لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک – مراحل، مزایا و عوارض چربی کشی

عمل لیپوماتیک از جمله اعمال زیبایی اندام و لاغری است. در این روش چربی‌های جمع شده در اندام مانند شکم، باسن، ران پا و پهلوها را استخراج می‌شوند. این روش از زیرشاخه‌های لیپوساکشن است با این تفاوت که درد و عوارض لیپوماتیک کمتر است. در ضمن چربی استخراج شده بعد از تصفیه قابلیت تزریق به دیگر قسمت‌های صورت و بدن را دارد. در این روش جراحی انجام نمی‌شود و تنها با چند سانت برش در پوست کانولاها (لوله‌های مربوط به خارج کردن چربی) وارد لایه‌های پوست می‌شود. از این رو شما با عوارض ناشی از عمل جراحی مواجه نیستید و با گذراندن دوران نقاهت بسیار کوتاه مدت قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود خواهید بود.

مشاوره سریع و رایگان لیپوماتیک با پزشک متخصص

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

از بین بردن چربی های بدن با عمل زیبایی لیپوماتیک

لیپوماتیک در واقع به معنی پیکرتراشی و نابودی چربی‌های اضافی بدن است که بعد از انجام این عمل می‌توان از چربی‌های جدا شده پس از تصفیه شدن استفاده کرد و به مناطق دیگر بدن منتقل و تزریق نمود. جراحی زیبایی لیپوماتیک از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی اندام است. فواید عمل لیپوماتیک به قدری است که افرادی با سطح چاقی متوسط، تنها این روش را برای زیباسازی اندام خود انتخاب می‌کنند. با بررسی مزایا و معایب لیپوماتیک می‌توان تشخیص داد که این روش از بهترین روش‌های جراحی لاغری است چرا که با کمترین آسیب به بافت و پوست، چربی‌ها را تخلیه نموده و با گذراندن دوران نقاهت کوتاه مدت می‌توانید به فعالیت‌های عادی زندگی بازگردید.

از بین بردن چربی های بدن با عمل زیبایی لیپوماتیک

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوساکشن نیز یکی از روش‌های جراحی لاغری است ولی روش اجرای آن با لیپوماتی متفاوت است. در لیپوساکشن، چربی‌ها توسط حرارت از بین رفته و قابلیت استفاده مجدد را ندارند اما در عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک، چربی توسط حرکت فیزیکی خرد شده و در نتیجه سلول‌ها زنده می‌مانند. بنابراین پس از تصفیه چربی توسط دستگاه مخصوص، قابلیت تزریق مجدد را نیز دارند.

لیپوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

چه کسانی بهترین کاندید برای انجام لیپوماتیک هستند؟

عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک بسیار منحصر به فرد و شخصی است. در نتیجه هر فردی با توجه به میل شخصی خود نسبت به انجام این عمل اقدام خواهد کرد:

 • عمل پیکرتراشی، روشی کم عارضه است اما در صورت امکان، بهترین روش برای لاغری، ورزش کردن و تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی است. در صورتی که با انواع رژیم غذایی و ورزش نتوانستید حجم چربی بدن خود را کاهش دهید، بهترین کاندید لیپوماتیک هستید.
 • لیپوماتیک در سنین بسیار پایین و یا بسیار بالا مناسب نیست. در صورتی که سن کمی دارید، رژیم بگیرید و ورزش کنید تا لاغر شوید. بهترین سن لیپوماتیک بین ۳۰ تا 50 سالگی است. در دوران بلوغ نباید این عمل زیبایی را انجام داد چون هنوز بدن در حال رشد است. همچنین در سنین بالا چون قدرت کشسانی پوست کم می‌شود، امکان افتادگی پوست بعد از جراحی لاغری، زیاد است.
 • اگر عادت به استعمال دخانیات دارید، انجام لیپوماتیک برای شما ریسک بالایی دارد. پس باید حداقل یک ماه قبل و یک ماه بعد از پیکرتراشی، دخانیات را کنار بگذارید.
 • بهتر است توقع خود را از لیپوماتیک منطقی نمایید چرا که بعد از لیپوماتیک باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. در غیر این صورت مجددا افزایش وزن خواهید داشت.
 • عدم مصرف هرگونه داروی خاص، یکی از شرایط لازم برای عمل لیپوماتیک است.
 • همچنین این عمل در دوران شیردهی مادران انجام نمی‌شود چون ماده بی‌حسی از طریق شیر، وارد بدن نوزاد خواهد شد.

اگر شما روش‌هایی مانند رژیم غذایی و ورزش را برای کاهش چربی اضافی در برخی از اندام‌ها خود امتحان کرده‌اید اما نتیجه‌ دلخواه حاصل نشد، در نتیجه عمل زیبایی لیپوماتیک می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای رفع مشکل چاقی موضعی شما باشد.

مطالب بیشتر: تغذیه بعد از لیپوماتیک

دستگاه پیکرتراشی برای تخلیه ی چربی چگونه عمل می کند؟

از مؤثر‌ترین روش‌های تخلیه‌ چربی و استخراج آن از اندام‌ها، عمل زیبایی لیپوماتیک می‌باشد. پیکرتراشی روشی بی‌خطر بوده که با نتایجی مطلوب و رضایت‌بخش می‌تواند حجم قابل توجهی از چربی را از بدن خارج کند. تکنیک‌های فرآیند لیپوماتیک بسته به روش استفاده شده، متفاوت خواهد بود اما هدف و اساس عملکردی آن‌ها یکسان و مشترک می‌باشد. به طور کلی در فرآیند پیکرتراشی، از لوله‌ کوچکی به نام کانولا برای استخراج چربی‌ها استفاده می‌شود. این لوله به یک دستگاه مکنده‌ قوی متصل است که با ایجاد فشار منفی و مکش قوی، باعث تخلیه و خروج چربی‌ها از بدن خواهد شد. در این روش علاوه بر حرکات ارتعاشی لوله که باعث خرد شدن چربی می‌گردد، از امواج اولتراسونیک نیز استفاده می‌شود. بر اثر برخورد این امواج با بافت چربی، سلول‌های چربی تخریب شده و به حالت مایع در می‌آیند و به این طریق باعث تسهیل خروج آن‌ها خواهد شد.

دستگاه پیکرتراشی برای تخلیه ی چربی چگونه عمل می کند؟

ایا لیپوماتیک خطرناک است؟

لیپوماتیک به عنوان یک روش پیکرتراشی، نه تنها خطرناک نیست بلکه باعث افزایش سلامت بدن نیز می‌شود. تجمع چربی بیش از اندازه در بدن باعث بروز بیماری‌هایی همچون کلسترول و کبد چرب می‌شود. با خارج شدن این چربی‌ها، احتمال ابتلا به این بیماری‌ها نیز کاهش می‌یابد. در ضمن زیبا شدن اندام باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. در لیپوماتیک به کمک بی‌حسی موضعی و گاه بی‌هوشی، دردی احساس نخواهید کرد. در صورتی که بعد از انجام آن، سبک زندگی خود را سالم کنید، تغذیه سالم داشته باشید و ورزش کنید، برای همیشه زیبا و سلامت خواهید بود.

هزینه عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک چقدر است؟

همواره یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های انتخاب در تمامی زمینه‌ها، هزینه نهایی تمام شده است. در عمل‌های جراحی زیبایی نیز این فاکتور نقش مهمی را ایفا می‌کند به صورتی که معمولاً مراجعین تصمیم می‌گیرند کلینیکی را برای عمل انتخاب نمایند که هزینه کمتری برای آن‌ها در بر داشته باشد. چربی‌کشی با لیپوماتیک بسته به عوامل متعدد، هزینه مختلفی دارد. در صورتی که چربی در بدن شما زیاد باشد، مدت زمان لیپوماتیک افزایش یافته و هزینه نیز بیشتر خواهد شد. دستمزد پزشک، کادر پرستاری، تجهیزات جراحی، امکانات کلینیک لیپوماتیک و محل جغرافیایی کلینیک، از دیگر هزینه‌های پیکرتراشی هستند که توسط شما باید پرداخت شود. لازم است بدانید هزینه لیپوماتیک تنها هزینه انجام جراحی نیست. بعد از لیپوماتیک باید دارو‌های مخصوصی استفاده کنید. هزینه این دارو‌ها و گن مخصوصی که بعد از جراحی باید استفاده شود را به هزینه جراحی لاغری اضافه کنید. هزینه لیپوماتیک در کلینیک رز با توجه به تعرفه‌های معمول دریافت می‌شود.

چه مواردی در جلسات پیش از پیکرتراشی بررسی خواهد شد؟

در جلسات اولیه پیش از عمل لیپوماتیک معمولاً پزشک متخصص و تیم جراحی بیشتر بر روی اهداف عمل و نتایجی که شما انتظار دارید بحث خواهند کرد و در این فرآیند مشخص خواهد شد که طبق ارزیابی‌ها و آزمایش‌های انجام شده، شما به چه نوع دارویی آلرژی دارید و چه مراقبت‌های خاصی در حین و بعد از عمل برای شما ضروری است. تمامی شرایط و سابقه پزشکی شما در طول این جلسات بررسی خواهد شد و حتی رژیم غذایی شما نیز بررسی می‌شود زیرا این اطلاعات به جراح کمک می‌کند تا در حین عمل و تجویز دارو، تمامی جوانب را در نظر بگیرد و بهترین انتخاب را برای شما انجام دهد تا نتیجه‌ای ‌ایده‌آل کسب نمایید. برخی متخصصین جراحی زیبایی معتقد هستند که قبل از عمل، گرفتن برخی تصاویر اولیه و نمایش نتایج به فرد می‌تواند مؤثر واقع شود تا دید بهتری نسبت به واقعیت‌های پس از عمل جراحی لیپوماتیک در اختیار او قرار گیرد.

اما زمانی که در جلسات قبل از عمل قرار دارید و هنوز قدرت انتخاب‌های بسیاری برای شما وجود خواهد داشت بهتر است تمامی سؤالات خود را بپرسید تا هر اطلاعاتی که نیاز دارید در اختیار شما قرار گرفته و با دانش کافی، عمل را پشت سر بگذارید. این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد تا دوران نقاهت آسان‌تری را تجربه کنید و روند بهبودی شما با سلامت و درستی بیشتری طی شود.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمینه عمل جراحی پیکرتراشی وجود دارد این است که شما باید جنبه‌های روش‌های استفاده شده را بدانید. این موضوعات باعث خواهد شد تا استرس و اضطراب شما قبل از عمل تا حد زیادی کاهش یابد و بدون نگرانی، تنها به نتیجه عالی پس از عمل فکر کنید.

پرسیدن چه سؤالاتی از پزشک متخصص برای انجام عمل لیپوماتیک الزامی است؟

همانطور که گفته شد در جلسات مشاوره قبل از عمل لاغری، شما آزادانه می‌توانید سؤالات خود را مطرح کنید تا پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید باعث شود اطلاعات کامل‌تر و انتخاب درست‌تر و دقیق‌تری داشته باشید. در ادامه سؤالاتی برای شما جمع‌آوری شده که با گرفتن پاسخ آن‌ها می‌توانید مطمئن باشید که عمل جراحی لیپوماتیک شما با بالاترین کیفیت‌های ممکن انجام خواهد شد و در نتیجه عوارض نیز به ندرت رخ خواهند داد و احتمال داشتن خطرات و عوارض جانبی پس از عمل نزدیک به صفر خواهد بود. پس حتماً از لیست سؤالات زیر برای داشتن یک جلسه مشاوره خوب استفاده نمایید:

 1. آیا جراح متخصص شما توسط هیئت جراحی تائید شده و در این زمینه متخصص است؟
 2. آیا جراح در زمینه جراحی پلاستیک و لیپوماتیک تخصص کافی را دارا است؟
 3. میزان تجربه جراح متخصص این عمل چند سال است؟
 4. آیا جراح شما دارای امتیازات و افتخارت خاصی است؟
 5. آیا مطب و یا مرکز خصوصی جراح دارای تأییدیه رسمی می‌باشد؟
 6. آیا شما دارای شرایط مناسبی برای این عمل هستید؟
 7. چه نکاتی را برای داشتن بهترین نتیجه باید رعایت کرد؟
 8. در چه محلی و با چه روندی عمل لیپوماتیک انجام خواهد شد؟
 9. چه روش و دستگاه‌هایی برای عمل لیپوماتیک استفاده خواهد شد؟
 10. در دوره بهبودی و نقاهت نیاز به رعایت چه نکاتی است؟
 11. چه عوارض و خطراتی ممکن است رخ دهد؟
 12. اگر پس از عمل از نتیجه نهایی لیپوماتیک راضی نبودید چه امکانات و اختیاراتی برای شما محقق خواهد شد؟

عمل جراحی لیپوماتیک چه عوارضی دارد؟

عوارض جراحی لاغری ناشی از انتخاب اشتباه پزشک و عدم رعایت نکات بعد از لیپوماتیک است. این روش جراحی به خودی خود هیچ عوارض طولانی مدتی ندارد مگر اینکه یک عامل خارجی باعث این مشکل شود. عوارض موقت نیز جزء جدانشدنی اعمال زیبایی به شمار می‌آیند. از شایع‌ترین عوارض موقت پیکرتراشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت محل برش داده شده یکی از عوارض لیپوماتیک است که در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک و یا استریل نبودن تجهیزات، اتفاق می‌افتد.
 • خون‌مردگی و کبودی بعد از لیپوماتیک که به دلیل مصرف دارو‌های انعقاد خون رخ می‌دهد. بهتر است قبل از لیپوماتیک با پزشک خود درمورد دارو‌های مصرفی صحبت کنید.
 • افتادگی پوست را نیز می‌توان از عوارض لیپوماتیک دانست. اگر گن طبی را در دوران نقاهت به درستی استفاده نکنید، این عارضه رخ می‌دهد.

آمادگی های لازم و مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک

قبل از انجام لیپوماتیک، دکتر روحانی جلسه مشاوره‌ای در نظر می‌گیرد. در این جلسه درمورد بیماری‌های شما، دارو‌های مصرفی و وضعیت جسمانی شما مسائلی مطرح خواهد شد. بهتر است واقعیت‌ها را در این جلسه بیان نمایید چرا که پزشک باید دارو‌های شما را برای پیکرتراشی تنظیم نماید. اما به صورت کلی قبل از لیپوماتیک باید اقدامات زیر را انجام دهید تا از عوارض لیپوماتیک در ‌امان باشید:

 1. سعی کنید برای شام یک غذای سبک انتخاب کنید و صبح ناشتا به کلینیک مراجعه نمایید.
 2. توصیه دارویی پزشک را رعایت نمایید.
 3. دوش بگیرید و برای فردا آماده شوید.
 4. دخانیات و نوشیدنی الکلی را یک ماه قبل از عمل مصرف نکنید.
 5. داروهای رقیق‌کننده خون را به مدت دو هفته قبل از جراحی ترک کنید.
 6. شب قبل از عمل خوب بخوابید تا روز جراحی خسته نباشید و استرس نداشته باشید.

عمل جراحی پیکرتراشی چگونه انجام خواهد شد؟

لیپوماتیک از نسل جدید روش‌های لاغری به شمار می‌آید. دستگاه لیپوماتیک دارای یک پمپ تولید باد و مکش است. کانولا از دیگر قسمت‌های این دستگاه است که از استیل ضد زنگ ساخته شده است. پزشک با برش بین ۲ تا ۵ میلیمتری روی قسمت مشخصی از بافت چربی، کانولا را وارد لایه‌های چربی زیر پوستی می‌کند. کانولا با چرخش‌های دورانی، بالا و پایین، باعث کوچک شدن بافت چربی می‌شود. پمپ تعبیه شده در سر کانولا، چربی‌های کوچک شده را از داخل بدن به بیرون پمپاژ می‌نماید.

عمل پیکرتراشی شامل سه مرحله اصلی است:

 1. در ابتدا فرد بیهوش شده و محل اندام هدف استریل می‌گردد.
 2. در مرحله بعد باید سوراخ و برشی که کانولا از آن نقطه وارد ناحیه مورد نظر خواهد شد را مشخص نمود. در محل ورود کانول نیز بی‌حسی موضعی‌زده خواهد شد تا از خونریزی‌های گسترده جلوگیری شود.
 3. پس از ورود کانولا، با ایجاد ارتعاشاتی، چربی‌ها به آرامی جدا شده و توسط دستگاه خلأ بیرون کشیده خواهد شد.

اگر عمل تزریق چربی و انتقال آن نیز مورد نظر باشد حتماً سلول‌های چربی توسط دستگاه مخصوص تصفیه خواهد شد تا بتوان از آن استفاده نمود. در نهایت محل برش بخیه‌زده شده و پانسمان انجام می‌گیرد.

مطالب بیشتر: آیا لیپوماتیک خطرناک است

دوران نقاهت عمل جراحی لیپوماتیک

دوران نقاهت بعد از پیکرتراشی چندان سخت نیست و تقریباً یک هفته زمان نیاز دارد. فعالیت‌های تعیین شده در این دوران، در نداشتن عوارض لیپوماتیک و همچنین گرفتن نتایج ‌ایده‌آل مؤثر هستند. از جمله اقداماتی که باید انجام شود، موارد هستند:

 1. چند ساعت بعد از لیپوماتیک مقداری راه بروید اما ورزش و فعالیت سنگین ممنوع است.
 2. رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم و تأثیرگذار است. شما باید بعد از پیکرتراشی رژیم غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت افزایش وزن خواهید داشت.
 3. تا یک ماه بعد از لیپوماتیک استفاده از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی ممنوع است.
 4. اگر لیپوماتیک شکم انجام داده‌اید تا ۷۲ ساعت بعد نباید بنشینید چرا که ممکن است پوست شما چروک شده و بدشکل شود.
 5. استفاده از گن را به هیچ عنوان فراموش نکنید چرا که از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند.
 6. بهداشت را در محل زخم‌ها رعایت کنید تا عفونی نشوند.
 7. دوش گرفتن از روز دوم بعد از عمل ممکن است اما سعی کنید تا چند هفته استخر نروید.
 8. در زمان خواب به گونه‌ای دراز بکشید که به محل زخم‌ها فشار وارد نشود.

پس از انجام عمل لیپوماتیک شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟

نتایج لیپوماتیک کاملاً ملموس و قابل تشخیص است. بلافاصله بعد از پیکرتراشی شما تغییر محسوس در اندام خود شاهد هستید. چربی‌ها کاملاً از بین ‌می‌روند و پوست مقداری افتاده به نظر می‌رسد. نگران افتادگی پوست نباشید‌ چرا که اگر به صورت درست و اصولی از گن استفاده کنید به مقدار قابل توجهی آن را کاهش خواهید داد. تغییرات بعد از لیپوماتیک همگی دائمی هستند به شرطی که شما بعد از پیکرتراشی رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید؛ ورزش کردن را فراموش نکنید و همیشه سالم زندگی کنید. در غیر این صورت به مرور شاهد انباشت چربی در اندام خود خواهید بود.

3.1/5 (11 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون ازراهنمایی کامل تون
  نگرانم چربی ها برگرده و حتی از زیر عمل بیرون نیام ؟ چون یکی از اشناها در زمینه لیپوساکشن تجربه بدی داشت
  ایابیهوشی کامله یاموضعی؟ممنون

 2. جناب دکتر درسته که میگن بعد از عمل ابدو امکان داره چندین بار شکم اب بیاره؟؟ دوست من اتجام داده تا حالا سه بار برا تخلیه رفته. یکم دودلم. میشه بفرمایین علت چی میتونه باسه؟ ایا درمانی داره؟🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ