کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

 • Info@roz-clinic.com
 • 02144067005
لیپوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

لیپوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک که گاهی به اختصار به آن لیپو گفته می شود ولی عمل زیبایی است که باعث خواهد شد چربی های ذخیره شده در زیر پوست از بین رفته و اندام های زیباتری را به ارمغان آورد. عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک یا پیکر تراشی باعث خواهد شد تا کسانی که نمی توانند توسط رژیم های غذایی یا ورزش چربی های خود را از بین ببرند از این روش استفاده کنند.

معمولاً عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک برای از بین بردن چربی در نواحی ای از بدن که چربی بیشتری ذخیره می شود مانند لگن، باسن، ران، شکم و دور شکم، بازوها و سینه استفاده خواهد شد.

لیپوماتیک می تواند به تنهایی انجام شده و باعث زیبایی اندام ها گردد اما در کنار آن می توان از روش های تکمیلی دیگری مانند لیفت پوست و صورت استفاده کرد تا تناسب کلی بین اندام و پوست و نواحی دیگر حفظ شود.

از بین بردن چربی های بدن با عمل زیبایی لیپوماتیک

با وجود تأثیر بی شک لیپوماتیک در زیبایی اندام ها و لاغری به عنوان یک درمان قطعی محسوب نخواهد شد و تنها در مواردی به رژیم غذایی و رفتاری شما کمک خواهد کرد تا روند این کار تسریع پیدا کرده و نتیجه بهتری حاصل شود.

لیپوماتیک در واقع به معنی پیکر تراشی و نابودی چربی های اضافی بدن است که بعد از انجام این عمل می توان از چربی های جدا شده پس از تصفیه شدن استفاده کرد و به مناطق دیگر بدن منتقل و تزریق نمود.

در واقع تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن نیز همین نکته است که در لیپوساکشن چربی ها توسط حرارت از بین رفته و قابلیت استفاده مجدد را نداشتند اما در عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک توسط حرکت فیزیکی چربی ها جدا شده و پس از تصفیه توسط دستگاه مخصوصی قابلیت تزریق مجدد را نیز دارند.

 

از بین بردن چربی های بدن با عمل زیبایی لیپوماتیک

 

در تکنیک های استفاده شده در عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک معمولاً توسط یک کانول دارای نوسانات شدید با عمل ارتعاش و چرخش بافت های چربی بدون آسیب رساندن به بخش های دیگر جدا خواهند شد!

در عمل لیپوماتیک دیگر نیازی به برش های بزرگ وجود ندارد زیر تنها کافی است یک سوراخ کوچک ایجاد شده تا کانول بتواند از آن عبور کند پس در نتیجه در مقایسه با روش های مشابه بهتر است زیرا زخم های کمتری باقی خواهد گذاشت و در موارد جدید حتی توسط بی حسی موضعی نیز انجام می شود.

چه کسانی بهترین کاندید برای انجام لیپوماتیک هستند؟

عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک بسیار منحصر به فرد و شخصی است در نتیجه هر فردی با توجه به میل شخصی خود نسبت به انجام این عمل اقدام خواهد کرد در نتیجه هیچ اجباری به انجام لیپوماتیک وجود ندارد!

اما شاید سؤالی مد نظر باشد و آن سؤال این است که چه کسانی علاوه بر میل باطنی خود برای انجام عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک دارای بهترین شرایط هستند و انتخاب این عمل با کوچک‌ترین ریسک و عوارضی برای آن ها مناسب خواهد بود.

به طور کلی یک فرد در شرایط ذیل می تواند یک کاندید عالی برای انجام عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک باشد.

 1. توصیه می شود که حتماً عمل زیبایی لیپوماتیک در سن بزرگ‌سالی انجام شود زیرا چربی ها در سن های پایین تر به راحتی با ورزش و رژیم قابل حذف هستند در نتیجه اگر بزرگ‌سال هستید و پوست قوی دارید و همچنین دارای شرایط سلامت بدنی مناسبی قرار دارید بهترین گزینه برای عمل جراحی لیپوماتیک هستید.
 2. عدم مصرف هرگونه داروی خاص برای بیماری های خاص می تواند یک ویژگی مناسب باشد.
 3. افرادی که سیگار نمی کشند و از استعمال دخانیات پرهیز می کنند شرایط بهتری را در مقایسه با موارد مشابه خواهند داشت.
 4. یکی دیگر از فاکتور های بهترین شرایط برای انجام عمل لیپوماتیک این است که فرد نسبت به آینده عمل خود خوش بین بوده و واقع بینانه نسبت به نتایج انتظار داشته باشد، زیرا انتظار بیش از حد می تواند موجب بروز مشکلاتی برای جراح شده و در نتیجه باعث عدم تمرکز وی خواهد شد.

اگر شما روش هایی مانند رژیم غذایی و ورزش را برای کاهش چربی و وزن خود امتحان کرده اید اما نتیجه ی دلخواه حاصل نشد در نتیجه عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک می تواند گزینه ای مناسب برای رفع مشکل چاقی و اضافه وزن شما باشد.

هزینه عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک چقدر است؟

همواره یکی از مهم ترین فاکتور های انتخاب در تمامی زمینه ها هزینه نهایی تمام شده است. در عمل های جراحی زیبایی نیز این فاکتور نقش مهمی را ایفا می کند به صورتی که معمولاً بیماران و مراجعین تصمیم می گیرند تا محلی را برای عمل انتخاب نمایند که هزینه کمتری برای آن ها در بر داشته باشد.

اما نکته ای که قصد داریم به آن اشاره کنیم این است که قیمت و هزینه کمتر موجب خواهد شد که بدون شک نگران کیفیت نهایی خدمات ارائه شده باشیم و از آن جایی که عمل جراحی زیبایی رابطه مستقیم با سلامت بدن ما دارد باید با دقت نسبت به این تصمیم گیری اقدام نمایید.

در کنار هزینه نهایی، مهارت پزشک نیز مورد توجه است و باید به آن دقت شود. در واقع این دو فاکتور یعنی هزینه و مهارت در کنار یک دیگر می توانند یک انتخاب ایده آل را رقم بزنند.

هزینه های عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک به موارد مختلفی بستگی دارد و بسیار متفاوت است و با توجه به تخصص پزشک، محل انجام عمل زیبایی، هزینه های بیهوشی، هزینه ارزیابی های اولیه، هزینه داروهای تجویز شده و هزینه بیمارستان و مرکز درمانی مشخص خواهد شد.

با توجه به اینکه عمل جراحی لیپوماتیک یک عمل زیبایی بوده و درمانی محسوب نمی شد به همین دلیل است که توسط هیچ بیمه خدمات درمانی مورد تعهد نمی باشد و بیماران باید هزینه آن را شخصاً پرداخت نمایند.

چه مواردی در جلسات پیش از پیکرتراشی بررسی خواهد شد؟

در جلسات اولیه پیش از عمل لیپوماتیک معمولاً پزشک متخصص و تیم جراحی بیشتر بر روی اهداف عمل و نتایجی که شما انتظار دارید بحث خواهند کرد و در این فرآیند مشخص خواهد شد که طبق ارزیابی ها و آزمایش های انجام شده شما به چه نوع دارویی آلرژی دارید و چه مراقبت های خاصی در حین و بعد از عمل برای شما ضروری است!

تمامی شرایط و سابقه پزشکی شما در طول این جلسات بررسی خواهد شد و حتی رژیم غذایی شما نیز بررسی می شود زیرا این اطلاعات به جراح کمک می کند تا در حین عمل و تجویز دارو تمامی جوانب را در نظر بگیرد و بهترین انتخاب را برای شما انجام دهد تا نتیجه ای ایده آل کسب نمایید.

برخی متخصصین جراحی زیبایی معتقد هستند که قبل از عمل گرفتن برخی تصاویر اولیه و نمایش نتایج به بیمار می تواند مؤثر واقع شود تا دید بهتری نسبت به واقعیت های پس از عمل جراحی لیپوماتیک در اختیار بیمار قرار گیرد.

اما زمانی که در جلسات قبل از عمل قرار دارید و هنوز قدرت انتخاب های بسیاری برای شما وجود خواهد داشت بهتر است تمامی سؤالات خود را بپرسید تا هر اطلاعاتی که نیاز دارید در اختیار شما قرار گرفته و با دانش کافی عمل را پشت سر بگذارید. این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد تا دوران نقاهت آسان تری را تجربه کنید و روند بهبودی شما با سلامت و درستی بیشتری طی شود.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمینه عمل جراحی لیپوماتیک وجود دارد این است که شما باید جنبه های روش های استفاده شد را بدانید و این موضوعات باعث خواهد شد تا استرس و اضطراب شما قبل از عمل تا حد زیادی کاهش یابد و بدون نگرانی تنها به نتیجه عالی پس از عمل فکر کنید.

پرسیدن چه سؤالاتی از پزشک متخصص برای انجام عمل لیپوماتیک الزامی است؟

همان طور که گفته شد در جلسات مشاوره قبل از عمل لیپوماتیک شما آزادانه می توانید سؤالات خود را مطرح کنید تا پاسخ هایی که دریافت می کنید باعث شود اطلاعاتتان کامل تر و انتخابتان درست تر و دقیق تر شود!

در ادامه سؤالاتی برای شما جمع آوری شده که با گرفتن پاسخ آن ها می توانید مطمئن باشید که عمل جراحی لیپوماتیک شما با بالاترین کیفیت های ممکن انجام خواهد گرفت و در نتیجه با این کیفیت بالا عوارض نیز به ندرت رخ خواهند داد و احتمال داشتن خطرات و عوارض جانبی پس از عمل نزدیک به صفر خواهد بود.

پس حتماً از لیست سؤالات زیر برای داشتن یک جلسه مشاوره خوب استفاده نمایید.

 1. آیا جراح متخصص شما توسط هیئت جراحی تائید شده است و در این زمینه متخصص است؟
 2. آیا جراح در زمینه جراحی پلاستیک و لیپوماتیک تخصص کافی را دارا است؟
 3. میزان تجربه جراح متخصص این عمل چند سال است؟
 4. آیا جراح شما دارای امتیازات و افتخارت خاصی است؟
 5. آیا مطب و یا مرکز خصوصی جراح دارای تأییدیه رسمی می باشد؟
 6. آیا شما به عنوان یک بیمار دارای شرایط مناسبی برای این عمل هستید؟
 7. چه نکاتی را برای داشتن بهترین نتیجه باید رعایت کرد؟
 8. در چه محلی و با چه روندی عمل لیپوماتیک انجام خواهد شد؟
 9. چه روش و دستگاه هایی برای عمل لیپوماتیک استفاده خواهد شد؟
 10. در دوره بهبودی و نقاهت نیاز به رعایت چه نکاتی است؟
 11. چه عوارض و خطراتی ممکن است رخ دهد؟
 12. اگر پس از عمل از نتیجه نهایی لیپوماتیک نبودید چه امکانات و اختیاراتی برای شما محقق خواهد شد؟

عمل جراحی لیپوماتیک چه عوارضی دارد؟

همان طور که پیش تر نیز گفته شد عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک نیز مانند هر عمل دیگری می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد اما با انتخاب یک جراح متخصص و مناسب که دارای تجربه کافی برای انجام چنین عملی است می تواند تا حد زیادی باعث کاهش عوارض و احتمال وقوع آن ها شود زیرا با توجه به روش های استفاده شده و توصیه های پس از عمل در زمان نقاهت بسیاری از عوارض کنترل خواهند شد.

اما در موارد بسیار نادری برخی عوارض گزارش شده است که برخی از آن ها مطابق موارد زیر است. فراموش نکنید که احتمال وقوع این عوارض بسیار کم بوده و در شرایطی که انتخاب درستی داشته باشید می توانید به کلی از این عوارض دور باشید.

 1. پذیرفتن خطرات ناشی از بیهوشی
 2. کبودی و تورم در ناحیه برش
 3. تغییر در رنگ و سطح پوست
 4. آسیب به ساختارهای داخلی مانند اعصاب، عروق خونی، عضله ها و اندام های شکمی
 5. عوارض قلبی و ریوی
 6. عفونت بعد از عمل لیپوماتیک
 7. روند کند در درمان زخم ها
 8. تورم و کبودی با روند درمانی بسیار کند و غیر عادی
 9. پوسته پوسته شدن یا شل شدن پوست

همانطور که از عنوان این عوارض مشخص است نقش مفید و اساسی پزشک متخصص در از بین رفتن آن ها مشهود می باشد در نتیجه تحت هیچ شرایطی کیفیت عمل و سلامتی خود را فدای هزینه پایین برخی پزشکان نکنید.

آمادگی های لازم و مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک

قبل از انجام هر عملی رعایت برخی نکات بسیار مهم است و موجب خواهد شد تا عملی ایده آل را پشت سر بگذارید و روند بهبودی شما تسریع پیدا کند در نتیجه ممکن است قبل از عمل لیپوماتیک از شما درخواست شود تا موارد زیر را رعایت کنید تا عملی که در پیش دارید به نحو احسن انجام گیرد.

 1. یکی از مهم ترین فاکتور های یک عمل لیپوماتیک موفق این است که قبل از عمل تمامی ارزیابی ها لازم را انجام داده و نتایج آزمایشات خود را دریافت کنید تا تمام موارد مورد بررسی قرار گیرد تا در حین عمل مشکل پیش نیاید.
 2. اگر داروهای خاصی مصرف می کنید حتماً باید با پزشک جراح خود هماهنگ کنید تا در صورت لزوم مصرف داروی شما قطع و یا کنترل شود تا هیچ خللی در انجام عمل صورت نگیرد.
 3. چند هفته قبل از انجام عمل از استعمال هرگونه دخانیات و سیگار کشیدن پرهیز کنید.
 4. اگر از آسپرین و داروهای ضد التهاب استفاده می کنید برای مدتی مصرف آن را قبل عمل قطع کنید تا موجب خون ریزی نشود.
 5. به یاد داشته باشید که عمل لیپوماتیک با توجه به تجهیزات و تخصص های مورد نیاز حتماً باید در مراکز مجاز انجام شود.

عمل جراحی پیکرتراشی چگونه انجام خواهد شد؟

عمل لیپوماتیک شامل سه مرحله اصلی است که در ابتدا بیمار بیهوشی شده و داروهای مناسب وی با توجه به نتایج آزمایش ها و ارزیابی های انجام شده استفاده خواهد شد. در مرحله بعد باید سوراخ و برشی که کانول از آن نقطه وارد ناحیه مورد نظر خواهد شد را مشخص نمود.

در محل ورود کانول نیز بی حسی موضعی زده خواهد شد تا از خون ریزی های گسترده جلوگیری شود و پس از ورود کانول با ایجاد ارتعاشاتی چربی ها به آرامی جدا شده و توسط دستگاه خلأ بیرون کشیده خواهد شد. اگر عمل تزریق چربی و انتقال آن نیز مورد نظر باشد حتماً سلول های چربی توسط دستگاه مخصوص تصفیه خواهد شد تا بتوان از آن استفاده نمود.

در مرحله آخر نیز تنها محل برش بخیه زده شده و نتایج بررسی می شود که در صورت هر گونه مشکلی توسط تیم جراحی بررسی شده و رفع خواهد شد.

دوران نقاهت عمل جراحی پیکرتراشی

در طول دوران نقاهت عمل لیپوماتیک باید توجه داشته باشید از پوشیدن لباس های تنگ که به ناحیه عمل فشار وارد خواهد کرد پرهیز کنید! محل بخیه زده شده توسط پانسمان پوشیده خواهد شد و نیاز است برای جلوگیری از هر گونه عفونت شستشو را فراموش نکنید.

حتماً به خاطر داشته باشید که دستورالعمل های مرتبط با مراقبت های بعد از عمل را از پزشک خود دریافت نمایید و دقیقاً طبق آن عمل کنید و اگر به شما رژیم غذایی یا نسخه ی دارویی داده شد آن را مو ب مو رعایت کنید.

از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن هرگونه وسیله خودداری کنید تا زخم های اولیه بهبود یافته و بتوانید به زندگی عادی خود بازگردید.

تورم ها و کبودی های ناشی از عمل جراحی لیپوماتیک ممکن است تا چند ماه نیز باقی بماند اما جای نگرانی وجود نداشته و به زودی مشکلات رفع خواهند شد.

پس از انجام عمل لیپوماتیک شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟

نقاطی که پس از عمل لیپوماتیک دچار تورم و کبودی شده است معمولاً پس از مدتی برطرف خواهد شد و به حالت عادی خود باز می گردد. مطابق زمانی که وزن زیادی کم می کنید ممکن است کمی از سفتی و سختی پوست شما کاسته شود که در طول زمان این مشکل نیز برطرف خواهد شد و تا زمانی که نتایج دائمی شوند شاهد این موضوع خواهیم بود.

پس از لیپوماتیک تورم ها به مرور پس از چند هفته کاهش می یابد ولی اگر ناحیه تحت درمان کمی بزرگ‌تر باشد ممکن است حتی تا چند ماه نیز شاهد باقی ماندن این تورم و کبودی ها باشیم اما سعی کنید پس از انجام عمل لیپوماتیک نیز سعی در حفظ وزن خود داشته باشید تا نتایج کاملاً دائمی باشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ