کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو طبیعی

ریزش مو و طاسی از جمله عواملی هستند که زیبایی ظاهری افراد را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای مقابله با این مشکل کاشت مو طبیعی بهترین راه حل ممکن محسوب می‌شود. زیرا می‌توان به یک ظاهری طبیعی و البته دائمی رسید. اما برای اینکه بتوان یک کاشت موفقیت آمیزی را انجام داد باید برخی پارامترهای مهمی را در نظر گرفت. یکی از این موارد که اهمیت بسیار بالایی دارد انتخاب کلینیک مجهز و البته پزشکی متخصص است. کلینیک تخصصی کاشت مو و ابرو رز این امکان را می‌دهد تا بدون کوچکترین نگرانی پروسه پیوند مو را با موفقیت پشت سر بگذارید. به غیر از این موارد مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو نیز اهمیت زیادی دارند. به طوری که بدون رعایت آن‌ها تمامی زحمات و هزینه‌های شما از بیهوده خواهد بود. در این مقاله موثرترین توصیه های قبل از کاشت مو جمع‌آوری شده و خدمت شما همراهان همیشگی کلینیک رز عرضه شده است.

دوره بهبودی بعد از کاشت موی طبیعی

عمل کاشت مو طبیعی به روش های مختلفی انجام می شود. زمان دوره نقاهت و بهبودی بعد از پیوند مو طبیعی بستگی به روش انتخابی شما برای عمل دارد. پیوند طبیعی مو به دو روش انجام می گیرد. عمل زیبایی کاشت مو FUT و عمل جراحی کاشت مو FUE از دو روش انجام عمل جراحی زیبایی پیوند مو طبیعی هستند. عمل جراحی پیوند مو به روش FUT روشی قدیمی تر است و بدین صورت است که در ابتدا پزشک برشی در ناحیه بانک مو ایجاد می کند. بانک مو در واقع به محلی گفته می شود که از فولیکول های موی آن محل برای پیوند مو در عمل زیبایی کاشت مو استفاده می شود و پزشک متخصص زیبایی محلی را به عنوان بانک مو استفاده می کند که بیشتری شباهت را با موهای اطراف محلی که قرار است کاشت مو انجام شود داشته باشد.

زمانی که پزشک متخصص زیبایی برشی در ناحیه بانک مو ایجاد می کند قسمتی از پوست ناحیه بانک مو جدا می کند و جای آن را بخیه می زند. سپس برای کاشت مو فولیکول های مو را از پوست جدا می کند. سپس پزشک متخصص زیبایی توسط سوزن مخصوص عمل جراحی کاشت مو به ناحیه مورد نظر فولیکول های خارج شده از پوست را پیوند می زند. عمل جراحی پیوند مو به روش FUE از این نظر با عمل زیبایی پیوند مو به روش FUT متفاوت است که دیگر برش یا زخمی در ناحیه بانک مو ایجاد نمی شود. پزشک متخصص زیبایی بدون ایجاد برشی فولیکول های مو را از ناحیه بانک مو استخراج می کنند و با ایجاد سوراخ هایی توسط سوزن مخصوص عمل جراحی زیبایی کاشت مو، فولیکول های مو استخراج شده را در محل سوراخ ها پیوند می زند. با توجه به این که در عمل جراحی زیبایی کاشت مو متد FUT زخم ایجاد می شود دوران نقاهت و بهبودی بعد از کاشت مو FUT طولانی تر و پر خطر تر از عمل زیبایی پیوند مو به روش FUE است. البته اگر شما پزشک متخصص زیبایی و مناسبی را برای عمل خود انتخاب کنید می توانید احتمال ایجاد هر گونه عارضه یا خطر جدی را تا حد زیادی کاهش دهید.

 

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

دوره بهبودی بعد از کاشت موی طبیعی

اهمیت مراقبت بعد از کاشت مو

همانطور که گفته شد انتخاب پزشک مناسب برای عمل پیوند و انتخاب روش مناسب متناسب با خودتان برای عمل پیوند تاثیر زیادی در نتایج و تاثیرات حاصل از عمل دارد. و در صورتی که شما فرد مناسب یا روش مناسبی را برای انجام کاشت مو انتخاب نکرده باشید ممکن است با عارضه های مختلف و خطرات جدی مواجه شوید. در پایین به برخی از عارضه های عمل جراحی زیبایی پیوند مو زنده اشاره شده است.

 1. خونریزی
 2. عفونت
 3. تورم پوست سر
 4. کبودی در اطراف چشم
 5. پوسته پوسته شدن در ناحیه ای که که فولیکول های مو برداشته شده یا پیوند انجام شده است.
 6. بی حسی یا کمبود احساس در نواحی تحت درمان عمل زیبایی کاشت مو
 7. خارش
 8. التهاب
 9. عفونت
 10. ریزش ناگهانی موهای پیوند زده شده

البته فقط تا حدودی انتخاب پزشک و روش مناسب برای عمل زیبایی کاشت مو مناسب است و در صورتی که شما برخی نکات مراقبتی را بعد از انجام عمل جراحی زیبایی پیوند مو رعایت نکنید احتمال بروز عوارض را افزایش می دهید. بنابراین بهتر است قبل از انجام کاشت مو نکات مراقبتی لازم را از پزشک متخصص زیبایی دریافت و برای افزایش ماندگاری و مشاهده سریع نتایج به دستورالعمل های مراقبت بعد از کاشت مو بپردازید.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو با بانک موی دیگران

مراقبت های بعد از کاشت مو

همانطور که گفته انجام نکات مراقبت قبل و بعد از کاشت مو اهمیت بسیار زیادی بر تاثیرات و نتایج حاصل از انجام پیوند مو دارد. در پایین برای شما به تعدادی از نکات مراقبتی مهم بعد از عمل پیوند مو پرداخته شده است.

 1. برای جلوگیری و یا کاهش تورم باید بعد از عمل سر خود را در ارتفاع و در زاویه 45 درجه در هنگام خوابیدن قرار دهید و به مدت 3 شب این کار را تکرار کنید.
 2. از خوردن بستنی خودداری کنید.
 3. از داروهایی مانند آسپرین و ایبوبروفن استفاده نکنید.
 4. حداقل دو تا سه روز در خانه بمانید و استراحت کنید سپس به انجام فعالیت های روزانه خود اقدام کنید.
 5. از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت 3 تا 5 روز پرهیز کنید.
 6. برای جلوگیری از بروز تورم تورم، هر 2 ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه یخ را بر روی پیشانی خود بمالید.
 7. تورم معمولاً روز دوم تا چهارم بعد از انجام عمل کاشت مو اتفاق می افتد. این یک مرحله گذرا محسوب می شود. هیچ مشکلی دائمی یا آینده ایجاد نمی شود. به دلیل تورم جاذبه ممکن است به سمت پلک ها حرکت کند. می توانید برای کاهش آن از پزشک متخصص زیبایی خود بخواهید که قرص های ضد تورم برای شما تجویز کند.
 8. ناحیه اهدا کننده یا فولیکول های کاشته شده را لمس نکنید، در صورت نیاز باید دست خود را ابتدا استریل کنید تا احتمال ابتلا به عفونت را به حداقل برسد.
 9. در صورت مشاهده هر گونه درد، قرمزی، تورم در ناحیه ای که عمل جراحی زیبایی پیوند مو انجام شده است باید سریعاً به پزشک متخصص زیبایی خود مراجعه کنید.
 10. حداقل به مدت یک هفته از تماس جنسی خودداری کنید.
 11. حداقل سه هفته از حمام بخار سونا و حمام آفتاب خودداری کنید.
 12. بعد از عمل جراحی به مدت یک هفته از کار سخت و ورزش خودداری کنید.

 

مطالب بیشتر: بی حسی سر بعد از کاشت مو

مراقبت های قبل از کاشت مو

همان طور که گفته شد برای داشتن پیوند مو ایده‌آل و رضایت‌بخش مراقبت های قبل از کاشت مو را باید با دقت بالایی دنبال کرد. این مراقبت‌ها از دوهفته پیش شروع شده و تا روز اصلی انجام عملیات پیوند مو ادامه خواهد داشت. شما می‌توانید در خصوص این مراقبت‌ها اطلاعات لازم را از پزشک خود دریافت کنید. از جمله مهم‌ترین موارد برای مراقبت قبل از پیوند موی طبیعی به قرار زیر است:

 • عدم مصرف دارو بدون هماهنگی با پزشک متخصص

یکی از مهم‌ترین مواردی که از دو هفته قبل از تاریخ اصلی کاشت مو باید رعایت کنید عدم مصرف دارویی خاص بدون هماهنگی پزشک است. این داروها می‌توانند شامل هر نوع رقیق‌کننده خون، مسکن و حتی ویتامین‌ها باشد. این داروها می‌توانند احتمال خونریزی در حین کاشت را بالا برده و همچنین دوره نقاهت شما را افزایش دهند.

 • عدم اصلاح موها از حداقل دو هفته قبل

برای اینکه پزشک بتواند به راحتی پروسه برداشت و کاشت فولیکول‌های مورد نیاز خود را انجام دهد بهتر است موها از لحاظ بلندی در طبیعی‌ترین حالت خود باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود از دو هفته قبل موهای خود را اصلاح نکنید.

 • سیگار کشیدن دو هفته قبل از کاشت مو ممنوع

از دیگر نکات مراقبت قبل از کاشت مو باید به ممنوعیت مصرف دخانیات اشاره کرد. سیگار سبب تنگ شدن عروق خونی و البته کاهش اکسیژن‌رسانی در بدن شود. در نتیجه زخم‌های ناشی از جلسه درمانی به کندی بهبود می‌یابد. از طرفی دیگر برای اینکه فولیکول‌ها بتوانند به خوبی تقویت شده و مکان جدید خود قرار بگیرند نیاز به تغذیه مواد مغذی دارند. مواد مغذی توسط اکسیژن خون جابه‌جا می‌شود. در صورتی که مشکلی در این پروسه وجود داشته باشد رسیدن میزان مورد نیاز مواد مغذی به ریشه موها مختل شده و احتمال موفقیت در پیوند مو نیز کاهش می‌یابد.

 • مصرف مشروبات الکلی از سه روز قبل کاشت مو ممنوع

یکی دیگر از مواردی که مصرف آن قبل از انجام کاشت ممنوع است مشروبات الکلی می‌باشد. مشروبات الکلی باعث رقیق شدن خون شده و در نتیجه احتمال خونریزی در حین پروسه پروند بالا می‌رود. خونریزی سبب می‌شود تا انجام مراحل کاشت برای پزشک دشوار شده و از طرفی دیگر احتمال بروز عوارض جانبی بالا برود. پس هرگز از حداقل سه روز قبل به سراغ این نوع نوشیدنی‌ها نروید.

 • موهای سفید شده خود را رنگ کنید

در صورتی که موهای سفید شده دارید بهتر است آن‌ها را سه روز قبل از کاشت مو به رنگ تیره رنگ کنید. علت این کار دشوار بودن شناسایی موهای سفید و رنگ روشن در روز کاشت است. علت اینکه باید از سه روز قبل این کار را انجام دهید این است که اگر لکه رنگ بر روی کف سر شما وجود دارد تا روز اصلی از بین برود.

 • قبل از کاشت مو حمام کنید

از آنجایی که تا چند روز بعد از انجام عملیات پیوند مو مجاز به حمام نیستید حتما در روز کاشت قبل از رفتن به کلینیک با شامپو همیشگی خود حمام کنید. هرگز بعد از حمام کردن از محصول آرایشی یا بهداشتی خاصی نظیر اسپری یا ژل استفاده نکنید. موهای شما برای شروع به کار باید کاملا تمیز و عاری از هر ماده اضافی باشد.

 • در روز انجام کاشت لباس گشاد و دکمه‌دار بپوشید

برای اینکه در حین پوشیدن و یا درآوردن لباس خود بعد از انجام کاشت مو فولیکول‌های تازه کاشته شده آسیب نبینند حتما لباسی راحت و ترجیحا دکمه‌دار بپوشید. همچنین بهتر است لباس‌‌های یقه‌داری که احتمال برخورد آن به نواحی بانک مو وجود دارد را کنار بگذارید. فراموش نکنید برای داشتن یک کاشت خوب و موفقیت آمیز باید تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید.

 • در روز کاشت مو نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنید

یکی از مهم‌ترین مراقبت های روز کاشت مو توجه به نوع تغذیه است. پس حتما صبحانه‌ای مفصل و بدون نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف کنید. این نوع از نوشیدنی‌ها می‌تواند احتمال خونریزی در حین عملیات را بالا ببرد.

نتایج و تاثیرات مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

با توجه به مراقبت های بعد از کاشت مو  که انجام می دهید احتمال بروز عوارض عمل جراحی زیبایی پیوند مو طبیعی را کاهش می دهید و در صورتی که با برخی عوارض مانند تورم مواجه شدید زمان بهبودی آن ها را سریع تر می کنید. در این صورت شما می توانید زودتر نتایج حاصل از انجام عمل جراحی زیبایی را مشاهده کنید. به این دلیل که با انجام مراقبت های عمل جراحی زیبایی کاشت مو دوره بهبودی و نقاهت را کاهش داده اید و سرعت چرخه رشد مو افزایش می یابد. با افزایش چرخه رشد مو موهای پیوند زده بعد از یک دوره کوتاه ریزش مو شروع به رشد می کنند و بعد از مدت کوتاهی شما می توانید نتیجه انجام عمل جراحی زیبایی کاشت مو را مشاهده کنید.

معمولا در صورتی که نکات مراقبتی بعد از کاشت مو طبیعی رعایت نشوند بعد از گذشت چند ماه ریزش شدید مو در ناحیه ای که عمل جراحی زیبایی کاشت مو انجام شده است مشاهده می شود. ممکن است بر اثر ریزش شدید مجددا به وضعیت قبل از انجام عمل زیبایی پیوند مو برگردید اما در صورتی که نکات مراقبتی بعد از کاشت مو را رعایت کرده باشید با این مشکل هرگز مواجه نمی شوید و می توانید به طور دائمی نتیجه حاصل از پیوند مو را داشته باشید.

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ