کاشت مو

30 دستورالعمل مراقبت قبل و بعد از کاشت مو (راهنمای معتبر)

ریزش مو و طاسی از جمله عواملی هستند که زیبایی ظاهری افراد را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای مقابله با این مشکل کاشت مو طبیعی بهترین راه حل ممکن محسوب می‌شود؛ زیرا می‌توان به یک ظاهری طبیعی و البته دائمی رسید اما برای اینکه بتوان یک کاشت مو موفقیت آمیزی را انجام داد باید برخی پارامترهای مهمی را در نظر گرفت. یکی از این موارد که اهمیت بسیار بالایی دارد انتخاب کلینیک مجهز و البته پزشکی متخصص است. کلینیک تخصصی کاشت مو و ابرو رز این امکان را می‌دهد تا بدون کوچکترین نگرانی پروسه پیوند مو را با موفقیت پشت سر بگذارید. به غیر از این موارد مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو نیز اهمیت زیادی دارند.

به طوری که بدون رعایت آن‌ها تمامی زحمات و هزینه‌های شما بیهوده خواهد بود. در این مقاله موثرترین توصیه های قبل از کاشت مو جمع‌آوری شده و خدمت شما همراهان همیشگی کلینیک رز عرضه شده است.

اینفوگرافیک مراقبت های بعد از کاشت مو طبیعی

دوره بهبودی بعد از کاشت موی طبیعی

اکثر مردان و بیش از نیمی از زنان با افزایش سن دچار ریزش مو می‌شوند و شایع‌ترین علت آن آلوپسی آندروژنتیک است که بیشتر به عنوان ریزش مو با الگوی مردانه شناخته می‌شود. با پیشرفت علم در حوزه علوم پزشکی، امروزه روش‌های مراقبت از زیبایی در سراسر جهان با استقبال بی نظیری از سمت مردم اعم از زن و مرد مواجه شده است که یکی از روش‌های به شدت پرطرفدار در این زمینه، عمل کاشت مو طبیعی با بهره گیری از موی خود فرد زیباجو می‌باشد. مدت دوره نقاهت و بهبودی بعد از پیوند مو طبیعی بستگی به روش انتخابی زیباجو و صلاحدید پزشک دارد. پیوند طبیعی مو به دو روش انجام می گیرد.

عمل زیبایی کاشت مو FUT و عمل جراحی کاشت مو FUE (یا همان FIT) دو روش اصلی برای انجام عمل جراحی زیبایی پیوند مو طبیعی می‌باشند. در ادامه نحوه کاشت، زمان بهبودی و مراقبت بعد از کاشت مو را خواهید خواند:

ایمپلنت مو به روش FUT

 عمل جراحی پیوند مو به روش FUT روشی سنتی است و طی آن ابتدا پزشک برشی در ناحیه بانک مو ایجاد می‌کند و قسمتی از پوست ناحیه بانک مو جدا می‌کند و جای آن را بخیه می زند. بانک مو به محلی گفته می‌شود که از فولیکول‌های موی آن ناحیه برای پیوند مو در عمل زیبایی ایمپلنت مو استفاده می‌شود. به طور کلی پزشک متخصص زیبایی محلی را به عنوان بانک مو انتخاب می‌کند که بیشترین شباهت را با موهای ناحیه گیرنده (قسمت طاس سر) داشته باشد.

سپس برای کاشت طبیعی مو، فولیکول‌های مو را از پوست جدا کرده و در مرحله بعد با استفاده از یک پنس مخصوص آن‌ها را به ناحیه طاس پیوند می‌زند. زمان تقریبی بهبودی ناحیه اهدا کننده (بانک مو) در این روش حدود 1 ماه و زمان بهبودی ناحیه گیرنده حدود 2 هفته می‌باشد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

ایمپلنت مو به روش FUE (FIT)

 عمل جراحی پیوند مو به روش FUE از این نظر با عمل زیبایی کاشت مو به روش FUT متفاوت است از این لحاظ که دیگر برش یا زخمی در ناحیه بانک مو ایجاد نمی‌شود. پزشک متخصص زیبایی بدون ایجاد برش، فولیکول‌های مو را توسط دستگاه پانچ از ناحیه بانک مو استخراج کرده و با ایجاد سوراخ‌هایی در ناحیه طاسی سر، فولیکول‌های مو استخراج شده را در محل مورد نظر پیوند می‌زند. با توجه به این که پیوند مو به روش FUE زخم ایجاد نمی‌شود دوران نقاهت و بهبودی بعد از آن نسبت به متد قبل کوتاه‌تر خواهد بود. زمان تقریبی بهبودی ناحیه اهدا کننده (بانک مو) و ناحیه گیرنده در این روش حدود 2 هفته می‌باشد.

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو طبیعی
آمادگی قبل از کاشت مو
 1. شرکت در جلسه مشاوره
 2. بررسی پرونده سلامت فرد
 3. ترک داروهای رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته
 4. ترک دخانیات و الکل به مدت یک ماه
اهمیت آمادگی قبل از کاشت
 1. جلوگیری از بروز مشکل در حین پیوند مو
 2. جلوگیری از بروز عوارض جدی بعد از کاشت مو
مراقبت بعد از کاشت مو
 1. مصرف داروهای تجویز شده
 2. داشتن تغذیه مناسب
 3. نرفتن به حمام تا 48 ساعت
 4. شستن سر با شوینده مناسب
 5. قرار نگرفتن در زیر فشار مستقیم آب دوش
 6. نرفتن به محیط‌های گرم
 7. پرهیز از تابش نور خورشید
 8. بالاتر بودن سر از بدن در زمان خواب
لزوم مراقبت بعد از کاشت
 1. ترمیم سریع‌تر زخم‌ها
 2. کوتاه شدن دوره نقاهت
 3. جلوگیری از بروز عوارض جدی
 4. رویت نتیجه کاشت مو به بهترین شکل مکن

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

دوره بهبودی بعد از کاشت موی طبیعی

اهمیت مراقبت بعد از کاشت مو

انتخاب پزشک و روش مناسب برای عمل پیوند تاثیر چشمگیری در به دست آمدن نتایج مورد نظر زیباجو دارد. در صورتی که وی فرد مناسب یا روش مناسبی را برای انجام کاشت و ترمیم مو انتخاب نکرده باشد ممکن است با عارضه‌های مختلف و خطرات جدی مواجه شود که در ادامه به برخی از عارضه‌هایی که ممکن است توسط پزشک کم تجربه حین و بعد از پیوند مو ایجاد شود اشاره می‌کنیم:

 1. خونریزی گسترده در ناحیه بانک مو
 2. عفونت‌های شدید
 3. تورم زیاد و طولانی مدت پوست سر
 4. کبودی در اطراف چشم‌ها
 5. پوسته پوسته شدن ناحیه بانک مو یا ناحیه دریافت کننده
 6. بی‌حسی در نواحی تحت درمان عمل
 7. خارش زیاد
 8. التهاب وسیع و شدید
 9. ریزش ناگهانی موهای پیوند زده شده

توجه به این نکته نیز مهم است که انتخاب پزشک و روش مناسب برای عمل پیوند مو در ایجاد نتیجه دلخواه موثر است. علاوه بر آن در صورتی که زیباجو نکات مراقبتی را بعد از کاشت مو رعایت نکند، ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد. بنابراین بهتر است قبل از انجام ایمپلنت مو نکات مراقبتی لازم را از پزشک متخصص زیبایی خود دریافت کنید و برای افزایش ماندگاری و مشاهده سریع نتایج به دستورالعمل های مراقبت بعد از کاشت مو بپردازید.

شست و شو بعد از کاشت مو

نحوه شست و شوی مو قبل و بعد از کاشت مو تفاوت‌های محسوسی با یکدیگر دارند و لازم است بعد از پیوند مو به این نکته توجه زیادی داشته باشید؛ زیرا موهای کاشته شده نسبت به دیگر موها استحکام کمتری دارند و طبیعتا در هنگام شست و شو به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند. شامپوهایی که بعد از پیوند مو استفاده می‌شود باید فاقد مواد شیمیایی مضر باشند به همین جهت توصیه می‌شود افراد برای شست و شو از شامپوهای مخصوص تجویز شده توسط پزشکشان یا شامپو بچه استفاده نمایند. همچنین آن‌ها باید از ماساژ دادن مو و کشیدن انگشتانشان روی پوست سر خود هنگام استحمام و بعد از آن پرهیز نمایند. در مقاله تخصصی شست و شو مو بعد از کاشت مو به صورت کامل به این موضوع پرداخته شده است.

ورزش بعد از پیوند مو

انجام ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی‌های آهسته بعد از پیوند طبیعی مو برای افراد مجاز است اما انجام ورزش‌های سنگین مانند بدنسازی، شنا، وزنه ‌برداری و فوتبال تا حدود 2 ماه بعد از کاشت مو به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ زیرا تعریق زیاد پوست سر و موها در اثر ورزش می‌تواند به موهای کاشته شده آسیب برساند. همچنین کلر موجود در آب برای موهای کاشته شده‌ی شناگران مضر است و بازجذب تستوسترون در اثر انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند باعث سستی ریشه موهای ایمپلنت شده گردد.

رنگ مو بعد از پیوند مو

پیوند مو در حالت کلی نمی‌تواند مانعی برای رنگ کردن مو باشد اما این بدین معنی نیست که افراد هر زمان که تمایل داشتند برای رنگ کردن مو پس از کاشت اقدام کنند. برای انجام این کار باید به پارامترهای مختلفی از جمله نحوه کاشت مو، میزان کاشت مو، جنس و ضخامت فولیکول‌های کاشته شده و جنس پوست سر افراد توجه نمود. زیباجویان قبل از هر اقدامی باید با پزشک متخصص خود برای رنگ کردن مو پس از کاشت مشورت کنند.

استفاده از کلاه

استفاده از کلاه مناسب در هنگام بیرون رفتن از منزل یکی از روش‌های مراقبتی بعد از کاشت مو به حساب می‌آید. با این حال به زیباجویان توصیه می‌شود که با مشورت پزشک خود کلاهی را انتخاب کنند که کمترین فشار و آسیب را به موها برساند؛ از این رو کلاه‌های لبه‌دار، گشاد و منعطف می‌تواند گزینه مناسبی باشند. کلاه، موهای کاشته شده را از آلودگی‌ها و آلاینده‌های شیمیایی موجود در هوا، اشعه‌ی فرابنفش خورشید، عوامل عفونی، وزش باد و باران حفظ می‌کند.

مطالب بیشتر: کاشت مو با بانک موی دیگران

مراقبت های بعد از کاشت مو

همانطور که گفته شد انجام نکات مراقبت قبل و بعد از کاشت مو اهمیت بسیار زیادی بر تاثیرات و نتایج حاصل از انجام پیوند مو دارد. در پایین به تعدادی از نکات مراقبتی مهم بعد از عمل کاشت مو اشاره شده است:

 1. برای جلوگیری و یا کاهش تورم باید بعد از عمل، در هنگام خوابیدن سر خود را با استفاده از چند بالش بالا نگه دارید و در زاویه 45 درجه قرار دهید و به مدت 3 شب این کار را تکرار کنید.
 2. تا مدتی از داروهایی مانند آسپرین و ایبوبروفن استفاده نکنید. اگر بیماری خاصی دارید و مجبور به خوردن این داروها هستید، با پزشک خود حتما مشورت نمایید.
 3. حداقل 2 الی 3 روز در خانه بمانید و استراحت کنید سپس به انجام فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.
 4. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی به مدت 1 هفته الی 10 روز پرهیز کنید.
 5. برای جلوگیری از بروز تورم، هر 2 ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه یک کمپرس یخ را بر روی پیشانی خود بمالید. تورم معمولاً از روز دوم تا چهارم بعد از انجام عمل کاشت و پیوند مو شروع می‌شود و یک مرحله گذرا به حساب می‌آید. این عارضه گاهی ممکن است تا پلک‌ها نیز گسترده شود که می‌توانید برای کاهش آن از پزشک متخصص زیبایی خود بخواهید که داروهای ضد تورم برای شما تجویز کند.
 6. ناحیه اهدا کننده را لمس نکنید، با این حال در صورت نیاز باید دست خود را ابتدا استریل کنید تا احتمال ابتلا به عفونت را به حداقل برسد.
 7. در صورت مشاهده هر گونه درد، قرمزی، تورم در ناحیه پیوند مو باید سریعاً به پزشک متخصص زیبایی خود مراجعه نمایید.
 8. حداقل به مدت یک هفته از تماس جنسی خودداری کنید.
 9. حداقل سه هفته از حمام بخار سونا و حمام آفتاب خودداری نمایید.
 10. بعد از عمل جراحی به مدت یک هفته از کار سخت و ورزش خودداری کنید.

مطالب بیشتر: بی حسی سر بعد از کاشت مو

مراقبت های قبل از کاشت مو

همان طور که گفته شد برای داشتن پیوند مو ایده‌آل و رضایت‌بخش مراقبت‌های قبل از کاشت مو و بعد از آن را باید به طور منظم انجام داد. این مراقبت‌ها از دوهفته قبل از کاشت شروع شده و تا روز اصلی انجام عملیات پیوند مو ادامه خواهند داشت. شما می‌توانید در خصوص این مراقبت‌ها اطلاعات لازم را از پزشک خود دریافت کنید. از جمله مهم‌ترین موارد برای مراقبت قبل از کاشت موی طبیعی می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

 1. عدم مصرف دارو بدون هماهنگی با پزشک متخصص

یکی از مهم‌ترین مواردی که از دو هفته قبل از تاریخ اصلی کاشت مو باید رعایت کنید عدم مصرف دارویی خاص بدون هماهنگی پزشک است. این داروها می‌توانند شامل هر نوع رقیق‌کننده خون، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مسکن و حتی ویتامین‌ها باشد. این دست از داروها می‌توانند احتمال خونریزی در حین کاشت را بالا برده و همچنین دوره نقاهت شما را افزایش دهند.

 1. سیگار کشیدن دو هفته قبل از کاشت مو ممنوع

از دیگر نکات مراقبت قبل از کاشت مو باید به ممنوعیت مصرف دخانیات اشاره کرد. سیگار سبب تنگ شدن عروق خونی و البته کاهش اکسیژن ‌رسانی در بدن می‌شود، در نتیجه زخم‌های ناشی از جلسه درمانی به کندی بهبود می‌یابند. از طرفی دیگر برای اینکه فولیکول‌ها بتوانند به خوبی تقویت شوند و در مکان جدید خود قرار بگیرند نیاز به مواد مغذی دارند که این مواد توسط اکسیژن خون جابه‌جا می‌شوند. در صورتی که بدن مشکلی در این پروسه داشته باشد، رسیدن میزان مورد نیاز مواد مغذی به ریشه موها مختل شده و احتمال موفقیت در پیوند مو نیز کاهش می‌یابد.

 1. مصرف مشروبات الکلی از سه روز قبل کاشت مو ممنوع

یکی دیگر از مواردی که مصرف آن قبل از انجام کاشت ممنوع است مشروبات الکلی می‌باشد. مشروبات الکلی باعث رقیق شدن خون شده و در نتیجه احتمال خونریزی در حین پروسه پیوند مو بالا می‌رود. خونریزی سبب می‌شود تا انجام مراحل کاشت برای پزشک دشوار شده و از طرفی دیگر احتمال بروز عوارض جانبی بالا برود. به همین دلیل از حداقل 3 روز قبل از جلسه پیوند موی طبیعی به سراغ این نوع نوشیدنی‌ها نروید.

 1. موهای سفید شده خود را رنگ کنید

در صورتی که موهای سفید شده دارید بهتر است آن‌ها را سه روز قبل از کاشت مو به رنگ تیره رنگ کنید. علت این کار دشوار بودن شناسایی موهای سفید در روز کاشت است. علت اینکه باید از سه روز قبل این کار را انجام دهید این است که اگر لکه رنگ بر روی کف سر شما وجود دارد تا روز موعد از بین برود.

 1. قبل از کاشت مو حمام کنید

از آنجایی که تا چند روز بعد از انجام عملیات پیوند مو مجاز به حمام کردن نیستید، حتما در روز کاشت قبل از رفتن به کلینیک با شامپو همیشگی خود حمام کنید. یادتان باشد که بعد از حمام کردن از محصول آرایشی یا بهداشتی خاصی نظیر اسپری یا ژل استفاده نکنید. موهای شما برای شروع ایمپلنت مو باید کاملا تمیز و عاری از هر ماده اضافی باشد.

 1. در روز انجام کاشت لباس گشاد و دکمه‌دار بپوشید

برای اینکه در حین پوشیدن و یا درآوردن لباس خود بعد از انجام کاشت مو فولیکول‌های تازه کاشته شده آسیب نبینند حتما لباسی راحت و ترجیحا دکمه‌دار بپوشید. همچنین بهتر است لباس‌‌های یقه‌داری که احتمال برخورد آن به نواحی بانک مو وجود دارد را کنار بگذارید. فراموش نکنید برای داشتن یک کاشت خوب و موفقیت آمیز باید تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید.

 1. در روز کاشت مو نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنید

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های روز کاشت مو توجه به نوع تغذیه است. پس حتما صبحانه‌ای مفصل و بدون نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف کنید. این نوع از نوشیدنی‌ها می‌تواند احتمال خونریزی در حین عملیات را بالا ببرد.

نتایج و تاثیرات مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

با توجه به نکاتی که در مورد مراقبت‌ های بعد از کاشت مو  ذکر شد، تا الان باید متوجه شده باشید که انجام آن‌ها تا چه حد مهم است. مراقبت‌ پس از کاشت مو احتمال بروز عوارض جانبی را کاهش می‌دهند و در صورتی که با برخی عوارض مانند تورم مواجه شوید، زمان بهبودی آن‌ها را سریع‌تر می‌کنند. با انجام مراقبت‌ های بعد از کاشت مو دوره بهبودی و نقاهت کاهش می‌یابد، سرعت چرخه رشد مو افزایش می‌یابد و شما می‌توانید زودتر نتایج حاصل از انجام عمل جراحی زیبایی را مشاهده کنید. با افزایش سرعت چرخه رشد موهای پیوند زده شده، طی یک دوره کوتاه موها شروع به ریزش می‌کنند و پس از آن مجددا پروسه رشدشان آغاز می‌شود و تا حدود 1 الی 2 سال ادامه خواهد داشت.

معمولا در صورتی که نکات مراقبتی بعد از کاشت مو طبیعی رعایت نشوند بعد از گذشت چند ماه ریزش شدید مو در ناحیه‌ای که عمل جراحی زیبایی کاشت مو انجام شده است مشاهده می‌شود. ممکن است بر اثر ریزش شدید مجددا به وضعیت قبل از انجام عمل زیبایی پیوند مو برگردید اما در صورتی که نکات مراقبتی بعد از کاشت مو را رعایت کرده باشید با این مشکل مواجه نخواهید شد و می‌توانید نتیجه حاصل از پیوند مو را به طور دائمی مشاهده نمایید.

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ