تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل به عنوان یک روش کاملا موثر و ایمن در زمینه زیبایی و حتی درمانی توانسته توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. به همین دلیل امروزه این روش در کلینیک‌های زیبایی طرفداران زیادی دارد. اما نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد مراقبت‌ های بعد از تزریق ژل است. چرا که در کنار انتخاب یک پزشک خوب و مراجعه به کلینیک معتبر فقط بخشی از ماجرا بوده و برای رسیدن به نتیجه مطلوب و ایده‌آل و عدم تجربه عوارض جانبی ناخوش‌آیند باید نکات مراقبتی پس از تزریق ژل جدی گرفته شوند. طرفداران انجام تزریق ژل می‌توانند به کلینیک پوست و مو رز مراجعه کرده و از خدمات ارائه شده توسط دکتر روحانی بهره ببرند. در صورت تمایل برای آشنایی از توصیه های مهم بعد از تزریق ژل شما را به خواندن مطالب این مقاله دعوت می‌کنیم.

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز

آیا تزریق ژل مضر است؟

تزریق ژل یکی از عمل‌های زیبایی سرپایی محسوب می‌شود که به صورت کاملا غیرتهاجمی توسط پزشک متخصص در کلینیک زیبایی انجام می‌گیرد. آنچه سبب شده تا تزریق ژل در زمینه‌های جوان‌سازی و درمانی مورد توجه عموم واقع گردد مزایای فوق‌العاده آن است. در صورتی که تزریق ژل در یک کلینیک معتبر با تجهیزات استاندارد توسط پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شود هیچ گونه خطری کاندیدهای انجام آن را تهدید نخواهد کرد. همچنین توصیه می‌شود برای جلوگیری از هر گونه عارضه جانبی احتمالی و مشکلات بعدی ناشی از تزریق ژل توصیه می‌شود حتما در انتخاب برند ژل دقت کرده و سعی کنید ژل‌های شناخته ‌شده و تهیه شده از ترکیبات طبیعی را استفاده کنید.

همچنین برای مانع شدن از ایجاد خطراتی که می‌تواند به دنبال تزریق ژل بروز پیدا کند باید مراقبت های ضروری بعد از تزریق ژل به جدیت کامل دنبال شوند. در صورتی که تمامی موارد گفته شده توسط کاندیدهای تزریق ژل انجام شدند هیچ گونه ضرری افراد را تهدید نکرده و با آرامش و بدون استرس می‌توانید مراحل درمانی را به کمک این تکنیک پشت سر بگذارید.

 

مطالب بیشتر: تزریق ژل به سینه

آیا تزریق ژل مضر است؟

مراقبت های بعد از تزریق ژل

همان طور که از ابتدای مقاله گفته شد برای رسیدن به نتیجه مطلوب و ایده‌آل بعد از تزریق ژل و جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی احتمالی رعایت برخی نکات مهم در زمینه مراقبت‌های بعد از تزریق است. از جمله مهم‌ترین اقدامات بعد از تزریق ژل عبارتند از:

 • در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق ژل از اعمال هر گونه فشار زیاد و مالش در ناحیه تزریق باید خودداری شود. در غیر این صورت فشار اعمالی می‌تواند باعث جابجایی و نامتقارن شدن ژل تزریق شده گردد.
 • توصیه می‌شود در روز اول از انجام دادن کارها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید. همچنین بهتر است از خم کردن سر رو به پایین و اعمال فشار به آن جلوگیری کنید.
 • در برخی افراد که پوست حساسی دارند عوارض جانبی احتمالی مثل التهاب و کبودی مشاهده می‌گردد. در این دسته از افراد توصیه می‌شود از کمپرس سرد بدون اعمال فشار استفاده شود.
 • اگر بیمار احساس درد بعد از تزریق ژل داشت می‌تواند با مشورت پزشک از قرص‌های مسکن مناسبی استفاده کند.
 • توصیه می‌شود در هفته اول بعد از تزریق ژل از دوش گرفتن با آب داغ یا رفتن به سونا خودداری کنید.
 • از آنجایی که تزریق ژل می‌تواند باعث تحریک پوست گردد بهتر است در روزهای اولیه از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

با رعایت کردن تمامی این موارد خیلی سریع تزریق ژل نتایج مثبت خود را نشان داده و می‌توانید بدون استرس و نگرانی از مزایای آن بهره ببرید.

 

مطالب بیشتر: تزریق ژل به گونه

دوران بازیابی و نقاهت تزریق ژل

تزریق ژل به عنوان یکی از عمل‌های زیبایی غیر تهاجمی شناخته می‌شود. چرا که مراحل درمانی آن بدون زخم و خونریزی سپری شده و پزشک از هیچ گونه ماده بی‌هوشی در طول درمان استفاده نخواهد کرد. به همین دلیل بیمار می‌تواند بدون بروز مشکل خاص بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی به انجام فعالیت روزانه بپردازد. با این حال پزشک متخصص توصیه می‌کند تا حداقل در ۲۴ ساعت اول به استراحت و رعایت اقدامات بعد از تزریق ژل پرداخته شود.

سپری کردن اصولی دوران نقاهت بعد از تزریق ژل می‌تواند به همراه انجام کارهای روزمره باشد و نیازی به استراحت مطلق و خوابیدن ندارد. رعایت موارد توصیه شده از طرف پزشک کمک می‌کند تا عوارض جانبی مثل التهاب و کبودی ایجاد نشود و نتایج مورد انتظار سریعا خود را نشان دهند. به همین دلیل تاکید می‌شود تا به تمامی توصیه‌های پزشک متخصص توجه کرده و هیچ کاری را بدون مشورت پزشک مثل مصرف هر گونه مسکن و حتی ویتامین را انجام ندهید. فراموش نکنید که سپری کردن دوران نقاهت تزریق ژل به صورت اصولی می‌تواند تاثیر به سزایی در بروز نتایج مثبت نهایی داشته باشد.

 

مطالب بیشتر: تزریق ژل به لب

نکات مهم و اساسی بعد از تزریق ژل

تا این بخش از مقاله به اهمیت بالای اقدامات بعد از تزریق ژل پرداخته شد. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که این اقدامات محدود به چه کارهایی می‌باشد و کاندیدهای تزریق ژل چگونه می‌توانند دوران نقاهت خود را پشت سر بگذارند. برای این منظور در زیر لیستی از نکات مهم و اساسی بعد از تزریق ژل را جمع‌آوری کرده‌ایم:

 • بلافاصله پس از اتمام فرایند تزریق ژل دراز نکشید. برای اینکه بدن بتواند به حالت پایدار خود بازگردد بهتر است حداقل ۴ ساعت از دراز کشیدن بپرهیزید.
 • در ۲۴ ساعت اول از تماس و برخورد دست و هر شی دیگر به ناحیه تزریق باید خودداری شود. به عنوان مثال سعی کنید از کرم‌های آرایشی که نیاز به مالش دارند و یا عینک‌های آفتابی سنگین که می‌توانند به ناحیه تزریق ژل فشار وارد کنند استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد التهاب و ورم احتمالی بهتر است شب اول چندین بالشت زیر سر قرار دهید تا سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. با این کار مانع از ایجاد فشار در ناحیه سر خواهید شد.
 • هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از ورم و التهاب داشته و از طرفی دیگر پوستی سالم و شاداب برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • افرادی که سیستم ایمنی حساسی دارند و با کوچکترین اتفاق دچار ورم و کبودی می‌گردند می‌توانند بعد از اتمام جلسه تزریق ژل از کمپرس سرد استفاده کنند. توجه داشته باشید که این کار باید بدون اعمال کوچکترین فشار انجام شود.

در حالت کلی تزریق ژل به عنوان یکی از روش‌های بی‌خطر و ایمن شناخته می‌شوند. با این حال اگر شخصی متوجه عوارض جانبی شدید بعد از تزریق ژل شد توصیه می‌شود حتما با پزشک متخصص خود تماس گرفته و او را در جریان این کار قرار دهد. کلینیک زیبایی رز به عنوان یکی از بهترین کلینیک‌های زیبایی با هدف تزریق ژل شناخته شده و کادر درمانی متخصص آن در تمامی مراحل انجام کار در کنار مراجعه‌کنندگان خواهد بود.

 

مطالب بیشتر: تزریق ژل به زیر چشم

مراقبت های بعد از تزریق ژل خط خنده

با اینکه تزریق ژل خط خنده در دسته عملیات زیبایی غیر تهاجمی قرار دارد اما این به معنای عدم نیاز به انجام مراقبت‌های بعد از انجام آن نیست. نادیده گرفتن برخی کارها و مراقبت‌ها بعد از تزریق ژل سبب می‌شوند تا رسیدن به نتایج ایده‌آل و دلخواه بعد از انجام کار ممکن نشود. از جمله مهم‌ترین مراقبت های بعد از تزریق ژل خط خنده عبارتند از:

 • خودداری از مصرف خودسرانه دارو بعد از تزریق ژل خط خنده
  بعد از اینکه عملیات تزریق ژل خط خنده را انجام دادید بهتر است از مصرف داروهایی به غیر از مواردی که پزشک تجویز کرده خودداری کنید. در صورتی که فکر می‌کنید مصرف دارویی خاص برای شما ضروری است حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید و بدون اطلاع او چنین کاری را انجام ندهید.
 • عدم دستکاری یا مالش ناحیه تزریق ژل خط خنده
  بسیاری از کاندیدهای تزریق ژل خط خنده بعد از اتمام کار از روی کنجکاوی و یا احساس خارش در آن نواحی شروع به مالش یا خاراندن می‌کنند. این کار در ۲۴ ساعت اول به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. چرا که ژل هنوز به عنوان ماده‌ای بیگانه در بدن شناخته می‌شود و احتمال ایجاد نامتقارنی در چهره وجود دارد.
 • هر گونه موضوع مشکوکی را در ارتباط با تزریق ژل به پزشک خود گزارش دهید
  در برخی از افراد احتمال اینکه عوارض احتمالی شدیدی ایجاد شود دور از انتظار نیست. این عوارض جانبی می‌تواند شامل مواردی مثل احساس درد شدید، عفونت، تورم و التهاب شدید و مواردی از این قبیل در ناحیه تزریق ژل باشد. در صورتی که شما نیز با چنین مشکلاتی مواجه شدید سریعا پزشک خود را در جریان کار قرار دهید. ناگفته نماند که برخی از این مشکلات به صورت جزئی در بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد که بعد از چند روز به مرور زمان و خود به خود بهبود پیدا می‌کند.
 • کمپرس آب سرد استفاده کنید
  برای جلوگیری از بروز تورم در نواحی تزریق ژل توصیه می‌شود از کمپرس آب سرد کمک بگیرید. فراموش نکنید که در حین استفاده از کمپرس سرد از اعمال هر گونه فشار به صورت خودداری کنید. بهتر است این کار هر دو ساعت یکبار و به مدت چند دقیقه انجام شود.
 • از خم کردن سر در طول روز و حین خواب بپرهیزید
  برای اینکه عارضه جانبی خاصی برای شما ایجاد نشود و نتیجه نهایی حاصل از تزریق ژل خط خنده رضایت بخش باشد توصیه می‌شود در ۲۴ ساعت اول از خم کردن سر به سمت پایین خودداری کنید. همچنین در شب اول بهتر است از دو بالش استفاده کنید تا سر شما بالاتر از بدن قرار بگیرد.
 • تا ۲۴ ساعت از مواد آرایشی در ناحیه تزریق ژل استفاده نکنید
  به دلیل اینکه تزریق ژل توسط سرنگ انجام می‌شود زخم کوچکی بر روی پوست ایجاد می‌گردد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در تمیز نگه داشتن این ناحیه کوشا باشید. علاوه بر آن استفاده از محصولات بهداشتی بر روی پوست سبب می‌شوند تا فشار و مالش در این محدوده انجام شود. همان طور که گفته شد اعمال کوچکترین فشار و مالش در ۲۴ ساعت اول می‌تواند نتیجه کار را خراب کند. چرا که ژل هنوز سفت نشده و احتمال پخش شدن آن به سایر نواحی صورت وجود دارد.

مطالب بیشتر: تزریق ژل به چانه

مراقبت ها و اقدامات لازم بعد از تزریق ژل خط خنده

کاهش تورم و کبودی پس از تزریق ژل به خط لبخند

یکی از مهمترین مواردی که پس از رخ خواهد داد کبودی و تورم است. کبودی ها و تورم در هفته های ابتدایی پس از انجام تزریق ژل به خط لبخند کاملا طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی در مورد این موضوع وجود ندارد. مهم ترین موضوع این است که اطمینان حاصل کنید از دستورالعمل های پزشک متخصص خود برای بهبود این وضعیت استفاده خواهید کرد. یکی از عواملی که می تواند باعث کاهش تورم و کبودی در هفته ابتدایی پس از تزریق ژل به خط لبخند شود استفاده از کمپرس سرد و همچنین قرار دادن سر در ارتفاعی بالاتر از بدن با استفاده از چند بالش است. به اصطلاح متخصصان زیبایی هیدارته بودن یکی از روش های نوین و کاملا طبیعی است که می تواند به بهبود وضعیت تورم و کبودی ناشی از تزریق ژل به خط لبخند کمک نماید.

هیدراته کردن به این معنی است که شما باید در طول دوران نقاهت خود مقدار زیادی آب بنوشید و همچنین از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید تا بدن شما بتواند املاح و مواد معدنی را به همراه ویتامین های مورد نیاز به صورت کاملا طبیعی جذب نماید. طبیعی بودن مواد دریافتی تاثیر به سزایی در روند بهبودی تورم و کبودی در دوران نقاهت خواهد داشت. دقت داشته باشید برای جلوگیری از تشدید تورم، کبودی، خون ریزی و عفونت برای چند هفته قبل و بعد از تزریق ژل از مصرف داروهای ضد انعقاد خون و مکمل های گیاهی پرهیز نمایید زیرا چنین مواردی می تواند احتمال بروز مشکلاتی از این قبیل را افزایش دهد.

 

مطالب بیشتر: تورم بعد از تزریق ژل خط خنده

رژیم های غذایی و رفتاری پس از تزریق ژل به خط لبخند

سعی کنید در هفته ابتدایی پس از تزریق ژل به خط لبخند از انجام فعالیت های شدید ورزشی یا کاری خود داری نمایید. انجام فعالیت های شدید باعث خواهد شد تا تورم و کبودی افزایش پیدا کند. همچنین مصرف غذای های تند و ادویه دار، استعمال دخانیات، سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی می تواند روند بهبودی شما را به طرز سخت گیرانه ای کاهش دهد. یکی دیگر از مواردی که می تواند در نتایج حاصل از تزریق فیلر به خط لبخند تاثیر گذار باشد مربوط به عادت های رفتاری فرد می باشد. به عنوان مثال بهتر است تزریق ژل به خط لبخند را زمانی انجام داده که بتوانید برای آن وقت کافی اختصاص دهید، برای نمونه می توان گفت که سعی کنید وقتی که در تلاش برای برگزاری مراسم عروسی خود هستید و یا یک پرواز و سفر در پیش دارید نسبت به انجام تزریق ژل به خط لبخند یا هر نقطه ی دیگری از بدن اقدام نکنید زیرا این موضوع نیازمند مراقبت های خاصی است که به بهبودی شما کمک کرده و نتیجه های رضایت بخشی را به ارمغان خواهد آورد.

 

مطالب بیشتر: تزریق ژل دائمی

باید ها و نباید های بعد از تزریق ژل به خط لبخند

به منظور کاهش کبودی و تورم پس از تزریق ژل به خط لبخند اقدامات اولیه و البته مهمی وجود دارد که انجام آن ها و یا اجتناب از برخی موارد می تواند بسیار مهم و حائز اهمیت باشد. قبل از تزریق سعی کنید تا یک هفته مصرف داروهای خاص خود مانند آسپرین و مشتقات آن را متوقف کنید. دقت داشته باشید که داروهای ضد بارداری نیز می تواند خطرناک باشد. اگر از داروهای خاصی مصرف می کنید حتما پزشک متخصص خود را از این موضوع با خبر نمایید. خبردار بودن پزشک متخصص شما در مورد تمامی جوانب تزریق ژل به خط لبخند می تواند باعث شود تا با دقت بیشتری تصمیم گیری های لازم را انجام داده و در صورت لزوم برخی داروهای خاص را متوقف یا مصرف آن را تغییر دهد تا هیچ مشکلی برای شما رخ ندهد و دچار حساسیت های دارویی و غیره نشوید. از اصلاح کردن موهای زائد، اپیلاسیون، خارش پوست و مواردی مشابه در 2 روز قبل از انجام تزریق فیلر به خط لبخند خود داری نمایید و همچنین مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید. این موضوع قبل از انجام تزریق ژل به خط لبخند نیز وجود دارد و تا بعد از آن ادامه خواهد داشت.

اگر مبتلا به زخم های صورت، دیابت، بیماری های خاص و غیره هستید حتما پزشک خود را مطلع نمایید زیرا ممکن است در روند انجام تزریق ژل به خط لبخند شما تغییراتی به وجود آید تا شما هیچگونه درد و مشکلی را احساس نکنید. به طور قطع انجام تزریق ژل به خط لبخند برای مادرانی که در دوران شیر دهی نوزاد خود قرار دارند، افراد باردار، افراد دارای اختلالات پوستی و افراد دارای آلرژی پیشنهاد نمی شود.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ