لیپوماتیک

مراقبت های پس از لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک به عنوان یکی از عمل‌های جراحی زیبایی شناخته می‌شود. بنابراین همانند هر عمل زیبایی به یکسری مراقبت‌های بعدی نیاز خواهد داشت. چرا که عدم رعایت مراقبت های بعد از لیپوماتیک می‌تواند عواقب خطرناک و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد. اگر شما یک کاندید برای انجام عمل لیپوماتیک هستید حتما از پزشک خود بخواهید که تمامی مراقبت‌های لازم را با جزئیات کامل توضیح دهد. سپس نوبت به شما می‌رسد تا موارد گفته شده را به دقت رعایت کرده و بعد از گذراندن دوره نقاهت خود بتوانید بدون کوچکترین عارضه جانبی و نارضایتی از نتیجه کار لذت ببرید. کلینیک تخصصی رز یکی از بهترین‌ها در حوزه انجام عملیات لیپوماتیک است. به همین دلیل در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما همراهان کلینیک پوست و مو رز را با چند مورد از نکات مراقبتی مهم بعد از لیپوماتیک آشنا کنیم.

نتایج و تاثیرات حاصل از عمل لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک عمل زیبایی سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی می باشد که با کمترین خطرات و عوارض همراه است. پیکرتراشی برای از بین بردن چربی از نواحی خاص بدن مانند شکم، باسن، ران، بازوها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که از طریق رژیم های سخت غذایی و ورزش نتیجه نمی گیرد و به اندام ایده آل خود نمی رسید، می توانید از لیپوماتیک استفاده کنید. لیپوماتیک گزینه مناسبی برای افرادی که چربی به اندازه کافی در بدنشان موجود نیست نمی باشد زیرا باید بیش از حد چربی بدن در نقاط خاص وجود داشته باشد.

مانند هر عمل جراحی دیگری لیپوماتیک نیز خطرات احتمالی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مخصوص پیکرتراشی شامل موارد زیر است:

  1. بی نظمی های کانتور: در صورتی که الاستیسیته پوست که با افزایش سن کاهش پیدا می کند ضعیف باشد، ممکن است پوست دارای برآمدگی های موج دار و چروکیده باشد.
  2. کبودی پوست: می تواند تا چندین هفته ادامه دار باشد.
  3. التهاب: التهاب و تورم پوست می تواند تا 6 ماه طول بکشد.
  4. ترومبوفلبیت: التهاب به دلیل لخته شدن خون در ورید سطحی
  5. اثرات بی حسی: مناطق تحت درمان قرار گرفته شده ممکن است برای مدت زمان کوتاهی بی حس باشد اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا موقتی است.
  6. عفونت: به ندرت پیش می آید که عفونت پس از لیپوماتیک به وجود آید با این حال این خطر احتمالی نیازمند درمان جراحی می باشد.
  7. ایجاد سوراخ های داخلی: این حالت خیلی نادر است، با این حال احتمال نفوذ به پوست و بافت های زیر پوست وجود دارد که یک اندام داخلی را سوراخ کند، در این صورت نیاز به ترمیم و جراحی اضطراری خواهید داشت.

نتایج و تاثیرات حاصل از عمل لیپوماتیک چیست؟

دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک

بسیاری از بیمارانی که نمی خواهند ریسک دوره ی نقاهت طولانی مدت جراحی های زیبایی را داشته باشند، اکنون می توانند با عمل زیبایی لیپوماتیک در کم ترین زمان ممکن به نتایج عالی برسند. یکی از مهم ترین مزایای پیکرتراشی دوران نقاهت کوتاه مدت آن است، زیرا پس از عمل نیاز به بستری شدن و اقامت شبانه در کلینیک یا استراحت مطلق ندارید. پس از انجام عمل زیبایی لیپوماتیک می توانید به منزل خود بازگردید و پس از استراحت کافی و رعایت اقدامات لازم فعالیت های عادی و روزمره خود را از سر بگیرید. با این حال به بیماران توصیه می شود تا 24 ساعت اول پس از عمل در کنار یک دوست یا بستگان خود بمانند. لیپوماتیک بدون نیاز به بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود، مدت زمان بهبود در هر فرد متفاوت است و به عواملی همچون نوع بی حس کننده ای که استفاده شده و نوع تکنیک درمان شما، منطقه ای که مورد درمان قرار گرفته، دارد. به بیمارانی که درمان لیپوماتیک خود را تحت بی حسی موضعی انجام داده اند توصیه می شود که بعد از عمل رانندگی نکند.

در طی روند بهبودی، بیماران پس از انجام عمل نیاز به پوشیدن گن مخصوص دارند. پوشیدن گن مطابق دستورالعمل بسیار مهم است زیرا تورم را کاهش می دهد و به بدن اجازه می دهد تا با شکل و فرم جدید خود مطابقت پیدا کند. حداقل از دو هفته باید از ورزش شدید پرهیز کنید.

عوارض و خطرات احتمالی لیپوماتیک

کسانی که بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی و غیره دارند بهتر است تا از انجام لیپوماتیک خودداری کنند. روند عمل بهتر است که بیش از 4 الی 5 ساعت طول نکشد. تیم جراحی در طول عمل، ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن خون شما را تحت نظر خواهد گرفت؛ و بیهوشی موضعی به شما داده شد و اگر در طی عمل احساس درد کردید، به جراح خود بگویید. بعد از عمل جراح شما برای کمک به کنترل درد و جلوگیری از ابتلا به عفونت آنتی بیوتیک ها، داروهایی را برای کاهش خطر عفونت و کاهش درد تجویز می کند. عمل زیبایی لیپوماتیک خطر ایجاد آمبولی را ممکن است به همراه داشته باشد که به معنای ورود چربی های اضافه داخل رگ های بدن می باشد و ریسک آن صفر نیست.

بعد از عمل لیپوماتیک، جراح ممکن است برش های شما را باز کند و زهکشی های موقت را برای ارتقاء تخلیه مایعات قرار دهد. معمولاً برای چند هفته باید گن های تنگ که به کاهش تورم کمک می کند بپوشید. ممکن است لازم باشد چند روز برای از سرگیری فعالیتهای عادی خود از جمله ورزش صبر کنید. بیشتر افرادی که پیکرتراشی را انجام داده اند از نتایج حاصل راضی هستند و از پیش از مزایا و معایب آن با مشورت پزشک مطلع می شوند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

با وجود این که عمل زیبایی لیپوماتیک شامل برش های بزرگ نیست و یکی از کم خطرترین عمل های زیبایی برای از بین بردن چربی ها به شمار می رود، اما مهم است که بدانید چگونه پس از انجام این عمل از بدن خود مراقبت کنید. مناطقی که برش ها وجود دارد نیازمند مراقبت صحیح است، زیرا احتمال عفونت افزایش می باید و می تواند نتایج را مختل کند. مراقبت های بعد از لیپوماتیک جهت حفظ نتایج بسیار اهمیت دارد. قبل از پیکرتراشی اطمینان حاصل کنید که مواردی همچون داروهای مسکن که توسط پزشک تجویز می شوند، لباس های راحت و غیره به راحتی در دسترس شما قرار دارند. ضمن اینکه 10 روز اول پس از عمل بیمار باید حتما از داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده، استفاده کند. استفاده از گن های مخصوص پس از لیپوماتیک حائز اهمیت است و باید در هر زمان به جز هنگام دوش گرفتن پوشیده شود. گن های مخصوص تورم را کاهش می دهند و روند بهبودی شما را تسریع می بخشند. پزشک متخصص معالج شما به شما اطلاع می دهند که چه زمانی می توانید از پوشیدن گن خودداری کنید.

هر دو ساعت یکبار حرکت کنید تا از ایجاد لخته های خون جلوگیری کنید. این حرکت شما همچنین به حرکت مایعات در بدن و کاهش تورم کمک خواهد کرد. به مدت دو هفته بعد از Lipomatic از رفتن به استخرها، دریاچه ها، وان های داغ و غیره خودداری کنید زیرا در صورت نفوذ آب به سوراخ های ایجاد شده توسط لیپوماتیک، احتمال ابتلا به عفونت افزایش می یابد. بسته به ترجیح پزشک جراح خود، می توانید پانسمان های بیرونی را از محل لیپوماتیک 24 تا 72 ساعت بعد از لیپوماتیک خارج کنید. برش های شما ممکن است باز باشد یا ممکن است با بخیه بسته شود. اگر نوارهای استریل بر روی برش ها دارید، آنها را در جای خود بگذارید. نوارهای استریل باید به حال خود رها شوند و اجازه ی افتادن خود به خود را پیدا کنند، یا آنها توسط جراح شما در مطب خارج می شوند. سعی کنید حتماً لباس گشاد بپوشید. لباس های تنگ ممکن است در برابر برش های شما مالیده شود، آنها را تحریک کند و باعث عدم بهبودی می شود. کبودی خفیف بعد از لیپوماتیک طبیعی است، اما به تدریج طی 10 تا 21 روز فروکش می کند. دیدن نتیجه نهایی می تواند سه تا چهار ماه طول بکشد.

نکات مهم مراقبت پس از عمل لیپوماتیک

یکی از مهم‌ترین نکات که بعد از انجام لیپوماتیک توصیه می‌شود استراحت مطلق است. به خصوص در ۲۴ ساعت اول این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. البته پزشک شما توصیه خواهد کرد که هر چند ساعت یکبار برای جلوگیری از بروز شدید عوارض جانبی پیاده‌روی بسیار آرامی در اتاق خود داشته باشید. همچنین پزشک با توجه به شرایط بدنی شما می‌تواند برخی خواسته‌هایی در مورد نحوه استراحت داشته باشد که رعایت آن‌ها شدیدا توصیه می‌شود.

اهمیت ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از اینکه زخم‌های شما بعد از انجام عمل لیپوماتیک به طور کامل بهبود یافت ورزش کردن گزینه بسیار خوبی برای حفظ تناسب اندام شما خواهد بود. به طوری که خیلی‌ها تصور می‌کنند بعد از انجام لیپوماتیک دیگر نیازی به انجام ورزش نیست و تناسب اندام آن‌ها دائمی خواهد بود. اما سوال دیگری که ایجاد می‌شود این است که کی می‌توان انجام فعالیت‌های ورزشی را شروع کرد؟ توصیه می‌شود در سه هفته اول از انجام هر گونه فعالیت سنگین فیزیکی و بدنی خودداری کنید. اما بعد از آن می‌توانید به آرامی شروع به ورزش کردن کنید. بهتر است فعالیت‌های ورزشی سخت بعد از ۶ هفته شروع شود.

علت درد و تورم و راهکارهای درمانی آن بعد از انجام لیپوماتیک

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی که به طور موقت بعد از انجام لیپوماتیک ایجاد می‌شود احساس درد و تورم است. مراقبت بعد از عمل لیپوماتیک اگر اصولی و صحیح انجام شود میزان درد و تورم بسیار کمتر شده و خیلی سریع بهبود پیدا می‌کند. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به مصرف صحیح داروهای تجویز شده، استراحت، رعایت نکات بهداشتی و … اشاره کرد.

اهمیت کنترل وزن بعد از انجام لیپوماتیک

از جمله باورهای غلطی که در خصوص لیپوماتیک وجود دارد این است که افراد تصور می‌کنند انجام آن سبب می‌شود تا همیشه وزنی ثابت و ایده‌آل داشته باشید. در حالی که این یک تصور کاملا غلط بوده و اگر وزن خود را با انجام ورزش‌های اصولی و رژیم غذایی مناسب کنترل نکنید شاهد افزایش وزن بسیاری خواهید بود. پس حتما مراقبت‌هایی که پزشک در خصوص کنترل وزن تاکید می‌کند را به درستی رعایت کنید تا زحمات و هزینه‌های شما هدر نرود. فراموش نکنید که بدون اهمیت دادن به مراقبت پس از جراحی لیپوماتیک احتمال بازگشت به وزن سابق خود دور از انتظار نخواهد بود.

رژیم غذایی مناسب بعد از لیپوماتیک

برای سلامتی داوطلبان لیپوماتیک و تسریع دوران بهبودی از آن‌ها خواسته می‌شود که تغذیه و داشتن رژیم غذایی سالم را در حین مراقبت‌های بعد از عمل فراموش نکنند. برای این منظور می‌توانید با خوردن غذاهای آبکی و میوه‌ها بدن خود را هیدراته نگه دارید. همچنین توصیه می‌شود مصرف مشروبات الکلی، دخانیات و نوشیدنی‌های کافئین‌دار را برای مدتی کنار بگذارید.

مراقبت از زخم در دوران نقاهت بعد از انجام لیپوماتیک

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی که می‌تواند بعد از انجام لیپوماتیک شما را در دردسر بیاندازد عفونت زخم‌ها است. اما این مشکل با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت اصولی از زخم‌ها هیچ گونه نگرانی برای شما در پی نخواهد داشت. تاکید می‌شود در ۴۸ ساعت اول از برخورد آب به پانسمان‌ها و زخم‌های خود اجتناب کنید. همچنین تا بهبودی کامل زخم‌ها را با توجه به توصیه پزشک مرتبا شست و شو داده و در تمیز نگه داشتن آن‌ها دقت کنید

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ