کاشت مو

اثرات مصرف دخانیات و سیگار بعد از کاشت مو

برای موفقیت در کاشت مو رعایت یک سری نکات و مراقبت‌های توصیه شده از طرف پزشک متخصص ضروری است. چرا که بدون اهمیت دادن به نکات مراقبتی نمی‌توان انتظار رسیدن به نتیجه ایده‌آل و مطلوب را داشت. یکی از مهم‌ترین این موارد که پزشک‌ها تاکید جدی بر آن دارند خودداری از سیگار کشیدن بعد از کاشت مو و همچنین مصرف قلیان بعد از کاشت مو است. چرا که مصرف دخانیات پس از پیوند مو می‌تواند تمامی زحمات و هزینه‌های شما را از بین برده و مانع از رسیدن به موهایی با تراکم بالا شود.

اینفوگرافیک راهنمای کشیدن سیگار بعد از کاشت مو

علاوه بر این مورد احتمال بروز عوارض جانبی که خطرات جدی را می‌تواند در پی داشته باشد با مصرف دخانیات بسیار بالا خواهد بود. اگر شما نیز جز افرادی هستید که عادت به مصرف دخانیات دارید بهتر است در این مقاله همراه ما باشید تا با ضرر و زیان‌های این کار بیشتر آشنا شده و در ترک آن تلاش کنید.

تاثیر مصرف سیگار و قلیان پس از کاشت مو

محدودیت های بعد از کاشت موی طبیعی

مراقبت بعد از انجام عمل زیبایی پیوند مو یکی از مهمترین نکات برای افزایش ماندگاری این روش است. بنابراین در طول دوره نقاهت برای اینکه زیباجو بتواند هرچه سریع تر به بهبودی برسد، باید تمام نکات گوشزد شده توسط پزشک خود را مو به مو انجام دهد. این نکات و توصیه‌های ذکر شده ممکن است شامل برخی از محدودیت‌ها و الزامات پس از عمل زیبایی پیوند مو باشد. از جمله محدودیت‌های دوران نقاهت پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

 1. پرهیز از قرارگیری در مکان‌های بسیار گرم: زیباجویان پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو باید به مدت حداقل دو روز از قرار گیری در مکان‌های گرمی همچون استخرها، حمام‌های داغ، سالن سولاریوم، سونا و جکوزی پرهیز کنند.
 2. عدم قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید: پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو قرارگیری در معرض مستقیم نور خورشید می‌تواند نتیجه کاشت را تحت تاثیر قرار دهد. به همین منظور پزشکان متخصص پیوند مو توصیه می‌کنند که افراد حداقل به مدت 48 ساعت پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید پرهیز نمایند.
 3. عدم مصرف سیگار قلیان و هرگونه دخانیات دیگر: مصرف دخانیاتی همچون قلیان و سیگار پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو حداقل به مدت دو هفته ممنوع می‌باشد. علاوه بر این پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از انجام عمل زیبایی پیوند مو به مدت یک هفته از مصرف سیگار و دخانیات خودداری شود تا عوارض جانبی مرتبط در دوران نقاهت گریبان‌گیر زیباجو نشود. به طور کلی سیگار کشیدن تا حد زیادی ریزش مو بعد از پیوند مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند بر روی نتایج حاصل از کاشت مو نیز تأثیرات منفی بگذارد.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو در کلینیک پوست و مو رز با مشاورین ما تماس بگیرید.

خط ویژه: 02148679

محدودیت های پس از کاشت موی طبیعی

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fut

آیا سیگار کشیدن بعد از کاشت مو باعث عفونت و کندی روند بهبود خواهد شد؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد یکی از محدودیت‌های دوران نقاهت پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو ، مصرف هر گونه دخانیات و سیگار می‌باشد؛ زیرا مصرف سیگار و قلیان باعث عفونت فولیکول پس از پیوند مو می‌شوند. مصرف سیگار به صورت مرتب چه پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو چه قبل از آن باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن متقاضی نیز می‌شود. همچنین آمارها حاکی از آن است که زمان بهبودی زخم‌ها و جراحت‌های بعد از کاشت مو در آن دسته از افرادی که سیگار می‌کشند، نسبت به افرادی که دخانیات مصرف نمی‌کنند بیشتر خواهد بود.

علت این است که با مصرف سیگار، نیکوتین موجود در آن وارد خون فرد شده و در خون فرد جریان می‌یابد. نیکوتین موجود در خون مانع از جابجایی اکسیژن با کربن مونوکسید در خون می‌شود. بنابراین مواد مغذی و اکسیژن به فولیکول‌های تازه کاشت شده نمی‌رسند و ممکن است که این بافت‌ها آسیب ببینند و احتمالا نتیجه نهایی کاشت را تحت تاثیر و حتی خطر قرار دهند؛ به همین خاطر است که احتمال دارد، زخم‌های ایجاد شده دیر تر خوب شوند.

همچنین کاملاً بدیهی است که هر چه زخم‌ها دیرتر بهبود یابند، به دلیل حساس و آسیب پذیر بودن مناطق تحت درمان، احتمال اینکه در این نواحی میکروب‌ها شروع به فعالیت و عفونت‌زایی نمایند نیز زیاد می‌شود. به این ترتیب می‌توان چنین استنباط کرد که با مصرف سیگار پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو احتمال عفونت در ناحیه تحت درمان افزایش خواهد یافت.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

سیگار کشیدن چگونه می‌تواند بر ریزش مو بعد از کاشت تأثیر بگذارد؟

همانطور که پیش‌تر اشاره نمودیم، دخانیات بر گردش خون تأثیر منفی می‌گذارند، یعنی از رسیدن اکسیژن کافی به فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کنند و در نتیجه باعث مرگ آن‌ها می‌شوند. به این دلیل که نیکوتین رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند و علاوه بر این، مونوکسیدکربن نیز توانایی خون را در حمل اکسیژن کاهش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، ناحیه کاشت موی شما دچار کمبود اکسیژن می‌شود که باعث افزایش زمان بهبودی شده و عوارضی مانند ریزش دائمی موها را به همراه می‌آورد. در واقع نبود اکسیژن موجب مرگ فولیکول‌های تازه کاشته شده و یا دیگر موهای سرتان خواهد شد.

اثرات مصرف دخانیات و سیگار بعد از کاشت مو

اثر دخانیات بر مو نیکوتین موجود در سیگار باعث می‌شود اکسیژن‌رسانی دچار مشکل شده و در نتیجه فولیکول‌ها در اثر کمبود اکسیژن خواهند مرد.
مدت زمان ترک دخانیات بهتر است یک ماه قبل و یک ماه بعد از پیوند مو، مصرف دخانیات را ترک کنید.
عوارض مصرف دخانیات
 1. کاهش سطح اکسیژن خون و در نتیجه از دست رفتن فولیکول
 2. اختلال در خونرسانی و کاهش تقویت فولیکول
مهمترین محدودیت‌ها برای کاشت مو
 1. عدم مصرف دخانیات و الکل
 2. دوری از تابش مستقیم نور خورشید
 3. نرفتن به محیط‌های گرم

عوارض سیگار و قلیان بعد از کاشت مو

با وجود اینکه عمل زیبایی پیوند مو از عمل های زیبایی کم عارضه و بدون مشکل محسوب می‌شود، اما برخی از عوامل می‌توانند منجر به بروز برخی عوارض جانبی پس از کاشت طبیعی مو شوند. از جمله عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف سیگار و قلیان یا هر نوع دخانیات دیگر بعد از کاشت مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دوام کبودی و تورم پس از کاشت مو: ممکن است پس از انجام عمل زیبایی پیوند مو تورم و کبودی در ناحیه تحت درمان دیده شود که با مصرف سیگار این عارضه، به مدت بسیار طولانی‌تری باقی خواهند ماند.
 2. تضعیف فولیکول‌ موهای کاشته شده: پس از انجام روند کاشت مو، به دلیل اینکه موهای کاشته شده در ابتدا بسیار حساس وآسیب پذیر می‌باشند، برای تقویت خود به تغذیه و اکسیژن کافی احتیاج خواهند داشت و این تغذیه و اکسیژن مناسب از طریق خونرسانی منظم و کافی به دست خواهند آمد. نیکوتین موجود در سیگار و قلیان باعث عدم رسیدن تغذیه مناسب از طریق خون به فولیکول‌های کاشته شده خواهد شد که تضعیف قدرت آن‌ها را به همراه دارد.
 3. آسیب به رگ‌های منطقه کاشت شده: مواد مضر موجود در سیگار و قلیان خاصیت ارتجاعی رگ‌های نازک پوست را کاهش می‌دهند و موجب مختل شدن سیستم گردش خون آن ناحیه نیز می‌گردند که می‌تواند موجب شکنندگی موهای کاشته شده و احتمال بیشتر شدن ریزش آن‌ها نیز بشود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش ترکیبی

چند روز بعد از کاشت مو می‌توان قلیان کشید ؟

هیچ کس نمی‌تواند شما را از استعمال قلیان منصرف کند با این حال، با توجه به خطرات احتمالی، باید حداقل برای مدتی از آن‌ها اجتناب کنید، اما بازهم تصمیم نهایی کاملاً با خود شماست. برای اینکه عوارض جانبی و خطرات ناشی از مصرف دخانیات متوجه حال کاندیدهای کاشت مو نشود باید از چند مدت قبل از اقدام به این عمل زیبایی تا چند مدت بعد از آن از مصرف آن خودداری شود. به هر حال اگر بعد از کاشت مو تصمیم دارید دوباره قلیان بکشید، باید حداقل 2 هفته برای از سر گیری آن صبر کنید. این کار به شما، پیوند مو و برش‌های جراحیتان زمان کافی برای بهبودی را هدیه می‌دهد تا احتمال عفونت را کاهش دهید و به نتیجه دلخواهتان برسید.

چند روز بعد از کاشت مو می‌توان سیگار کشید ؟

برای کاهش مدت زمان دوره نقاهت و جلوگیری از بروز عوارض جانبی جدی بعد از کاشت مو و برای اطمینان از بهبودی کامل توصیه می‌شود که چندین هفته سیگار نکشید، اما دوباره می‌گوییم که این تصمیم فقط با خود شما است. این که تا چه مدت بعد از کاشت مو نباید سیگار کشید سوالی است که جواب آن را باید از پزشک متخصص پیوند موی طبیعی خود گرفت. عموما توصیه می‌شود که حداقل تا ۱۴ روز (دو هفته) بعد از پیوند مو از استعمال سیگار و دخانیات دیگر پرهیز کرد. همچنین برخی پزشکان از زیباجویان خود درخواست می‌کنند که 1 هفته نیز قبل از پیوند مو، سیگار را کنار بگذارند تا روند کاشت مو با اختلال مواجه نشود.

تاثیر دخانیات بر موهای کاشته شده

تاثیر سیگار بر موهای کاشته شده

کشیدن سیگار بعد از کاشت مو به دلیل داشتن نیکوتین و مواد شیمیایی، عوارض و تاثیرات منفی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه درصد موفقیت و رسیدن به نتیجه ایده‎‌آل بعد از کاشت مو را کاهش می‌دهد و همچنین عوارض جانبی بسیاری را به وجود خواهد آورد. برای درک بهتر این موضوع در ادامه به چند مورد از تاثیرات سیگار بر موهای کاشته شده اشاره کرده‌ایم:

 1. ایجاد اختلال در رشد موهای کاشته شده
 2. بالا بودن احتمال خونریزی در زخم‌های ایجاد شده بعد از کاشت و در نتیجه عفونت فولیکول‌های مو
 3. ریزش موهای کاشته شده و عدم کسب موفقیت در کاشت
 4. کاهش جریان خونرسانی به پوست سر و در نتیجه تضعیف موهای کاشته شده
 5. انقباض عروق ریز و درشت ناحیه کاشت شده به وسیله نیکوتین
 6. افزایش مونوکسید کربن در خون و کاهش قدرت حمل اکسیژن خون
 7. اختلال در روند رشد موهای پیوند زده شده
 8. نازک شدن پوست سر
3.3/5 (6 نظر)

منبع
emrahciniknaturalhairturkey

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام و خسته نباشید ،
  من می خواستم بعد از حدود 10 روز بعد از عمل ، یک نخ سیگار بکشم
  آیا مشکل ساز است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ