کاشت مو

ویژگی ها و عملکرد فولیکول مو + بهترین روش تقویت آن

فولیکول مو یک بخش فعال و ارزشمند در پوست افراد است که از 20 نوع متفاوت سلول تشکیل شده است، هر کدام از این سلول‌ها وظیفه مجزایی بر عهده دارند، عملکرد فولیکول مو به این شکل است که فولیکول مو تنظیم رشد مو را از طریق تعاملی پیچیده بین هورمون‎ها، نوروپپتیدها و سلول‌های ایمنی بدن تنظیم می‌کند؛ همین ارتباط باعث رشد موها در بدن انسان می‌شود، مو شامل سه بخش ریشه، ساقه و فولیکول مو است. در این مقاله در مورد یکی از حساس‌ترین قسمت‌های مو یعنی فولیکول موی سر و همچنین تغذیه فولیکول مو به شما عزیزان  توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

اینفوگرافیک فولیکول مو

فولیکول موی سر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

موی سر که بخش ضمیمه‌ای پوست سر است از واحدهایی به نام فولیکول ساخته شده است؛ فولیکول‌ها با طول 4 تا 5 میلی‌متر در لایه‌ی درم پوست قرار گرفته‌اند و باعث قرار گرفتن مو در پوست سر شده‌اند. هر فولیکول توانایی ساخت یک تا چهار تار مو را دارد؛ ضخامت واحدهای سازنده‌ی مو حدود یک میلی‌متر است و از سه لایه تشکیل شده است که از خارج به داخل با نام‌های غلاف بیرونی ریشه، غلاف درونی ریشه و پیاز مو شناخته می‌شوند. سلول‌هایی که در قسمت پیاز مو قرار دارند؛ زنده هستند و با رشد و تکثیر خود، ساقه  ​​ مو را تشکیل می‌دهند.

ویژگی فولیکول موی سر
عکس ریشه موی سر

یک انسان به طور میانگین حدود 100.000 فولیکول مو در پوست سر دارد؛ که علاوه بر اینکه مسئول رشد و تکثیر مو هستند؛ شکل ظاهری مو را نیز تعیین می‌کنند. به عنوان مثال فولیکول‌های دایره‌ای موهای صاف تولید می‌کنند در حالی که فولیکول‌های بیضی شکل موهای فر تولید می‌کنند. ضعیف شدن فولیکول مو یکی از علل ریزش مو و طاسی است؛ تقویت واحدهای سازنده مو می‌تواند تاثیر مهمی در جلوگیری از ریزش مو داشته باشد.

فولیکول مو – راه های تقویت آن

مطالب بیشتر: درمان ریزش مو زنان

فولیکول موی سر
اجزای مو راه‌های تقویت فولیکول مو عوامل ریزش مو
ساقه مو

فولیکول مو

اجزای فولیکول:

 1. پیاز مو: ساخت کراتین
 2. پاپیلا: خون‌رسانی و تغذیه
 3. ماتریس: تولید سلول‌های جدید
 4. برآمدگی: بازسازی غدد سباسه، اپیدرم پوست و فولیکول مو
 1. مراقبت اصولی از موها
 2. استفاده از روغن های گیاهی مانند آرگان
 3. تغذیه صحیح
 4. مصرف مکمل‌های مختلف
 1. عوامل ژنتیکی مانند الگوی ریزش موی مردانه
 2. بیماری‌های خود ایمنی مانند آلوپسی
 3. عوامل استرس زا
 4. تغییرات هورمونی مانند زایمان

عملکرد فولیکول موی سر

فولیکول مو ساختاری به شکل حفره در اپیدرم (لایه بیرونی) پوست است، رشد مو از قسمت پایین فولیکول مو شروع می‌شود، ریشه مو از سلول‌های پروتئینی تشکیل شده و از طریق رگ‌های خونی می‌تواند تغذیه شود، با ایجاد سلول‌های بیشتر، موها از پوست رشد کرده و به سطح می‌رسند، غدد چربی یا سباسه نزدیک پیازهای مو چربی تولید می‌کنند که باعث تغذیه مو و پوست می‌شوند. برای تفهیم بیشتر این موضوع، فرض کنید که فولیکول شبیه به ساختار تونل مانندی است که مو از انتهای تونل شروع به رشد می‌کند؛ هر چقدر مواد غذایی بیشتری به انتهای تونل و فولیکول‌های مو برسند رشد بهتر و بیشتر اتفاق خواهد افتاد. عواملی موثری مانند سن، سبک زندگی و تغذیه فرد، سلامت عمومی فرد و نحوه مراقبت از مو در عملکرد فولیکول‌ها تاثیر می‌گذارد.

شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه کاشت موی سر و اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کاشت مو به روش FUT، با مشاوران ما در کلینیک پوست و مو رز از طریق شماره گیری 02144067005 ارتباط برقرار کنید.

چرخه رشد مو

رشد فولیکول‌های مو طبق یک چرخه منظم اتفاق می‌افتد. موها به صورت همزمان در یک چرخه قرار ندارند؛ ممکن است برخی تارها در فاز رشد و برخی در فاز استراحت باشند. چرخه رشد مو به ترتیب زیر است:

فاز آناژن ( رشد): این مرحله به عنوان مرحله تکثیری یا رشد فعال فولیکول مو شناخته می‌شود. این مرحله اولین مرحله رشد مو است و سبب می‌شود که به طور تقریبی مو بعد از هر 28 روز یکبار یک سانتی‌متر رشد کند. این مرحله وابستگی زیادی به ژنتیک دارد و بعد از مدت زمان دو تا هفت سال مو را از این مرحله وارد مرحله کاتاژن می‌کند.

فاز کاتاژن: این مرحله در انتهای مرحله آناژن شروع می‌شود و رشد فعال مو پایان می‌پذیرد. در این مرحله پاپیلای پوست به سمت بالا حرکت می‌کند و سلول‌های جدید برای تشکیل تار موهای جدید به وجود می‌آید.

فاز تلوژن ( استراحت): موهای قدیمی می‌ریزند و موهای جدید از همان فولیکول موی سر شروع به رشد می‌کنند، این مدت بین سه تا چهارماه طول می‌کشد. تحقیقات نشان داده است که فولیکول‌های مو فقط در مرحله تلوژن استراحت دارند. فولیکول‌های مو به طور مرتب مراحل مختلف چرخه را طی می‌کنند، ممکن است به طور همزمان بعضی از فولیکول‌ها در مرحله رشد و بعضی دیگر در مرحله استراحت باشند. زمانی که فولیکول‌های مو در این فاز قرار می‌گیرند؛ ریزش موهای مرده از کف سر مشاهده می‌شود. طبق مطالعات محققان آمریکایی به طور متوسط در هر شبانه روز حداقل 100 تار موی انسان ریزش پیدا می‌کند.

شرایطی که باعث توقف رشد فولیکول مو خواهد شد

شرایط خاص مانند بیماری آلوپسی نیز می‌تواند فعالیت فولیکول مو و در نهایت رشد مو را متوقف سازد، انواع آلوپسی را ادامه ذکر خواهیم کرد:

آلوپسی آندروژنیک:

آلوپسی آندروژنیک که در مردان به عنوان  طاسی الگوی مردانه نام برده می‌شود، بیماری است که در چرخه رشد فولیکول‌های مو تاثیر مخرب می‌گذارد؛ چرخه رشد مو کند و ضعیف می‌شود و در نهایت کاملا متوقف می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود فولیکول‌ها از بین بروند و هیچ موی جدیدی تولید نشود.

آلوپسی آره آتا:

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که در آن لنفوسیت‌ها که گروهی از گلبول‌های سفید هستند به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و باعث تضعیف و ریزش مو می‌شوند. ریزش مو در این بیماری در انواع مختلف دیده می‌شود که ریزش موی سکه‌ای نوعی از آن‌ها است.

فولیکولیت:

فولیکولیت همان التهاب فولیکول‌های مو است و ممکن است در هر منطقه‌ای که مو رشد پیدا می‌کند  مانند بازو، زیر بغل، پوست سر، پوست صورت، پاها و دست ها وجود داشته باشد.

تلوژن افلوویوم:

نوعی ریزش موقت اما رایج است، یک رویداد استرس زا است که باعث می‌شود که فولیکول‌های مو زودتر وارد فاز تلوژن شوند، این امر باعث نازک شدن و ریزش موها می‌شود. موها به صورت تکه‌ای از روی سر می‌ریزند، اما ممکن است در برخی حالات باعث ریزش از روی پاها یا ابروها شوند.

این استرس‌ها می‌توانند ناشی از موارد زیر باشند:

 1. عمل جراحی
 2. زایمان
 3. استفاده از برخی داروها
 4. بیماری
 5. اتفاق جسمی آسیب زا

تلوژن افلوویوم یک بیماری موقتی است و نیازی به درمان ندارد با این حال اگر فکر می‌کنید دچار این بیماری شدید بهتر است با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. اگر به بیماری‌هایی مانند آلوپسی یا طاسی مبتلا باشید ممکن است فکر کنید که تحریک فولیکول برای رشد مجدد مو امکان پذیر نیست یا اگر فولیکول آسیب ببیند امکان رشد مجدد آن وجود ندارد؛ در حالی که مطالعات جدید نشان می‌دهد با استفاده از سلول‌های بنیادی می‌توان راه حلی برای  فعال سازی فولیکول‌های آسیب دیده پیدا کرد؛ لازم به یادآوری است که فولیکول‌های شما مسول رشد موی شما هستند، این فولیکول‌ها نوع موهای شما را نیز تعیین می‌کند؛ در صورت صدمه دیدن سر، فولیکول‌ها آسیب می ‌بینند و چرخه رشد موی شما نیز مختل می‌شود. اگر در مورد رشد موهای خود نگران هستید حتما با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

مطالب بیشتر: بهترین فصل کاشت مو

ویژگی‌ فولیکول مو

بهترین روش های تقویت فولیکول مو با روش های طبیعی

برای تقویت فولیکول مو بهتر است به لطافت موهای خود توجه داشته باشید، اگر موهای شما به اندازه‌ی کافی چرب نباشد ممکن است شکننده شوند و آسیب ببینند، استفاده از روغن‌های گیاهی می‌توانند لطافت مو را حفظ کنند و در نهایت سبب جذب مناسب مواد مغذی خواهد شد، در این میان روغن‌های گیاهی مناسبی وجود دارد که توسط پزشکان توصیه شده است؛ چرا که جذب آن سریع است و می‌تواند مواد مغذی را به خوبی به ریشه منتقل کند؛ برای تغذیه فولیکول مو لازم است تا جنس موی خود را بشناسید و موارد مصرفی مثل شامپو را مطابق جنس موی خود تهیه و مصرف کنید، توصیه می‌شود جهت تعیین مواردی همچون شامپو و… با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

مطالب بیشتر: کاشت مو در مردان

ساختار فولیکول مو

ساختار فولیکول مو

موهای شما از دو قسمت تشکیل شده است که شامل فولیکول مو و ساقه مو است، فولیکول مو را در پوست سر نگه می‌دارد و دارای بخش‌های زیر است:

پیاز مو: پیاز در ریشه موهای شما یافت می شود که سلول‌های پروتئینی (کراتین) برای ایجاد مو تولید می کنند.

پاپیلا: پاپیلا خون رسانی به فولیکول‌های مو را برای موهای سالم فراهم می‌کند.

ماتریس: منطقه‌ای است که سلول‌ها موهای جدیدی تولید می‌کنند، ماتریس در ناحیه تحتانی فولیکول مو قرار دارد.

برآمدگی: برآمدگی در وسط پیاز مو قرار دارد، این بخش سلول‌های بنیادی دارد که فولیکول‌های مو، غدد چربی و اپیدرم را بازسازی می‌کند.

در نهایت با توجه به تمام نکات گفته شده در مورد ساختار و ویژگی‌های فولیکول مو، به این موضوع می‌رسیم که یک تار مو از ابتدا تا انتها برای رشد چه مراحلی را طی می‌کند و چه زمانی را سپری می‌کند، به صورت کلی باید بدانیم فولیکول مو چه اهمیتی دارد و در حفظ آن دقت داشته باشیم؛ حتی توصیه می‌شود جهت حفظ سلامت بدن و در راستای آن تقویت فولیکول مو با پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

2.3/5 (4 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *