کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس، راه حلی است که امروزه برای رفع بسیاری از مشکلات پوست صورت و بدن و بسیاری از مشکلات اندام های دیگر پیشنهاد می شود.

ایجاد چین و چروک هایی پوست، خطوط خنده و اخم روی پیشانی و همچنین شلی و افتادگی پوست، تاثیراتی است که گذر زمان بر روی پوست صورت و بدن شما به جای می گذارد.

بر اثر تکنیک های تزریق بوتاکس، می توانید با رفع این آثار و عوارض رد پای گذر زمان را از روی بدن خود حذف کنید و شادابی و جوانی پوست را برای خود به ارمغان بیاورید.

بعد از تزریق بوتاکس چه اقداماتی لازم است؟

فرایند تزریق بوتاکس، یک راه حل امن و غیر تهاجمی برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی و سلامتی است که عموما به دوران نقاهت طولانی مدت و پر خطر نیاز نخواهد داشت.

فعالیت های روزمره و عادی پس از اتمام فرایند تزریق بوتاکس ممنوع نخواهد بود اما ممنوعیت ها و مراقبت های گفته شده در مورد نحوه ی انجام فعالیت های روزمره به گونه ای است که برای بدن آسیب رسان نباشند.

نحوه ی خوابیدن و شستشوی صورت یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که چگونگی آن ها در هر فرد باید مشخص شود تا در آن فرد ایجاد خطر و عارضه های جانبی نکند.

 

بعد از تزریق بوتاکس چه اقداماتی لازم است؟

 

مهم ترین نکته ای که به عنوان نکته ی مراقبتی پس از تزریق بوتاکس به افراد گفته می شود، آن است که از دست کاری نقطه ای که تزریق بوتاکس در آن ناحیه انجام شده جدا پرهیز کنید.

رژیم غذایی و داروهای مسکن و ترمیم کننده و یا تقویت کننده، از جمله مواردی هستند که روتین استفاده از آن ها باید به طور دقیق از پزشک پرسیده شود. توجه به مشورت های پزشک در مورد نحوه ی استفاده از دارو ها و یا نکات رژیم غذایی پس از تزریق بوتاکس، موردی است که می تواند باعث تسریع روند بهبودی و جلوگیری از ایجاد آسیب های جدی تر را به همراه داشته باشد.

دوران نقاهت تزریق بوتاکس

دوران بازیابی و ترمیم فرایند تزریق بوتاکس بلافاصله پس از اتمام این پروسه آغاز شده و تا یک الی دو هفته بعد به طول خواهد انجامید. یکی از مهم ترین بازه های زمانی در پروسه ی تزریق بوتاکس، همین دوره ی زمانی بازیابی و نقاهت پس از تزریق بوتاکس می باشد.

دلیل این اهمیت، آن است که رفتار ها و عادات فرد در این دوران تا حد زیادی تعیین کننده ی مدت زمان لازم برای بهبودی، نتیجه ی حاصل از این فرایند و میزان بروز آسیب ها و عوارض جانبی خواهد بود.

مراقبت ها و توصیه هایی که در دوران بازیابی و ترمیم فرایند تزریق بوتاکس از پزشک خود دریافت می کنید بسیار حائز اهمیت بوده و توجه به آن ها و رعایت دقیق آن ها تضمین کننده ی دریافت نتایج مفید و ایده آل از فرایند تزریق بوتاکس خواهد بود.

التهاب و تورم ناحیه ای که در آن تزریق بوتاکس صورت گرفته، احساس درد، خارش و یا پوسته پوسته شدن از جمله عارضه هایی است که معمولا در روز های ابتدایی تزریق بوتاکس مشاهده خواهند شد.

بخشی از مراقبت های دوران نقاهت مربوط به رفع آسیب ها و عارضه های به وجود آمده پس از تزریق بوتاکس می باشد. همچنین بخشی از مراقبت های دوران نقاهت فرایند تزریق بوتاکس نیز به منظور دستیابی به یک نتیجه ی موثر و ایده آل و جلوگیری از ایجاد اختلال در تاثیرگذاری مفید تکنیک های تزریق بوتاکس خواهد بود.

طرز صحیح خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

استراحت و خوابیدن، یکی از مهم ترین و مفید ترین اقداماتی است که پس از فرایند تزریق بوتاکس توصیه می شود.بدن شما پس از انجام تکنیک های تزریق بوتاکس نیاز به زمان و انرژی برای بازسازی و ترمیم خود خواهد داشت و شما با استراحت و قطع تمام فعالیت های بدنی خود این فرصت را به بدن خود خواهید داد.

اما نکته ی قابل توجه این است که نحوه ی استراحت و خوابیدن پس از تزریق بوتاکس باید چگونه باشد که باعث بروز آسیب و یا ایجاد تاخیر در روند بهبودی نشود؟ توجه داشته باشید مهم ترین نکته ای که برای تمام دوران نقاهت فرایند تزریق بوتاکس توصیه می شود این است که از دست زدن به صورت خود و ایجاد فشار در نواحی مختلف آن جدا خودداری کنید.

بنابراین اگر نحوه ی خوابیدن شما نیز به گونه ای باشد که باعث وارد شدن فشار به صورتتان شود، مثلا در شرایطی که روی شکم بخوابید، این اقدام می تواند برایتان آسیب رسان می باشد.

بنابراین توصیه می شود در صورت خوابین و استراحت پس از انجام تزریق بوتاکس، رو به بالا بخوابید و صورت خود را در حالت بلندتری نسبت به بدن خود قرار دهید. همچنین با توجه به اینکه توصیه می شود تا 4 ساعت پس از اتمام پروسه ی تزریق بوتاکس از خوابیدن و یا دراز کشیدن پرهیز کنید، بهتر است قرار انجام این فرایند را در ساعات اولیه ی روز انتخاب کنید که تا زمان خواب و استراحتتان بیش از 4 ساعت سپری شده باشد.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس ورزش کرد؟

با توجه به افزایش حساسیت بدن پس از تزریق بوتاکس، افزایش احتمال ایجاد فشار و آسیب به ناحیه ای که تزریق بوتاکس در آن صورت گرفته در صورت انجام فعالیت های خاص و همچنین نیاز بدن برای استراحت، توصیه می شود بازگشت به فعالیت های بدنی را پس از پروسه ی تزریق بوتاکس مدتی به تعویق بیندازید.

با توجه به مکانیسم هایی که در اثر ورزش و فعالیت در بدن فعال می شوند، ورزش کردن پس از تزریق بوتاکس می تواند باعث ایجاد اختلال در دستیابی به یک نتیجه ی ایده آل و مطلوب شود.

بر اثر فعالیت های بدنی، گردش خون افایش می باد و باعث جا به جایی مواد در قسمت های مختلف بدن خواهد شد.

بر اثر افزایش جا به جایی های بدن، مواد تزریق شده به بدن بر اثر این فرایند نیز دستخوش تغییر می شوند و این جا به جایی ها باعث ایجاد خلل در نتیجه ی ایده آل و رضایت بخش فرایند تزریق بوتاکس خواهد شد.

همان طور که گفته شد، تزریق بوتاکس اقدامی نیست که مانع انجام فعالیت های روزانه ی شما شود و یا باعث ایجاد خطرات جدی در روند فعالیت های عادی شما بشود.

اما توصیه می شود برای دریافت بهترین نتیجه از پروسه ی تزریق بوتاکس، تسریع روند بهبودی و پرهیز ای ایجاد عارضه های جانبی جدی تر، بازگشت به فعالیت های روزمره ی خود را به پایان دوران نقاهت فرایند تزریق بوتاکس و یا حداقل 2 روز پس از اتمام این فرایند موکول کنید.

شستشو و استحمام بعد از تزریق بوتاکس

یکی از نکات مراقبتی که در دوران نقاهت فرایند تزریق بوتاکس وجود دارد و بسیار هم بر روی تاکید می شود، رعایت بهداشت و سلامت ناحیه ی مورد نظر برای جلوگیری از ایجاد عفونت ها و آسیب های ثانویه می باشد.

اما استحمام و دوش ها طولانی مدت در روز های ابتدایی دوران نقاهت تزریق بوتاکس ممکن است نتایجی آسیب رسان را به دنبال داشته باشند. گرمای ناشی از آب، می تواند باعث تشدید و تقویت جریان خون شود و این جا به جایی ها می تواند مواد تزریق شده را از جایگاه درست و اصلی آن ها دور کند.

این تغییرات، علاوه بر مختل کردن نتیجه ی ایده آل مورد انتظار از تزریق بوتاکس، می تواند ایجاد آسیب ها و حساسیت ها در نقاط مختلف بدن را نیز به دنبال داشته باشد.

بنابراین استفاده از سونای داغ، استخر های آب سرد و گرم، استحمام و دوش های آب گرم تا سه روز پس از اتمام پروسه ی تزریق بوتاکس پیشنهاد نخواهد شد. حال با توجه به موارد گفته شده در حالی که در روزهای ابتدایی پس از تزریق بوتاکس قصد شستشوی صورت خود را داشتید، از آب با دمای پایین و با فشار کم استفاده کنید و یا استفاده از یک حوله ی خیس و نازک را جایگزین کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ