کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
مراقبت های بعد از تزریق ژل چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل ، با کاربرد های متنوع درمانی و زیبایی امروزه به جزئی از اقدامات پرطرفدار کلینیک های مختلف پزشکی و بهداشتی تبدیل شده است. طی فرایند تزریق فیلر، طی زمانی کوتاه و با کمترین احتمال آسیب و خطر دستیابی به نتیجه ی ایده آل ممکن خواهد شد.

اما در کنار فرایند تزریق ژل، نقش دوران نقاهت و مراقبت های این دوره نیز قابل توجه می باشد. اقدامات و نکاتی وجود دارد که توجه به آن ها برای به دست آوردن نتیجه ی رضایت بخش از فرایند تزریق فیلر الزامی خواهد بود.

آیا تزریق ژل مضر است؟

فرایند تزریق ژل، یک پروسه ی مهم است که در روند تصمیم گیری برای انتخاب آن، باید توجه لازم به آسیب ها و خطرات احتمالی نیز در کنار مزایا و تاثیرات تزریق فیلر، لحاظ شود.

با اینکه تزریق ژل به طور کلی فرایند پر خطری نیست اما آگاهی از عوارض جانبی احتمالی پس از آن برای هر کسی که متقاضی انجام آن است، الزامی می باشد.

بیشتر عوارض جانبی فرایند تزریق فیلر پوستی می باشد، که شامل تورم و التهاب، کبودی، عفونت ها به علت عدم مراقبت صحیح، حساسیت به نور و محرک های دیگر می باشد.

البته که احتمال وقوع این آسیب ها پس از اتمام فرایند تزریق ژل، با انتخاب یک پزشک با تجربه و ماهر به حداقل خواهد رسید.

اگر به هر دلیلی مانند آکنه، جوش فعال، زخم و یا جراحات مختلف پوست شما ملتهب است، اگر مستعد بیماری های آلرژیک می باشید، اگر مبتلا به بیماری های انعقاد خون می باشید، و یا اگر در حال سپری کردن دوران بارداری یا شیردهی هستید، فرایند تزریق ژل برای شما خطرناک تر از شرایط عادی خواهد بود.

این به این معنا نیست که شما لزوما پس از تزریق فیلر دچار آسیب های مختلف خواهید شد، بلکه با وجود این زمینه ها، استعداد وقوع این عوارض جانبی و همچنین تاخیر در بهبود علائم آن در شما قابل توجه خواهد بود.

 

آیا تزریق ژل مضر است؟

 

با وجود همه ی این موارد، هنوز هم تزریق ژل، به عنوان یکی از سریع ترین، کم خطر ترین و موثر ترین روش ها در دستیابی به اهداف زیبایی و درمانی شناخته شده است.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

یکی از مهم ترین نکات در تعیین کردن کیفیت نتیجه ی به دست آمده از عمل تزریق ژل، میزان توجه به نکات لازم و مراقبت های پس از اتمام فرایند تزریق فیلر می باشد.

موارد زیر، بخشی از مراقبت هایی است که رعایت کردن آنها، برای رضایت بخش بودن نتیجه ی فرایند تزریق ژل الزامی می باشد:

  1. توجه داشته باشید که نباید به هر ناحیه ای که تزریق ژل در آن صورت گرفته فشار زیادی وارد شود.

اگر تزریق فیلر به کمرتان انجام شده، مراقب نحوه ی نشستن و میزان ایستادن خود باشید و اگر تزریق ژل را به هدف کاهش عیوب پوستی صورت خود انجام داده اید، روی صورت خود دراز نکشید و پوست صورت خود را ماساژ ندهید.

  1. التهاب و کبود شدن، یکی از علائمی می باشد که ممکن است در روزهای اولیه پس از فرایند تزریق ژل با آن رو به رو شوید. برای ترمیم این علائم، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
  2. استفاده از مسکن هایی که خاصیت رقیق کنندگی خون ندارند، در صورت احساس درد های احتمالی توصیه می شود.
  3. نور آفتاب می تواند به عنوان یک عامل تحریک کننده برای تشدید علائم التهاب عمل کند. پس تماس مستقیم ناحیه ای که در ان تزریق ژل صورت گرفته، با نور آفتاب را، به حداقل برسانید.

دوران بازیابی و نقاهت تزریق ژل

تزریق ژل، فرایندی پر خطر و پر دردسر نمی باشد و غالبا شما در همان روزی که تزریق فیلر را انجام دادید، می توانید به فعالیت های روزمره ی خود بازگردید.

با اینکه توصیه می شود حداقل 24 ساعت پس از انجام عمل تزریق ژل استراحت کنید، اما به طور کلی مانعی برای از سرگیری فعالیت های سبک روزانه در همان روز عمل تزریق فیلر، وجود ندارد.

پزشک به شما توصیه می کند که بعد از تزریق ژل، استراحت کنید و فعالیت های سنگین و حتی روزانه ی خود را برای حداقل 24 ساعت کنار بگذارید، چرا که استراحت کردن، باعث تسریع بهبودی و فرایند ترمیم پس از عمل تزریق زل خواهد شد.

با استراحت کردن، شما به بدن خود زمان می دهید تا خود را بازسازی کند و انرژی بدنتان را برای فرایند بهبودی حفظ خواهید کرد. با این کار، احتمال وقوع آسیب های احتمالی پس از تزریق فیلر، نظیر کبودی و تورم را نیز کاهش خواهید داد.

طول مدت دوران بازیابی پس از تزریق ژل، بسته به مواردی چون میزان ژل تزریق شده و ناحیه ای که برای تزریق فیلر مورد هدف قرار گرفته است متفاوت می باشد. بهتر است دوران نقاهت پس از فرایند تزریق ژل را، که نسبتا کوتاه نیز می باشد،  عینا مانند شرایط توصیه شده توسط پزشک سپری کنید.

مسکن ها و داروهای تجویز شده را مصرف کنید، به باید ها و نباید ها توجه کنید و مراقبت های پس از فرایند تزریق فیلر را رعایت کنید.

به یاد داشته باشید، رعایت تمام نکات لازم و پرهیز از نباید های دوره ی نقاهت تزریق ژل، یکی از مهم ترین عوامل دستیابی به نتیجه ی مطلوب از فرایند تزریق فیلر می باشد.

نکات مهم و اساسی بعد از تزریق ژل

پزشکان و متخصصان حوزه ی اعمال زیبایی و درمانی، برای افرادی که فرایند تزریق ژل را پشت سر گذاشته اند، توصیه های مشترکی را بیان می کنند.

اگر شما نیز تصمیم به انجام فرایند تزریق فیلر را دارید، توصیه های زیر را برای دوران پس از اتمام این فرایند به خاطر داشته باشید:

1- بلافاصله پس از اتمام فرایند تزریق ژل دراز نکشید. برای بازگشت حالت پایدار بدن خود، پس از فرایند تزریق فیلر حداقل 4 ساعت را نشسته سپری کنید.

2- تا 24 ساعت پس از اتمام فرایند تزریق ژل، از نزدیک کردن هر گونه ماده و جسم خارجی به ناحیه ای که در آن Filler injection صورت گرفته، پرهیز کنید.

برای مثال، پس از تزریق ژل به ناحیه ای از صورت خود، تا 24 ساعت موارد بهداشتی آرایشی مصرف نکنید، از کلاه و عینک استفاده نکنید و هیچ گونه اقدام زیبایی و بهداشتی دیگری روی پوست خود انجام ندهید.

3- در شب اول پس از تزریق ژل، هنگام خوابیدن سر خود را مرتفع تر از بدن خود قرار دهید. این کار به جلوگیری از تجمع مایعات در ناحیه ی سرتان کمک خواهد کرد.

4- آب معجزه ای از طبیعت است که همواره مصرف آن توصیه می شود. اما پس از اتمام فرایند تزریق ژل مصرف آب خود را افزایش دهید. مهم ترین فایده ی آن، کمک به بهبودی سریع بدن شما و بازگشت به حالت عادی و طبیعی خود خواهد بود.

5- با اینکه مصرف یخ به عنوان کمپرس سرد برای کاهش عوارض پوستی توصیه می شود، اما در این اقدام زیاده روی نکنید.

مالش یخ به ناحیه ی مورد نظر، باید با فشار کنترل شده و زمان مناسبی انجام شود.

6- در صورت مشاهده ی هرگونه علائم غیر عادی، درد های تشدید شونده حتما با پزشک خود مشورت کنید و از هرگونه اقدام خودسرانه جدا پرهیز کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ