کاشت مو

فولیکول مو – راه های تقویت آن

فولیکول مو یک بخش فعال و ارزشمند در پوست افراد است که از 20 نوع متفاوت سلول تشکیل شده است، هر کدام از این سلول‌ها وظیفه مجزایی بر عهده دارند، عملکرد فولیکول مو به این شکل است که فولیکول مو تنظیم رشد مو را از طریق تعاملی پیچیده بین هورمون‎ها، نوروپپتیدها و سلول‌های ایمنی بدن تنظیم می‌کند؛ همین ارتباط باعث رشد موها در بدن انسان می‌شود، مو شامل سه بخش ریشه، ساقه و فولیکول مو است. در این مقاله در مورد یکی از حساس‌ترین قسمت‌های مو یعنی فولیکول موی سر و همچنین تغذیه فولیکول مو به شما عزیزان  توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

 

ویژگی فولیکول موی سر

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

فولیکول موی سر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 فولیکول موی سر یکی از مهمترین سلول‌ها و عضلات پوست سر است و حفره‌ای است که مو در آن قرار دارد، ساختار پیچیده‌ی فولیکول مو در پوست سر انسان می‌باشد، ضعیف شدن فولیکول مو یکی از علل ریزش مو و طاسی است؛ طبق مطالعات انجام شد، به طور متوسط ​​یک انسان به طور متوسط ​​حدود 100.000 فولیکول مو در پوست سر دارد ما کشف کردیم که فولیکول‌های ما چیست و چگونه رشد می‌کنند؛ فولیکول‌های مو فقط مسوول رشد موهای شما نیستند، بلکه بر شکل ظاهری موی شما نیز اثر می‌گذارند.

 

مطالب بیشتر: درمان ریزش مو زنان

 

عملکرد فولیکول موی سر

فولیکول مو ساختاری به شکل حفره در اپیدرم (لایه بیرونی) پوست است، رشد مو در قسمت پایین فولیکول مو شروع می‌شود، ریشه مو از سلول‌های پروتئینی تشکیل شده و از طریق رگ‌های خونی می‌تواند تغذیه شود، با ایجاد سلول‌های بیشتر، موها از پوست رشد کرده و به سطح می‌رسند، غدد چربی نزدیک پیازهای مو چربی تولید می‌کنند که باعث تغذیه مو و پوست می‌شوند.

شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه کاشت موی سر و اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کاشت مو به روش FUT، با مشاوران ما در کلینیک پوست و مو رز از طریق شماره گیری 02144067005 ارتباط برقرار کنید.

چرخه رشد مو

موهای سر در این چرخه از فولیکول‌ها رشد می‌کنند، این چرخه سه مرحله متفاوت دارد:

1-فاز آناژن (رشد)

مو از ریشه شروع به رشد می‌کند، این مرحله تقریبا بین سه تا هفت سال ممکن است طول بکشد.

2-فاز کاتاژن

مرحله‌ای است که تقسیم سلولی در آن ناحیه متوقف شده و پاپیلای پوست به سمت بالا حرکت می‌کند تا شرایط رشد مو را ایجاد کنند.

3-فاز تلوژن (استراحت)

موهای قدیمی می‌ریزند و موهای جدید که از همان فولیکول موی سر است شروع به رشد می‌کند، این مدت بین سه تا چهارماه طول می‌کشد. تحقیقات نشان داده است که فولیکول های مو فقط در مرحله تلوژن استراحت دارند؛ در طی این مرحله از فعالیت‌های سلولی بسیار اتفاق افتاده است که باعث ایجاد موانع در ادامه تولید و رشد شود، به عبارت دیگر فاز تلوژن برای تشکیل موهای سالم بسیار مهم است. فولیکول‌های مو به طور مرتب مراحل مختلف چرخه را طی می کنند، ممکن است بعضی از فولیکول‌ها که در مرحله رشد قرار می‌گیرند، بعضی دیگر در مرحله استراحت باشند یا اینکه بعضي از مواقع ممکن است برخی فولیکول‌های مو  در حال رشد باشند ، در حالي که بعضي ديگر در حال ريزش هستند؛ طبق مطالعات محققان آمریکایی به طور متوسط در هر شبانه روز حداقل 100 تار موی انسان ریزش پیدا می‌کند.

به طور متوسط​​، موهای شما هر ماه حدود نیم اینچ رشد می‌کند؛ شکل فولیکول شما تعیین می‌کند که موهای شما فر یا صاف باشد، فولیکول‌های دایره‌ای موهای صاف تولید می‌کنند در حالی که فولیکول‌های بیضی شکل موهای فر تولید می‌کنند؛ فولیکول های مو در انتخاب رنگ موهای شما نیز نقش دارند، موهای شما دارای ملانین رنگدانه می‌باشد.

 ملانین دو نوع است:

اوملانین و فوملانین (eumelanin  و pheomelanin)

لازم به ذکر است که مقدار زیادی از اوملانین مو را سیاه می‌کند، مقدار متوسطی از آن مو را قهوه‌ایی می‌کند و مقدار کمی از آن مو را بلوند می‌کند از طرف دیگر  فوملانین باعث قرمز شدن موها نیز می‌شود. این ملانین در سلولهای فولیکول مو ذخیره می‌شود سپس رنگ مو را تعیین می‌کند، فولیکول‌های موی شما در اثر افزایش سن تولید ملانین را از دست می‌دهند و این امر باعث رشد موهای سفید می‌شود.

شرایطی که باعث توقف رشد فولیکول مو خواهد شد

شرایط خاص مانند بیماری آلوپسی نیز می‌تواند فعالیت فولیکول مو  و در نهایت رشد مو را متوقف سازد، انواع آلوپسی را ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • آلوپسی اندروژنتیک

آلوپسی اندروژنتیک که در مردان به عنوان  طاسی الگوی مردانه نام برده می‌شود، بیماری‌ای است که در چرخه رشد فولیکول‌های مو تاثیر مخرب می‌گذارد؛ چرخه رشد مو کند و ضعیف می‌شود و در نهایت کاملا متوقف می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود فولیکول‌ها از بین رفته و هیچ موی جدیدی تولید نکند.

 • آلوپسی آره آتا

یک بیماری خود ایمنی است، و بدین گونه عمل می‌کند که  سیستم ایمنی بدن  پیازهای مو را  به عنوان سلول‌های خارجی اشتباه گرفته و به آن‌ها حمله می‌کند.

 • فولیکولیت

یا التهاب فولیکول‌های مو است و ممکن است در هر منطقه‌ایی که مو رشد پیدا می‌کند وجود داشته باشد از جمله

 1. پوست سر
 2. پاها
 3. زیربغل
 4. صورت
 5. بازوها
 • تلوژن افلوویوم

نوعی ریزش موقت اما رایج است، یک رویداد استرس زا است که باعث می‌شود که فولیکول‌های مو زودتر وارد فاز تلوژن شوند، این امر باعث نازک شدن و ریزش موها می‌شود. موها به صورت تکه‌ایی از روی سر می‌ریزند، اما ممکن است در برخی حالات ممکن است باعث ریزش از روی پاها  یا ابروها نیز شوند.

این استرس‌ها می‌توانند ناشی از موارد زیر باشن:

 1. یک اتفاق جسمی آسیب زا
 2. زایمان
 3. استفاده از یک داروی جدید
 4. عمل جراحی
 5. بیماری

تلوژن افلوویوم یک بیماری موقتی است و نیازی به درمان ندارد با این حال اگر فکر می‌کنید دچار این بیماری شدید بهتر است با یک متخصص پوست و مومشورت کنید. اگر به بیماری‌های مانند آلوپسی یا طاسی مبتلا باشید ممکن است فکر کنید که تحریک فولیکول برای رشد مجدد مو امکان پذیر نیست یا اگر فولیکول آسیب ببیند امکان رشد مجدد آن وجود ندارد یا حداقل ما امکان  ایجاد مجدد آن را نداریم؛ با این حال مطالعات جدید نشان می‌دهد با استفاده از سلول‌های بنیادی بتوانیم راه حلی برای  فعال سازی فولیکول‌های آسیب دیده پیدا کنیم؛ لازم به یادآوری است که فولیکول‌های شما مسول رشد موی شما هستند، این فولیکول‌ها نوع موهای شما را نیز تعیین می‌کند؛ در صورت صدمه دیدن سر، فولیکول‌ها آسیب می ‌بینند و چرخه رشد موی شما نیز مختل می‌شود. اگر در مورد رشد موهای خود نگران هستید حتما با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 

مطالب بیشتر: بهترین فصل کاشت مو

 

ویژگی‌ فولیکول مو

 

مطالب بیشتر: کاشت مو در مردان

بهترین روش های تقویت فولیکول مو با روش های طبیعی

برای تقویت فولیکول مو بهتر است به لطافت موهای خود توجه داشته باشید، اگر موهای شما به اندازه‌ی کافی چرب نباشد ممکن است شکننده بوده و آسیب ببینند، استفاده از روغن‌های گیاهی می‌توانند لطافت مو را حفظ کنند و در نهایت سبب جذب مناسب مواد مغذی خواهد شد، در این میان روغن‌های گیاهی مناسبی وجود دارد که توسط پزشکان توصیه شده است؛ چرا که جذب آن سریع بوده و می‌تواند مواد مغذی را به خوبی به ریشه منتقل کند؛ برای تغذیه فولیکول مو لازم است تا جنس موی خود را شناخته و موارد مصرفی مثل شامپو را مطابق جنس موی خود تهیه و مصرف کنید، توضیه می‌شود جهت تعیین مواردی همچون شامپو و… با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

ساختار فولیکول مو

موهای شما از دو قسمت تشکیل شده است که شامل فولیکول مو و ساقه مو است، فولیکول مو را در پوست سر نگه می‌دارد و دارای بخش‌های زیر است:

 • پیاز مو

پیاز در ریشه موهای شما یافت می شود که سلولهای پروتئینی (کراتین) برای ایجاد مو رشد می کنند.

 • پاپیلا

پاپیلا خون رسانی به فولیکو‌های مو را برای موهای سالم فراهم می‌کند.

 • ماتریس

منطقه‌ای است که سلول‌ها موهای جدیدی تولید می‌کنند، ماتریس د ناحیه تحتانی فولیکول مو قرار دارد.

 • برآمدگی

برآمدگی در وسط پیاز مو قرار دارد، این بخش سلول‌های بنیادی دارد که فولیکول‌های مو، غدد چربی و اپیدرم را بازسازی می‌کند.

در نهایت با توجه به تمام نکات گفته شده در مورد فولیکول مو، ساختار آن و ویژگی‌هایی که دارد به این موضوع می‌رسیم که یک تار مو از ابتدا تا انتها برای رشد چه مراحلی را طی کرده و چه زمانی را سپری می‌کند، به صورت کلی باید بدانیم فولیکول مو چه اهمیتی دارد و در حفظ آن دقت داشته باشیم؛ حتی توصیه می‌شود جهت حفظ سلامت بدن و در راستای آن تقویت فولیکول مو با پزشک متخصص تغذیه مشورت کرده و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید؛ همچنین می‌توانید برای رسیدگی به کیفیت موهای خود با پزشک متخصص پوست و مو نیز مشاوره کرده و به حد عالی به فولیکول موی خود رسیدگی کنید.

1/5 (2 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ