ماموپلاستی

ماموپلاستی و رفع افتادگی سینه

عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی که گاها با عنوان عمل جراحی کاهش حجم سینه نیز شناخته می شود یکی از روش های متداولی است که امروز برای حذف چربی های زائد ناحیه سینه، بافت ها و پوست های اضافی سینه استفاده می شود و باعث می گردد تا دیگر مشکلاتی از جمله افتادگی حس نشده و تمامی این موارد رفع شود. اگر شما سینه های بزرگی داشته باشید ممکن است تصمیم به انجام عمل ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه گرفته باشید تا بتوانید ناراحتی های حاصل از حجم بزرگ سینه خود را تسکین دهید؛ و از این پس شاهد یک پستان متناسب با اندام بدن خود باشید. افتادگی سینه یکی از عمده مشکلاتی است که با افزایش حجم پستان اتفاق خواهد افتاد که به راحتی با ماموپلاستی قابل درمان است.

تاثیر عمل ماموپلاستی بر زیبایی سینه ها

با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط متخصصان زیبایی، صد ها هزار عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی در یک سال انجام خواهد شد و این آمار باعث می شود تا به اهمیت و متداول بودن آن بپردازیم، معمولا در بین افرادی که نسبت به انجام جراحی ماموپلاستی اقدام می کنند تحقیقات نشان داده که 95 درصد آن ها رضایت کامل داشته و از شکل، اندازه و حجم سینه های خود پس از ماموپلاستی راضی هستند. این مطالعه همچنین ثابت کرده است که عمل ماموپلاستی Mammaplasty باعث شده تا زنان در مورد حجم سینه خود و اندازه آن دیگر خجالت نکشیده و به طور قابل توجهی اعتماد به نفس خود را مجددا به دست آورند.

ماموپلاستی باعث خواهد شد تا تاثیرات بسیار زیادی بر روی ظاهر شما ایجاد شده و همچنین عملکرد شما در انجام امور روزانه نیز بهبود یابد. اگر شما نیز تمایل به انجام جراحی کوچک کردن سینه دارید بهتر است با یک پزشک با تجربه و مجرب مشورت کنید تا تمامی آگاهی های لازم را پیش از عمل کسب کنید. داشتن اطلاعات کافی در مورد خطرات، عوارض و نکات قبل و بعد از مامو پلاستی می توانید در کسب بهترین نتایج موثر باشد و موجب شود تا زیبایی ظاهری خاصی برای شما به ارمغان آید.

تاثیر عمل ماموپلاستی بر زیبایی سینه ها

در بیشتر مواقع  ماموپلاستی برای خانم هایی که دارای سینه های نسبتا بزرگی هستند و مشکلات عدیده ای مانند موارد زیر را دارند پیشنهاد می شود زیرا می تواند تا حد زیادی این مسائل و مشکلات را برطرف نماید.

 1. درد مزمن گردن و شانه که معمولا موجب مصرف داروهای مسکن خواهد شد.
 2. جوش های مزمن و خارش و سوزش پوست زیر سینه
 3. درد های عصبی
 4. محدودیت در انجام امور روزانه به دلیل حجم زیاد سینه و افتادگی شدید آن
 5. سخت بودن استفاده از سینه بند و لباس
 6. راضی نبودن از وضعیت زیبایی و ظاهر شخصی

بهترین کاندید برای انجام عمل زیبایی ماموپلاستی

معمولا افرادی با چنین مشکلاتی برای انجام  ماموپلاستی مراجعه خواهند کرد، اما متخصصان در برخی مواقع نیز با توجه به بررسی تمامی شرایط و جوانب بیمار و مراجعه کننده تصمیم می گیرند که نیازی به انجام عمل جراحی زیبایی نخواهد بود و این عمل نمی تواند مشکل فرد را برطرف نماید و ممکن است خطرناک باشد، لذا افرادی با شرایط زیر بهتر است از انجام ماموپلاستی صرف نظر کنند.

در بیانی دیگر افرادی که مشکلات زیر را ندارند می توانند به عنوان کاندیدی مناسب برای ماموپلاستی در نظر گرفته شوند. (شرایطی نامناسب برای انجام  ماموپلاستی)

 1. استعمال دخانیات و سیگار کشیدن
 2. اضافه وزن بیش از اندازه و افتادگی شدید سینه
 3. بیماری های خاص و مصرف داروهای خاص برای مواردی چون دیابت، مشکلات قلبی و جراحی عمومی
 4. افرادی با چشم اندازی غیر واقعی با هدف حذف آثار زخم بر روی سینه

شما می توانید ماموپلاستی را در هر سنی تجربه کنید و هیچ محدودیتی نخواهد داشت. حتی در شرایطی یک نوجوان نیز می تواند نسبت به انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی اقدام نماید، تنها نکته ای که وجود دارد این است که برای انجام ماموپلاستی باید صبر کنید تا سینه و پستان شما به اندازه کافی رشد کرده تا نیازی به جراحی مجدد وجود نداشته باشد. در برخی شرایط نیز عوامل خارجی و وضعیت زندگی فرد می تواند باعث ایجاد کمی تاخیر در انجام  ماموپلاستی شود، به عنوان مثال اگر شما در آینده تصمیم دارید تا برنامه هایی مانند موارد ذکر شده در ذیل را تجربه کنید بهتر است موقتا عمل جراحی زیبایی سینه را به تعویق بیندازید.

بارداری

اگر هنوز فرزندی ندارید و یا قصد دارید در آینده خانواده پرجمعیت تری داشته باشید بهتر است قبل از عمل جراحی به این موضوع بپردازید زیرا موضوعاتی مانند شیردهی پس از ماموپلاستی می تواند در دوران بارداری و نوزادی فرزند شما چالش برانگیز باشد. البته تکنیک هایی برای این زمان وجود دارد اما پیشنهاد می شود تا کمی ماموپلاستی را به تاخیر بیندازید.

کاهش وزن

اگر در آینده تصمیم دارید تا با ورزش کردن و رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهید بهتر است کمی در انجام ماموپلاستی دقت نمایید، زیرا کاهش وزن می تواند بر روی حجم و اندازه سینه های شما تاثیر گذار باشد. در صورتی که با کاهش وزن به اندازه ایده آل خود نرسیدید می توانید از عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی برای این کار کمک بگیرید.

خطرات ناشی از عمل جراحی ماموپلاستی

عمده خطرات احتمالی که می تواند در مورد ماموپلاستی رخ دهد با عمل های جراحی دیگر یکسان است و با انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه می توانید احتمال وقوع این خطرات را تا حد زیادی کاهش دهید، خون ریزی، عفونت یا واکنش های غیر معمول به بیهوشی می تواند از خطراتی باشد که در حین عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی رخ خواهد داد که البته هر یک راه حل منحصر به فردی برای جلوگیری و پیشگیری دارند.

عفونت و خون ریزی تا حد زیادی به مراقبت های قبل از عمل بستگی دارد زیرا سیگار کشیدن و استعمال دخانیات و هم چنین مصرف داروهای ضد التهابی مانند آسپرین و وافارین می تواند باعث افزایش احتمال خون ریزی و عفونت گردد و همچنین تا حدودی تخصص جراح در این موضوع نقش خواهد داشت. برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با واکنش های غیر معمول به بیهوشی نیز قطعا ارزیابی های انجام شده توسط پزشک موثر خواهد بود در نتیجه هیچگاه تاثیر و نقش متخصص جراحی زیبایی خود را اندک نشمارید.

 1. تورم و کبودی های موقت نهایتا برای یک تا دو هفته
 2. حذف یا از دست دادن بخشی از نوک پستان و اطراف آن
 3. آثار زخم و کشیدگی پوست
 4. آسیب به اندام ها و بافت های اطراف سینه
 5. آلرژی و حساسیت های ناشی از بیهوشی
 6. از دست دادن حس در نوک پستان ها و دایره اطراف آن
 7. مشکلات ناتوانی در تغذیه نوزاد با شیر مادر
 8. تفاوت در اندازه، تناسب، تقارن و توازن سینه های چپ و راست که شاید نیاز به عمل جراحی مجدد باشد

تمامی اینها مواردی هستند که می تواند به عنوان عوارض و خطرات احتمالی پس از ماموپلاستی شمرده شود که با کمی تامل می توان متوجه شد که به راحتی قابل حل بوده و هیچ مشکلی متوجه شما نخواهد بود، سعی کنید برای پیشگیری از رخ دادن این عوارض یک پزشک متخصص و با تجربه را انتخاب کنید تا تمامی ارزیابی های لازم را انجام داده و بهترین گزینه ها و روش ها را انتخاب نماید.

آمادگی پیش از ماموپلاستی

مانند هر عمل جراحی دیگری، عمل ماموپلاستی نیز دارای برخی نکات و مواردی است که باید قبل از انجام آن در نظر گرفته شود، رعایت این نکات و بررسی تمامی موارد گفته شده به شما و پزشک متخصص جراحیتان کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین روش ها و انتخاب ها را داشته باشید تا در نتیجه نتایج دلخواه شما حاصل گردد.

پزشک متخصص شما ممکن است قبل از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی تمامی سوابق پزشکی و دارویی شما را بررسی نماید زیرا این کار باعث خواهد شد تا با مواردی از جمله آلرژی در مورد شما با خبر شود.

پزشک متخصص معمولا در جلسات مشاوره ای که پیش از انجام ماموپلاستی برگزار خواهد کرد تمامی خطرات و عوارض احتمالی را شرح داده و روش های پیشنهادی خود را برای جلوگیری از آن ها ارائه خواهد داد، پزشک متخصص می کوشد تا بهترین نتایج و شرایط را به شما توضیح داده تا هیچ گونه انتظارات غیر واقعی در مورد نتایج نداشته باشید.

بهتر است قبل از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی یک ماموگرافی کامل انجام داده و نتایج آزمایشات پزشکی خود را در اختیار پزشک متخصص خود قرار دهید. سعی کنید تا از استعمال دخانیات و مصرف داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی پرهیز نمایید. این موارد می تواند باعث افزایش احتمال خطر خون ریزی و عفونت حین عمل ماموپلاستی گردد.

هم چنین در نظر داشته باشید که بهتر است در مورد مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی و دستورالعمل های مورد نیاز نیز با پزشک متخصص خود صحبت کنید زیرا این اطلاعات می تواند در بهبود آثار عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی نقش به سزایی را ایفا نماید. اگر این عمل به صورت سرپایی انجام شود بهتر است تا از یک نفر بخواهید به عنوان همراه در کنارتان باشد تا شب را با شما سپری کند.

ماموپلاستی چگونه انجام خواهد شد؟

ماموپلاستی معمولا با بیهوشی عمومی انجام خواهد شد و این عمل در بیمارستان یا کلینیک های تخصصی زیبایی انجام می گردد. البته در برخی مواقع با توجه به تجربیات و تشخیص پزشک ممکن است از بی حسی موضعی نیز استفاده گردد اما در حالت عادی بیهوشی عمومی متداول ترین روش استفاده در عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی در سراسر جهان است.

روش ها و تکنیک های خاصی که برای کاهش حجم سینه یا رفع افتادگی سینه انجام می شود و در عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند متفاوت باشد که با توجه به تصمیم پزشک انجام خواهد شد.

معمولا برای حذف چربی بیش از حد ممکن است از طریق جراحی و ایجاد برش یا حتی لیپوساکشن سینه استفاده کنند اما روش قطعی مورد استفاده برای کاهش حجم سینه و افتادگی سینه عمل ماموپلاستی است.

جراح زیبایی معمولا در ابتدا برش هایی را در اطراف دایره ی مرکزی سینه و همچنین پایین پستان ایجاد خواهد کرد، این برش ها باعث دسترسی بیشتر پزشک متخصص به بافت های داخلی و چربی های زائد خواهد شد، سپس متخصص بافت های زائد و چربی و پوست اضافی را برش داده و در انتهای عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی نوک سینه و هاله های دور آن را مجددا در جای درست خود قرار خواهد داد.

جراح معمولا سعی خواهد کرد تا دو پستان سمت چپ و راست تقارن و تناسبی درستی با یک دیگر و بدن فرد داشته باشد، پس از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی اندازه آرئول یا هاله دور نوک سینه نیز می تواند کاهش یابد، زخم های حاصل از بخیه ها نیز به مرور زمان کاهش یافته و به صورت بسیار خفیف باقی خواهند ماند.

دوران نقاهت و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بلافاصله پس از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی سینه های شما به صورت مارپیچ باند پیچی و پانسمان خواهد شد و به صورت کامل پوشیده خواهد می شود، ممکن است در زیر پوست برای جلوگیری از تجمع مایع و خونابه لوله های باریکی قرار داده شود تا مایع اضافی و ترشحات عمل از آن خارج شود.

معمولا برای کاهش و کنترل درد حاصل از عمل ماموپلاستی و همچنین رفع خطر ابتلا به عفونت نسخه هایی شامل آنتی بیوتیک ها و مسکن ها تجویز خواهد شد، دقت کنید که در طول دوران بهبودی و نقاهت خود برای چند هفته ابتدایی پس از عمل از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات پرهیز نمایید زیرا باعث کندی در روند بهبودی ماموپلاستی خواهد شد و همچنین سعی کنید برای کاهش احتمال بروز خون ریزی از مصرف آسپرین و مشتقات آن نیز خود داری نمایید.

در روز های اولیه پس از انجام ماموپلاستی ممکن است پستان ها دارای مقداری تورم و کبودی باشند و همچنین کمی احساس درد عادی خواهد بود، جراح متخصص زیبایی شما نیز برای کاهش درد های حاصل از عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی و شکل گیری درست سینه ها از سینه بند های ارتجاعی و کشی استفاده نماید تا علاوه بر محافظت از سینه بافت ها تثبیت شده و فرم مناسبی به دست آید.

در هفته های بعدی پس از ماموپلاستی بهتر است برای 2 تا 4 هفته از انجام فعالیت های بدنی سنگین و ورزش کردن خودداری کنید و برای چند ماه از مالش و ماساژ پستان های خود خودداری نمایید. زخم ها و کبودی های حاصل از ماموپلاستی پس از چند هفته به صورت کلی برطرف شده و همچنین با برداشتن بخیه ها تقریبا مخفی خواهند شد.

در برخی موارد ممکن است شما در بیمارستان تحت مراقبت قرار گیرید که البته این زمان اقامت در بیمارستان به طور میانگین بین 2 تا 3 روز خواهد بود مگر در مواردی خاص که ممکن است به دلایل وجود برخی عوارض این مدت طولانی تر باشد. سعی کنید در هفته های نخست از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کرده و از بلند کردن اجسام سنگین نیز پرهیز کنید.

نتایج حاصل از عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی اگر با روش های درستی انجام شود می تواند باعث کاهش مشکلات ذکر شده و همچنین درد ناحیه گردن و شانه های فرد گردد. علاوه بر برطرف کردن مشکلات و کاهش درد ناشی از گردن و شانه ها و حجم زیاد سینه می توان مشاهده کرد که به راحتی اعتماد به نفس مجددی به بهانه زیبایی و فرم جدید سینه و همچنین کاهش فرم آن برای فرد رقم خورده است.

عمل جراحی موفقیت آمیز می تواند باعث شود تا برخی محدودیت های فرد زیر در انجام امور روزمره خود برطرف گردد، یکی از بهترین نکاتی که در مورد ماموپلاستی وجود دارد این است که به دلیل سر پایی بودن این عمل نتایج بلافاصله قابل مشاهده بوده و دیگر خبری از افتادگی سینه نخواهد بود.

البته ممکن است چند ماهی طول بکشد تا ترمیم به صورت دائمی انجام شده و زخم های حاصل از جراحی رفع گردد، در نتیجه برای داشتن پستان های متناسب و زیبا با سایزی عادی بهتر است چند ماهی صبر کنید تا دائمی ترین حالت نتایج را مشاهده کنید.

نتایج حاصل شده از عمل ماموپلاستی معمولا دائمی هستند اما با توجه به موارد خاصی مانند پیری و افزایش سن و همچنین افزایش وزن می توان انتظار داشت که مجددا سایز سینه ها افزایش یافته و شاهد افتادگی آن ها باشیم، در نتیجه بهتر است در نظر داشته باشید که پس از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی برای ماندگاری نتایج رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند مناسب باشد.

هزینه عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی

هزینه های ماموپلاستی می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا عوامل متعددی وجود دارد که در نتایج تاثیر گذار بوده و می تواند هزینه نهایی عمل جراحی ماموپلاستی را دست خوش تغییراتی کند. به عنوان مثال یکی از مهمترین موضوعاتی که در مورد هزینه های ماموپلاستی وجود دارد بحث تخصص جراح زیبایی و محل انجام عمل ماموپلاستی است.

علاوه بر دو موضوع گفته شده عوامل دیگری مانند تجهیزات و روش های استفاده شده، داروهای تجویز شده، اتاق عمل و بیمارستان، هزینه بیهوشی عمومی، آزمایش های پزشکی و غیره می تواند در هزینه ماموپلاستی تاثیر گذار باشد؛ اما دقت کنید که در انتخاب جراح متخصص خود باید وسواس خاصی داشته باشید زیرا هزینه پایین نمی تواند معیار درستی برای انتخاب باشد. بهترین انتخاب زمانی انجام خواهد شد که هزینه عمل ماموپلاستی در کنار کیفیت در نظر گرفته شود، در نتیجه در انتخاب پزشک متخصص خود دقت کنید که ابتدا ماهر ترین و با تجربه ترین پزشک را انتخاب کرده و سپس سعی کنید تا مقرون به صرفه ترین هزینه را دریافت نماید. با توجه به اینکه عمل جراحی زیبایی Mammaplasty دارای اهداف زیبایی می باشد و درمانی نیست در نتیجه توسط بیمه های خدمات درمانی مورد تعهد نبوده و هزینه های آن پرداخت نخواهد شد. البته برخی از بیمه های خدمات درمانی هستند که تعهداتی در مورد عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی به طور خاص دارند در نتیجه قبل از انجام ماموپلاستی حتما تمامی قوانین مربوط به تعهدات بیمه خدمات درمانی خود را مطالعه کنید.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید، ببخشید بعد از عمل مامو پلاستی امکان شیردهی هست یه بعدش قابلیت شیردهی از بین میره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ