرف دخانیات پس از پیوند مو می‌تواند تمامی زحمات و هزینه‌های شما را از بین برده و مانع از رسیدن به موهایی با تراکم بالا شود. علاوه بر این مورد احتمال بروز عوارض جانبی که خطرات جدی را می‌تواند در پی داشته باشد با مصرف دخانیات بسیار بالا خواهد بود. اگر شما نیز جز افرادی هستید که عادت به مصرف دخانیات دارید بهتر است در این مقاله همراه ما باشید تا با ضرر و زیان‌های این کار بیشتر آشنا شده و در ترک آن تلاش کنید.

محدودیت های بعد از کاشت موی طبیعی

همه بیماران می دانند که انجام عمل زیبایی پیوند مو همانند سایر عمل های زیبایی و درمانی یک دوره نقاهت برای بیمار وجود دارد که در این دوره نقاهت، شرایط برای بیمار نسبت به سایر روز های کاملا متفاوت خواهد بود. به این معنی که بیمار پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو در یک کلینیک کاشت مو یک دوره خاصی را پشت سر بگذارد تا به بهبود کامل پس از انجام پیوند مو برسد.

بنابراین در طول این دوره برای اینکه بیمار بتواند هر چه سریع تر به وضعیت خود بهبود ببخشد به رعایت برخی از نکات و توصیه های ذکر شده توسط پزشک متخصص کاشت مو توجه لازم را داشته باشد که این نکته ها و توصیه های ذکر شده توسط پزشک متخصص پیوند مو شامل برخی از محدودیت ها در دوران نقاهت پس از عمل زیبایی پیوند مو می شود.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو در کلینیک پوست و مو رز با مشاورین ما تماس بگیرید.

خط ویژه: 02148679

محدودیت های بعد از کاشت موی طبیعی

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

توصیه می شود آن دسته از بیمارانی که می خواهند عمل زیبایی کاشت مو انجام دهند با مطالعه آن ها آگاهی کامل یافته و این محدودیت ها را جدی بگیرند. از جمله محدودیت های دوران نقاهت پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو شامل:

 1. پرهیز از قرار گیری در مکان های گرم: بیماران پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو باید به این نکته توجه داشته باشند که به مدت حداقل دو روز از قرار گیری در مکان های گرمی همچون استخر، حمام داغ، سونا و جکوزی پرهیز کنند.
 2. عدم قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید: پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو قرارگیری در معرض مستقیم نور خورشید می تواند بسیار مشکل آفرین باشد. به همین منظور از پزشکان متخصص پیوند مو توصیه می کنند که بیمار حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید پرهیز نماید.
 3. عدم مصرف دارو هایی که پزشک متخصص پیوند مو آن ها را حداقل در دوران نقاهت ممنوع اعلام کرده است: مصرف برخی از دارو های خاص در دوران نقاهت باعث روز برخی عوارض جانبی خطرناک خواهد شد. به همین جهت بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارویی این موضوع مهم را در اختیار پزشک متخصص کاشت موی خود قرار دهید.
 4. عدم مصرف هر گونه دخانیات: مصرف دخانیاتی همچون قلیان و سیگار پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو حداقل به مدت تو هفته ممنوع می باشد. علاوه بر این پزشکان متخصص کاشت مو توصیه می کنند که قبل از انجام عمل زیبایی پیوند مو به مدت یک هفته از مصرف سیگار و دخانیات خودداری شود. تا مشکل خاصی در دوران نقاهت به وجود نیاید.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fut

آیا سیگار کشیدن بعد از کاشت مو باعث عفونت و کندی روند بهبود خواهد شد؟

همان طور که در بالا اشاره شد یکی از محدودیت های دوران نقاهت پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو، مصرف هر گونه دخانیات و سیگار می باشد و متأسفانه باید اذعان کرد که مصرف سیگار و قلیان باعث عفونت پس از پیوند مو در ناحیه تحت درمان می شوند مصرف سیگار به صورت مرتب چه پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو چه قبل از آن باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن بیمار می شود. همچنین آمار ها حاکی از این است که آن دسته از افرادی که سیگار مصرف می کنند زخم ها و جراحت هایشان نسبت به افرادی که دخانیات مصرف نمی کنند دیر تر بهبود می یابد؛ که دلیل این امر هم همان مصرف سیگار و دخانیات می باشد.

حال شاید با خود بپرسید که چرا مصرف سیگار باعث می شود تا زخم‌ های ایجاد شده دیر تر بهبود یابند و این امر چه ارتباطی با عفونت ناشی از مصرف سیگار پس از کاشت مو دارد؟ به دلیل این که با مصرف سیگار نیکوتینی که در سیگار موجود می باشد وارد خون بیمار شده و در خون فرد جریان می یابد نیکوتین موجود در خون باعث جلوگیری از جابجایی اکسیژن با کربن مونوکسید در خون می شود.

بنابراین مواد مغذی و اکسیژن از طریق خون به بافت های آسیب دیده به خوبی نمی رسند و این بافت های آسیب دیده که برای بهبود به تغذیه نیاز دارند مدت زیادی طول خواهد کشید تا به طور کامل بهبود یابند. به همین خاطر زخم های ایجاد شده دیر تر خوب خواهند شد. همچنین کاملاً بدیهی است که هر چه زخم های ایجاد شده دیر تر بهبود یابند به دلیل اینکه این نواحی بسیار حساس و آسیب پذیر هستند احتمال اینکه در این ناحیه میکروب ها و باکتری ها به بدن نفوذ کنند بسیار بیشتر خواهد بود؛ بنابراین با مصرف سیگار پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو احتمال عفونت در ناحیه تحت درمان به شدت افزایش خواهد یافت.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

عوارض سیگار و قلیان بعد از کاشت مو

با وجود اینکه عمل زیبایی پیوند مو از عمل های زیبایی کم عارضه و بدون مشکل محسوب می شود اما برخی از عوامل دخیل باعث بروز این عوارض جانبی پس از کاشت طبیعی مو می شوند. یکی از این عوامل رفتار ها و عادت های بد بیمار پس از انجام عمل زیبای کاشت مو می باشد. مصرف سیگار به صورت مرتب می تواند یکی از بد ترین عادت های هر بیماری بعد از عمل زیبایی کاشت مو باشد. مصرف سیگار و قلیان پس از عمل زیبایی پیوند مو به تنهایی چندین عارضه را برای بیمار به همراه خواهند داشت که وجود این عارضه ها برای بیمار بسیار ناخوشایند می باشد. در حالی که ممکن است بیمار از ارتباط این عارضه ها با مصرف دخانیات کاملا بی خبر باشد.

به همین جهت یک سری از عوارض و خطرات ناشی از مصرف سیگار پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو در زیر بازگو می ‌شود تا آن دسته از بیمارانی که از عوارض جانبی مصرف سیگار پس از عمل زیبایی پیوند مو بی خبر هستند با مطالعه این عوارض آگاهی لازم را به دست آورند و سعی کنند تا با ترک سیگار حداقل در دوره نقاهت از بروز این عوارض ناخوشایند جلوگیری به عمل آورند.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش ترکیبی

از جمله عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف سیگار و قلیان یا هر نوع دخانیاتی عبارتند از:

 1. دوام کبودی و تورم پس از کاشت مو: ممکن است پس از انجام عمل زیبایی پیوند مو تورم و کبودی در ناحیه تحت درمان دیده شود که با مصرف سیگار این عارضه ها مدت بسیار طولانی تری ماندگاری خواهند داشت.
 2. تضعیف فولیکول های مو های کاشته شده: پس از انجام روند زیبا سازی کاشت مو به دلیل اینکه مو های کاشته شده در ابتدا بسیار حساس می باشند برای تقویت خود به تغذیه مناسب نیاز خواهند داشت و این تغذیه و اکسیژن مناسب از طریق خون این فولیکول های کاشته شده می رسد.

اگر بیمار پس از کاشت مو هر گونه دخانیاتی مصرف کند. نیکوتین موجود در سیگار و قلیان باعث عدم رسیدن تغذیه مناسب از طریق خون به فولیکول های کاشته شده خواهد شد و این کار باعث تضعیف فولیکول های کاشته شده می شود.

 1. التهاب
 2. احساس درد بیشتر
 3. شکنندگی مو های کاشته شده
 4. احتمال بیشتر شدن ریزش مو های کاشته شده
 5. عفونت

چند روز بعد از کاشت مو میتوان قلیان کشید ؟

متاسفانه این روزها اغلب جوانان تمایل زیادی به کشیدن قلیان دارند. قلیان یکی از دخانیات سنگین و بسیار زیان‌آوری شناخته می‌شود. برای اینکه عوارض جانبی و خطرات قلیان متوجه حال کاندیدهای کاشت مو نشود باید از چند مدت قبل از اقدام به این عمل زیبایی تا چند مدت بعد از آن از مصرف آن خودداری شود. بهتر است حداقل ۲ تا ۴ هفته بعد از پیوند مو از مصرف این دخانیات دوری کنید.

چند روز بعد از کاشت مو میتوان سیگار کشید ؟

برای کاهش مدت زمان دوره نقاهت و جلوگیری از بروز عوارض جانبی جدی بعد از کاشت مو توصیه می‌شود مصرف سیگار کنار گذاشته شود. این که تا چه مدت بعد از کاشت مو نباید سیگار کشید موضوعی است که تمامی کاندیدهای پیوند مو باید پاسخ آن را از پزشک متخصص خود بگیرند. عموما گفته می‌شود تا ۱۴ روز بعد از پیوند مو نباید سراغ دخانیاتی مثل سیگار بروید.

تاثیر سیگار بر موهای کاشته شده

کشیدن سیگار بعد از کاشت مو به دلیل نیکوتین و مواد شیمیایی آن عوارض و تاثیرات منفی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه درصد موفقیت بعد از کاشت مو کاهش یافته و عوارض جانبی و حتی خطرات آزاردهنده بسیاری به وجود خواهد آمد. برای درک بهتر این موضوع در زیر به چند مورد از تاثیرات سیگار بر موهای کاشته شده اشاره کرده‌ایم:

 • ایجاد اختلال در رشد موهای کاشته شده
 • بالا بودن احتمال خونریزی در زخم‌های بعد از کاشت و در نتیجه عفونت فولیکول‌های مو
 • ریزش موهای کاشته شده و عدم موفقیت در کاشت
 • کاهش جریان خونرسانی به پوست سر و در نتیجه تضعیف موهای کاشته شده

علاوه بر تاثیرات منفی بسیار زیادی که سیگار در موهای کاشته شده دارد سلامت جسمی افراد را نیز شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد سیگاری تلاش بسیاری در ترک همیشگی دخانیات داشته باشند.

3.7/5 (3 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام و خسته نباشید ،
  من می خواستم بعد از حدود 10 روز بعد از عمل ، یک نخ سیگار بکشم
  آیا مشکل ساز است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ