لیزر موهای زائد

مصرف دارو همراه با لیزر موهای زائد مجاز است؟

لیزر موهای زائد امروزه به عنوان یک روش نیمه قطعی برای از بین بردن موهای زائد می باشد؛ اما برخی از افراد به دلیل بیماری و یا مشکلات پوستی و یا مشکل جسمانی نمی توانند به لیزر موهای زائد بپردازند و مجبور هستند از داروهایی برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند.

گاهی ممکن است این دارو ها برای از بین بردن موهای زائد استفاده شوند ولی در عوض تمامی این دارو ها نیز می توانند در بدن افراد تاثیراتی متفاوت داشته باشند و یا ممکن است اصلا موهای زائد قبلی را از بین نبرد و فقط باعث جلوگیری از رشد موهای زائد بعدی باشد.

آیا نتایج لیزر موهای زائد با مصرف دارو ارتباط مستقیم دارد؟

امروزه از بین بردن موهای زاید در اکثر کشور ها بسیار رایج شده است. افراد زیادی از موهای زائد برخی نقاط بدن خود بسیار رنج می برند و به همین دلیل به لیزر موهای زائد روی می آورند. لیزر موهای زائد در واقع می تواند از بین برنده موهای زائد به طور نیمه دائم باشد و حدود 70% از موها را از بین می برد و در عوض موهایی که رشد می کنند بسیار ضعیف و نازک هستند.

بدن افراد متفاوت است لیزر موهای زائد در بدن افراد با رنگ پوست و جنس موی مختلف متفاوت است. لیزر موهای زائد با از بین بردن فولیکول های موجود در زیر پوست و یا ضعیف کردن آن ها، مانع از این می شود که این سلول های تولید کننده ی مو، موی جدید ایجاد کنند و یا موهای رشد کرده بسیار ضعیف رشد می کنند. از بین بردن این فولیکول ها در رفع موهای زاید توسط نوری با طول موج مخصوص که منشا آن دستگاه لیزر است، انجام میگیرد.

حال به جواب این سوال می رسیم، آیا دستیابی به نتایج لیزر موهای زائد به مصرف دارو نیاز دارد؟ پاسخ این سوال منفی است. حین انجام لیزر موهای زائد از هیچ داروی کمکی استفاده نمی شود و استفاده از دارو ممکن است در پوست مشکلاتی ایجاد کند. البته بهتر است بدانید قبل از لیزر موهای زاید از داروی بی حسی استفاده می کنند چرا که لیزر موهای زائد با اندکی درد همراه است و همچنین بعد از اتمام لیزر موهای زائد برای بهبود پوست از لوسیون های ویژه ای استفاده می کنند.

لیزر موهای زائد خود به تنهایی 70% از موهای افراد را از بین می برد و بقیه موهایی که رشد می کنند بسیار نازک هستند که آن هم با گذراندن دوره ی ترمیم به حالت کلی می تواند از بین برود و به هیچ دارویی مکمل برای از بین بردن موها لازم نیست. برخی از دارو ها حین ترکیب شدن با اشعه ی لیزر موهای زائد خطراتی را برای افراد ایجاد می کنند.

 

آیا نتایج لیزر موهای زائد با مصرف دارو ارتباط مستقیم دارد؟

 

هرچند می توان از دارو های ریزش موهای زائد به صورت جداگانه استفاده کرد که باز هم این دارو را نباید همگام با دوره ی لیزر موهای زائد استفاده کرد.

نتایج مصرف دارو برای ریزش موهای زائد

بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات جسمی و یا پوستی و یا به دلیل ترس از لیزر موهای زائد به پزشک مراجعه می کنند تا جهت ریزش موهای زائد خود با پزشک معالج مشورت کنند. این افراد ممکن است دارای مشکلات زیر باشند که برای لیزر موهای زائد مناسب نیستند.:

  1. افرادی که بیماری پسوریازیس دارند
  2. زنانی که باردار هستند
  3. افرادی که تبخال دارند
  4. افرادی که دچار زخم و یا آفتاب سوختگی شده اند
  5. افرادی که اختلالات عصبی دارند
  6. افرادی که از مشکل لوپوس، صرع و دیابت رنج می‌برند
  7. افرادی که اختلالات خونریزی دارند
  8. افرادی که بدنشان واکنش شدید به هیستامین ها دارد
  9. افرادی که جراحی های قبلی مانند لایه برداری شیمیایی انجام داده اند
  10. افرادی که  ویتیلیگو دارند

افرادی که از مشکلات بالا رنج می برند نمی توانند لیزر موهای زاید انجام دهند و برای رفع موهای زائد خود مجبور می شوند از داروهایی استفاده کنند.

لیزر موهای زائد نسبت به استفاده از دارو های ریزش مو، محبوب تر است و نتایج دائمی تری به دنبال دارد اما گاهی به دلایل پزشکی افراد نمی توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند. در این گونه موارد می توان از دارو هایی برای کاهش رشد یا جلوگیری از رشد موهای زائد استفاده کرد.

قرص اسپیرونو لاکتون و سیپروترون کمپوند جزء قرص های ریزش موهای زائد هستند که می توانند تا حدودی جایگزین لیزر موهای زائد باشد. قرص های ریزش موهای زائد به دلیل اینکه دارای مواد کاهش هورمون مردانه در بدن هستند در خانم ها می توانند اختلالاتی را ایجاد کنند و بهتر است هنگام استفاده از این دارو ها مطمئن باشند که باردار نیستند زیرا این دارو ها برای جنین خطر بزرگی محسوب می شود.

بهتر است بدانید داروهای ریزش موهای زائد چون به صورت قرص است این ویژگی را ندارد که بتواند فقط فولیکول های موهای زائد را از بین ببرد، اگر به صورت پماد و مالیدنی بود باز شاید می شد به آن ها اطمینان کرد.

دارو های از بین برنده موهای زائد در واقع فقط از رشد موهای تازه ی زائد جلوگیری می کند واین روش حدود ماه ها طول می کشد. ممکن است برای خانم ها نیز اختلالات هورمونی ایجاد کند و عادات ماهانه ی انها را نامنظم کند.

افرادی که نمی توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند و یا استفاده از این دارو ها برای افراد کار ساز نیست از روش الکترولیز می توانند استفاده کنند. هرچند بهتر است قبل از انجام این اعمال با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

آیا لیزر موهای زائد با مصرف دارو تداخل دارد؟

یکی از دلایلی که می گویند قبل از انجام لیزر موهای زائد با متخصص رفع موهای زاید باید مشورت کرد این است که پوست یک لایه ی مهم در بدن افراد می باشد. قبل از انجام لیزر موهای زائد باید از 6 ماه قبل تمامی دارو های پوستی که برای پوست خود استفاده می کنید کاملا قطع شود.

مصرف برخی از دارو های موضعی و خوراکی، می تواند باعث ایجاد اثرات منفی بر روی نتایج حاصل از لیزر موهای زائد شما شود. حتی گاهی دارو های طبیعی و گیاهی نیز می توانند موجب بروز مشکل شوند. این دارو ها می توانند بر روی پوست افراد مختلف اثر متفاوتی بگذارند یعنی در حالی که نوعی دارو می تواند بعد از لیزر موهای زاید باعث مشکل برای فردی شود، ممکن است برای دیگری مشکلی ایجاد نکند.

با در جریان قرار دادن پزشک متخصصتان در مورد داروهایی که قبل از لیزر موهای زائد مصرف کردید، می توانید از ایجاد نشدن مشکل بعد از انجام فرآیند اطمینان حاصل کنید. اگر پزشک نسبت به این دارو ها بی اطلاع باشد نمی تواند به شما در رفع خطر های احتمالی کمک کند. معمولا پوست های روشن تر بیشتر در خطر آفتاب سوختگی بعد از laser hair removal هستند.

در اثر ترکیب داروها با لیزر موهای زائد، شایع ترین مورد ها از عوارض جانبی تغییر رنگ پوست، تاول ها و سوختگی است. البته بیشتر این عوارض جانبی خطرات جدی محسوب نمی شوند ولی در بعضی موارد امکان پیشرفت عوارض و بدتر شدن وضعیت وجود دارد. هنگامی که اشعه ماورا بنفش لیزر، بعضی مواد شیمیایی خاص موجود در دارو ها را فعال کند، درد و سوزش خفیفی ایجاد می شود.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ